Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Δημοσίευση από skeftomilos » 17 Απρ 2012 18:55

PanosIlio διατίμηση στο ψωμί υπήρχε μέχρι το 1992, και από τότε ισχύει ελεύθερη διαμόρφωση των τιμών σύμφωνα με τους νόμους της προσφοράς και της ζήτησης. Μέσα σε αυτά τα είκοσι χρόνια λοιπόν έχουν ακριβύνει τα αλεύρια, έχουν φτηνύνει, έχουν κλείσει παλαιοί φούρνοι και έχουν ανοίξει νέοι. Οι καταναλωτές έχουν δοκιμάσει ψωμί από διάφορους φούρνους, και έχουν αλλάξει φούρνο όποτε βρήκαν καλύτερη ποιότητα, τιμή, ποικιλία, ή εξυπηρέτηση. Εκτός από τους φούρνους, ψωμί πουλούν και τα σούπερ μάρκετ. Οι ανώτερες και κατώτερες τιμές πώλησης έχουν κυμανθεί σε σημαντικό βαθμό.

Και μου λέτε τώρα ότι για όλο αυτό το διάστημα, όλοι οι φούρνοι και όλα τα σούπερ μάρκετ κλέβανε ασύστολα τους αφελείς καταναλωτές. Και τώρα πρέπει όλοι αυτοί να ρίξουν υποχρεωτικά την τιμή λιανικής 30% κάτω, και να επιβιώσουν ως επιχειρήσεις έχοντας 30% μειωμένα έσοδα και 0% μειωμένα έξοδα από την επόμενη κιόλας μέρα της εφαρμογής του μέτρου. Λέτε πιο συγκεκριμένα να ισχύσει ένα είδος διατίμησης που το ψωμί θα πουλιέται σε διαφορετικές τιμές από φούρνο σε φούρνο, αλλά χωρίς να είναι ο κάθε φούρναρης ελεύθερος να καθορίσει την τιμή που θα πουλά το ψωμί που θα παράγει. Η τιμή θα προκύπτει από την ιστορικότητα του τιμοκαταλόγου του κάθε ξεχωριστού φούρνου. Και επιπλέον - για να προσθέσω λίγο δραματικό τόνο στην αφήγηση - να γίνει με εντολή όχι υπουργού αλλά εισαγγελέα, ως ποινή για το αισχρό καθεστώς εκμετάλλευσης, εξαπάτησης και καταλήστευσης του απροστάτευτου καταναλωτή, που ίσχυσε τόσα χρόνια.

:hammer: <--- ο Λυσίας κατά σιτοπωλών

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Δημοσίευση από cordis » 17 Απρ 2012 21:23

να το πουλάει και 10 ευρώ το κιλό, αλλά να σου δίνει ένα κιλό και όχι 750 γραμμάρια επειδή έτσι γουστάρει.

και σαν τελική λύση προτείνω να αναποδογυρίζονται τα αμάξια όλων όσων παρκάρουν έξω από φούρνους που πουλάνε τα 750 γραμμάρια για ένα κιλό. είναι αποδεδειγμένο ότι όταν κάποιος κάνει κάτι στραβό, εάν του αναποδογυρίσεις το αμάξι στρώνει.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Δημοσίευση από Pesoner » 17 Απρ 2012 21:26

:hammer: :hammer:

Μπερδέψαμε τα flame!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Δημοσίευση από skeftomilos » 18 Απρ 2012 01:51

Η φουρνάρισσά μου βλέπω να το γλιτώνει το τουμπάρισμα, καθώς στο ταμπελάκι της τιμής του κάθε ψωμιού αναγράφει και το βάρος του:

Εικόνα
ΨΩΜΙ ΠΕΤΡΟΜΥΛΟΥ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΕΥΡΙ 350γρ 1,00€

Για να στοιχειοθετήσω την κατηγορία ότι με έκλεβε επί χρόνια, θα πρέπει να ισχυριστώ στο δικαστήριο ότι είμαι ή αναλφάβητος ή μύωπας. :-)

Αυτήν πάντως την εμμονή με την κουλτούρα του χιλιόγραμμου την βρίσκω φιλευρωπαϊκή σε βαθμό παρεξηγήσεως. Καλύτερα να μείνουμε πιστοί στις ρίζες μας μετρώντας τα βάρη των ψωμιών σε οκάδες, ή ακόμα καλύτερα σε μνες. :-P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skeftomilos την 18 Απρ 2012 11:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Δημοσίευση από cordis » 18 Απρ 2012 02:06

οπότε με λίγα λόγια μας δούλευες ψιλό γαζί όλο αυτό το διάστημα μιας και στον φούρνο που πας δεν συμβαίνει το φαινόμενο που συζητάμε. υπάρχουν και άλλοι φούρνοι ξέρεις...

δε χρειάζομαι link για τις μνες και τις οκάδες ξέρω τι είναι, αλλά το πρόβλημα όπως δεν μπορείς να καταλάβεις δεν είναι στον τύπο του μετρήματος, αλλά στον τρόπο του ζυγίσματος.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Δημοσίευση από skeftomilos » 18 Απρ 2012 02:51

Σάμπως θυμόμουν νομίζεις αν έγραφε το βάρος ή δεν το έγραφε; Σήμερα που πήγα για ψωμί το πρόσεξα και το φωτογράφησα (με την άδεια της φουρνάρισσας). Αυτό που έχω καταλάβει για το πρόβλημα που λες με τον τρόπο του ζυγίσματος, είναι καταρχήν ότι δεν είναι πρόβλημα για όλους (π.χ. για μένα δεν είναι), και κατά δεύτερον διαφέρει ως πρόβλημα από καταναλωτή σε καταναλωτή. Π.χ. για τον dva_dev το πρόβλημα είναι τα 150 γραμμάρια νερού που ο φούρνος παρακρατεί και δεν παραδίδει στον αγοραστή, ενώ για τον PanosIlio ότι θέλει να αγοράζει 500 γραμμάρια ψωμί στην τιμή των 350 και δε μπορεί. Εσύ είσαι εκτός συναγωνισμού γιατί φτιάχνεις μόνος σου το ψωμί σου με τον αρτοπαρασκευαστή, οπότε ότι πρόβλημα και να έχεις με τα κιλά και τις ζυγαριές των φούρνων είναι θεωρητικής φύσεως. :-)

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Δημοσίευση από PanosIlio » 18 Απρ 2012 10:38

skeftomilos έγραψε:ενώ για τον PanosIlio ότι θέλει να αγοράζει 500 γραμμάρια ψωμί στην τιμή των 350 και δε μπορεί.
Αυτό κατάλαβες από αυτά που έχω γράψει μέχρι τώρα?? :P Άντε να το ξαναγράψω για τελευταία φορά.

Η τιμή του ψωμιού είναι ανά κιλό, πχ. 1€/κιλό, γι' αυτό και πρέπει να ζυγίζεται παρουσία του πελάτη, όπως μας λέει ο νόμος.

Αν πας και αγοράσεις κρέας ή τυρί θα ζητήσεις είτε με το κομμάτι πχ 1 μπούτι αρνί, 10 μπριζόλες, 30 φέτες τυρί για τοστ κοκ ή θα ζητήσεις 300γρ αρνί, 300γρ τυρί φέτες για τόστ (χωρίς να σε ενδιαφέρει ο αριθμός των φετών) κτλ. Όταν πας να πληρώσεις, ότι και αν έχεις αγοράσει, όπως και αν το έχεις ζητήσει, είτε με το κιλό είτε με το κομμάτι, πρώτα θα ζυγιστεί το προϊόν και θα πληρώσεις αναλόγως το βάρος του, ανεξαρτήτως αν το έχεις ζητήσει με το κιλό ή με το κομμάτι.

Ακριβώς το ίδιο θα έπρεπε να είναι και με το ψωμί.
Τώρα αν στο ταμπελάκι γράφει ότι αγοράζεις καρβελάκι 350γρ προς 1€ και πάλι δεν γίνεται αυτό που πρέπει να γίνεται κανονικά. Στο ταμπελάκι θα πρέπει να αναγράφεται η τιμή του κιλού για το συγκεκριμένο προϊόν και όταν το επιλέγεις να το ζυγίζει μπροστά σου και να πληρώνεις όσο πρέπει να πληρώσεις με βάση την τιμή του κιλού και το βάρος του συγκεκριμένου καρβελιού.

Αυτά, το κουράσαμε χωρίς λόγο το θεματάκι :P
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Δημοσίευση από skeftomilos » 18 Απρ 2012 11:33

Πάνο πριν έλεγες ότι η φουρνάρισσα με κλέβει γιατί μου πουλάει κάτι ακριβότερα από ότι πρέπει να μου το πουλάει. Τώρα λες ότι αρκεί να γράψει στο ταμπελάκι την τιμή κιλού (π.χ. τιμή κιλού 2€) και να μου ζυγίζει τη φραντζόλα και αν είναι 355 γραμμάρια να μου ζητάει 0,71€ και να ψάχνω να της δώσω το μονόλεπτο. Δεκτή η άποψή σου, αλλά η κατηγορία της κλοπής πότε απεσύρθει και δεν το κατάλαβα; :-)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Δημοσίευση από cordis » 18 Απρ 2012 12:02

έλα... δείξε και την άλλη φωτογραφία που είναι και η φουρνάρισσα μέσα... :p
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Δημοσίευση από PanosIlio » 18 Απρ 2012 12:03

skeftomilos έγραψε:Πάνο πριν έλεγες ότι η φουρνάρισσα με κλέβει γιατί μου πουλάει κάτι ακριβότερα από ότι πρέπει να μου το πουλάει. Τώρα λες ότι αρκεί να γράψει στο ταμπελάκι την τιμή κιλού (π.χ. τιμή κιλού 2€) και να μου ζυγίζει τη φραντζόλα και αν είναι 355 γραμμάρια να μου ζητάει 0,71€ και να ψάχνω να της δώσω το μονόλεπτο. Δεκτή η άποψή σου, αλλά η κατηγορία της κλοπής πότε απεσύρθει και δεν το κατάλαβα; :-)
Είσαι λίγα βήματα ποιο πίσω στο θέμα από μένα.

Εγώ δεν μιλάω για το ποια είναι η "κανονική" τιμή στην οποία θα πρέπει να πουλιέται το ψωμί γενικά.
Αυτό είναι μια τελείως διαφορετική κουβέντα στην οποία κανένας μας, πλην εσένα όπως διαπιστώνω τώρα, δεν μπήκε στη διαδικασία να κάνει.

Εγώ μιλάω για το μετά, αφού μπεις στον οποιονδήποτε φούρνο που μπορεί να έχει την οποιαδήποτε τιμή (ελέυθερη αγορά έχουμε) στο προϊόν που εμπορεύεται.

Το αν το ψωμί είναι υπερκοστολογημένο ή όχι δεν το συζητάμε εδώ. Εδώ συζητάμε για το πως θα πληρώσεις το ψωμί.

Δεν αναφέρθηκα ποτέ στο αν το ψωμί είναι φθηνό ή όχι και πολύ περισσότερο στο αν θεωρώ εγώ πως η μέση τιμή του ψωμιού είναι δίκαιη ή οχι.

Ο καθένας μας επιλέγει το φούρνο που θα πάει να αγοράσει το ψωμί στηριζόμενος σε διάφορα κριτήρια, η τιμή που σου πουλάει το ψωμί είναι ένα κριτήριο αακόμα. Από κει και πέρα το τι γίνεται όταν πας να πληρώσεις είναι αυτό που συζητάμε εδώ.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Δημοσίευση από skeftomilos » 18 Απρ 2012 12:20

Αν θέλεις να σε κατανοήσω πρέπει να με βοηθήσεις κι άλλο. Τι εννοούσες όταν είπες ότι η φουρνάρισσα με κλέβει γιατί μου πουλάει κάτι ακριβότερα από ότι πρέπει να μου το πουλάει; Η κλοπή είναι βαριά κατηγορία, σε άλλες χώρες οι άνθρωποι που κλέβουν χάνουν το χέρι τους ή πάνε φυλακή (στη δική μας τους ψηφίζουμε να μας κυβερνήσουν).

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Δημοσίευση από PanosIlio » 18 Απρ 2012 12:49

ΟΚ θα προσπαθήσω και πάλι.

Η τιμή του ψωμιού ορίζεται με το κιλό, το ψωμί σαν προϊόν θα πρέπει να ζυγίζεται ενώπιον του πελάτη κατά την αγορά και η τιμή του τελικού προϊόντος θα πρέπει να βγαίνει αναλόγως το βάρος του ψωμιού σε σχέση με το κόστος του 1 κιλού. Νομίζω είναι απλό.

Εσύ αγοράζεις ένα καρβέλι προς 1€ και ένα ταμπελάκι σου λέει πως το καρβέλι αυτό είναι 350γρ. Άρα το 1 κιλό θα πρέπει να κοστίζει ~2.85€. Αυτό μέσα στο μαγαζί αναφέρεται πουθενά? Αυτό που αγοράζεις και σου λέει πως είναι 350γρ το ζυγίζει μπροστά σου για να δεις αν όντως είναι 350γρ?

Πιο απλά δεν μπορώ να το πω :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Δημοσίευση από skeftomilos » 18 Απρ 2012 13:29

Πάνο νομίζω ότι κατάλαβες πόσο αστεία ήταν η κατηγορία της κλοπής, και γι αυτό δεν αναφέρεσαι πια σε αυτήν.

Τώρα για το έλασσον τεχνικό θέμα της αναγραφής της τιμής του ψωμιού ανά κιλό, έχω κατ' αρχήν να παρατηρήσω ότι δεν είναι απαραίτητο ότι δύο φραντζόλες των 350 γραμμαρίων και μία των 700ων στοιχίζουν το ίδιο. Όταν ψήνονται οι δύο μικρές φρατζόλες καταλαμβάνουν αναλογικά περισσότερο χώρο στο ταψί από την μία μεγάλη φρατζόλα, και ο φούρναρης που θα βγάλει προσεκτικά και σχολαστικά το κοστολόγιό του μπορεί να καταλήξει σε μεγαλύτερη τιμή ανά κιλό για τις μικρές φραντζόλες απ' ότι για τι μεγάλη. Θα μου πεις δεν έχει σημασία, ας βάλει άλλη τιμή ανά κιλό για κάθε διαφορετικό μέγεθος φρατζόλας, σημασία έχει να ζυγίζεται κατά την πώληση. Λοιπόν για το ζύγισμα τώρα, και για την ερώτηση αν η φουρνάρισσα μου ζυγίζει το ψωμί, απαντώ ότι μου το τοποθετεί στη ζυγαριά πριν το βάλει στη σακούλα. Η ένδειξη της ζυγαριάς είναι μπροστά στα μάτια μου, αλλά σε πληροφορώ ότι δεν την έχω κοιτάξει ποτέ. Απλά την εμπιστεύομαι. Μπορώ να δω με το μάτι ότι όλες οι φρατζόλες έχουν πάνω κάτω το ίδιο μέγεθος, και δεν την θεωρώ τόσο ανόητη να διώξει τους πελάτες της κοροϊδέυοντάς τους συστηματικά ως προς την μοναδική ένδειξη την οποία μπορούν να μετρήσουν με ακρίβεια, όταν σε ακτίνα 150 μέτρων βρίσκονται και τους περιμένουν άλλοι τρεις φούρνοι που πουλούν εξίσου καλό ψωμί.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Δημοσίευση από PanosIlio » 18 Απρ 2012 13:38

Αυτή η φουρνάρισα πρέπει να είναι πολύ όμορφη :D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Πόσο κάνει 1 κιλό;;;

Δημοσίευση από skeftomilos » 18 Απρ 2012 13:54

Αν τη δεις εκτός φούρνου δεν την πιάνει το μάτι σου, αλλά πίσω από τον πάγκο ανάμεσα στα καρβέλια και φορώντας την ποδιά της είναι θεά! Είναι ντροπαλή όμως, δεν πιστεύω να με αφήσει να τη φωτογραφήσω. :-D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες