Αλλαγή Server επιπτώσεις SEO

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
OutLaWz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από OutLaWz » 16 Απρ 2012 21:40

Σκοπεύω να κάνω μια μεταφορά ιστοσελίδας από ένα server σε ένα καινούριο. Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου δώσει τα φώτα του, αν γνωρίζει, έαν αυτό έχει κάποιες επιπτώσεις στα αποτελέσματα ανάζητησης. (δε γνωρίζω καθόλου αυτό το κομμάτι)

Ευχαριστώ 8)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 18 Απρ 2012 22:21

Δεν γνωρίζω αν λαμβάνουν υπόψιν οι μηχανές αναζήτησης την αλλαγή της IP του site, αλλά απόσο ξέρω λαμβάνουν υπόψιν το downtime καθώς και το πόσο γρήγορο είναι το response της σελίδας.

Οπότε αν με την μεταφορά μείνει αρκετή ώρα κάτω το site ή στον νέο server έχει πιο αργό response τότε ενδεχομένως να έχει κάποια επίπτωση στην κατάταξη.

Ωστόσο προσωπικά ποτέ δεν με ένοιαξε καμία μηχανή αναζήτησης οπότε δεν ξέρω αν ισχύουν τα παραπάνω (κάποτε ίσχυαν τουλάχιστον :P )

[offtopic]
Πάντως το γεγονός ότι λαμβάνουμε υπόψιν το αν θα μας αλλάξει κατάταξη η θέση η google για να μεταφέρουμε το site μας ή να κάνουν εργασίες συντήρησης σε έναν server πρέπει να μας φοβίζει. Σε λίγο θα πρέπει να υπακούμε στα πρωτόκολλα της google :P Κάτι που προσπάθησε η MS με τον IE και απέτυχε φυσικά :hammer:
[/offopic]

onspot

Δημοσίευση από onspot » 18 Απρ 2012 23:12

Έχω κάνει μια τέτοια αλλαγή από Ευρώπη σε Αμερική κ έχασα τα rankings σε Ελλάδα κ υπόλοιπη Ευρώπη ενώ ανέβηκα στα αντίστοιχα της Αμερικής.
Μετά από κάποιους μήνες γύρισα πίσω στο dedi στην Ευρώπη κ τα rankings επέστρεψαν μετά από κανά μήνα.

Η IP παίζει ρόλο κ η Google είναι μονοπώλιο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες