Κατηγοριες υποκατηγοριες

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κατηγοριες υποκατηγοριες

Δημοσίευση από korgr » 29 Μαρ 2012 11:45

Εγώ πάντως διαφωνώ!
Χρησιμοποιώ την βάση μόνο ως storage και την php για την λογική!
Ολόκληρο CMS έκτισα και αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο!
Συνημμένα
odyssey_delete.png

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Κατηγοριες υποκατηγοριες

Δημοσίευση από cordis » 29 Μαρ 2012 14:23

NDH έγραψε:Ευχαριστω πολυ θα το κοιταξω!
Και αλλαγη σε αυτο

Κώδικας: Επιλογή όλων

$resd = mysql_query($sql); 
ετσι

Κώδικας: Επιλογή όλων

$resd = mysql_query($sqld); 
Edit: Τελικα δουλευει ! Ευχαριστω!
το διόρθωσα κι εγώ.. :p

απλά εκεί μέσα στον κώδικα θα πρέπει να κάνεις και τους ανάλογους ελέγχους για το αν πρέπει να διαγραφεί η εγγραφή ή όχι, όπως λένε και οι παραπάνω πολύ σωστά! :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Κατηγοριες υποκατηγοριες

Δημοσίευση από dva_dev » 29 Μαρ 2012 15:09

korgr έγραψε:Εγώ πάντως διαφωνώ!
Χρησιμοποιώ την βάση μόνο ως storage και την php για την λογική!
Ολόκληρο CMS έκτισα και αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο!
Φίλε korgr, δεν ξέρω ακριβώς τις λειπτομέρεις της υλοποίησης σου γι αυτό θα κάνω την ερώτηση μου μέσα από ένα πολύ απλό παράδειγμα.
Πως θα χειριστείς την περίπτωση που θέλεις να κάνεις update τον κωδικό ας πούμε στις γλώσσες, και ταυτόχρονα να ενημερώσεις και τον κωδικό γλώσσας, για το προϊόν, τα άρθρα, τα links, τα κείμενα, την παραγγελία, τις περιγραφές, και όλα όσα στοιχεία έχουν μέσα τη γλώσσα, στην περίπτωση που:
Πάς να κάνεις update, και μόλις ενημερωθεί ο κωδικός της γλώσσας για τα ελληνικά (από 'gr' το κάνεις 'greek') στον πρώτο πίνακα (ή στον 2ο ή στον 3ο) που πας να ενημερώσεις (πιθανώς να είναι ο πίνακας γλώσσες), κάτι συμβαίνει (π.χ. κρεμάει η php ή ο web server ή καίγεται η κάρτα δικτύου ή κόβεται το καλώδιο δικτύου) και χάνεται η επικοινωνία της php με τον database server.
Πως εξασφαλίζεις ότι δεν θα έχουν κάποιοι πίνακες το νέο κωδικό "greek" στη γλώσσα και οι υπόλοιποι που δεν πρόλαβαν να ενημερωθούν το "gr".

Υπάρχουν διαδικασίες που πρέπει ή να ολοκληρωθούν όλες μαζί ή να αποτύχουν όλες μαζί ώστε να βρίσκονται πάντα σε consistent state. Αυτό πως το εφασφαλίζεις;

Άβαταρ μέλους
Khronos

Κατηγοριες υποκατηγοριες

Δημοσίευση από Khronos » 29 Μαρ 2012 15:28

Εγώ τουλάχιστον, εύχομαι να μη συμβεί κάτι τέτοιο! :P

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Κατηγοριες υποκατηγοριες

Δημοσίευση από cordis » 29 Μαρ 2012 16:03

εγώ λέω transactions. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Khronos

Κατηγοριες υποκατηγοριες

Δημοσίευση από Khronos » 29 Μαρ 2012 16:13

Με myisam, no transactions δυστυχώς!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κατηγοριες υποκατηγοριες

Δημοσίευση από korgr » 29 Μαρ 2012 16:56

Πολύ απλά γι' αυτή την σπανιότατη περίπτωση (12 χρόνια δεν μου έχε τύχει) κάνεις restore την βάση από το backup και επαναλαμβάνεις την όποια διαδικασία διεκόπη.

Άβαταρ μέλους
jpk

Κατηγοριες υποκατηγοριες

Δημοσίευση από jpk » 29 Μαρ 2012 20:38

korgr έγραψε: 2ο πρόβλημα (για με κυριότερο γιατί μου έχει τύχει)
Επιλέγει ο πελάτης από το admin κατά λάθος να διαγράψει μια root κατηγορία που έχει την μάνα της και τον πατέρα της! Άντε γεια :)
Αυτό που λες έχει ενδιαφέρον , το πρώτο που κάνω είναι να επιβεβαιώνω ότι ο χρήστης καταλαβαίνει τι κάνει (όσο μπορώ) , του εμφανίζω όλες τις υποκατηγορίες του δέντρου που πρόκειται να διαγράψει και πόσα προϊόντα υπάρχουν σε κάθε μια (το κάνω με AJAX αλλά και ένα κανονικό στάδιο θα αρκούσε). Το δεύτερο που κάνω είναι ότι ποτέ δεν διαγράφω πραγματικά κάτι, έχω ένα BOOL - tinyint πεδίο DELETED (παλιότερα ήταν μέσα στο STATUS ως -1 , 0 ανενεργό ,1 ενεργό), οπότε έχω έναν super admin (όταν ο admin της εφαρμογής μπορεί να δημιουργεί άλλους admin με συγκεκριμένα δικαιώματα τότε είναι super-super admin χεχε) ο οποίος μπορεί να επαναφέρει κατηγορίες με όλα τα προϊόντα ή να διαγράφει οριστικά, βάση του UPDATE_DATE.

NDH
Επικοινωνία:

Κατηγοριες υποκατηγοριες

Δημοσίευση από NDH » 29 Μαρ 2012 23:02

Νομιζω παντος το να διαγραφουν και τα προιοντα δεν ειναι παρα μονο μια προσθηκη ενως query DELETE

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κατηγοριες υποκατηγοριες

Δημοσίευση από korgr » 30 Μαρ 2012 09:30

NDH έγραψε:Νομιζω παντος το να διαγραφουν και τα προιοντα δεν ειναι παρα μονο μια προσθηκη ενως query DELETE
Αυτό πρέπει να το κάνεις ακόμα και αν έχει επιλεγεί προς διαγραφή "leaf" κατηγορία, αλλά δεν μιλάμε πλέον για το τεχνικό κομμάτι (αυτό καλύφθηκε), όσο για το αν ΠΡΕΠΕΙ τόσο εύκολα να τα πάρει αμπάριζα όλα ένα query!
Α και κάτι άλλο, οι προειδοποιήσεις δεν βοηθούν γιατί όταν συνήθως γίνεται η πατάτα, ο πελάτης θέλει πράγματι να διαγράψει κάτι οπότε μηχανικά θα συμφωνήσει με την προειδοποίηση. Απλά έχει επιλέξει λάθος κατηγορία επειδή μοιάζει η ονομασία με μια άλλη...
Δεν λέω πως είναι συχνό φαινόμενο αλλά προτιμώ να σε προστατεύει έτσι κι αλλιώς το σύστημα.
Σωστή προσέγγιση δεν υπάρχει, απλά απόψεις που υιοθετεί ο καθένας σύμφωνα με το πλαίσιο που ορίζει...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες