Νέα επιχείρηση

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από webdevgr » 03 Απρ 2012 10:52

Από τη στιγμή που θα κάνεις έναρξη ατομικής επιχείρησης στην εφορία, που κολλάει το ΙΚΑ και οι αποδείξεις;

Αν έχεις ΙΚΑ παίρνεις απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) η έναρξη στην εφορία θα γίνει κανονικά και θα κόβεις τιμολόγια και αποδείξεις παροχής υπηρεσιών θεωρημένα!

Apostolis_38

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 03 Απρ 2012 11:17

Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει η ανάγκη να κόβεις τιμολόγιο και θεωρημένες αποδείξεις.
Εκτός κι αν κάνω λάθος.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από webdevgr » 03 Απρ 2012 11:22

Όχι δεν έχει καμιά σχέση η απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ με τα τιμολόγια.

Μήπως αναφέρεσαι στις περιπτώσεις ελευθέρων επαγγελματιών όπου κόβουν ΔΠΥ (Δελτία παροχής υπηρεσίων) που είναι αν δεν κάνω λάθος αθεώρητα;

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από oikonomou » 03 Απρ 2012 11:36

Με μπερδέψατε και εμένα τώρα. :D Αύριο έχω ραντεβού με τον λογιστή, θα τον ρωτήσω για αυτό που λέει ο Αποστόλης.
Έλεος με γκρίκλις πλέον. Γράψτε ελληνικά

Apostolis_38

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 03 Απρ 2012 11:50

Ξέρω (όχι από προσωπική εμπειρία) οτι μπορείς να επιλέξεις σαν ασφαλιστικό φορέα το ΙΚΑ και να κόβεις απλές αποδείξεις. Αθεώρητες. Οχι τιμολόγια κ.λ.π.
Απλώς, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να υπάρχει ένα όριο στο ποσό το οποίο μπορείς να "φτάσεις" με τις αποδείξεις μέσα σε ένα χρόνο.

@oikonomou: Απλώς το έχω ακούσει και το έγραψα έγραψα σαν ιδέα. Μήπως τυχόν σε συμφέρει, τουλάχιστον τώρα στην αρχή.
ΠΣΑΚΣΟΥ :D

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από korgr » 03 Απρ 2012 12:59

Αποστόλη μάλλον έχεις μπερδέψει την απόδειξη δαπάνης (με όριο 4000 ευρώ το χρόνο ήταν) την οποία σου κόβει η επιχείρηση αν εσύ δεν έχεις κάνει έναρξη και θες να παρέχεις νόμιμα κάποιες υπηρεσίες σε κάποια επιχείρηση-πελάτη.

Κατά τα άλλα το αν θα έχεις ΙΚΑ ή ΟΑΕΕ δεν έχει να κάνει με τον κώδικα βιβλίων στην εφορία (τιμολόγια και αποδείξεις παροχής υπηρεσιών είσαι αναγκασμένος να κόβεις αν κάνεις έναρξη).
Προσοχή θέλει στο ΣΑΝ ΤΙ κάνεις την έναρξη.
Αν κάνεις την μαλακία και δηλώσεις ελευθέριο επάγγελμα (προγραμματιστής, γραφίστας, σχεδιαστής κλπ) θα μπλέξεις και με τις παρακρατήσεις φόρων στα παραστατικά σου.
Αν κάνεις έναρξη ως προσωπική εμπορική επιχείρηση (πχ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ) δεν υποχρεούσαι σε παρακρατήσεις εκτός αν δουλέψεις δουλειά του δημοσίου.

Apostolis_38

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 03 Απρ 2012 13:44

Ααααααα! Μάλιστα.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από c0d3punk » 03 Απρ 2012 14:20

korgr έγραψε:Αποστόλη μάλλον έχεις μπερδέψει την απόδειξη δαπάνης (με όριο 4000 ευρώ το χρόνο ήταν) την οποία σου κόβει η επιχείρηση αν εσύ δεν έχεις κάνει έναρξη και θες να παρέχεις νόμιμα κάποιες υπηρεσίες σε κάποια επιχείρηση-πελάτη.
Νομίζω και εγώ έχω ακούσει αυτό που λέει ο Αποστόλης αλλά ως εξής. Μπορείς να κόβεις αθεώρητη (νομίζω) απόδειξη παροχής υπηρεσιών αν το ετήσιο εισόδημά σου δεν υπερβαίνει ένα όριο (των 5000 ευρώ αν θυμάμαι καλά).

Διόρθωσέμε korgr αν κάνω λάθος...
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από oikonomou » 03 Απρ 2012 14:37

korgr έγραψε: Προσοχή θέλει στο ΣΑΝ ΤΙ κάνεις την έναρξη.
Αν κάνεις την μαλακία και δηλώσεις ελευθέριο επάγγελμα (προγραμματιστής, γραφίστας, σχεδιαστής κλπ) θα μπλέξεις και με τις παρακρατήσεις φόρων στα παραστατικά σου.
Αν κάνεις έναρξη ως προσωπική εμπορική επιχείρηση (πχ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ) δεν υποχρεούσαι σε παρακρατήσεις εκτός αν δουλέψεις δουλειά του δημοσίου.
Για πόσο % παρακράτηση μιλάμε; Και ποιες οι ουσιαστικές διαφορές αν κάνω έναρξη σαν προσωπική εμπορική επιχείρηση ή σαν ελευθέριο επάγγελμα (σχεδιαστής);

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από korgr » 03 Απρ 2012 18:11

Αν θυμάμαι καλά (έχω χρόοονια να δουλέψω με δημόσιο) η παρακράτηση είναι 20%, και τα ποσά αυτά θα συμψηφιστούν με τον φόρο εισοδήματος που θα κληθείς να πληρώσεις.
Για παράδειγμα αν είναι να πληρώσεις φόρο 700 ευρώ και σου έχουν παρακρατήσει συνολικά 2500 ευρώ θα πάρεις επιστροφή 2500-700 = 1800 ευρώ (αν έχει το ταμείο του δημοσίου να στα δώσει lol).

@c0d3punk
Αν πράγματι ισχύει κάτι τέτοιο δεν το γνωρίζω :)

Apostolis_38

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 03 Απρ 2012 21:39

Τελικά όλοι έχουμε ακούσει/ξέρουμε από κάτι.
Ειδικά για την Ελλάδα δεν θα μου έκανε καμμία εντύπωση αν ίσχύουν όλα αυτά που έχουμε γράψει...

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από greek_manager » 04 Απρ 2012 11:34

O korgr τα λέει μια χαρά. Πριν μια βδομάδα πήρα την επιστροφή από φόρο που άρχισε να μου παρακρατείται πρόπερσι (αρχές 2010). Η παρακράτηση είναι 20%

edit: για ελεύθερο επάγγελμα μιλάω
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από oikonomou » 06 Απρ 2012 15:34

Και ο λογιστής πάνω κάτω τα ίδια μου είπε όσον αφορά την προηγούμενη συζήτηση. Μπήκαμε στην αντίστροφη μέτρηση.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Νέα επιχείρηση

Δημοσίευση από alou » 06 Απρ 2012 17:18

gigenis έγραψε:
Αν έχεις ΙΚΑ παίρνεις απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) η έναρξη στην εφορία θα γίνει κανονικά και θα κόβεις τιμολόγια και αποδείξεις παροχής υπηρεσιών θεωρημένα!
...αρκεί να είσαι ασφαλισμένος μετά το 1993, αλλιώς δεν ισχύει η απαλλαγή (όπως επίσης και η λογική...).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες