Expired domains (.gr ή .com) και το google-PR τους

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 27 Μαρ 2012 16:42

Καλώς σας βρήκα (πρώτο μου ποστ).

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω το last known (ή έστω κάποιο παλιό) google PageRank για κάποιο από τα expired domains που έχω εντοπίσει; Το μόνο tool που έχω βρει (και δεν είδα να το αναφέρει κανένας εδώ μέσα) είναι το: www.majesticseo.com που έχει διάφορες ωραίες υπηρεσίες, αλλά δεν είδα να δίνει κάπου το pagerank στη free έκδοση. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να μου δώσει άλλες πληροφορίες για expired domains (κυρίως .gr με ενδιαφέρει);

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Μαρ 2012 22:36

δες πόσα λινκς δέχεται το κάθε ένα και από που. έτσι θα έχεις μια γενική εικόνα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 28 Μαρ 2012 00:16

cordis έγραψε:δες πόσα λινκς δέχεται το κάθε ένα και από που. έτσι θα έχεις μια γενική εικόνα.
Αυτό ακριβώς κάνω με το majesticseo που αναφέρω πιο πάνω. Που αλλού μπορώ να τα δω αυτα; Πέρα βέβαια από το να googl-άρω "myexpireddomain.gr" που θα μου φέρει μια εκτίμηση των backlinks.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Μαρ 2012 01:23

googl-άρε link:myexpireddomain.gr
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 28 Μαρ 2012 01:54

Το Yahoo Explorer εκλεισε πριν μερικους μηνες αλλα μπορεις να τσεκαρεις στο http://www.opensiteexplorer.org/ μεχρι και 3 domains per day free
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 28 Μαρ 2012 01:55

cordis έγραψε:googl-άρε link:myexpireddomain.gr
Your search for ... did not match any documents. Βασικά έχουν κάνει expire αρκετό καιρό πριν! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου... Είμαι "σχετικά" καινούριος στο άθλημα και προσπαθώ να βεβαιωθώ για τα ΠΡΟΦΑΝΗ εργαλεία που υπάρχουν γι αυτή τη δουλειά (όπως το google, το alexa και το majesticseo) και ότι δεν μου διαφεύγει κάποιο. Κάποτε υπήρχε και το site explorer του yahoo, άλλα τώρα παραπέμπει στο bing στο οποίο δεν κατάφερα να βρω το αντίστοιχο service, εκτός αν είναι μπροστά στη μύτη μου και δεν το βλέπω.

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 28 Μαρ 2012 16:46

Τι ακριβώς θα κερδίσεις αγοράζοντας domains που είχαν υψηλό pr και τώρα μπορεί να μην έχουν καθόλου;

Η λογική λέει να αγοράζεις domains που δεν έχουν χάσει το pr τους. Τo majestic seo, δείχνει πολλά links που είναι σαβούρα και κρατάει ιστορικό από πολύ παλιά, πράγμα που δεν έχει κανένα νόημα.

Ουσιαστικά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρίσκεις και να αγοράζεις domains με υψηλό pr και να είσαι σίγουρος σε μεγάλο βαθμό ότι θα το διατηρήσουν.

Ακόμα κι έτσι όμως, θα σου πάρει αρκετό καιρό να μάθεις να κάνεις σωστή ανάλυση ενός domain που ήδη έχει pr.

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 28 Μαρ 2012 17:53

alexisitsios έγραψε:Τι ακριβώς θα κερδίσεις αγοράζοντας domains που είχαν υψηλό pr και τώρα μπορεί να μην έχουν καθόλου;

Η λογική λέει να αγοράζεις domains που δεν έχουν χάσει το pr τους. Τo majestic seo, δείχνει πολλά links που είναι σαβούρα και κρατάει ιστορικό από πολύ παλιά, πράγμα που δεν έχει κανένα νόημα.

Ουσιαστικά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρίσκεις και να αγοράζεις domains με υψηλό pr και να είσαι σίγουρος σε μεγάλο βαθμό ότι θα το διατηρήσουν.

Ακόμα κι έτσι όμως, θα σου πάρει αρκετό καιρό να μάθεις να κάνεις σωστή ανάλυση ενός domain που ήδη έχει pr.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ακριβώς αυτές τις απορίες έχω και εγώ και γι' αυτό ποστ-άρω αυτή την ερώτηση. Δηλαδή ΠΩΣ γίνετε σωστή ανάλυση ενός domain που έχει ήδη PR... και πως κάποιου που δεν έχει αλλά έχει backlinks.

Έχω διαβάσει σε διάφορα σημεία θεωρίες, ότι το google κάνει πάλι restore το pagerank (ή ένα μέρος του) στα domain που ξανα-ζωντανεύουν, αλλά όλα αυτά είναι εικασίες. Μέχρι τώρα έχω βρει αυτά:

http://www.seroundtable.com/archives/015966.html

Στο οποίο απαντάει με comment ο matt cutts ότι: "ίσως!", δηλαδή απλώς μη χρησιμοποιείτε άσχετα backlinks για άσχετο content. Ουσιαστικά (για μένα) επιβεβαιώνει ότι αν είναι καλά τα backlinks (και relevant) τότε είναι χρήσιμα.

Επίσης εδώ:

http://www.navaro.co.uk/blog/expired-do ... y-worth-it

αναφέρει ο blogger οτι "Matt Cutts recently revealed that 301 redirects do not necessarily pass on the full pagerank and there may be a decay factor involved". Αναφέρετε βέβαια στο 301 redirect του τέως expired domain... Πάλι δεν αποκλείει τίποτα.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ χρήσιμα, αρκεί να είναι relevant. Δηλαδή ένα site για μουσική με 10χιλ backlinks... δεν θα είναι χρήσιμο για το site μου για τον κινηματογράφο (πχ), αλλά ένα site me 200 backlinks για cinema / movies πιστεύω ότι θα του δώσει juice εν καιρό.

Κάτι τελευταίο: στο majecticseo, έχω βάλει να μου δείχνει στοιχεία για τον τελευταίο μήνα και όχι ιστορικά (που τα νούμερα εκτοξεύονται). Ξέρει κανένας πόσο αξιόπιστα είναι; Με ψάξιμο που έκανα είδα ότι όντως ΥΠΑΡΧΟΥΝ αυτά τα backlinks που λέει. Αν το majestic δεν είναι αξιόπιστο... τότε που να κοιτάξω;

Ευχαριστώ και πάλι... Περιμένω feedback για τα expired domains (με backlinks) από οποιονδήποτε έχει πληροφορίες και θέλει να τις μοιραστεί και με εμάς :)

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 28 Μαρ 2012 18:38

τα expired domains είναι σύνθετο θέμα και σίγουρα ένα thead δεν μπορεί να τα αναλύσει.

Από εκεί και πέρα.

Για εμένα τα backlinks με pr έχουν μεγάλη αξία, είτε είναι σε site με σχετικό περιεχόμενο είτε όχι.

τα redirects πράγματι δεν περνάνε όλο το pagerank πάντα.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 28 Μαρ 2012 20:15

Το restore στο PR γινεται χωρις αμφιβολια, εχω 5-6 expired domains και σε ολα εχει επανελθει το PR . Δεν εχω βρει καποιο εργαλειο που να μπορει να σε ενημερωσει για το PR που ειχε η σελιδα πριν γινει expired το domain αλλα με μια αναλυση των backlinks και την ηλικια του domain μπορεις να κανεις μια σχετικη προβλεψη για το PR...
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 29 Μαρ 2012 02:10

free3yourmind έγραψε:αλλα με μια αναλυση των backlinks και την ηλικια του domain μπορεις να κανεις μια σχετικη προβλεψη για το PR...
Ωραία... Τέλεια. Ας πάρω ένα παράδειγμα από τα domains που έχω. Το συγκεκριμένο, μάλλον έχει λήξει εδώ και ένα χρόνο περίπου, πρώτη φορά νοικιάστηκε το 2006 και τα στατιστικά που δίνει το majestico γι αυτό, είναι αυτά τα εντυπωσιακά (τα νούμερα αυτά αφορούν τον τελευταίο μήνα, τα ιστορικά είναι πολύ περισσότερα):

Referring Domains: 400++
External Backlinks: 1,800++
20 Referring Backlinks are Educational
15 Referring Backlinks are Governmental
7 Referring Domains are Educational
4 Referring Domains are Governmental
355 Referring IP addresses
335 are Class C subnets
87 Indexed URLs

Τα backlinks είναι από respectable και authority sites (κατά κύριο λόγο) του εξωτερικού, δεν έχει backlinks από φάρμες, ούτε από τσόντες ή άλλα τέτοια περίεργα. Εμένα η εκτίμησή μου είναι ότι θα ήταν pR7 την εποχή που έγινε drop. Οι απορίες μου είναι αν:

1) πως και δεν το τσίμπησε κάποιος από τους registar που κάνουν αυτή τη δουλειά στο .gr (κάποια μονοπρόσωπη ΕΠΕ που διάβασα εδώ μέσα); Περίεργο!

2) πόσο "αξίζει" αυτό το domain άραγε; ουσιαστικά 10 ευρώ το χρόνο κοστολογείται, εφόσον είναι free!, αλλά πόσο θα πλήρωνε κάποιος για μάθει ποιο είναι αυτό και να το αγοράσει; Ξέρω ότι δεν υπάρχει ΜΙΑ απάντηση. Προσπαθώ να προσδιορίσω ένα minimum... Παράδειγμα: ας πούμε ότι κάποιος θα πλήρωνε 100 ευρώ για να βάλει ένα link στην κεντρική σελίδα ενός pR7 site στο .gr, τότε προφανώς η minimum τιμή που θα ήταν λογικό να πουληθεί αυτό το domain, είναι σίγουρα μεγαλύτερη από 100 ευρώ και σε καμία περίπτωση κάτω από αυτό το ποσό. Έχει προσδιορίσει κανένας τις "minimum" τιμές πώλησης ανάλογα με το pagerank (ουσιαστικά περιμένω τις προσωπικές σας εκτιμήσεις για το τι θα πληρώνατε εσείς στην πολύ μικρή αγορά της Ελλάδας, το καταλαβαίνω ότι το .com είναι άλλη φάση);

3) Τι θα το κάνατε; Το περιεχόμενό του ήταν στα Αγγλικά και αφορούσε έναν μεγάλο οργανισμό (όχι Ελληνικό). Είχε αγοραστεί τότε για κάποιες δραστηριότητες στο internet, που έκανε στην Ελλάδα τότε. Μερικές ιδέες που μου έρχονται (πέρα από το να το κάνω develop από την αρχή, γιατί η θεματολογία του μου είναι ξένη):
- Sedo.
- NameDrive.
- Wordpress με stupid WPRobot content και google Ads, πιθανότατα με συνδυασμό με κάποιον affiliate.
- πώληση.
- Άλλο;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μέχρι τώρα (και προκαταβολικά για τις επόμενες!).

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 29 Μαρ 2012 13:58

Γραψε ακομα λιγες παραπανω πληροφοριες και θα καταλαβω πιο ειναι για να το αγορασω :))

Το πρωτο που κανεις οταν βρεις ενα τετοιο domain ειναι να το κατοχυρωσεις, μετα απο αυτο αρχιζεις ολες τις υπολοιπες αναλυσεις...ελπιζω να το εχεις κανει ηδη :)))

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 29 Μαρ 2012 14:00

Για τις τιμες που λες ενα PR7 εγω το κοστολογω 600-800 Ευρω το χρονο (χωρις ΦΠΑ)

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 29 Μαρ 2012 15:42

Καλά το domain το έχω ψίλο-θάψει με την περιγραφή που του έκανα. Η πραγματικότητα είναι ότι είναι ακόμα καλύτερο από αυτό που έχω περιγράψει. Έχει links από bbc ας πούμε και από αντίστοιχα μεγάλα ειδησεογραφικά, από "gov.gr" και δε συμμαζεύετε... Δεν μπορώ να αποκαλύψω ποιο είναι, αλλά φυσικά το έχω κάνει ήδη register! :)

Όταν λές "ενα PR7 εγω το κοστολογω 600-800 Ευρω το χρονο (χωρις ΦΠΑ)" εννοείς για πώληση όλου του domain ή για την τοποθέτηση στην πρώτη σελίδα κάποιου link ή κάτι άλλο;

Αλλά το ερώτημα παραμένει... Τι θα το κάνατε; Για παράδειγμα, έχω βρεί καμιά 80-αριά distinct links πάνω σε αυτό (που φυσικά τώρα δεν υπάρχουν). Δεν έχω πείρα σε affiliate marketing ώστε να ξέρω πώς να κινηθώ και τι να περιμένω. Μόνο domain parking έχω δοκιμάσει στο παρελθόν σε Sedo και NameDrive, σε πολύ πιο απλά domain, τα οποία έδιναν ψίχουλα (λιγότερο από 40-50 ευρώ το χρόνο!). Καμιά ιδέα; (είμαι προγραμματιστής, οπότε δεν υπάρχει αυτό το εμπόδιο, η σωστή ιδέα μου λείπει!)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 29 Μαρ 2012 16:23

600-800 για τοποθετηση ενος link για 1 χρονο, αλλα εννοειτε για ανεπτυγμενο site και οχι απλα για μια σελιδα που να λεει καλως ηλθατε στο domain μου και να εχει υψηλο PR.

Οπως και να εχει το PR7 που λες μου ακουγεται υψηλο για τα στοιχεια που εδωσες, εγω για το πρωτο update θα εκανα μια προβλεψη στο PR5, maximum PR6, περιμενε το επομενο update και βλεπεις. Και εγω πριν μερικες μερες κατοχυρωσα ενα αναλογο με links απο .gov, .edu και αναμενω...ααα επισης περιμενε πρωτα να εγγριθει απο την ΕΕΤΤ, μια φορα μου εκοψαν ενα τετοιο domain

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης