Νέα επιχείρηση

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
oikonomou

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από oikonomou » 30 Μαρ 2012 14:58

Γεια χαρά, μετά από πολλά χρόνια που ποστάρω στο φόρουμ έρχεται και το πιο σημαντικό ποστ της ζωής μου. Με έχετε βοηθήσει όλοι και θα ήθελα για μια ακόμη φορά την γνώμη/εμπειρία σας.

Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ Πληροφορικής και εργαζόμουν ως freelancer χρόνια ως δεύτερη απασχόληση (καθηγητής η πρώτη). Ήρθε η ώρα για μένα να ασχοληθώ με το web design ως νέος επαγγελματίας αν και οι συγκυρίες δεν ευνοούν. Παρόλα αυτά λόγω ηλικίας είναι ή τώρα ή ποτέ οπότε το έχω πάρει απόφαση.

Θα ανοίξω γραφείο σε επαρχιακή πόλη και θέλω την βοήθεια σας για τα πρώτα βήματα. Έψαξα και εδώ και στο διαδίκτυο και βρήκα αρκετά πράγματα για τις διαδικασίες.

Αυτό που θέλω είναι να μάθω αυτά που δεν σου λένε οι λογιστές κτλ αλλά τα μάθανε από πρώτο χέρι όσοι άνοιξαν τέτοιες επιχειρήσεις κατά την διάρκεια της έναρξης και μετά.

Πρώτο και σημαντικό το κόστος. Πόσο σας κόστισε η έναρξη; Πέρα από αυτά εκτός από ΤΕΒΕ-ενοίκια-λογαριασμοί τι άλλο να υπολογίζω στα μηνιαία έξοδα; Ο λογιστής είναι απαραίτητος (50 ευρώ τον μήνα εδώ το κόστος) ή λειτουργείτε χωρίς την βοήθεια του;

Δεύτερον, ο χρόνος. Πόσο να υπολογίζω ότι χρειάζεται η χαρτούρα; Τα αναθέσατε σε λογιστή ή τρέχατε μόνοι σας; Τι είναι πιο γρήγορο και τι πιο συμφέρον;

Τρίτον καθημερινά προβλήματα μετά την έναρξη. Τι αντιμετωπίσατε που δεν το περιμένατε όταν ξεκινήσατε;

Ότι άλλο θεωρείται σημαντικό και αξίζει να ειπωθεί παρακαλώ κάντε έναν κόπο και γράψτε το εδώ.
Έλεος με γκρίκλις πλέον. Γράψτε ελληνικά

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από webdevgr » 30 Μαρ 2012 16:45

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε παροχή υπηρεσιών, αν ναι γιατί δεν το κάνεις στην αρχή από το σπίτι σου ώστε να γλυτώσεις τα ενοίκια; Κι αν πάει καλά τότε βρίσκεις κι ένα οικονομικό γραφείο.

Επίσης αν δουλεύεις κι αλλού και έχεις ΙΚΑ παίρνεις απαλλαγή από το ΤΕΒΕ όποτε θα γλυτώσεις κι από εκεί λεφτά.

Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να πληρώνεις κάθε μήνα λογιστή τότε ναι να το κάνεις. Αλλά απαραίτητα να βρεις έναν γνώστη και έμπιστο.

Εγώ προσωπικά ακόμη δεν έβαλα λογιστή καθώς η δουλειά είναι λίγη έως ανύπαρκτη.

Την Έναρξη μπορείς να την κάνεις μόνος σου. 3-4 πρωινά θα χρειαστείς.

Η διαδικασία είναι ΤΕΒΕ(προεγγραφή)-ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ(προεγγραφή)-ΕΦΟΡΙΑ(μεταβολή στοιχείων και έναρξη)-ΤΕΒΕ(Εγγραφή)-ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ(Εγγραφή)-ΕΦΟΡΙΑ(Κώδικας βιβλίων).

Το κόστος έναρξης είναι:

Η εγγραφή στο ΤΕΒΕ αν πας για πρώτη φορά. Ακριβώς πόσο είναι δεν θυμάμαι γιατί εγώ έκανα επανεγγραφή, κάνε ένα τηλέφωνο να σου πούνε.

Η εγγραφή στο επιμελητήριο, εγώ στο Επαγγελματικό Θεσσαλονίκης έδωσα 65€ (20€ προεγγραφή και 45 εγγραφή)

Και τέλος το κόστος σφραγίδας (15-20€) και το βιβλίο εσόδων και εξόδων και τα μπλοκ που θα σφραγίσεις (20-25€)

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από oikonomou » 31 Μαρ 2012 10:44

Μόνο 3-4 πρωινά; Μια χαρά το βρίσκω, λιγότερο από όσο περίμενα. Λογιστή σκέπτομαι να πάρω μόνο για την αρχή και όχι μηνιαίως αλλά θα δω.

Ευχαριστώ για την απάντηση

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από CyberCr33p » 31 Μαρ 2012 15:55

Εάν είσαι γρήγορος κάνεις έναρξη και σε 2 ημέρες. Εάν είσαι και σε επαρχιακή πόλη που όλα θα είναι κοντά ίσως να ξεμπερδέψεις και σε 1 ημέρα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από cordis » 31 Μαρ 2012 16:25

αν είσαι στο Χαλάνδρι κάνεις έναρξη σε 2-3 εβδομάδες...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
panxer
Επικοινωνία:

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από panxer » 31 Μαρ 2012 16:35

Αν κάνεις έναρξη ως Προγραμματιστής, δεν απαιτείται εγγραφή στο επιμελητήριο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από cordis » 31 Μαρ 2012 17:54

τι ωραία που περνάμε στην Ελλάδα, που όλα είναι variable και δεν υπάρχει ούτε ένα constant.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

nzak

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από nzak » 31 Μαρ 2012 20:14

cordis έγραψε:τι ωραία που περνάμε στην Ελλάδα, που όλα είναι variable και δεν υπάρχει ούτε ένα constant.
χαχαχα

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από oikonomou » 31 Μαρ 2012 22:26

Ομολογώ πολύ πιο γρήγορα από όσο περίμενα.

panxer έχει κάποια διαφορά;

Άβαταρ μέλους
panxer
Επικοινωνία:

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από panxer » 31 Μαρ 2012 23:43

Κάποιοι ΚΑΔ απαλλάσσονται από την εγγραφή στο επιμελητήριο, μεταφραστές, προγραμματιστές κ.α. (λίγοι κωδικοί, μπορείς να ρωτήσεις το τοπικό επιμελητήριο σχετικά)

Η διαφορά είναι ότι δεν πληρώνεις προεγγραφή και δεν έχεις την ετήσια εισφορά.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από Spyrostagas » 31 Μαρ 2012 23:44

cordis έγραψε:τι ωραία που περνάμε στην Ελλάδα, που όλα είναι variable και δεν υπάρχει ούτε ένα constant.
αν σκεφτω ποσες μερες πας εφορια για κατι χαρτια ( η χαρτι ) φανταζομαι ποσες μερες θα χρειαστει το παλικαρι με τις δημοσιες υπηρεσιες που εχουμε :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από oikonomou » 02 Απρ 2012 17:04

Θα σας απαντήσω σε λίγες μέρες σε αυτό και ότι άλλο ίσως χρειαστούν αργότερα κάποιοι στην ίδια θέση.

Apostolis_38

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 03 Απρ 2012 09:02

gigenis έγραψε:Επίσης αν δουλεύεις κι αλλού και έχεις ΙΚΑ παίρνεις απαλλαγή από το ΤΕΒΕ όποτε θα γλυτώσεις κι από εκεί λεφτά.
Αν έχεις δουλέψει για πρώτη φορά πριν το 1993 (επίσημα, με ένσημα) τότε υποχρεωτικά πας στο ΤΕΒΕ εφόσον θα ανοίξεις δικιά σου επιχείρηση.
Αν είσαι μετά το '93, επιλέγεις όποιο ασφαλιστικό φορέα θέλεις. Αρκετοί επιλέγουν ΙΚΑ.
Αν και τώρα πια έχουν τα ίδια χάλια σαν ταμεία, εν τούτοις τα έξοδα έχουν κάποια αξιοσημείωτη διαφορά.
Για παράδειγμα στο ΙΚΑ δεν χρειάζεσαι λογιστή.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από webdevgr » 03 Απρ 2012 10:40

Ναι σωστά. Η βασική διαφορά είναι πως γλυτώνεις τα 200+ το μήνα... κι αυτό νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό για κάποιον που ξεκινάει.

Το τελευταίο που έγραψες για τον λογιστή δεν το κατάλαβα.

Apostolis_38

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 03 Απρ 2012 10:49

Εφόσον δεν είσαι αναγκασμένος να κόβεις τιμολόγιο αλλά κάνεις και τη δουλειά σου με απλές αποδείξεις δεν υπάρχει η ανάγκη να έχεις λογιστή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες