[Solved] Πρόβλημα ενεργοποίησης προστασίας του Panda Internet Security 2012

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aurio

Δημοσίευση από aurio » 02 Απρ 2012 10:52

Καλημέρα. Χρησιμοποιώ internet explorer 9 (ενίοτε & mozilla) ,windows 7 & το Panda Internet Security 2012. Μου έχει συμβεί & στο παρελθόν να απενεργοποιηθούν ολαυτά τα στοιχεία αλλά πρώτον, με ειδοποιούσε μια κόκκινη σημαιούλα κάτω δεξιά στην οθόνη & δεύτερον, όταν άνοιγα την οθόνη του προγράμματος (Panda) ,μπορούσα είτε να τα επανενεργοποιήσω άμεσα, είτε κάνοντας την επανεκκίνηση που μου συνιστούσε το πρόγραμμα. Χτες άνοιξα το Panda για να κάνω σάρωση του υπολογιστή & βρήκα όλαυτά τα στοιχεία απενεργοποιημένα χωρίς να έχω λάβει κάποια ειδοποίηση. Πάνω-πάνω (στην οθόνη του Panda πάντα) γράφει "Κίνδυνος, συνίσταται η πραγματοποίηση επανεκκίνησης για τη διασφάλιση της προστασίας του υπολογιστή", την οποία φυσικά έκανα κανά 2 φορές, χωρίς ν' αλλάξει το οτιδήποτε. Στο μετάξυ έκανα & τη σάρωση (υπέθεσα ότι ίσως βοηθήσει για κάποιο λόγο που δε γνωρίζω) & μου καθάρισε 29 προβλήματα spyware, αλλά όσον αφορά το πρόβλημα που αναφέρω δεν είχε απολύτως καμμία επηρροή. Προσπάθησα να μπω & στην επίλυση προβλημάτων στο site του Panda αλλά το φόρουμ δείχνει να μην υπάρχει (αν & θα με ταλαιπωρούσε ούτως ή άλλως υπερβολικά καθώς τα windows τάχω στα ελληνικά & θα είχα πρόβλημα στο να αντιληφθώ την αντιστοιχία ανάμεσα στους αγγλικούς & τους ελληνικούς ειδικούς όρους), & από τα συχνά προβλήματα που αναφέρονται δεν κατάφερα να εντοπίσω το δικό μου. Έχεις κανείς καμμιά ιδέα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aurio την 03 Απρ 2012 10:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 02 Απρ 2012 14:37

Να ελέγξεις την λειτουργία των service που αφορά την λειτουργία του Panda , \εργαλεία διαχείρισης\υπηρεσίες . Εκεί ακριβώς φαίνεται η πραγματική κατάστασή τους.
Επιπλέον στο μενού \Πίνακας Ελέγχου\Σύστημα και Ασφάλεια\Κέντρο ενεργειών να κοιτάξεις για σχετικά μηνύματα.
Υπ' όψιν ότι δεν πρέπει να είναι κανένα άλλο πρόγραμμα ενεργό παρόμοιας λειτουργίας.

*** υπάρχει και η (υποθετική) περίπτωση κάποιο κακόβουλο πρόγραμμα να απενεργοποιεί τις λειτουργίες προστασίας του υπολογιστή σου.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
aurio

Δημοσίευση από aurio » 02 Απρ 2012 18:01

Αγαπητέ hitca, πήγα Πίνακας Ελέγχου>Σύστημα και ασφάλεια>Εργαλεία Διαχείρισης>Υπηρεσίες & εκεί βρήκα τα εξής προγράμματα που είχαν τη λέξη Panda στο όνομα: Panda Function Service, Panda Host Service, Panda IManager Service, Panda On-Access AntiMalware Service, Panda Proccess Protection Service, Panda PSK Service, Panda Software Controller, Panda TPSrv. Απ' αυτά το μόνο που δεν ήταν σε κατάσταση "ξεκίνησε", ήταν το τελευταίο, οπότε το ξεκίνησα εγώ, αν & δε διατηρείται. Δηλαδή αν κλείσω το παράθυρο υπηρεσίες & ξαναπάω, δεν είναι ακόμη σε κατάσταση "ξεκίνησε". Πάντως καθ' όλες τις φάσεις της διαδικασίας κοίταγα & το Panda και δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή. Όλα τα φωτάκια των στοιχείων που είχα αναφέρει πως 'εχουν απενεργοποιηθεί στο πρώτο post συνέχιζαν να είναι κόκκινα (όταν είναι ενεργοποιημένα είναι πράσσινα). Παρεπιπτόντως ανέφερα όλα τα στοιχεία για να κάνω λεπτομερή περιγραφή του προβλήματός μου αλλα ο γονικός έλεγχος δε με απασχολεί καθόλου. Μόνο τα υπόλοιπα. Τώρα όσον αφορά το κέντρο ενεργειών, το ανέφερα & ΄γω στο πρώτο post ως την κόκκινη σημαιούλα που παλαιότερα με ειδοποιούσε στο κάτω δεξί μέρος της οθόνης αλλά τώρα δεν εμφανίζεται. Για την ακρίβεια η σημαιούλα εμφανίζεται άσπρη, που σημαίνει ότι υπάρχουν κάποιες όχι απαραίτητες αλλά συνιστώμενες ενέργειες & αυτές είναι 1)σάρωση του υπολογιστή από τον windows defender ,2)Ρύθμιση αντιγράφου ασφαλείας από τα windows. Aυτά τα'χω κάνει & τα δύο αλλά όχι μέσω windows. Το πρώτο με το Panda και το δεύτερο με ένα πρόγραμμα AI Recovery Burner που είχε ενσωματωμένο το pc όταν το αγόρασα. Δεν έχω ενεργοποιήσει κανένα άλλο πρόγραμμα antivirus κλπ. Όταν έκανα την εγκατάσταση του Panda (Οκτώβριος) μου ζήτησε να απεγκαταστήσω όλα τα σχετικά προγράμματα, όπως & έκανα. Νομίζω υπήρχε & ένα των windows που μου απαγορευόταν να απεγκαταστήσω & έτσι απλά το απενεργοποίησα. Εννοείται ότι το κακόβουλο πρόγραμμα που απενεργοποιεί τις λειτουργίες προστασίας του υπολογιστή είναι το πρώτο που μου πέρασε απ'το μυαλό, αλλά το ζήτημα είναι να καταλάβω ποιό πρόγραμμα είναι αυτό. Για την ακρίβεια δεν έχω κανένα πρόβλημα να σβήσω όλα τα προγράμματα που πιθανώς ΄να κάνουν κάτι τέτοιο, αλλά φοβάμαι ν' αρχίσω να σβήνω αβέρτα, καθώς στο παρελθόν που το είχα κάνει, είχα σβήσει κάποια που εμπόδιζαν λειτουργίες που δεν ήξερα καν ότι γίνονται, πόσο μάλλον ποιά προγράμματα τις κάνουν & ύστερα είχα μεγαλύτερα προβλήματα στη λειτουργία του pc. ύστερα σκέφτηκα να σβήνω όσα δεν έχουν σχέση με τη microsoft αλλά ούτε αυτό λειτούργησε, πρώτον γιατί κυρίως λόγω internet είναι απαραίτητα για την ομαλή λειτουργία του pc πολλά προγράμματα που δεν είναι της microsoft & δεύτερον τώρα π.χ. που έκανα τη σάρωση & τα 29 σχεδόν προβλήματα spyware ήταν της microsoft :D . Όπως & να'χει ευχαριστώ για το χρόνο & τη σκέψη σου. Καμμιά άλλη ιδέα? :( Καλό απόγευμα σε όλους

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 02 Απρ 2012 20:09

Φυσικά και δεν πρέπει να αρχίσεις να προσθαφαιρείς προγράμματα χωρίς αιτία και αφορμή και σε κάθε περίπτωση εάν δεν γνωρίζεις κάτι, σταματάς τυχόν ενέργειές σου μέχρι να είσαι απολύτως σίγουρος.

Η είδοποίηση ή όχι για μηνύματα είναι εύκολη. Στο μενού τού κέντρου ενεργειών να μήν είναι επιλεγμένα ότι δεν χρειάζεσαι ή θεωρείς περιττό.

Όσον αφορά το καθ' αυτό πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, απ΄ότι καταλαβαίνω κάποια λειτουργία (κρίσιμη μάλιστα) του προγράμματος δεν ξεκινάει κάν. Αυτό που είδες >> "Panda TPSrv" << επειδή πρόκειται για service, λογικά θα έπρεπε να έχει ξεκινήσει μαζί με τα υπόλοιπα και κατά πάσα πιθανότητα αυτό είναι το πρόβλημα (χωρίς όμως να είμαι βέβαιος).

Με μια μικρή έρευνα επί του θέματος βρήκα κάποια παρόμοια θέματα στο support site της εταιρίας >>> http://goo.gl/6sWsP

Μία λύση που απομόνωσα από κάποια παρόμοια περίπτωση είναι :
--- κάνεις εκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία (πιέζοντας το F8 )
--- στον φάκελλο εγκατάστασης του προγράμματος και συγκεκριμένα στον \ Data , διαγράφεις όλα τα περιεχόμενά του (όχι τον φάκελλο)
--- κάνεις επανεκκίνηση

*** το πρόγραμμα θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι ενημερωμένο με ότι update επιβάλλεται να έχει (προσοχή, εννοώ το πρόγραμμα καθ' αυτό και όχι τυχόν ενημερώσεις για ιούς κλπ.). Εάν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία, το απεγκαθιστάς και κατεβάζεις την τυχόν νεώτερη έκδοσή του από το επίσημο site της εταιρίας.
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
aurio

Δημοσίευση από aurio » 02 Απρ 2012 22:46

Καλησπέρα & ευχαριστώ & πάλι για την ανταπόκριση αγαπητέ hitca:) Πήγα στις ρυθμίσεις του κέντρου ενεργειών & είναι τικαρισμένα όλα τα κουτάκια των ειδών ειδοποιήσεων, οπότε δεν έχω περιθώριο να αναρωτηθώ αν έχω επιλέξει να λαμβάνω κάποια ειδοποίηση ή όχι. Επίσης το πρόγραμμα ενημερώνεται αυτόματα εδώ & 6 μήνες που το έχω αλλά έκανα για καλό & για κακό ένα πέρασμα απόλες τις καρτέλες του & έκανά χειροκίνητα εκ νέου ό,τι ενημέρωση βρήκα. Παντού εμφανίστηκε μήνυμα πως δεν υπάρχουν καινούργιες ενημερώσεις. Υποθέτω αν χρειαζόταν κάτι παραπάνω θα δινόταν σχετική οδηγία με την αγορά ή έστω με την εγκατάσταση του προγράμματος εφόσον υπάρχει πολύ μεγάλο ποσοστό πελατών χωρίς ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις. Όσον αφορά τη λύση που προτείνεις έχω να ζητήσω 2-3 διευκρινίσεις: 1)Όταν λες κάνω εκκίνηση πατώντας f8 εννοείς πατάω ταυτόχρονα το κουμπί που ανοίγει το pc & το f8? 2) Έψαχνα πόση ώρα τους φακέλους του Panda(έχει σε διάφορα μέρη & δεν ξέρω ποιός απ'όλους είναι ο φάκελος εγκατάστασης) & δεν έβρισκα φάκελο Data. Τελικά βρήκα ένα φάκελο Data στην τοποθεσία ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ>OS>Αρχεία εφαρμογών(x86)>Panda Security>Panda Internet Security 2012>Data. Ο φάκελος αυτός περιέχει ένα φάκελο που λέγεται Dpn , δύο αρχεία με κατάληξη .dat & ένα αρχείο με κατάληξη .DAT. Όταν φτάσω να κάνω αυτό που περιγράφεις να διαγράψω & το φάκελο (Dpn) & τα αρχεία? Σόρι για το ζάλισμα αλλά όπως καταλαβαίνεις μου λείπουν γνώσεις για να πιάσω απευθείας όλες τις οδηγίες:) Ευχαριστώ & πάλι

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 02 Απρ 2012 23:50

-- Κάνεις εκκίνηση του υπολογιστή πιέζοντας κανονικά τον διακόπτη εκκίνησης
-- Καθώς ξεκινάει ο υπολογιστής, μετά τα λευκά γράμματα της οθόνης post του bios και ΠΡΙΝ ξεκινήσουν τα win, κρατάς πατημένο το πλήκτρο F8 (τίποτα άλλο). Θα σε οδηγήσει σε ένα διαφορετικό πολλαπλό μενού επιλογών απ' όπου θα πρέπει να διαλέξεις «ασφαλή λειτουργία». Εάν αποτύχεις επανέλαβε την διαδικασία από την αρχή.
-- Θα οδηγηθείς στην οθόνη επιλογής του χρήστη/ών και αφού βάλεις τον κωδικό σου θα είσαι σε περιβάλλον win, χωρίς όμως ποιότητα γραφικών και διάφορα άλλα....
Είναι μια ειδική λειτουργία για να μπορείς να λύνεις προβλήματα που στο κανονικό περιβάλλον δεν μπορείς ή δεν επιτρέπεται να μπορείς.

-- Θα πάς στο φάκελλο που ανέφερες και θα διαγράψεις οτιδήποτε έχει μέσα ( \μενού\ επιλογή όλων\διαγραφή). Λογικά απ' ότι γνωρίζω στην επόμενη επανεκκίνηση θα επαναδημιουργηθούν τα κατάλληλα αρχεία. Προφανώς αυτά είναι αρχεία προσωπικών ρυθμίσεων ή κάτι τέτοιο.
-- Κάνεις επανεκκίνηση (σε κανονική λειτουργία). Κάνεις έλεγχο του προγράμματος.

*** εάν αποτύχεις και πάλι, μπορείς να δοκιμάσεις το εξής: στον πίνακα ελέγχου\προσθαφαίρεση προγραμμάτων αφού επιλέξεις το Panda κάνοντας δεξί κλίκ επάνω του, λογικά θα έχει μενού «επιδιόρθωση». Ίσως να περιλαμβάνει κάτι τέτοιο και όταν διαλέξεις «απεγκατάσταση». Ο σκοπός ΔΕΝ είναι η απεγκατάσταση του προγράμματος, αλλά ο έλεγχος ακεραιότητας που συνήθως περιλαμβάνους όλα αυτά τα προγράμματα. Λογικά θα κάνει τον απαιτούμενο έλεγχος και θα σου ζητήσει επανεκκίνηση.
Κάτι ακόμα, στον έλεγχο των υπηρεσιών στο "Panda TPSrv" κάνοντας δεξί κλίκ \ιδιότητες να επιλέξεις «τύπος εκκίνησης» αυτόματο στο σχετικό μενού. Μετά πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση για να ισχύει η νέα ρύθμιση (με τον ίδιο τρόπο επαναφέρεις την αρχική ρύθμιση εάν απαιτείται).

Άβαταρ μέλους
aurio

Δημοσίευση από aurio » 03 Απρ 2012 10:08

Ευχαριστώωωω!!! :) Έκανα αυτό με την ασφαλή λειτουργία τελικά, όλα ok. Δεν το περίμενα, πανηγύρισα σα χαζή:D Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε hitca για το χρόνο που μου αφιέρωσες & για ό,τι έψαξες, δεν έπαιζε να βρω μόνη μου λύση!:) Στο μεταξύ είμαι & άρρωστη με πυρετό & έχω extra πονοκέφαλο... Παρεπιπτόντως, όσον αφορά αυτό που είπες με τον τύπο εκκίνησης, ήταν στο Αυτόματο & το Panda TPSrv. Αλλά δεν ξεκινούσε. Σ'ευχαριστώ πολύ - πολύ - πολύ, σου εύχομαι να 'χεις μια υπέροχη βδομάδα:)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 03 Απρ 2012 14:29

Καλώς, χαίρομαι πού όλα είναι εντάξει τώρα και πού μπόρεσα να βοηθήσω.
Είναι λίγο πολύπλοκα τα προβλήματα με τέτοιου είδους προγράμματα.

*** χρωστάς (...τρόπος του λέγειν) γαλακτομπούρεκο στήν επόμενη εκδήλωση του Freestuff για τα μέλη του ! :kaloe:

Άβαταρ μέλους
aurio

Δημοσίευση από aurio » 03 Απρ 2012 14:47

& μπακλαβά άμα λάχει..χαχαχ.. μόνο να πάρω χαμπάρι ότι θα γίνει η εκδήλωση (& φυσικά να γίνει σε ζαχαροπλαστείο, διότι για μαγειρική... χμμμ.. απευθύνομαι στο υπόλοιπο σόι! :) ) φιλιά :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες