Τι πρέπει να κάνεις για να δημοσιεύσεις μαι εφαρμογή στο app store?

περιοχή για το iPhone, iPod και το iPad της Apple

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 06 Απρ 2012 21:38

Καλησπέρα,

έχω την απορία εάν αγοράσεις μαι εφαρμογή που μπορείς να την παραμετροποίησης ανάλογα τις ανάγκες σου και θέλεις μετά να την δημοσιεύσεις ως δωρεάν ή επί πληρωμή app τι πρέπει να κάνεις? ισχύει ότι για να την δημοσιεύσεις πρέπει να έχεις mac και να πληρώσεις?
Music is the spirit of love, happiness and life...

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 07 Απρ 2012 00:15

Πολύ περιληπτικά, πληρώνεις 99 ντάλαρς το χρόνο για apple developer license ώστε να μπορείς να υπογράψεις ηλεκτρονικά το app και να το ανεβάσεις στο app store, μόλις είσαι έτοιμος το στέλνεις προς έγκριση και περιμένεις (αρκετά). Αυτό δεν το γλιτώνεις και εννοώ και το περίμενε και το κόστος.

Το xcode που είναι το επίσημο περιβάλλον ανάπτυξης της apple δουλεύει σε mac μόνο αλλά υπάρχουν εναλλακτικές, αν ψάξεις για ios development for pc θα δεις διάφορα (ακόμα και flash). Τα πράγματα όμως με τις νέες εκδόσεις του iOS αλλάζουν κάθε 3 και λίγο, από τα λίγα που ξέρω θα έλεγα ότι αν δεν είναι για χαβαλέ, ένας φτηνός mac αξίζει.

Επίσης, αν δε θες το license (και τη δυνατότητα υπογραφής του app), το xcode το κατεβάζεις και το χρησιμοποιείς δωρεάν μεν αλλά αν δεν έχεις iphone με jailbreake την εφαρμογή τη βλέπεις μόνο σε ένα simulator που υπάρχει στο xcode, πράγμα που δεν σε καλύπτει καθόλου βέβαια. Αν έχεις το license δηλώνεις κάποιες συσκευές και μπορείς να περνάς τα app σε αυτές για τεστ.

Τουλάχιστον από το λίγο που έπαιξα, αυτά ξέρω.

Δεν κατάλαβα όμως τι ενοείς να αγοράσεις μια εφαρμογή και να την παραμετροποιήσεις;

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 07 Απρ 2012 17:20

alou έγραψε:Πολύ περιληπτικά, πληρώνεις 99 ντάλαρς το χρόνο για apple developer license ώστε να μπορείς να υπογράψεις ηλεκτρονικά το app και να το ανεβάσεις στο app store, μόλις είσαι έτοιμος το στέλνεις προς έγκριση και περιμένεις (αρκετά). Αυτό δεν το γλιτώνεις και εννοώ και το περίμενε και το κόστος.

Το xcode που είναι το επίσημο περιβάλλον ανάπτυξης της apple δουλεύει σε mac μόνο αλλά υπάρχουν εναλλακτικές, αν ψάξεις για ios development for pc θα δεις διάφορα (ακόμα και flash). Τα πράγματα όμως με τις νέες εκδόσεις του iOS αλλάζουν κάθε 3 και λίγο, από τα λίγα που ξέρω θα έλεγα ότι αν δεν είναι για χαβαλέ, ένας φτηνός mac αξίζει.

Επίσης, αν δε θες το license (και τη δυνατότητα υπογραφής του app), το xcode το κατεβάζεις και το χρησιμοποιείς δωρεάν μεν αλλά αν δεν έχεις iphone με jailbreake την εφαρμογή τη βλέπεις μόνο σε ένα simulator που υπάρχει στο xcode, πράγμα που δεν σε καλύπτει καθόλου βέβαια. Αν έχεις το license δηλώνεις κάποιες συσκευές και μπορείς να περνάς τα app σε αυτές για τεστ.

Τουλάχιστον από το λίγο που έπαιξα, αυτά ξέρω.

Δεν κατάλαβα όμως τι ενοείς να αγοράσεις μια εφαρμογή και να την παραμετροποιήσεις;
υπάρχουν έτυμα από , που τα κάνεις ότι θες , όπως κάνεις με τα cms. δηλαδή πρέπει να πληρώσω για μια δωρεάν εφαρμογή που θέλω να μοιράσω πφφφφφφφ...
Music is the spirit of love, happiness and life...

Απάντηση

Επιστροφή στο “iPhone, iPod και iPad”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες