Expired domains (.gr ή .com) και το google-PR τους

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 29 Μαρ 2012 17:26

Ο χρυσός κανόνας για να έχει ένα domain το Pr που αναφέρεις, είναι να έχει τουλάχιστον ένα backlink με ισόποσο pr σε κάποια άλλη σελίδα. pr7 μου φαίνεται εξαιρετικά υψηλό. Για την ακρίβεια δεν θα περίμενα πάνω από 4

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 29 Μαρ 2012 17:45

Και εγώ την ΕΕΤΤ περιμένω, δεν θα ξανοιχτώ μέχρι να εγκριθεί. Αλήθεια, πόσο καιρό κάνει αυτή η διαδικασία εν έτη 2012; Παλιά ήταν 6 μήνες περίπου αν θυμάμαι καλά.

Τα domains που link-άρουν το site έχουν και pR9... Δεν έχω τσεκάρει πόσο pR έχουν στη σελίδα ακριβώς που υπάρχει το link, πάντως γενικά έχει "καλά" links, όπως σας είπα.

Παρόλα αυτά είμαι σίγουρος ότι το πρώτο pageRank όταν γίνει restore, δεν θα είναι τόσο ψηλό όσο ήταν όταν το έκαναν drop, αλλά είμαι σίγουρος ότι με την "κατάλληλη δουλειά", μπορεί να το κάνει catch up γρήγορα, γιατί τα backlinks παραμένουν και είναι πολύ δυνατά.

"free3yourmind" μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις τις προσωπικές σου εκτιμήσεις για το κόστος τοποθέτησης link (για ένα χρόνο) και για άλλα pageRanks (5 - 9); Ή όποιος άλλος έχει αντίστοιχα νούμερα (εκτιμήσεις) και θέλει να κάνει contribute. Μιλάω πάντα για το .gr TLD.

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 29 Μαρ 2012 18:07

Δεν έχει να κάνει τόσο το κεντρικό pr που έχει η σελίδα, όσο το ίδιο το pr που λαμβάνεις από τη σελίδα. Αυτή την ανάλυση θα έπρεπε να κάνεις.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 29 Μαρ 2012 18:08

PR5: 350-450
PR6: 450-600
PR7: 600-800

για PR 8&9 δεν μπορω να κανω εκτιμιση )))
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Μαρ 2012 19:53

αλλά θέλει προσοχή όταν πουλάτε links γιατί το Google μπορεί να σας στείλει για banάκια... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 30 Μαρ 2012 01:00

Συνεχίζω ακάθεκτος τις απορίες μου... και σας ευχαριστώ από καρδιάς για τις απαντήσεις.

Μόλις σήμερα σήκωσα το domain στον αέρα με ένα κενό html (το μόνο «κείμενο» που έβαλα είναι το ίδιο το domain name) και google analytics. Φαντάζομαι μέσα σε 48 ώρες το αργότερο θα με ξέρουν όλοι οι name servers του κόσμου, θα με έχει επισκεφθεί το google και ίσως κάποιοι χρήστες που θα πατήσουν κάποιο από τα backlinks. Τι να περιμένω από traffic τις επόμενες βδομάδες; Πρέπει να δω ένα νούμερο ΧΧΧ (και πόσο) ή και να μην δω τίποτα είναι πάλι φυσιολογικό; Αν κάποιος έχει πείρα από αντίστοιχη νεκρανάσταση expired domain χωρίς content με τόσα backlinks, θα το εκτιμούσα να μου έδινε μια πρόβλεψη / εκτίμηση.

Να το γράψω στο webmaster tools ή να περιμένω να βάλω πρώτα content;

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 30 Μαρ 2012 01:51

ttppsogr έγραψε:Συνεχίζω ακάθεκτος τις απορίες μου... και σας ευχαριστώ από καρδιάς για τις απαντήσεις.

Μόλις σήμερα σήκωσα το domain στον αέρα με ένα κενό html (το μόνο «κείμενο» που έβαλα είναι το ίδιο το domain name) και google analytics. Φαντάζομαι μέσα σε 48 ώρες το αργότερο θα με ξέρουν όλοι οι name servers του κόσμου, θα με έχει επισκεφθεί το google και ίσως κάποιοι χρήστες που θα πατήσουν κάποιο από τα backlinks. Τι να περιμένω από traffic τις επόμενες βδομάδες; Πρέπει να δω ένα νούμερο ΧΧΧ (και πόσο) ή και να μην δω τίποτα είναι πάλι φυσιολογικό; Αν κάποιος έχει πείρα από αντίστοιχη νεκρανάσταση expired domain χωρίς content με τόσα backlinks, θα το εκτιμούσα να μου έδινε μια πρόβλεψη / εκτίμηση.

Να το γράψω στο webmaster tools ή να περιμένω να βάλω πρώτα content;
Εχεις δει εαν τα backlink που αναφεροντε στα διαφορα εργαλεια υπαχουν ακομα και οδηγουν στο domain?
Οι τιμες που αναφεροντε ειναι παρατραβηγμενες για νεκρανασταση site...
προσεχε πως θα το χειριστεις εαν πραγματι εχεισ βρει κατι καλο...
Εαν και εφοσον θελεις στειλε πμ με το domain να κανουμε ενα evaluation,
κατα τα αλλα εαν αξιζει το domain ανεπτυξε το...παντως για να ξερεις συνηθως τετοια
domain τα αρπαζουν τα θηρια...εαν τους ξεφυγε εισαι τυχερος... :roll:

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 01 Απρ 2012 01:04

scoobby έγραψε: Εαν και εφοσον θελεις στειλε πμ με το domain να κανουμε ενα evaluation,
κατα τα αλλα εαν αξιζει το domain ανεπτυξε το...παντως για να ξερεις συνηθως τετοια
domain τα αρπαζουν τα θηρια...εαν τους ξεφυγε εισαι τυχερος... :roll:
Η ΕΕΤΤ αποφάσισε ότι το domain είναι δικό μου! :) pm sent!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες