Δε μπαίνει σε αναμονή

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
sot20

Δε μπαίνει σε αναμονή

Δημοσίευση από sot20 » 08 Απρ 2012 14:58

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Αντιμετωπίζω το εξής περίεργο πρόβλημα : εδώ και 3 μέρες παρατήρησα ότι ξαφνικά ο υπολογιστής δε μπορεί να μπεί σε κατάσταση αναμονής. Έχω XP 32bit και πάω στην Έναρξη πατάω Σβήσιμο και στη συνέχεια Αναμονή. Αντί ο υπολογιστής να μπεί σε κανονική φάση αναμονής, σβήνει η οθόνη για 3-4 δευτερόλεπτα(ακόυγεται και για λίγο διαφορετικά κάποιο ανεμιστηράκι) και στη συνέχεια μπαίνει στο μενού των χρηστών(κολλάει για λίγο,4-5 δευτερόλεπτα) και μου ζητάει κωδικό πρόσβασης. Στη συνέχεια όλα νορμάλ. Όμως δε μπορώ να μπώ σε αναμονή με τίποτα. Τί λέτε να φταίει ;
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δε μπαίνει σε αναμονή

Δημοσίευση από hitca » 08 Απρ 2012 16:36

Είναι πολύ πιθανό κάποιο πρόγραμμα να «εμποδίζει» την μετάβαση. Κοίταξε προσεκτικά όλα τα προγράμματα πού είναιι ενεργά στον task manager (ακόμα και τα torrents clients το κάνουν αυτό).
Επιπλέον να κοιτάξεις τις ρυθμίσεις ενέργειας του συστήματος, κάνοντας και reset στις ρυθμίσεις εάν απαιτείται.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

sot20

Δε μπαίνει σε αναμονή

Δημοσίευση από sot20 » 08 Απρ 2012 18:12

Στις επιλογές ενέργειας όλα είναι σωστά, όπως δηλαδή πρέπει να είναι(αυτό τουλάχιστον κατάλαβα). Τώρα όσον αφορά το task manager δε ξέρω τι πρέπει να απενεργοποιήσω. Όμως δε νομίζω να είναι από εκεί αυτό το θέμα.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δε μπαίνει σε αναμονή

Δημοσίευση από hitca » 08 Απρ 2012 19:54

Οποιοδήποτε πρόγραμμα συγχρονισμού, πχ. iTunes θα εμποδίσει την μετάβαση σε standby, κάτι τέτοιο εννοώ να κοιτάξεις στην λίστα των ενεργών προγραμμάτων στον task manger.

Ότι ανέφερα προηγουμένως είναι υποθετικό βεβαίως. Για να καταλάβεις το επίπεδο δυσκολίας τέτοιων θεμάτων, σε παραπέμπω:
-- http://support.microsoft.com/kb/907477
-- http://www.kellys-korner-xp.com/xp_standby.htm

*** ίσως σε βοηθήσουν και οι αυτοματοποιημένες λύσεις Fixit της MS >> http://support.microsoft.com/fixit/el
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

sot20

Δε μπαίνει σε αναμονή

Δημοσίευση από sot20 » 12 Απρ 2012 00:39

Δυστυχώς ... Έκανα bios update το απόγευμα και μέσω του προγράμματος Asus Update έκανα flashαρισμα το πιο καινούργιο bios από αυτό που είχα. Μου λέει ότι έγινε 100% η διαδικασία και ότι χρειάζεται επανεκκίνηση ο υπολογιστής. Πατάω ναι και στη συνέχεια γίνεται επανεκκίνηση και ο υπολογιστής δουλεύει χωρίς να μπορεί να φορτώσει τίποτα !! Δηλαδή ξεκινάει κανονικά και δε φορτώνει ούτε Windows ούτε τίποτα και δε μπορεί να κάνει κάποια διαδικασία. Μηδέν ! Προσπάθησα να τρέξω τα cd της μητρικής και των windows Xp αλλά τίποτα !! Τα βάζω και δε κάνει τίποτα το pc. Πώς μπορώ να το κάνω να λειτουργήσει τώρα ; Βοήθεια παιδιά !! Δεν έχω pc ! (ας είναι καλά το laptop που δεν είναι δικό μου !)

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δε μπαίνει σε αναμονή

Δημοσίευση από c0d3punk » 12 Απρ 2012 01:48

Τι εννοείς δεν κάνει τίποτα? Μετράει μνήμη? σου δείχνει τις συσκευές που εντοπίζει και μετά μαύρη οθόνη? Αν ναι, κοίτα τα boot devices στο bios αν είναι σωστά ρυθμισμένα (HDD, cdrom κ.τ.λ.) και αν έχει βρει σκληρό.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

sot20

Δε μπαίνει σε αναμονή

Δημοσίευση από sot20 » 12 Απρ 2012 02:08

Όχι εννοώ ότι ανοίγει αλλά η οθόνη δε δείχνει τίποτα, δε προχωράει για να κάνει κάτι μόνο δείχνει μαύρη οθόνη. Έκανα το βήμα 1 που λέει αυτός ο οδηγός αλλά και πάλι τίποτα http://support.asus.com/Troubleshooting ... s=&no=1722. Τί άλλο μπορώ να κάνω για να το επαναφέρω ;

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δε μπαίνει σε αναμονή

Δημοσίευση από hitca » 12 Απρ 2012 02:36

Τώρα χρειάζεται να κάνεις είτε επαναφορά του αρχικού bios (εάν προβλέπει διπλό εφεδρικό bios το μοντέλο που διαθέτεις), είτε επαναφόρτωση του νέου.
Μόνο που πλέον πρέπει να γίνει χειροκίνητα, με την παλιά μέθοδο. Τυχόν λεπτομέρειες για το πώς στο site της εταιρίας.

Καλό θα ήταν να μήν υπάρχει δίσκος, δεν χρειάζεται εξ' άλλου για έλεγχο εκκίνησης m/b.

*** ερώτημα: είσαι απολύτως σίγουρος ότι έγινε σωστά το update;
και το σημαντικότερο, είσαι απολύτως σίγουρος ότι εγκατέστησες το σωστό bios, κοίταξες όλες τις λεπτομέρειες που το αφορούν;

sot20

Δε μπαίνει σε αναμονή

Δημοσίευση από sot20 » 12 Απρ 2012 02:46

Το update ενώ μου έδειχνε ότι γινόταν σωστά εγώ πίστευα ότι μπορεί να έχω κάνει κάποιο λάθος. Και το γράφω αυτό γιατί το bios ήταν το 1102 και δεν έχει αναβαθμιστεί στο παρελθόν και προσπάθησα να κατεβάσω το επόμενό του το 1201. Με τη διαδικασία flash bios του προγράμματος asus update έδειχνε ότι γίνεται και μάλιστα μου το έβγαλε με επιτυχία 100%. Μετά όμως μου ζήτησε να κάνω επανεκκίνηση και έγινε ότι ανέφερα και παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δε μπαίνει σε αναμονή

Δημοσίευση από hitca » 12 Απρ 2012 04:44

Προφανώς έχεις κάνει λάθος, οι εκδόσεις δεν είναι απλώς νούμερα στη σειρά.
Το ότι δεν έχει αναβαθμιστεί η έκδοση πού ήδη είχες, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Η εταιρία κρίνει και αποφασίζει γι' αυτό και να είσαι σίγουρος ότι θα το είχε κάνει εάν χρειαζόταν.
...και όλα αυτά για το θέμα σου με την αναμονή του υπολογιστή; μόνος σου βρήκες αυτή τη λύση ή κάποιος σε συμβούλεψε σχετικά;

***εάν ήθελες να διαπιστώσεις με απόλυτη ακρίβεια κάτι τέτοιο, θα έπρεπε σε κάποιο άλλο δίσκο να κάνεις νέα εγκατάσταση win, ώστε να επιβεβαιωθείς.

Τέλος πάντων, να κοιτάξεις (εάν γνωρίζεις και εάν γίνεται φυσικά) να κάνεις επαναφορά του bios ακολουθώντας απολύτως κατά γράμμα τις οδηγίες της εταιρίας.
Αλλιώς «παραμάσχαλα» και σε κάποιο αξιόπιστο τεχνικό εργαστήριο να το κάνει αυτό για σένα.

sot20

Δε μπαίνει σε αναμονή

Δημοσίευση από sot20 » 12 Απρ 2012 10:23

Οχι τη διαδικασια αυτη την εκανα επειδη ρωτησα σε forums και επειδη δε μπορουσε να γινει κατι αλλο. Το θεμα ειναι οτι προσπαθησα να το επαναφερω ακολουθωντας το manual της μητρικης αλλα και παλι δεν αλλαξε κατι.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δε μπαίνει σε αναμονή

Δημοσίευση από c0d3punk » 12 Απρ 2012 12:20

Για πες τι μητρική έχεις? Αν είναι αφαιρούμενο το chipακι του BIOS μπορείς να το αντικαταστήσεις με κάποιο άλλο από άλλη ίδια μητρική (αν είσαι τυχερός και βρεις) και να το επαναφέρεις.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

sot20

Δε μπαίνει σε αναμονή

Δημοσίευση από sot20 » 12 Απρ 2012 12:48

Asus M2N-E SLI είναι η μητρική που έχω και η πλάκα είναι ότι έψαξα στο skroutz για μητρικές με τα ίδια στοιχεία και δε βρήκα τίποτα ! Πρέπει να αλλαχτεί λογικά... Το pc φοράει επεξεργαστή AMD X2 6000, μνήμες έχει 4GB DDR2, ATX είναι η μητρική και η κάρτα γραφικών είναι η MSI 8600GT. Άντε να βρώ άκρη παιδιά ....

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δε μπαίνει σε αναμονή

Δημοσίευση από hitca » 12 Απρ 2012 15:17

Τουλάχιστον εδώ το έχει σε λίστα, μάλλον είναι διαθέσιμο
http://www.mybay.gr/index.php?target=pr ... uct_id=210
ASUS M2N-E SLI, AM2, NFORCE 500 Τιμή: 78,00€

*** με μια μικρή έρευνα στο site υποστήριξης της Asus, καμμία νεότερη έκδοση bios δεν σχετίζεται με θέμα προβλήματος σαν το δικό σου, αντιθέτως είναι μόνο για υποστήριξη νεότερων επεξεργαστών.

sot20

Δε μπαίνει σε αναμονή

Δημοσίευση από sot20 » 12 Απρ 2012 17:11

Ευχαριστώ για το ψαξιμο. Πηρα πριν λιγο τηλ αλλα δε το σηκωνει κανείς. Από το site της Asus κατεβασα και περασα την εκδοση 1201 και προηγουμενως ειχα την 1102. Το θεμα ειναι αν μπορεί να γινει αυτο γιατι εκει εχω μπερδευτεί εγω. Παντως ελπιζω να υπαρχει διαθεσιμο το motherboard.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες