Διάφορες ερωτησούλες

θέματα που αφορούν τον Blogger.com (Blogspot) και τα blogs που κάνουν hosting στην πλατφόρμα αυτή.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Jup

Διάφορες ερωτησούλες

Δημοσίευση από Jup » 31 Μαρ 2012 13:38

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα
Είμαι καινούριος στο forum κι επειδή δεν βρήκα κάποιο search για να κάνω αναζήτηση απαντήσεων στα ερωτήματα μου, θα τις κάνω μαζεμένες εδώ ελπίζοντας να πάρω κάποιες απαντήσεις.
Ξεκινάω:
α) Έχω στη διάθεσή μου ένα blog και θέλω να αλλάξω το domain με κάποιο που αγόρασα (μορφής .com) ώστε όταν την πληκτολογεί κάποιος να βρίσκεται στη σελίδα-blog. Η διαδικασία γίνεται μέσω της σελίδας που μου παρέχει το domain ή πρέπει να γίνει κάποια άλλη διαδικασία?
β) Μπορώ από το blog μου να εισπράττω χρήματα από paysafe (όπως γίνεται με την paypal);
γ) Μπορώ να πάρω τον κώδικα και να τον φορτώσω σε κάποον server δικής μου επιλογής; Ουσιαστικά να πάρω τη σελίδα-blog μου και να την φορτώσω σε άλλο server.
δ) Πώς μπορώ να φτιάξω μια φόρμα επικοινωνίς χωρίς να παρεμβάλεται κάποια άλλη σελίδα (emailmeform.com και παρεμφερείς);
ε) Πώς μπορώ να έχω χρήστες της σελίδας μου βάζοντας τα στοιχεία τους ώστε να συνδέονται στη σελίδα μου;

Αυτά το ολίγα προς το παρόν είχα να ρωτήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Διάφορες ερωτησούλες

Δημοσίευση από Spyrostagas » 31 Μαρ 2012 23:03

Jup έγραψε:Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα
Είμαι καινούριος στο forum κι επειδή δεν βρήκα κάποιο search για να κάνω αναζήτηση απαντήσεων στα ερωτήματα μου, θα τις κάνω μαζεμένες εδώ ελπίζοντας να πάρω κάποιες απαντήσεις.
Ξεκινάω:
α) Έχω στη διάθεσή μου ένα blog και θέλω να αλλάξω το domain με κάποιο που αγόρασα (μορφής .com) ώστε όταν την πληκτολογεί κάποιος να βρίσκεται στη σελίδα-blog. Η διαδικασία γίνεται μέσω της σελίδας που μου παρέχει το domain ή πρέπει να γίνει κάποια άλλη διαδικασία?
β) Μπορώ από το blog μου να εισπράττω χρήματα από paysafe (όπως γίνεται με την paypal);
γ) Μπορώ να πάρω τον κώδικα και να τον φορτώσω σε κάποον server δικής μου επιλογής; Ουσιαστικά να πάρω τη σελίδα-blog μου και να την φορτώσω σε άλλο server.
δ) Πώς μπορώ να φτιάξω μια φόρμα επικοινωνίς χωρίς να παρεμβάλεται κάποια άλλη σελίδα (emailmeform.com και παρεμφερείς);
ε) Πώς μπορώ να έχω χρήστες της σελίδας μου βάζοντας τα στοιχεία τους ώστε να συνδέονται στη σελίδα μου;

Αυτά το ολίγα προς το παρόν είχα να ρωτήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
α ) γίνεται μέσω του blogger.com αλλα και με την εταιρία που εχεις το domain name. δηλαδή χρειάζεσαι και τα δύο για να αλλάξεις στοιχεία ( είναι πολύ εύκολο, έχω λινκ από εταιρία ελληνική, αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το ποστάρω μην φανεί διαφημιστικό. )
β ) Οχι δεν μπορείς, καθώς το ένα είναι ηλεκτρονικό πορτόφολι και το άλλο είναι κάρτα που αγοράζεις για να πληρώσεις.
γ ) Από ότι ξέρω δεν μπορείς, καθώς είναι διαφορετικός κώδικας.
δ ) αυτό μπορείς να το κάνεις ( δεν έχω έτοιμο κώδικα ) αλλά μπορείς να βρεις αρκετούς ψάχνοντας.
ε ) Αυτό μπορείς να το κάνεις στο Wordpress.
Εικόνα

dealwoman

Διάφορες ερωτησούλες

Δημοσίευση από dealwoman » 02 Απρ 2012 14:40

... δ) δοκίμασε το foxyform.com , δεν χρειάζεται εγγραφή και δεν αφήνει... ίχνη!

βέβαια, αν έχει άλλα μειονεκτήματα δεν το γνωρίζω αλλά δείχνει οκ!

Άβαταρ μέλους
Snowball

Διάφορες ερωτησούλες

Δημοσίευση από Snowball » 03 Απρ 2012 09:16

Καλό επίσης για contact forms είναι και το http://kontactr.com/, εγώ αυτό χρησιμοποιώ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Blogspot.com - Blogger”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης