Ανακατασκευη eshop

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ironroad
Επικοινωνία:

Ανακατασκευη eshop

Δημοσίευση από ironroad » 31 Μαρ 2012 00:26

Ψαχνω να βρω εναν επαγγελματια για ανακατασκευη του eshop μου αλλα να μην κανει 1 μηνα η 3 μηνες να μου το φτιαξει . Υπαρχει κανεις εδω που μπορει να με βοηθησει?
Ειχα Joomla και εβαλα Cs cart δεν εχει ολοκληρωθει ομως το site ωστε να μπορει να δουλεψει

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ανακατασκευη eshop

Δημοσίευση από korgr » 31 Μαρ 2012 08:17

Σωστός επαγγελματίας που να μην έχει ήδη ανειλημμένες υποχρεώσεις για τουλάχιστον 1 μήνα και να χρειάζεται περίπου και + 20 ημέρες να σου παραδώσει το δικό σου, μάλλον δύσκολα θα βρεθεί :)
Αν βρεθεί μάλλον υπάρχει λόγος που δεν έχει δουλειά.
πχ εγώ για να αναλάβω κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή θα σου έδινα χαλαρά παράδοση 2 μήνες.
Βέβαια πολύ εύκολα θα βρεις αυτόν που θα σου πει μία εβδομάδα και θα σε πάει στους τρεις μήνες :)

Άβαταρ μέλους
dvs
Επικοινωνία:

Ανακατασκευη eshop

Δημοσίευση από dvs » 31 Μαρ 2012 12:38

Συμφωνω μαζι σου, σ αυτο αλλα μην ξεχναμε οτι η κατασκευη και οποιαδηποτε εργασια δεν ειναι δουλεια ενος.
Πολλες φορες μου εχει τυχει να ξεκιναμε μια δουλεια και να λαμβανω υλικο μετα απο πολλες μερες αντι μεσα στις πρωτες 2 μερες. Δεν ειναι δυνατον ομως τοτε να παρα;τησω ολα τα αλλα για να δουλεψω γι αυτο το καταστημα.

Προκειται για συνεργασια, δεν παρατας το Site σου σε καποιον να στο κανει τελειο, αυτο δε γινεται χωρις τη δικια σου βοηθεια κα ισυνδρομη. Και πιστεψε με ειναι απιτητικη δουλεια και για τους δυο.

Τωρα βεβαια παλι εχει να κανει και με το βαθος των εργασιων που πεπει να γινουν.

Δωσε ενα link να δουμε και να εκφερουμε γνωμη.....

ALR
Honorary Member

Ανακατασκευη eshop

Δημοσίευση από ALR » 31 Μαρ 2012 16:01

Αυτά λύνονται αν συμφωνήσεις και υπογράψεις πριν ξεκινήσεις. Μετά όλοι ξέρουν τι περιμένουν και πότε και ποιος φταίει για την καθυστέρηση.

Και συμφωνώ με korgr.
ή είσαι κολόφαρδος και πέτυχες τον σωστό επαγγελματία πάνω στο τελείωμα 2-3 μεγάλων projects και πάνω που αποφάσισε να κάνει 1 μήνα διακοπές, αλλά επειδή σε συμπάθησε ή χρειάζεται τα χρήματα, θα αποφασίσει να δουλέψει τώρα πάνω στο project σου

ή απλά... Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που δεν έχει δουλειά και μπορεί να ξεκινήσει σήμερα και να στο παραδώσει σε λιγότερο από 1 μήνα.

Go figure :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Ανακατασκευη eshop

Δημοσίευση από cordis » 31 Μαρ 2012 18:16

βάλε αγγελία εδώ http://jobs.freestuff.gr/ γράφοντας τι δουλείες πρέπει να γίνουν και σε πόσο χρόνο και πάρε προσφορές από freelancers.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ironroad
Επικοινωνία:

Ανακατασκευη eshop

Δημοσίευση από ironroad » 01 Απρ 2012 00:44

Ευχαριστω guys για τις συμβουλες. Μαλλον δεν υπαρχει κριση στους κατασκευστες ιστοσελιδων....να και μια δουλεια που παει καλα. Απλα η λεξη μηνας ....για να γινουν παραμετροποιησεις σε μια ιστοσελιδα παρουσιασης ειναι υπερβολικο την στιγμη που εγω για να το στησιμο δεν εκανα πανω απο 2 ημερες. Η προσφορα που πηρα απο Ολλανδο ειναι 150 ευρω και παραδοση σε......3-4 εργασιμες. Συνεχιζω να ψαχνω για Ελληνα επαγγελματια γιατι προτιμω να δωσω τα χρηματα και παραπανω να ειναι σε Ελληνα αλλα εχω απογοητευτει με οσα εχω δει
Ευχαριστω για το ενδιαφερον θα σας ενημερωσω για το τι εγινε μολις τελειωσω...οταν γινει αυτο...

Άβαταρ μέλους
loxy

Ανακατασκευη eshop

Δημοσίευση από loxy » 01 Απρ 2012 01:06

Άβαταρ μέλους
Easyrider
Επικοινωνία:

Ανακατασκευη eshop

Δημοσίευση από Easyrider » 01 Απρ 2012 05:27

ironroad έγραψε:Ευχαριστω guys για τις συμβουλες. Μαλλον δεν υπαρχει κριση στους κατασκευστες ιστοσελιδων....να και μια δουλεια που παει καλα. Απλα η λεξη μηνας ....για να γινουν παραμετροποιησεις σε μια ιστοσελιδα παρουσιασης ειναι υπερβολικο την στιγμη που εγω για να το στησιμο δεν εκανα πανω απο 2 ημερες. Η προσφορα που πηρα απο Ολλανδο ειναι 150 ευρω και παραδοση σε......3-4 εργασιμες. Συνεχιζω να ψαχνω για Ελληνα επαγγελματια γιατι προτιμω να δωσω τα χρηματα και παραπανω να ειναι σε Ελληνα αλλα εχω απογοητευτει με οσα εχω δει
Ευχαριστω για το ενδιαφερον θα σας ενημερωσω για το τι εγινε μολις τελειωσω...οταν γινει αυτο...

Στο αρχικο ποστ λες Ανακατασκευη.. ανακατασκευη σημαινει προσφαφαιρεση λειτουργιων του eshop.. παραμετροποιησεις στην παρουσιαση ειναι τελειως διαφορετικο.. γιαυτο πηρες αυτες τις απαντησεις.. το ενα χρειαζεται αλλαγες στον πυρηνα του μηχανισμου το αλλο επεμβασεις στο layout της σελιδας που ειναι πολυ πιο ευκολο/γρηγορο.. αλλο το ενα αλλο το αλλο.. :wink:
Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ανακατασκευη eshop

Δημοσίευση από korgr » 01 Απρ 2012 09:18

Σήμερα:
Ειχα Joomla και εβαλα Cs cart δεν εχει ολοκληρωθει ομως το site ωστε να μπορει να δουλεψει
σε κανα δυο βδομάδες:
Ειχα Joomla και εβαλα Cs cart, μετά πήγα σ' ένα Ολλανδό, δεν εχει ολοκληρωθει ομως το site ωστε να μπορει να δουλεψει
ΥΓ Να μυρίσουμε τα δάχτυλα μας τι θες. Μια επέμβαση μιας ώρας ή αλλαγή του 95% του υπάρχοντος...
ΥΓ2 Σε χαλάει που στους σωστούς Έλληνες επαγγελματίες δεν υπάρχει ανεργία στις ιστοσελίδες; Αλλά αφού θεωρείς επαγγελματίες αυτούς που σου στήνουν Joomla και Cs Cart γνωρίζοντας τα μόνο ως χρήστες και όχι σε επίπεδο πυρήνα για να το τροποποιούν, λογικό να έχεις αυτή την εικόνα. Αυτοί ξεπετούν σε 2 μέρες ό,τι κι αν τους δώσεις και μετά ψάχνεις βοήθεια στην Ευρωπαϊκή ένωση (για να μην ξεπέσεις στην Άπω Ανατολή)

ironroad
Επικοινωνία:

Ανακατασκευη eshop

Δημοσίευση από ironroad » 01 Απρ 2012 11:38

ΥΓ Να μυρίσουμε τα δάχτυλα μας τι θες. Μια επέμβαση μιας ώρας ή αλλαγή του 95% του υπάρχοντος...
μπορεις και αυτο ή απλα να ρωτησεις τι ακριβως θα ηθελε ο πελατης
ΥΓ2 Σε χαλάει που στους σωστούς Έλληνες επαγγελματίες δεν υπάρχει ανεργία στις ιστοσελίδες;
Αντιθετως χαιρομαι που καποιοι τομεις εχουν ακομα δουλεια. Τα λαμογια που μας κυβερνουν μαλλον δεν σας ειδανε ακομα. :)
Αλλά αφού θεωρείς επαγγελματίες αυτούς που σου στήνουν Joomla και Cs Cart γνωρίζοντας τα μόνο ως χρήστες και όχι σε επίπεδο πυρήνα για να το τροποποιούν, λογικό να έχεις αυτή την εικόνα. Αυτοί ξεπετούν σε 2 μέρες ό,τι κι αν τους δώσεις και μετά ψάχνεις βοήθεια στην Ευρωπαϊκή ένωση (για να μην ξεπέσεις στην Άπω Ανατολή)
Αυτο παλι που το καταλαβες δεν ξερω μαλλον κομπιουτερας εισαι γιατι συνηθως αυτοι κανουν οτι ξερουν τα παντα. Το να βγαζεις πορισμα για κατι και για καποιον χωρις να εχεις καν ρωτησει ποια εταιρια ειναι αυτη ποιος ειμαι εγω τι ειναι και τι θελει το σαιτ για δευτερη φορα δινει απαντησεις στα ερωτηματα μου αλλα διαφωτιζει και τους συμφορουμιτες

Γιατι τωρα παλι αισθανομαι μια επιθεση χωρις λογο δεν καταλαβαινω. Απλα περιγραφω σαν πελατης αυτο που τραβαω προσπαθοντας να βρω ακρη με μια ιστοσελιδα. Κανονικα εγω πρεπει να ειμαι επιθετικος και εξαγριομενος , οχι εσυ. Δεν εισαι εσυ που περιμενεις 2 μηνες να κανεις τη δουλεια σου αλλα εγω. Δεν εχω κατι με εσενα ουτε καν σε ξερω και η επιθεση ειναι ασχετη. Απλα ξαναλεω μοιραζομαι με ενα φορουμ ειδικων τι εχω διαπιστωσει.

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Ανακατασκευη eshop

Δημοσίευση από Pesoner » 01 Απρ 2012 11:54

Καλημέρα φίλε. Επειδή έχω καταλάβει το σκεπτικό του φίλου Νότη από την αρχή της παρουσίας μου σε αυτό το φόρουμ θα ήθελα να σου πώ δύο πραγματάκια:

Πρώτον ότι «Επίθεση» νομίζεις ότι γίνεται εναντίον σου γίνεται για το δικό σου καλό ώστε να αποφύγεις να βρεθείς στην ίδια θέση μετά από έναν μήνα επειδή ίσως έκανες λάθος επιλογή και εντέλει η δουλειά σου δεν έγινε όπως εσύ θα ήθελες.

Δεύτερον να γίνεις πιο συγκεκριμένος στο τι θέλεις δίνοντας περισσότερες πληροφορίες για αυτό ώστε να μπορέσουν κάποιοι εδώ μέσα που έχουν γνώση πάνω στο αντικείμενο να σε κατατοπίσουν. Αυτό μπορείς να το κάνεις δίνοντας το λινκ του ηλεκτρονικού καταστήματος, το ποσό που είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις, κάποιες λειτουργίες που έχεις στο μυαλό σου και αφού αποκτήσουν μια αρκετά καλή εικόνα θα σου πουν τι μπορείς να κάνεις.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ανακατασκευη eshop

Δημοσίευση από korgr » 01 Απρ 2012 12:46

@ironroad

Σου εύχομαι να βρεις ένα σωστό επαγγελματία να κάνεις αυτά που θες όπως ακριβώς τα θες και εξυπηρετούν τους στόχους της επιχείρησής σου.
Προσωπικά λυπάμαι να μου έρχονται πελάτες στο γραφείο και να μου εξιστορούν πως πέταξαν 100 ευρώ εκεί, 150 πιο κει, 200 παρά πέρα και δουλειά να μην έχουν κάνει. Τα έχω και με τους αεριτζήδες "συναδέλφους" μου, αλλά και με πελάτες που με τον τρόπο τους τους "συντηρούν" και αυτό ίσως μου βγήκε πιο επιθετικά...

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Ανακατασκευη eshop

Δημοσίευση από cherouvim » 01 Απρ 2012 18:45

ironroad έγραψε:... αλλα να μην κανει 1 μηνα η 3 μηνες να μου το φτιαξει ...
1 ή 3 μήνες; Ποιος σου είπε οτι θέλει τόσο πολύ; Μία ανακατασκευή eshop γίνεται το πολύ σε 1-2 ημέρες... και ο Ολλανδός πολλά σου ζητάει.

Καλή τύχη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης