πως θα αποφύγω έναν πιθανό αποκλεισμό από το Google AdSense; τι να προσέχω;

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kitsof

Δημοσίευση από kitsof » 15 Οκτ 2012 22:56

GnMind έγραψε:H google δίνει αξία στις σελίδες με μοναδικό περιέχομενο σε ότι αφορά τα rankings.

Σε ότι αφορά το adsense δεν την ενδιαφέρει αν τα παίρνεις απο αλλού ή όχι.
Κέρδος την ενδιαφέρει να βγάζει.
Το λινκ που έδωσα έκανες τον κόπο να το πατήσεις;Αλλά και τα ράνκινγς τα θεωρείς ασήμαντα;Πρώτα από όλα δύσκολα θα σε βρίσκουν που μεταφράζεται σε λιγότερα κλικ.Και επιπλέον τα κλικ πληρώνουν καλύτερα όταν προέρχονται απο το γουγλε σεαρψη.Αν η περισσότερη κίνησή σου προέρχεται π.χ. από το φαψεβοοκ το κέρδος ανά κλικ θα είναι σαφώς μικρότερο.
Mικρές συμβουλές μπλόγκερ. http://symvl.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Οκτ 2012 23:40

πάντως η Google Ελλάδας είχε πριν 3 χρόνια, αν δεν κάνω λάθος, case study και παράδειγμα προς μίμηση για adsense έναν news aggregator. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

GnMind

Δημοσίευση από GnMind » 16 Οκτ 2012 01:58

kitsof έγραψε:
GnMind έγραψε:H google δίνει αξία στις σελίδες με μοναδικό περιέχομενο σε ότι αφορά τα rankings.

Σε ότι αφορά το adsense δεν την ενδιαφέρει αν τα παίρνεις απο αλλού ή όχι.
Κέρδος την ενδιαφέρει να βγάζει.
Το λινκ που έδωσα έκανες τον κόπο να το πατήσεις;Αλλά και τα ράνκινγς τα θεωρείς ασήμαντα;Πρώτα από όλα δύσκολα θα σε βρίσκουν που μεταφράζεται σε λιγότερα κλικ.Και επιπλέον τα κλικ πληρώνουν καλύτερα όταν προέρχονται απο το γουγλε σεαρψη.Αν η περισσότερη κίνησή σου προέρχεται π.χ. από το φαψεβοοκ το κέρδος ανά κλικ θα είναι σαφώς μικρότερο.
Το πάτησα φίλε μου,διάβασα τι λέει,εγώ σου λέω αυτό που έχω παρατηρήσει.Η google όπου υπάρχει κέρδος κάνει και λίγο τα στραβά τα μάτια...
Διαφορετικά το τρομακτικο και άλλα πολλά θα έπρεπε να είχαν φάει ban.

Τα rankings τα θεωρώ σημαντικότατα,αλλά εδώ το θέμα είναι για το adsense
:wink:

Έχω ακούσει αυτό που λες για την κίνηση που έρχεται από τo google και το facebook,την "διαφορά" τους,δεν μπορώ να έχω άποψη για αυτό μιας και το 97% του traffic μου είναι απ το google.

kitsof

Δημοσίευση από kitsof » 16 Οκτ 2012 09:08

Αυτό είναι σίγουρο ότι κάνει τα στραβά μάτια,ειδικά αν το σάιτ είναι μεγάλο.Αυτό όμως συμβαίνει κυρίως στο ελληνικό ιντερνετ που είναι υπανάπτυκτο.Στο αγγλόφωνο δύσκολα θα περάσει κάτι τέτοιο,σε τόσο μεγάλη έκταση όπως στον ελληνικό χώρο.

Μα το λες και μόνο σου.Η κίνησή σου προέρχεται κατά τα 97% από το γοογλε.Οπότε πρέπει να σε ενδιαφέρουν τα ράνκινγκς.Πιστεύω δεν θα έβλαπτε αν κολλάγαμε και από κανένα άρθρο δικό μας μέσα στις αντιγραφές.Αυτό μάλλον θα ανέβαζε την κίνηση.

Και η μεγάλη κίνηση από το γοογλε μεταφράζεται σε περισσότερα και ακριβότερα κλικ.
Mικρές συμβουλές μπλόγκερ. http://symvl.blogspot.com

demedeme

Δημοσίευση από demedeme » 09 Νοέμ 2012 16:20

Είναι παράνομο να δίνεις προγνωστικά για στοίχημα??

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 09 Νοέμ 2012 16:33

demedeme έγραψε:Είναι παράνομο να δίνεις προγνωστικά για στοίχημα??
Ρίξε μια ματιά εδώ
http://support.google.com/adwordspolicy ... wer=176014

Το μονο σιγουρο με το adsense ειναι πως ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. :kaloe:
Παντα κατι μπορει να παει στραβα.

Με την ευκαιρια ας μας πει και καποιος που ασχολειται κατα ποσο ειναι νομιμο απεναντι στο Ελληνικό ....χμμμ... '"[(<<κράτος>>)]"' το να παραπεμπεις σε στοιχηματικες ιστοσελιδες.

StivoStreams
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από StivoStreams » 17 Νοέμ 2012 21:20

To να εχεις και affiliate επιτρεπεται?

stivostreams.blogspot.com για τα νέα του στίβου και live αγώνες στίβου
StivoStreams Νέα του στίβου και livestreaming αγώνων!

timex

Δημοσίευση από timex » 19 Νοέμ 2012 15:41

Πριν 5 χρονια ειχα βαλει σε ενα μπλογκ με αρκετη επισκεψιμοτητα google ads. Επαιρνα περιπου 50 ευρω το μηνα. Με επιασε η απληστια κ ηθελα περισσοτερα... ειπα λοιπον σε συναδελφους να μπαινουν να κανουν κλικ , και εκανα κ εγω κλικ απο διαφορους υπολογιστες. Το ποσο εφτασε περιπου 90 ευρω για τους επομενους 2 μηνες. Οσπου μια μερα αφου τελειωσα τη δουλεια, αφησα το πισι στον αντικαταστατη μου λεγοντας του να κανει κανενα κλικ... ηταν καινουριος και δε του εξηγησα να μη το παρακανει και ετσι με ακυρωσαν. Απο τοτε δεν ξαναδοκιμασα να κανω εγγραφη στο google ads. Λετε να με αφησουν να το χρησιμοποιησω παλι?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες