turbo-x laptop

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

turbo-x laptop

Δημοσίευση από cordis » 26 Μαρ 2012 23:36

έχει κανείς τελευταίο μοντέλο turbo-x laptop να μας πει εντυπώσεις;

ένα i3 (νομίζω) με win7 που έπαιξα λίγο μαζί του μου άρεσε...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

turbo-x laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Μαρ 2012 09:11

Πολύ Καλημέρα Αφεντικό :D
Μήπως ξεχνιόμαστε λιγάκι...; Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα (του φίλτατου GeoStuff) :D
Μήπως -εκτός από το [...ένα i3 (νομίζω) με win7....]- θα χρειαζόμασταν και το μοντελάκι του turbo-x laptop; ...Μπας και το βρούμε στο Internet να το δούμε; :wink:
Επίσης, λόγω προσωπικής -πάντα- πείρας μου, σχετικά με τα προϊόντα turbo-x, πιστεύω ότι έχουν ένα σοβαρότατο πρόβλημα στο After Sale's Service.
Αυτό σημαίνει ότι: Μπορεί μεν να είναι όμορφο σε παρουσία, λειτουργίες, κλπ κλπ.
Αν/Όταν όμως χαλάσει, για τον οποιονδήποτε λόγο, θα χρειαστείς άμεσα-κοντά σου τον deninho, ή τον Connor MacLeod, ή τον Cha0s, ή τον hitca... Φίλους με πείρα στο αντικείμενο του υλικού/λογισμικού, ώστε να επαναφέρουν τη μηχανή σου στα 'καλά' της, στον συντομότερο δυνατό χρόνο, και με αληθινή εγγύηση επισκευής. :wink:
Αν είναι να περιμένεις το Service από το ΠΛΑΙΣΙΟ για τη δουλειά αυτή......................Έχασες!!
Χωρίς να έχω άλλη άποψη, από το συγκεκριμένο μηχάνημα, η μόνη μου επιφύλαξη/ένσταση αγοράς είναι αυτή.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

turbo-x laptop

Δημοσίευση από hitca » 27 Μαρ 2012 18:23

Το πρακτικό πρόβλημα που προκύπτει είναι συνήθως ότι χάνεις την δυνατότητα εγγύησης εάν μεσολαβήσεί άλλη τεχνική βοήθεια εκτός του δικτύου τους.

Ώς laptop είναι νομίζω τουλάχιστον πιστοποιημένη η παραγωγή του από την εταιρία .
Στα καθ' αυτά τεχνικά χαρακτηριστικά του μπορείς να εστιάσεις, ανάλογα και με τις απαιτήσεις σου βεβαίως.
Για απλή χρήση φαντάζομαι ότι είναι υπεραρκετό. Για επιπλέον ανάγκες τα πράγματα είναι λίγο μονόδρομος. Συνήθως απαιτείς μεγάλο ή και πιό γρήγορο δίσκο (με SSD εναλλακτική λύση), μεγάλα νούμερα μνήμης ram και ίσως καλύτερη κάρτα γραφικών με μεγάλη αυτόνομη μνήμη.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

turbo-x laptop

Δημοσίευση από cordis » 27 Μαρ 2012 20:41

ναι, δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο στο μυαλό μου. αυτό που θέλω να μάθω είναι εάν το έχει κανείς να μας πει για ποιότητα κατασκευής, after sales, κτλ..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

turbo-x laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Μαρ 2012 09:55

Στο Site αυτό από το Πλαίσιο, απομόνωσα τα Laptop Turbo-X, από τη συνολική συλλογή.
Με Firefox, και 'Εύρεση i3', βρήκα αρκετούς από αυτούς με Επεξεργαστή: Intel Core i3.
Κοίταξέ τα, μήπως και βρεις/θυμηθείς το μοντελάκι, που σου έκανε εντύπωση.
hitca έγραψε:...Το πρακτικό πρόβλημα που προκύπτει είναι συνήθως ότι χάνεις την δυνατότητα εγγύησης εάν μεσολαβήσεί άλλη τεχνική βοήθεια εκτός του δικτύου τους....
Αυτά είναι τα πασίγνωστα και ισχύοντα από τότε, που εφευρέθηκε ο όρος 'Εγγύηση'.
Ωστόσο:
1) Έχω καταγράψει στο Forum αυτό, εμπειρίες μου από κακές επισκευές Turbo-X (εντός εγγύησης), όπου -τελικά- αναγκάστηκα και βρήκα μόνος μου τι έφταιγε.
2) Σε άλλη φάση: Ενώ -δύο φορές- το πρόβλημα ήταν σε υλικό/λογισμικό (π.χ. BIOS) εξ αρχής, με αποτέλεσμα 'τρελλή' συμπεριφορά στο PC, τη δεύτερη φορά που ήρθε, το Service επιχείρησε να χρεώσει επισκευή!!!! (Ο υπολογιστής φρέσκος, σαν τσιπούρα που σπαρταράει :D , με εγγύηση -ακόμα- του τύπου: "Εργοστασιακό σφάλμα. Παίρνουμε πίσω το προϊόν, και σας το αντικαθιστούμε!"), και αυτοί επιχείρησαν και να χρεώσουν.
Δεν είχαν ευαισθησίες "Απώλειας εγγύησης εάν μεσολαβήσεί άλλη τεχνική βοήθεια εκτός του δικτύου τους". Επιχειρούσαν να χρεώσουν σε κάθε περίπτωση :evil:
Φυσικά δεν τους 'πέρασε'....
Αυτό μάλλον εννοεί το Άρθρο του Συντάγματός μας, που λέει ότι: "Η άγνοια του Νόμου αποτελεί αδίκημα!" Διότι αν δεν γνωρίζεις τα 'νόμιμα' δικαιώματά σου, το κάθε Service μπορεί να επιχειρήσει να σε χρεώσει, από το Πουθενά, και για το Τίποτα!

LightForce
WebDev Moderator

turbo-x laptop

Δημοσίευση από LightForce » 28 Μαρ 2012 17:21

Θετικές εντυπώσεις έχω από τα μηχανήματα που συναρμολογεί το πλαίσιο. Δεν είχα προβλήματα. Δύο φορές έχω πάρει turbo-x μηχάνημα.
Έχει περάσει βέβαια πολύς καιρός, κοντά δεκαετίες, και έχουν αλλάξει πολλά, σε ποιότητα υλικών, σε τεχνογνωσία του ανθρώπινου δυναμικού, στις γραμμές παραγωγής.
Ίσως ένα κλίκ περισσότερο μεράκι να υπήρχε τότε, αρκετό για να κάνει την διαφορά.

Για την υποστήριξη από πλαίσιο, δεν έχω γνώμη, δεν την χρειάστηκα.
Laptop turbo-x δεν ξέρω εάν αγόραζα πάντως.

Άσχετο.
Δεν θα ξεχάσω ότι κάποτε από γνωστό όνομα X...και συνεργάτες, αγόρασα ένα Pentium 166. Μετά από κάποιο διάστημα ανακάλυψα ότι είναι 133 με overcocking.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

turbo-x laptop

Δημοσίευση από deninho » 29 Μαρ 2012 10:50

δεν μπορώ να πω ότι θα αγόραζα ξανά τούρμπο χ. Και τα μηχανήματα δεν είναι κάτι το εκπληκτικό, ούτε τραγικά καλύτερες τιμές έχουν (ώστε να πεις ότι είναι value for money), και το πλαίσιο έχει πέσει πάρα πολύ σε ποιότητα εξυπηρέτησης και after sales.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

turbo-x laptop

Δημοσίευση από hitca » 29 Μαρ 2012 12:01

Θα αναφερθώ σε κάτι παρόμοιο.
Μέσα από τις πολλές προσφορές που μου στέλνουν διάφορες εταιρίες, μόλις πέρισυ τον το φθινόπωρο μέσα σε αυτές ήταν και μία προσφορά για ένα laptop, φασόν κατασκευής Ελληνικό.
Η τιμή ήταν καλή (χωρίς λειτουργικό σύστημα όμως) και τα επί μέρους κομμάτια του αρκετά αξιόλογα (i7 cpu, vga pci-e GT240M, hdd 500Gb, ram 8Gb, Intel m/b, όλα αναβαθμίσιμα). Ο ρόλος του θα ήταν για επεξεργασία βίντεο (!), παιχνίδια, γραφιστικά προγράμματα και γενική χρήση φυσικά.

«Δαγκώθηκα» λιγάκι, δυσκολεύτηκα να αποφασίσω αλλά τελικά η παραγγελία δόθηκε (πληρωμή μετρητά).

Voila, όλα εντάξει με την παραλαβή (σε 2 ημέρες) και το laptop στήθηκε σε μία μέρα (μέ άδεια win 7 64bit από έναν ανηψιό μου ! τσαμπέ φυσικά... ) και μέχρι τώρα λειτουργεί απροβλημάτιστα (και συνεχώς με 10ωρες και 15ωρες βάρδιες !).

Νομίζω ότι ήταν μία καλή αγορά τελικά σε σχέση με την τιμή του, την στιγμή που παραπλήσια μηχανήματα θα τα είχα πληρώσει ίσως και ~1000€ επιπλέον....
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

turbo-x laptop

Δημοσίευση από cordis » 29 Μαρ 2012 14:34

εκεί είναι το θέμα μου.. είναι αρκετά πιο φτηνό από ένα Dell ή ένα HP, αλλά θα είναι ρίσκο; και πόσο ρίσκο;
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

turbo-x laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Μαρ 2012 14:47

Φίλε μου hitca, είναι φυσικά αυτά που γράφες, αφού έχεις ως δυνατό σημείο σου το Υλικό/Λειτουργικό ενός PC/Laptop κλπ ΗΥ.
Υποψιάζομαι όμως ότι ο cordis μας έχει άλλο δυνατό σημείο, (προγραμματιστής -ίσως- με ειδικότητα σε κάποιες γλώσσες) :wink:
Θα μπορέσει άραγε -από την αρχή- να αποφύγει σκόπελους εξαρτημάτων/περιφερειακών ασύμβατων μεταξύ τους;
Θα μπορέσει, μόνος, να φέρει σε συμφωνία/αρμονία δύστροπα εξαρτήματα/περιφερειακά, κάποιους -επίσης- δύστροπους drivers, ώστε, τελικά, να κάνει άψογα τη δουλειά του; :wink:
Φίλη LightForce, μάλλον 'έχεις χάσει επισόδεια' :P Κι εμένα ο πρώτος μου PCης, ήταν 8088 4/8MHz TURBO-X, μ'ένα σωρό τρελλά πρωτόγονα (π.χ. MS-DOS 3.30, HDD 20MB, κλπ). Όμως μέχρι που τον πέταξα, (συνταξιοδοτήθηκε με τιμές και δόξες) δούλευε σαν το σκυλί.
Από τότε όμως (το Πλαίσιο ήταν μιά μικρούλα βιοτεχνία - τώρα είναι Φημισμένη Ελαφρά Βιομηχανία μ'ένα σωρό καταστήματα και υποκαταστήματα) μέχρι τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει εντυπωσιακά :o .... Πίστεψέ με :P ...Συμφωνώντας απόλυτα με όσα γράφει ο deninho!
Αγαπητέ μου cordis, το οποιοδήποτε Laptop μπορεί, άνετα, να σου παρουσιάσει πρόβλημα. Το ρίσκο δεν είναι -κατ εμέ- εκεί.
Το ρίσκο είναι στην "Άνεση", και στις χαμένες εργατώρες, προκειμένου να επισκευαστεί.
"Άνεση" εννοώ το αν θα μπορεί να σου δωθεί κάποιο μηχάνημα, ώστε να κάνεις -προσωρινά- τη δουλειά σου, μέχρι να επισκευαστεί το δικό σου. "Λέμε τώρα :lol: :lol: "

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

turbo-x laptop

Δημοσίευση από hitca » 29 Μαρ 2012 16:33

Δεν θα προκύψει τέτοιο θέμα, όλες οι εταιρίες στα μηχανήματα που προσφέρουν τα έχουν κατασκευάσει με συμβατά τεμάχια μεταξύ τους και φροντίζουν να έχουν έτοιμα cd υποστήριξης.
Πρόβλημα με drivers γιατί να αντιμετωπίσει; το μηχάνημα θα είναι έτοιμο, πατάς το κουμπί και ξεκινάς (...εντάξει, τα laptop κάνουν και setup -μερικά τουλάχιστον - ). Δέν είναι φτιαγμένο κατά «φαντασίαν» και από κάποιον άσχετο. Υπάρχει ολόκληρη υποδομή ανθρώπων και λειτουργιών για να ομολογκαριστεί ένα σύστημα και να βγεί πρός πώληση.
Ακόμα και στην δική μου περίπτωση, μου έδωσαν cd με drivers άν και ΔΕΝ υπήρχε λειτουργικό σύστημα (ολίγον «αρχαίους» βέβαια, τούς άλλαξα εύκολα κατά το δοκούν).
Δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα, θέλω να πώ έν ολίγοις.

Καταλαβαίνω ότι είναι κάπως δύσκολη μιά τέτοια απόφαση (και εγώ το πέρασα αυτό), αλλά θα έλεγα ότι ο μπούσουλας (..κατ' εμέ τουλάχιστον), είναι τα εσώτερα εξαρτήματα, η όποια ποιότητά τους και η ευκολία αναβάθμισης.

Όσον αφορά το ρίσκο μιάς τέτοιας επιλογής, δεν ξέρω πώς να απαντήσω με σαφήνεια. Ισχύει πάντα το ότι πληρώνεις παίρνεις και καλό θα ήταν εάν είναι δυνατόν να αναβαθμιστεί με επιθυμητά εξαρτήματα.

Θα έλεγα και κάτι επιπλέον που ξέχασα να αναφέρω πρίν, να δοθεί προσοχή στην ποιότητα της οθόνης. Συνηθίζεται να είναι «κάπως» κατώτερης ποιότητας. Στην περίπτωσή μου για να πώ την αλήθεια, είναι το μόνο εξάρτημα που έχω αμφιβολία εάν θα μακροημερέψει (κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα όμως).....

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

turbo-x laptop

Δημοσίευση από deninho » 29 Μαρ 2012 21:39

cordis έγραψε:εκεί είναι το θέμα μου.. είναι αρκετά πιο φτηνό από ένα Dell ή ένα HP, αλλά θα είναι ρίσκο; και πόσο ρίσκο;
το ρίσκο εξαρτάται από τη δουλειά για την οποία προορίζεται. Για εργασία, είναι μεγάλο το ρίσκο, και δεν έχει σχέση με το turbo-x. Το ίδιο θα σου έλεγα και για acer/apple/hp κι οποιοδήποτε δεν έχει σοβαρή εγγύηση άμεσης (εντός 4/24/48 ωρών ανάλογα με την εγγύηση που έχεις διαλέξει) διόρθωσης του προβλήματος.

Αν είναι γιατί απλώς θες ένα λαπτοπάκι να έχεις μαζί σου στα πήγαινε έλα στην Τήνο να μπαίνεις στο νετ, να κατεβάζεις τις φωτογραφίες σου από τη 7δ, να γράφεις κανένα κείμενο κλπ, πιθανότατα να αξίζει τον κόπο. Αν και, απ'ότι βλέπω το φθηνότερο i3 turbo x κάνει 499€. Με τα ίδια βρίσκεις 15άρι dell

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

turbo-x laptop

Δημοσίευση από PanosIlio » 30 Μαρ 2012 13:28

Πάντως αν είναι να μιλάμε για εγγύηση η Dell δεν συγκρίνεται με καμία άλλη εταιρία, ή μάλλον να το διατυπώσω σωστά, δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης το after sales της Dell σε σχέση με αυτό από το Πλαίσιο.

Έχω προσωπική εμπειρία και από τους 2 και πραγματικά και με όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα για μένα η Dell είναι καλύτερη.

Και δεν είναι ότι δεν βρίσκεις καλές τιμές σε Dell όπως έδειξε ο deninho.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

turbo-x laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Απρ 2012 10:01

Συμφωνώ πλήρως με
deninho έγραψε:....το ρίσκο εξαρτάται από τη δουλειά για την οποία προορίζεται. Για εργασία, είναι μεγάλο το ρίσκο, και δεν έχει σχέση με το turbo-x. Το ίδιο θα σου έλεγα και για acer/apple/hp κι οποιοδήποτε δεν έχει σοβαρή εγγύηση άμεσης (εντός 4/24/48 ωρών ανάλογα με την εγγύηση που έχεις διαλέξει) διόρθωσης του προβλήματος.

Αν είναι γιατί απλώς θες ένα λαπτοπάκι να έχεις μαζί σου στα πήγαινε έλα στην Τήνο να μπαίνεις στο νετ, να κατεβάζεις τις φωτογραφίες σου από τη 7δ, να γράφεις κανένα κείμενο κλπ, πιθανότατα να αξίζει τον κόπο. Αν και, απ'ότι βλέπω το φθηνότερο i3 turbo x κάνει 499€. Με τα ίδια βρίσκεις 15άρι dell
και φυσικά:
PanosIlio +1000 :hammer: :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες