ενάς καλός web designer μπορεί να βγάζει τα προς τα ζήν σήμερα στην Ελλάδα του 2012;

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

ALR
Honorary Member

ενάς καλός web designer μπορεί να βγάζει τα προς τα ζήν σήμερα στην Ελλάδα του 2012;

Δημοσίευση από ALR » 19 Απρ 2012 15:08

Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο απίστευτο σου φαίνεται και γιατί σου φαίνεται. Δηλαδή τι έχουμε οι Έλληνες; 1 χέρι και 1 πόδι και σκατά για μυαλό;
Γιατί να μη μπορεί ένας Έλληνας να τα καταφέρει στο themeforest;

Ωρίστε, John Fraskos, ωραίος designer, WordPress developer και http://themeforest.net/user/JohnPixle

Έχω κι άλλα να σου δείξω. Το themeforest είναι η αρχή.

Αλλά πριν από όλα τα άλλα, αυτό http://libkal.gr/infowebsphere/ το θεωρείς εσύ δουλειά ενός καλού designer, ας πούμε;
Με αυτό το είδος δουλειάς φίλε drumaddict, θα πρέπει να είσαι ευχαριστημένος που μπορείς να δουλεύεις στην Αθήνα και δε στο λέω για να σε προσβάλω.
Στο λέω για να σου δώσω να καταλάβεις ότι αν δε γίνεις καλύτερος και αυτό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις χρήματα.
Όσο νωρίτερα το καταλάβεις, τόσο το καλύτερο για σένα και για τους πελάτες σου.
Γίνονται πραγματάκια

gorgoro

Δημοσίευση από gorgoro » 19 Απρ 2012 15:13

παιδια δεν λεω για web design μονο αλλα για ολα ,εγω το παλευω με developement απο design δεν κατεχω πολλα, δεν το εχω πως να το κανω, αλλα πολυ παραμυθι και οι ανεργια ειναι 1.500.000 εκ ατομα που την βρισκουν ολοι τωρα την τοση πολυ δουλεια και εμεις δεν μπορουμε να την βρουμε !!!!!! :think:

το εαν ειμαι καλος η οχι δεν μπορεις να το ξερεις εσυ το μονο σιγουρο .

Δηλαδη εσυ εισαι καλος και γι αυτο εχεις δουλεια ???καλα εισαι σοβαρος που ζεις !!! Πιστεψε με ξερω πολυ καλα τι ειμαι και τι κανω , που τα χώνω ετσι χχμμμ λιγα λεω ..
μην το παιζεις ξυπνιος σαν τους διπλους λογαριασμους που εχουν αρκετοι.
Η κατασταση ειναι χαλια οσο για την συγκριση με το εξωτερικο ..εχεις δικιο δεν συγκρινομαστε ειναι τοσο χαλια (εχει βεβαια και αστερια δεν λεω αλλα γενικα ειμαστε αστα να πανε) ολα εχουν να κανουν με την κουλτουρα μας τετοιοι ειμαστε δεν αλλαζουμε σε οσα interviews πηγα ολοι θα με περνανε αλλα ακομα ψαχνω ...οποτε

Άβαταρ μέλους
drumaddict

Δημοσίευση από drumaddict » 19 Απρ 2012 15:38

ALR έγραψε:Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο απίστευτο σου φαίνεται και γιατί σου φαίνεται. Δηλαδή τι έχουμε οι Έλληνες; 1 χέρι και 1 πόδι και σκατά για μυαλό;
Γιατί να μη μπορεί ένας Έλληνας να τα καταφέρει στο themeforest;

Ωρίστε, John Fraskos, ωραίος designer, WordPress developer και http://themeforest.net/user/JohnPixle

Έχω κι άλλα να σου δείξω. Το themeforest είναι η αρχή.

Αλλά πριν από όλα τα άλλα, αυτό http://libkal.gr/infowebsphere/ το θεωρείς εσύ δουλειά ενός καλού designer, ας πούμε;
Με αυτό το είδος δουλειάς φίλε drumaddict, θα πρέπει να είσαι ευχαριστημένος που μπορείς να δουλεύεις στην Αθήνα και δε στο λέω για να σε προσβάλω.
Στο λέω για να σου δώσω να καταλάβεις ότι αν δε γίνεις καλύτερος και αυτό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις χρήματα.
Όσο νωρίτερα το καταλάβεις, τόσο το καλύτερο για σένα και για τους πελάτες σου.

Λοιπόν το παραμυθάκι με το Theme Forest τελείωσε.
Ιδού τα themes που πούλησε ο John Pixle στα 2 χρόνια που είναι στο theme forest.
http://themeforest.net/user/JohnPixle/portfolio
Με απλή αριθμητική βγάζουμε (μείον 50% που κρατάει το theme forrest)
ότι έβγαλε 320 ευρώ σε 2 χρόνια!!!Χ***κε στο τάληρο!!
Όχι γιατι μερικοί μιλάνε για διχίλιαρα κλπ

Επί προσωπικού.
Πράγματι,δεν είμαι περήφανος για το design της σελίδας μου,γιαυτό άλλωστε
και δεν του αφιέρωσα ειδικό domain,αλλα έχω αυτό της δουλειάς μου,μέχρι
να κάνω το επίσημο.'Αλλωστε είμαι κατα κύριο λόγο Web Developer .Το σάιτ που είδες φίλε,
δεν είναι από ετοιματζίδικο όπως το δικό σου,που βρήκες ένα έτοιμο wordpress theme άλλαξες το css λίγο,και νομίζεις ότι κάτι έκανες.
Είναι φτιαγμένο με custom Object Oriented PHP κώδικα,και έχει δικό μου παραμετροποιήσιμο CMS απο πίσω.
Ο κάθε ερασιτέχνης βρίσκει έτοιμα θέματα στο WordPress και αυτοβαυτίζεται Web Designer,έλεος!

Αυτά τα ολιγα,και υστερόγραφο.Το σάιτ σου δε περνάει για HTML5 valid στο W3C,ελπίζω να το ξέρεις ε.
Μου έβγαλε ένα σωρό λάθη.
INFOWEBSPHERE CMS.Built with Yii framework

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Απρ 2012 15:51

και αυτός http://themeforest.net/user/OrmanClark έχει κάνει 21,092 πωλήσεις... οπότε έχει χ*** στο τάλιρο... εκτός κι αν οι Έλληνες (λόγο ενός ποδιού κι ενός χεριού) δεν μπορούν εκ φύσεως να κάνουν τόσες πωλήσεις...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
apitsos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apitsos » 19 Απρ 2012 16:03

cordis έγραψε:και αυτός http://themeforest.net/user/OrmanClark έχει κάνει 21,092 πωλήσεις... οπότε έχει χ*** στο τάλιρο... εκτός κι αν οι Έλληνες (λόγο ενός ποδιού κι ενός χεριού) δεν μπορούν εκ φύσεως να κάνουν τόσες πωλήσεις...
Εγώ τους χαίρομαι τέτοιους ανθρώπους...
Anything can be achieved!

pla.NET.gr | web hosting, VPS, web design & more services

Άβαταρ μέλους
drumaddict

Δημοσίευση από drumaddict » 19 Απρ 2012 16:08

cordis έγραψε:και αυτός http://themeforest.net/user/OrmanClark έχει κάνει 21,092 πωλήσεις... οπότε έχει χ*** στο τάλιρο... εκτός κι αν οι Έλληνες (λόγο ενός ποδιού κι ενός χεριού) δεν μπορούν εκ φύσεως να κάνουν τόσες πωλήσεις...
Μιλάμε για έλληνες...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
drumaddict

Δημοσίευση από drumaddict » 19 Απρ 2012 16:09

ALR έγραψε:
megsk έγραψε:όταν βλέπω δουλείες σαν το http://libkal.gr/infowebsphere/ γελάω.... κάποια πράγματα είναι απλά δεν χρειάζονται εξήγηση.
Αν δεις τι έκανα εγώ πριν 2 χρόνια, θα γελάσεις ακόμα περισσότερο και φαντάζομαι αν δω και τα δικά σου το ίδιο. Κανείς δε ξεκίνησε παντογνώστης.

@drumaddict

εγώ αδερφέ να σε βοηθήσω θέλω. Δεν κερδίζω τίποτα με το να σε προσβάλλω ούτε με ενδιαφέρει αν με προσβάλεις εσύ, ούτε θα κάτσω να σου εξηγήσω τίποτα περισσότερο από τη στιγμή που η συμπεριφορά σου είναι λες και παίζουμε στο δημοτικό και βριζόμαστε.

Αν είσαι ικανοποιημένος από τις γνώσεις σου και ακόμα παλεύεις για να επιβιώσεις στο web και ασχολήσαι με την τοπική αγορά της Αθήνας και τα μαγαζιά της γειτονιάς σου, κάτι πάει λάθος. Ψάξτο.

Το θέμα είναι να γνωρίζουμε τι είμαστε και να προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι.
Φίλε μου "δε θέλεις να με προσβάλεις" αλλά όταν μιλάς έτσι για τη δουλειά μου αυτό κάνεις.Να με βοηθήσεις σε τί?Δουλεύω σε δήμο,δε έχω ανάγκη να κυνηγάω πελάτες.Συντηρώ μια τεράστια βάση δεδομένων σε server και έχω δικό μου custom CMS με OOP PHP κώδικα.Δε πουλάω έτοιμα Wordpress για να το παίζω web designer.Εσείς που μπορείτε να κάνετε μόνο αυτό,κάντε το.
Απλά όταν μιλάς,μπορείς να είσαι πιο ευγενικός.Ξέρω και γω να γίνομαι αγενής όταν χρειάζεται.

Εικόνα

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 19 Απρ 2012 16:14

Αααα Δουλεύεις σε δήμο. Οκ, δε το ήξερα. Πάω πάσο!
Γίνονται πραγματάκια

megsk

Δημοσίευση από megsk » 19 Απρ 2012 16:16

λοιπόν επειδή δεν ξέρεις τίποτα από ότι δείχνεις από το σύγχρονο web-development και το σύγχρονο επιχειρείν είναι σχεδόν σίγουρο ότι ποτέ δεν θα έχεις δουλεία . Γιατί να κάνω κάτι σε 400 ώρες ενώ μπορώ μόνο σε 20 ? Γιατί να ανακαλύψω ξανά τον τροχό? Και αν νομίζεις οτι πρέπει τα site να είναι w3c validated και μόνο με custom code απλά είσαι γελασμένος..... Αλλά και αν το θέλεις να είναι δες απλά τι σφάλματα αντιμετωπίζει η σελίδα μου...(απλά 2-3 που δεν παίζουν ρόλο, και μη μου πεις οτι παίζουν ρόλο στο seo γιατί εκεί ξέρω ακριβώς τι παίζει ρόλο) Ακόμη με την ίδια ευχέρεια που αγοράζω themes φτιάχνω κιόλας σου δίνω 2 μόνο από τα εκατοντάδες που έχω κάνει ... www.artosefesu.gr και www.theoritiko.edu.gr. Aν θες να μιλήσουμε για τις libraries που γνωρίζω μπορώ αν θέλεις να σου φτιάξω οτιδήποτε θές με codeigniter . Τέλος παραδείγματα δουλείας με jquery mobile έχω σε σελίδες πελατών που θέλουνε mobile pages καθώς και πρέπει να σκεφτείς οτι ο πελάτης σου δεν τον νοιάζει πως το έφτιαξες αλλά τι θα δει ,θα χρησιμοποιήσει και θα πληρώσει . Οπότε αν κάνεις customize ενα theme και βγάλεις καθαρό κέρδος 300 ευρώ ενώ παάρεις απο τον πελάτη 350( 10 ευρώ της 30 ώρες+35 αγορά theme) ας πούμε ενώ εσύ θα κάνεις ένα custom site σαφώς οπτικά χειρότερο από τα αποτελέσματα που βλέπω και ζητήσεις 1000 ευρω(10 ευρώ 100 ώρες) ......τα συμπεράσματα δικά σου. Τέλος μην είσαι τόσο βόδι γιατί δουλεύεις σε δήμο... δε σημαίνει οτι όπου έχω εδρα έχω γραφειο .. δηλαδη εντελώς γελείος καταντας. Δούλεψε στο δημόσιο και ψάξε κανα θήμα να τον κοροϊδεψεις με τον γελΟίο κωδικα σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megsk την 19 Απρ 2012 16:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 19 Απρ 2012 16:17

Τι ΔΕΝ έχουν οι Έλληνες και δεν μπορούν να κάνουν τόσες πωλήσεις στο themeforest?

Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί διαχωρίζετε σε εθνικότητες την δυνατότητα πώλησης theme...
it's all about contribution ...

megsk

Δημοσίευση από megsk » 19 Απρ 2012 16:20

Οι Έλληνες χωρίζονται σε αυτούς που δουλεύουν στον δήμο και σε εμάς τους άλλους. Εμείς οι άλλοι μπορούμε να πουλήσουμε αυτοί στο δήμο όχι...

Άβαταρ μέλους
drumaddict

Δημοσίευση από drumaddict » 19 Απρ 2012 16:20

ALR έγραψε:Αααα Δουλεύεις σε δήμο. Οκ, δε το ήξερα. Πάω πάσο!
Ακριβώς.Εκεί θέλουν σοβαρό web development και όχι μόνο να ξέρεις να πως βάζεις background σε ένα div.Άσε που οι περισσότεροι δε μπαίνουν στο κόπο να κάνουν ούτε αυτό. έτοιμο wordpress theme και καθάρισε ο "web designer".

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
apitsos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apitsos » 19 Απρ 2012 16:21

megsk έγραψε:Οι Έλληνες χωρίζονται σε αυτούς που δουλεύουν στον δήμο και σε εμάς τους άλλους. Εμείς οι άλλοι μπορούμε να πουλήσουμε αυτοί στο δήμο όχι...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :victory:
Anything can be achieved!

pla.NET.gr | web hosting, VPS, web design & more services

Error_1054

Δημοσίευση από Error_1054 » 19 Απρ 2012 17:03

Serghio έγραψε:Mε την ευκαιρία αυτή, θα ήθελα να ρωτήσω, τώρα που έχουμε πιάσει πάτο σαν χώρα(οικονομικά)-μάλλον θα χειροτερέψει λίγο ακόμα(μέχρι το καλοκαίρι)- ενάς καλός web designer μπορεί να βγάζει τα προς τα ζήν σήμερα στην Ελλάδα του 2012, θέλω απόψεις από άτομα που δραστηριοποιούνται ήδη επαγγελματικά οπότε και έχουν να δώσουν 1 απάντηση-το ξέρω ότι υπάρχουν και freelancing sites του εξωερικού αλλά για χάριν της συζήτησης ας επικεντρωθούμε στην Ελληνική αγορά
Το ρεζουμε απο αυτες τις σελιδες ειναι οτι
μαλλον δεν βγαζεις τα προς το ζην .

Η ονειροβατικη εταιρια "κουνια που σε κουναγε" σας καλοσωριζει στην ελληνικη πραγματικότητα

Υγ το Themeforest δεν ειναι κακια ιδεα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Απρ 2012 17:11

Το πόσο καλός είναι ο καθένας, το καθορίζει η αγορά πιστεύω. Άσχετα με τα εργαλεία που χρησιμοποιεί κάποιος, αυτό που τελικά θα μετρήσει είναι η σχέση τιμής προς απόδοση, όπου απόδοση η ικανοποίηση των αναγκών του πελάτη.

Για να επανέλθω στο θέμα, η αλήθεια είναι πως για να πετύχεις σε ένα τομέα όπως είναι οι παραγωγές themes, plugins κλπ, πρέπει να είσαι πολύ καλός και να έχεις άπλετο χρόνο να διαθέσεις (χωρίς απαραίτητα να σου ανταποδοθεί κατάλληλα).

Η αλήθεια είναι πως η "ποιότητα" στον κλάδο μας στην Ελλάδα είναι αρκετά περιορισμένη, και μόνο περιπτώσεις εξαιρέσεων θα μπορούμε να αντιπαραθέτουμε...

Παρεμπιπτόντως αν μετρήσουμε μόνο τα joomla, wp, drupal που είναι εγκατεστημένα στην Ελλάδα, χωρίς οι δημιουργοί τους να είναι σε θέση να παρέχουν οποιαδήποτε μελλοντική επέκταση τους ζητήσει ο ανυποψίαστος πελάτης τους, θα καταλήξουμε σε μια πλειοψηφία "αυτοδυναμίας" :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης