ενάς καλός web designer μπορεί να βγάζει τα προς τα ζήν σήμερα στην Ελλάδα του 2012;

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

ενάς καλός web designer μπορεί να βγάζει τα προς τα ζήν σήμερα στην Ελλάδα του 2012;

Δημοσίευση από c0d3punk » 19 Απρ 2012 17:20

Εντάξει καταλάβαμε. Οι μεν ελεύθεροι επαγγελματίες σφάζονται για το ποιός είναι πιο γαμάτος, οι δε δημόσιοι υπάλληλοι θέλουν να έχουν μερίδιο στην αγορά παράνομα και η ουσία του θέματος θάφτηκε μέσα σε λίγες ώρες σε ένα σορό υβριστικών post.

Τέτοια ζώα που είμαστε και ο ένας θέλει να βγάλει το μάτι του άλλου, έχουμε και απαίτηση για δουλειές και δικαιοσύνη!
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 19 Απρ 2012 18:14

Με πρόλαβε o korgr στο περί των μετρημάτων.

Βασικά είναι ενδιαφέρον το συμπέρασμα από τις τελευταίες σελίδες. Ο λόγος που μάλλον δεν υπάρχουν πολλοί επιτυχημένοι Έλληνες σε marketplaces ή με δραστηριότητα εξ αποστάσεως σε πελάτες του εξωτερικού είναι μάλλον ότι αντί να προσπαθεί ο καθένας να βελτιώνεται - κάτι απαραίτητο σε οποιοδήποτε επάγγελμα έχει σχέση με τις νέες τεχνολογίες - απλά επιδεικνύει σε κάθε ευκαιρία τι γαμάτος που είναι και τι δουλειές έχει κάνει.

Είσαι καλός web designer; Πούλα PSD templates οπουδήποτε, κάνε bid σε οποιοδήποτε marketplace. Το PSD είναι language-agnostic. Η σωστή χρήση white space, το blend των χρωμάτων δεν καταλαβαίνουν από γλώσσες.

Δεν είσαι καλός; Γίνε. Διάβασε, δοκίμασε, φτιάξε το δικό σου portfolio για υποθετικούς πελάτες. Θες να παίρνεις πελάτες από το εξωτερικό; Βελτίωσε το skill set σου. Copywriting, Content Strategy, Front-end development. Κάνε συνεργασίες. Κράτα ως κύριο αυτό στο οποίο είσαι καλύτερος και μην το αμελείς - συνεχής εκμάθηση είναι η λύση.

Μάθε περισσότερα για τα δημοφιλή CMS ώστε να μπορείς να σχεδιάσεις καλύτερα για αυτά χωρίς να κάνεις δύσκολη την ζωή ενός developer. Μάθε ακόμα και τα βασικά για το πως δουλεύει η PHP, Ruby ή όποια άλλη δημοφιλή scripting language.

Μάθε πως δουλεύουν τα websites στον browser. Πως να στοχεύουν τα design σου στην χρηστικότητα.

Η αγορά είναι online, είναι παγκόσμια. Αν δεν μπορείς να συγκριθείς με τον μέσο ανταγωνιστή σου σε οποιαδήποτε άλλη χώρα, τότε μην περιμένεις πολλά, ακόμα και στην Ελλάδα. Το γεγονός ότι έχουμε χαμηλή ποιότητα εσωτερικά πιστεύω ότι συνδέεται και με την - κατά μ.ο. - ποιότητα παροχής υπηρεσιών. Ναι, είναι δύσκολο αλλά οι πελάτες δεν θα ανέβουν επίπεδο μόνοι τους, θέλουν και κάποια "εκπαίδευση".

Τα ίδια ισχύουν πάνω κάτω για οποιοδήποτε επάγγελμα στο web industry.

Υ.Γ.: Επειδή είδα και κράξιμο στον "ALR" ενώ προσπαθεί να δώσει ένα θετικό input στο topic: Μακάρι να ακολουθούσαν πολλοί περισσότεροι το παράδειγμα του στην επέκταση/απόκτηση των γνώσεων τους και στο να δοκιμάσουν την τύχη τους "έξω" κάνοντας καταπληκτικές δουλειές που χαίρουν αναγνώρισης από κάποιους υπεράνθρωπους συναδέλφους - όπως χαρακτηρίζονται σε αυτό το topic εν τέλει - του εξωτερικού.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 19 Απρ 2012 19:50

Παιδιά ηρεμία τάξη και ασφάλεια. Λίγο thc και όλοι θα είμαστε μια όμορφη παρέα.

Άβαταρ μέλους
kostasg8
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostasg8 » 19 Απρ 2012 23:57

Καλησπέρα σε όλους και από εμένα. Καλός ή κακός είμαι πλέον 42 χρονών (τι σχέσει έχει?), σπούδασα ηλεκτρολογία και ηλεκτρονικά τηλεπικοινωνιών την εποχή που στα εργαστ'ηρια της σχολής είχαμε κάτι comodore σαν γραφομηχανες που το μόνο που καταλαβαίναν ήταν start, if, go, end... Από διαδύκτιο μονο στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας. Περάσαν πολλά χρόνια αλλά πάντα κοντά στον μαγικό κόσμο της τεχνολογίας, γνώρισα τα Windows NT, (καλά τους macintosh τους δουλέυαν μονο οι τρελαμένοι με την μουσική), την γέννηση του www μέσα από συνδέσεις dial up με 12kbs ταχύτητες, τις πρώτες ιστοσελίδες, την γέννηση του Ελληνικού www (in.gr, pathfiner), το αγχος να έχεις ισχυρό υπολογιστή για να μπορεί να δουλεύει πολύπλοκες εφαρμογές και να επεξεργάζεται τα δεδομένα πριν τα στείλει σε κάποιο server. Διάβασα πολύ και ακόμα διαβάζω, κάτι που θα πρέπει να γίνει συνηθεια σε όλους, όποιος πει ότι πήρε το πτυχίο και τα ξέρει όλα δεν κάνει για αυτή την δουλειά. Συνεργάστικα με πολλούς, καλούς, κακούς μέτριους αλλά συνεργάστηκα και συνεργάζομαι. Συνεργαστήτε δεν είστε εχθροί απλά νεοι που "βραζει" το αίμα σας.
Το συμπέρασμά μου από τους συναδέλφους αυτού του χώρου είναι:
Έχουμε καταπληκτικά μυαλά, πραγματικά
Μπορούν να κάνουν "παπαδες"
Αλλά έχουν δύο βασικά ελατώματα. Είμαι σύγουρος πως θα σας δυσαρεστήσω αλλά..Οι περσσότεροι είναι τεμπέληδες και υπναράδες και δεν μπορούν να πουλήσουν ούτε νερό σε δυψασμένο!!

Άβαταρ μέλους
cap
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cap » 20 Απρ 2012 00:00

Απογοητεύομαι.

Βλέπω σε αυτό το thread ένα σωρό επαγγελματίες και μη, με καλές δουλειες και μη, να τσακώνονται για το ποιός έχει το μακρύτερο...script. :)

Σημείωση: Είμαι developer και όχι designer. Εγώ λοιπόν από τη δική μου οπτική γωνία έχω να σας πω το εξής: Αν είσαι μέτριος ως καλός σε αυτό που κάνεις και ΔΕΝ είσαι αρπακολλατζής και "ξεπέτας", είσαι μετρημένος και ξέρεις τις δυνατότητές σου τότε μπορείς ακόμα και με λίγες γνώσεις να πετύχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Τι να τις κάνεις τις 15 πιστοποιήσεις και τις 32 γλώσσες αν ο κώδικάς σου ξεκινάει με var kitsos=123 και χωρίς comments, οπου το kitsos είναι πραγματικό όνομα μεταβλητής;

Τι να αξίζει να αποκαλείς εαυτόν web designer / author όταν το html σου είναι γεμάτο tables και spans γιατί δεν έμαθες ποτέ να χρησιμοποιείς css;

Αν μπορείς να στήσεις κάτι καλό τότε μπορείς να το στήσεις και σε wordpress (γιατί, σας είπε κανείς ότι οι έτοιμες πλατφόρμες είναι "εύκολες"; "Εύκολες" είναι μόνο αν μέινεις στα defaults). Υπόψη, εγώ είμαι microsoft-oriented άρα παίζω με umbraco και dotnetnuke. Το νόημα όμως είναι το ίδιο.

Ε, αν μπορείς να φτιάξεις κάτι καλό και θέλεις να το φτιάξεις, τότε θα το πουλήσεις και θα κερδίσεις χρήματα. Ισως στο themeforest, ίσως στον επόμενο πελάτη σου. ΝΑΙ, οι γνωριμίες παίζουν ρόλο αλλά το να αυξήσεις τις γνωριμίες σου είναι κομμάτι του "ταλέντου" σου ως επαγγελματία και όχι κάτι που το βρίσκεις ουρανοκατέβατο. Γράφεις blog posts; ΣΕ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ; Εχεις linkedin profile; Εχεις profile στο themeforest αν θέλεις να πουλήσεις εκεί; Συμμετέχεις σε συναντήσεις / συζητήσεις / ημερίδες; ΜΙΛΑΣ με κόσμο εκεί που ενδιαφέρεται να ξαναμιλήσει μαζί σου γιατί έχεις κάτι να πεις;

Η επιτυχία δεν είναι καμία μαγική συνταγή. Είναι 10% τύχη και 90% δουλειά. Σε όλα τα επίπεδα. Και δεν μιλάω από τη θέση του επιτυχημένου, έχω και εγώ τις αδυναμίες μου. Μιλάω αντικειμενικά.

Άβαταρ μέλους
apitsos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apitsos » 20 Απρ 2012 00:40

Χαίρομαι που 2 άνθρωποι επιτέλους μίλησαν σε αυτό το thread! Διότι όλοι οι άλλοι ως επί τω πλείστω καβγάδιζαν, και δεν έχω καταλάβει ακόμα τον λόγο, αν και το παρακολουθώ από το πρωί!

Γιατί ασχολείστε ο ένας με τις δουλειές του άλλου και με το τι λέει και πως φέρεται, πραγματικά δεν ξέρω... Έχει κανένα νόημα να ασχολείστε με κάποιους που είναι ξεροκέφαλοι και επιμένουν να βλέπουν τον κόσμο και τα γεγονότα από την δική τους και μοναδική οπτική γωνία? Οι παροιμίες έχουν βγει από τη ζωή. Αφήστε τον τρελό στην τρέλα του λέει ο λαός. Ας το γενικεύσουμε και ας το δούμε και λίγο μεταφορικά. Ας αφήσουμε τους τρελούς στην τρέλα τους λοιπόν... Όλοι όσοι ανήκουμε στον "λογικό" κατά τα άλλα κόσμο, καταλαβαίνουμε... Γιατί γίνεστε μικροί και ρίχνετε το επίπεδο (σας, του thread, του forum και γενικότερα)...

Πάντως κι εγώ απογοητεύομαι πολλάκις :(

Νομίζω ότι θα πάψω να ανταποκρίνομαι στα newletters, γιατί η απογοήτευση είναι μεγάλη τις περισσότερες φορές που αποφασίζω να ακολουθήσω ένα thread.
Anything can be achieved!

pla.NET.gr | web hosting, VPS, web design & more services

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Απρ 2012 16:41

όποιος θέλει να συνεχίσει να κλαίγεται μπορεί να συνεχίζει να κλαίγεται, απλά ας το κάνει μόνος του. στην φωλιά του.

έχω πολλά παραδείγματα γνωστών μου και φίλων που μέσα στην προηγούμενη ή και σε αυτή την χρονιά έχουν βρει καλύτερες δουλειές από αυτές που είχαν ή ανέβηκαν σε αυτές που έχουν.

αυτό έγινε είτε σε υγιείς Ελληνικές εταιρείες, που δεν είχαν δημόσια έργα, είτε σε εταιρείες που ασχολούνται με έργα του εξωτερικού κατά αποκλειστικότητα ή έστω έχοντας ένα μεγάλο μέρος του πελατολογίου τους στο εξωτερικό.

νέοι άνθρωποι που δε νιαουρίζουν, γαβγίζουν ή κλαίγονται από το πρωί έως το βράδυ, και τα αποδίδουν όλα στην Ελληνική ιδιοσυγκρασία τους έχουν διαπρέψει από εδώ και στο εξωτερικό.

έχω παρουσιάσει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις, αλλά όποιος είναι απασχολημένος με τον να σκουπίζει τα δάκρυα της οργής και του φθόνου δύσκολα μπορεί να τα διαβάσει.

Βάζω μερικά link εδώ, κι έχω κι άλλα... και μου χρωστάνε πολλοί κείμενα...
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=60743
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=60103
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=59719
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=59548

δώστε βάση και στο linkedin που παίζει πολύ, υπάρχουν αρκετές εταιρείες που το χρησιμοποιούν τελικά. κι εγώ δε το πίστευα στην αρχή αλλά είδη έχω κάποιες κρούσεις από εκεί.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

cosmonaut

Δημοσίευση από cosmonaut » 20 Απρ 2012 19:16

σήμερα μάθαμε οτι δεν υπάρχουν άνεργοι, μόνο άεργοι και ατάλαντοι

έτσι ειναι ο ελληνας, αν βολευτει αυτος σε μια δουλιτσα ολα του φαίνονται ροδινα και πανευκολα ασχετα με τις συνθηκες που μπορει να επικρατουν παραδιπλα

Άβαταρ μέλους
cap
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cap » 20 Απρ 2012 20:16

Γυρνάω πάλι στο δικό μου κλάδο.

Αν και οι εποχές είναι δύσκολες, το να είναι κανείς εντελώς άνεργος στον κλάδο της πληροφορικής είναι εξίσου δύσκολο. Οι περισσότεροι άνεργοι που έχω γνωρίσει το είχαν επιλέξει (αν και ορισμένες φορές αγνοούσαν το οτι ήταν επιλογή τους).

Π.χ., developer ο οποίος χρόνια έχει δουλέψει στα πλαίσια μεσαίας (δεν υπάρχουν μεγάλες στην Ελλάδα) επιχείρησης, "προστατευμένος" από τις διαδικασίες του εταιρικού περιβάλλοντος, καλυμμένος από το γεγονός οτι "του λένε τι να κάνει και αυτός το κάνει" απολύεται ή παραιτείται. Μετά, δυσκολεύεται να βρει δουλειά αλλού γιατί δεν έχει μάθει να παίρνει πρωτοβουλίες ή να επεκτείνεται σε περισσότερα του ενός γνωστικά αντικείμενα (κατά το γνωστό ανέκδοτο του "αααα, σας παρακαλώ, εγώ είμαι ειδικός στην XML"). Ούτε συζήτηση να κάνει κάτι δικό του ή να δουλέψει σε ένα μικρότερο "μαγαζί".

Φυσικά, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις έτσι, αλλά προσπαθώ απλά να δώσω το πλαίσιο. Σίγουρα σε ορισμένες περιπτώσεις, είτε λόγω τοποθεσίας (επαρχία, λίγες δουλειές) είτε λόγω άλλων συγκυριών η ανεργία είναι αναπόφευκτη. Απλά, ορισμένες φορές η ανεργία είναι αποτέλεσμα λανθασμένης αντίληψης των πραγμάτων και μη προσαρμογής.

makis

Δημοσίευση από makis » 20 Απρ 2012 21:34

Δεν μιλάμε για την οικοδομή. Το θέμα μιλάει για web designer. Μπήκαν σε κάποια φάση μέσα και οι web developers, ας τους βάλουμε κι αυτούς.
Είσαι σε κάποια από αυτές τις δύο ειδικότητες και είσαι άνεργος; κατά πάσα πιθανότητα είσαι λίγο τεμπελάκος. Έχεις όλο το Internet στα πόδια σου, μπορείς να πάρεις δουλειές από όποιο μέρος του πλανήτη θες, αλλά εσύ είσαι άνεργος! Μπορείς να φτιάξεις σελίδες που να απευθύνονται σε οποιοδήποτε μέρος του πλανήτη σκεφτείς, αλλά εσύ είσαι άνεργος! ή τεμπελάκος...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Απρ 2012 21:44

cosmonaut έγραψε:σήμερα μάθαμε οτι δεν υπάρχουν άνεργοι, μόνο άεργοι και ατάλαντοι

έτσι ειναι ο ελληνας, αν βολευτει αυτος σε μια δουλιτσα ολα του φαίνονται ροδινα και πανευκολα ασχετα με τις συνθηκες που μπορει να επικρατουν παραδιπλα
Αν απευθύνεστε σε εμένα, είμαι 12 μήνες απλήρωτος από την δουλειά μου και δε βλέπω να τα παίρνω ποτέ αυτά τα λεφτά. Οπότε το "βολεμένος" και τα λοιπά κράτα τα για αλλού.

Το ότι έχω ανεχτεί αυτή την κατάσταση εδώ κι έναν χρόνο εγώ δε με κάνει τυφλό για τις επιτυχίες των γύρο μου, ούτε με κάνει να τους φθονώ και να λέω ότι δεν ενδιαφέρονται για τους γύρο τους. Δε θέλω να ψηφίσει η κατσίκα του επειδή κατάφερε να πάρει πιο πολλά λεφτά από πέρσι. Θέλω να πάρει και δεύτερη κατσίκα.-

Ρόδινα δεν είναι αλλά, αν μη τι άλλο, είμαστε σε έναν κλάδο που μπορεί κάποιος να "ξεφύγει" πολύ πιο εύκολα από την κατάσταση της ανεργίας σε σχέση με άλλους κλάδους. Αν το θέλει φυσικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 20 Απρ 2012 21:50

Είναι παγκόσμια παραδεκτό (ακόμα και τεκμηριωμένο) και ισχύει για όλους τους κλάδους.
Οι μεγαλύτερες ευκαιρίες εξέλιξης/ανέλιξης παρουσιάζονται σε εποχές κρίσης.
Οπως λένε και τα Αμερικανάκια "when the goings get tough, the tough get going"...

cosmonaut

Δημοσίευση από cosmonaut » 20 Απρ 2012 23:03

cordis δεν απευθυνομουν σε σενα, αυτη η συζήτηση γίνεται σε πολλά ελληνικά φορουμ και παντου επικρατει το ιδιο κλιμα: οι περισσότεροι που εχουν μια οποιαδηποτε δουλεια -που συνηθως την απεκτησαν μεσω γνωστου- νομιζουν οτι πιασαν τον παπα απ'τα @@@ και χλευαζουν τους ανεργους και τους θεωρουν τεμπεληδες.
Σίγουρα υπάρχουν πετυχημένοι στο χώρο αλλά τι γίνεται με αυτούς που ξεκινάνε τώρα? Γνωμη μου ειναι οτι στην ελλαδα δεν υπαρχει ελπιδα και η μονη λυση ειναι το εξωτερικο

φιλε αποστολη μηπως μας τρολλαρεις? εκτος και αν εννοεις προοπτικες εξελιξης το γεγονος οτι σε λιγο θα πουλανε websites στο supermarket. Γνωστός μου πήγε σε 2 συνεντευξεις, ενας τυπας ηταν φωτογραφος και καποιος του ειπε "να φτιαχνει σαιτ γιατι εχει χρημα" και ζητουσε γραφιστα-web designer-πλασιε. Ο δεύτερος είχε ...βιβλιοπολείο!

τωρα αν μιλατε αποκλειστικα για freelance ο κόσμος στην ελλάδα πλεον ΔΕΝ δίνει χρήμα -τουλαχιστον εδω στην επαρχια- και με ενα σωρο νταβατζιλικια που μας φορτωσαν η κατάσταση εχει γινει πολυ χειροτερη

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 20 Απρ 2012 23:22

Το ανέκδοτο με το γρύλλο φαντάζομαι όλοι το ξέρουμε. Αν αντί να σπαταλάει κάποιος την ενέργειά του σε υποθέσεις και θεωρίες, τη διοχετεύσει στο να δοκιμάσει στα αλήθεια κάποια πράγματα, να μαθαίνει κάθε μέρα κάτι καινούργιο και να εξελιχθεί, οι δουλειές και η επιβράβευση των κόπων του αργά ή γρήγορα θα έρθουν.

Και για την σημερινή κατάσταση, που οι οικονομικές δυνατότητες συρικνώνονται, οι επιλογές είναι δυο:
είτε ξεβρακώνεσαι είτε προσφέρεις καλύτερη ποιότητα, γιατί πάντα σημασία έχει το value for money.

my 2 pesos.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Απρ 2012 23:35

cosmonaut έγραψε:τωρα αν μιλατε αποκλειστικα για freelance ο κόσμος στην ελλάδα πλεον ΔΕΝ δίνει χρήμα -τουλαχιστον εδω στην επαρχια- και με ενα σωρο νταβατζιλικια που μας φορτωσαν η κατάσταση εχει γινει πολυ χειροτερη
γι' αυτό και λέμε ότι κοιτάς να κάνεις δουλειά με το εξωτερικό... ο τομέας αυτός δεν έχει σύνορα!
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης