Ελληνικό vs Ευρωπαϊκό datacenter. Αναζήτηση hosting

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
YAziDis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YAziDis » 27 Μαρ 2012 20:23

Καλησπέρα σας,
Έχω στην κατοχή μου έναν dedicated server στην Αμερική εδώ και πάρα πολλά χρόνια, αλλά πλέον βαρέθηκα να πρέπει να τον διαχειρίζομαι εγώ, μιας και δεν είμαι μεγάλος γνώστης των πραγμάτων.
Επιπλέον είναι πλέον παλιός ο server και μιας και δεν είμαι εταιρία hosting, ούτε προσανατολίστικα στο να έχω πελάτες για να έχω κάποιο εισόδημα είπα ότι πλέον πρέπει να μεταφερθώ σε κάποια εταιρία.

Πάνω στην αναζήτησή μου βρήκα από εδώ τα αποτελέσματα για τις καλύτερες εταιρίες hosting, και βρήκα λίγο χρόνο να συζητήσω μαζί τους για το τι πακέτα μπορώ να αγοράσω στις εταιρίες.
Επιπλέον είδα ότι πλέον μπορείς οικονομικά (σε σχέση με 5-6 χρόνια πριν που είχα μείνει εγώ) να πάρεις πακέτα σε ελληνικά datacenter.

Κατα τη δική σας άποψη, πόσο υπόψιν θα πρέπει να λάβω το θέμα ελληνικό - μη ελληνικό server ?

Για κάποιον σαν και μένα που δεν είναι newbie χρήστης και ξέρω να στήνω και ένα blog, και ένα forum, και να μπορώ να κάνω 5-10 πράγματα και μέσω ssh βρε αδερφέ, πόσο μεγάλη βαρύτητα πρέπει να ρίξω στο θέμα support της κάθε εταιρίας;

Πλέον που δεν ασχολούμαι τόσο με το internet όπως παλιά και τρέχω (τουλάχιστον τώρα) 4-5 δυναμικά site, 1 wordpress, και χρησιμοποιώ 3 domain για τα e-mail τους, να πάρω ένα πακέτο ελληνικό για να έχω καλύτερη ταχύτητα ή να πάρω κάτι ευρωπαϊκό που θα μου είναι πιο οικονομικό;

(Προς moderator: Αν το παρακάτω δημιουργεί πρόβλημα ας σβηστεί)
Είχα επικοινωνία με τις εταιρίες stigmahost, hyperhost, intechs και tophost και μπορώ να πω πως η επικοινωνία μαζί τους ήταν με όλους άψογη και μπράβο, και πήρα κάποιες τιμές για πακέτα. οι δυο (hyperhost & tophost) έχουν και ελληνικούς server αλλά τεράστια διαφορά στις τιμές μεταξύ τους. Να προσέξω κάτι;
Οι πελάτες από τις συγκεκριμένες εταιρίες έχουν κάποια παρατήρηση;

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 27 Μαρ 2012 20:58

cretaforce ? η παρε κανα μικρο vps (hetzner)
:lol:
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

YAziDis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YAziDis » 27 Μαρ 2012 21:10

Με την creta ακόμη δεν μίλησα. Υπολογίζω σήμερα ή αύριο να μιλήσω.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Μαρ 2012 21:46

αν πάρεις τον vps ή root από hetzner μπορείς να βάλεις κάποιον freelancer administrator όπως έχω εγώ τον Cha0s στον server του freestuff.gr
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

YAziDis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YAziDis » 27 Μαρ 2012 21:58

Κουράστηκα με το εξωτερικό. Προτειμώ να έχω έναν έλληνα και όποτε χρειαστεί να μπορέσω να συννενοηθώ. Δυστυχώς επειδή πλέον μόνο για χόμπι και για e-mail δουλειάς έχω τους λογαριασμούς, οπότε κάποιες γνωριμίες και φίλους που είχα παλιά πλέον δεν τις έχω για να βάλω κάποιον admin!
Για το θέμα ελληνικό vs ευρωπαϊκό τι έχετε να πείτε;

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 27 Μαρ 2012 22:00

Προσωπικά θα προτιμούσα ευρωπαϊκό γιατί είναι φτηνότερο

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 28 Μαρ 2012 15:39

αναμεσα σε tophost και hyperhosting, θα προτιμουσα σιγουρα τη δευτερη!

YAziDis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YAziDis » 30 Μαρ 2012 12:53

Μετά από έρευνα που έκανα αποφάσισα να πάω στην εταιρία INTECHS.
Η πρώτη εντύπωση μου είναι φυσικά πολύ θετική, και αυτό αφορά την εξυπηρέτηση από τον Γιάννη ο οποίος φαίνεται πολύ επαγγελματίας και άνθρωπος.
Ελπίζω και η εμπειρία μου όσον αφορά και τα τεχνικά, για τον σέρβερ κτλ να είναι εξίσου η ίδια.
Ευχαριστώ πολύ σε όσους με βοηθήσατε με τις απαντήσεις σας και τα PM σας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες