ενάς καλός web designer μπορεί να βγάζει τα προς τα ζήν σήμερα στην Ελλάδα του 2012;

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

ενάς καλός web designer μπορεί να βγάζει τα προς τα ζήν σήμερα στην Ελλάδα του 2012;

Δημοσίευση από viktoras » 21 Απρ 2012 00:08

cosmonaut έγραψε:cordis δεν απευθυνομουν σε σενα, αυτη η συζήτηση γίνεται σε πολλά ελληνικά φορουμ και παντου επικρατει το ιδιο κλιμα: οι περισσότεροι που εχουν μια οποιαδηποτε δουλεια -που συνηθως την απεκτησαν μεσω γνωστου- νομιζουν οτι πιασαν τον παπα απ'τα @@@ και χλευαζουν τους ανεργους και τους θεωρουν τεμπεληδες.
Σίγουρα υπάρχουν πετυχημένοι στο χώρο αλλά τι γίνεται με αυτούς που ξεκινάνε τώρα? Γνωμη μου ειναι οτι στην ελλαδα δεν υπαρχει ελπιδα και η μονη λυση ειναι το εξωτερικο

φιλε αποστολη μηπως μας τρολλαρεις? εκτος και αν εννοεις προοπτικες εξελιξης το γεγονος οτι σε λιγο θα πουλανε websites στο supermarket. Γνωστός μου πήγε σε 2 συνεντευξεις, ενας τυπας ηταν φωτογραφος και καποιος του ειπε "να φτιαχνει σαιτ γιατι εχει χρημα" και ζητουσε γραφιστα-web designer-πλασιε. Ο δεύτερος είχε ...βιβλιοπολείο!

τωρα αν μιλατε αποκλειστικα για freelance ο κόσμος στην ελλάδα πλεον ΔΕΝ δίνει χρήμα -τουλαχιστον εδω στην επαρχια- και με ενα σωρο νταβατζιλικια που μας φορτωσαν η κατάσταση εχει γινει πολυ χειροτερη

Αυτό που νομίζω αρκετοί προσπαθούμε να πούμε στο topic είναι ότι δεν χρειάζεται να ξενιτευτείς για να πάρεις δουλειές από το εξωτερικό, σε ότι έχει να κάνει με internet related services τέλος πάντων. Αναλύθηκαν πολλοί τρόποι για να γίνει κάποιος αφεντικό του εαυτού του και να δουλεύει με πελατεία που έχει περισσότερα λεφτά να διαθέσει από την αντίστοιχη Ελληνική και σε αρκετές περιπτώσεις διαθέτει καλύτερη διαδικτυακή παιδεία.

Σχετικά με την δεύτερη παράγραφο σου, αυτό συμβαίνει εδώ και χρόνια, δεν είναι σχετιζόμενο με την κρίση. Πάντα υπήρχαν αυτοί που "έφτιαχναν" site με 200€ με απ' όλα χωρίς κρεμμύδι. ( μετά μπήκαν και οι σου κάνω Facebook με 50€ και δεν χρειάζεσαι site ) αλλά και άνθρωποι από άλλους κλάδους που άνοιγαν "web studios" στο πόδι για να εκμεταλλευτούν τέτοιες καταστάσεις.

Ο γνωστός σου πήγε στην συνέντευξη γνωρίζοντας ότι ο εν λόγω κύριος ζητούσε γραφιστα-web designer-πλασιε; :roll:
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 21 Απρ 2012 00:53

Εγώ παιδιά, ειλικρινά σας το λέω, δεν έχω γνωρίσει ακόμα καλό Έλληνα web designer που ξεκινά τώρα ή έχει ξεκινήσει εδώ και 1 χρόνο και έχει πρόβλημα να βρει δουλειές.
Και έχω γνωρίσει καμιά 15ριά από το 2011.

Αυτό κάτι πρέπει να πει σε όσους έχουν πρόβλημα.
Γίνονται πραγματάκια

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 21 Απρ 2012 11:18

cosmonaut έγραψε:φιλε αποστολη μηπως μας τρολλαρεις? εκτος και αν εννοεις προοπτικες εξελιξης το γεγονος οτι σε λιγο θα πουλανε websites στο supermarket. Γνωστός μου πήγε σε 2 συνεντευξεις, ενας τυπας ηταν φωτογραφος και καποιος του ειπε "να φτιαχνει σαιτ γιατι εχει χρημα" και ζητουσε γραφιστα-web designer-πλασιε. Ο δεύτερος είχε ...βιβλιοπολείο!
Το σχόλιο για το τρολάρισμα το αντιπαρέρχομαι, ελπίζωντας οτι κανεις πλάκα.

Αφού είσαι τόσο αρνητικός τότε δεν έχει νόημα να συζητήσουμε περισσότερο.
Αφού θεωρείς όμως οτι το supermarket είναι Ελληνική πατέντα κοίτα εδώ: http://www.cwjobs.co.uk/JobSearch/JobDe ... d=53315699
Δυστυχώς άλλες είναι οι διαφορές μας.

Με την ευκαιρία, εγώ πήγα σε 2 συνεντεύξεις σε μια χαρά εταιρείες που ήξεραν τι ζήταγαν, τι πρόσφεραν και σε ποιούς απευθυνόντουσαν. Και για να μην μείνεις με την απορία , τα χαλάσαμε στο οικονομικό γιατί οι απαιτήσεις μου είναι αυξημένες λόγω οικογένειας.
Παρ' όλα αυτά όμως παραμένει γεγονός οτι ακόμα και τώρα που πλησιάζουμε στον οικονομικό/κοινωνικό πάτο, δουλειές μπορούν να βρεθούν.
Και όπως έχει προαναφερθεί πολλές φορές, είμαστε από τους τυχερούς της υπόθεσης επειδή δεν απαιτείται πάντα η παρουσία μας σε ένα χώρο.

spiderwoman

Δημοσίευση από spiderwoman » 25 Απρ 2012 18:56

fotisevangelou έγραψε:Αν είσαι μόνος δεν θα πας να κάνεις ξένη εταιρεία, είναι χαζό. Κάνεις μια ατομική επιχείρηση με έδρα το σπίτι σου. Εφόσον πουλάς στο εξωτερικό και κάνεις και δουλειές στην Ελλάδα, θα κόβεις 5-6 τιμολόγια παροχής υπηρεσιών το μήνα (μόνο 1 αν πουλάς σε marketplaces). Και αυτό για να μπορείς να δηλώνεις εισόδημα προφανώς.

Γιατί ακόμη και ξένη εταιρεία να κάνεις, κάποιο εισόδημα θα πρέπει να δηλώσεις στην Ελλάδα, κάποια στιγμή. Φαντάσου την έκπληξη έλληνα επιχειρηματία όταν θα δεις τιμολόγιο από Belize ή Παναμά... Ας είμαστε ρεαλιστές.
Εγώ πάντως ατομική επιχείρηση είχα στην Ελλάδα και μια χαρά μόνη μου έκανα εταιρία στην Κύπρο με την μορφή ΕΠΕ και δεν μου κακόπεσε καθόλου που ένα χρόνο τώρα δεν πληρώνω ΦΠΑ στην Ελλάδα, δεν πληρώνω ΟΑΕΕ και γενικότερα τα έξοδά μου έχουν μειωθεί τραγικά ευχάριστα! Ναι μεν κάποιο εισόδημα δηλώνεις στην Ελλάδα. Αλλά φορολογείται με συντελεστή 10%! Εγώ πάντως έχοντας επιχείρηση στην Ελλάδα, ούτε όταν είχα τον χαμηλότερη συντελεστή δεν με φορολογούσαν με 10%!!!

Τολμήστε το!

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 25 Απρ 2012 19:06

spiderwoman έγραψε:
fotisevangelou έγραψε:Αν είσαι μόνος δεν θα πας να κάνεις ξένη εταιρεία, είναι χαζό. Κάνεις μια ατομική επιχείρηση με έδρα το σπίτι σου. Εφόσον πουλάς στο εξωτερικό και κάνεις και δουλειές στην Ελλάδα, θα κόβεις 5-6 τιμολόγια παροχής υπηρεσιών το μήνα (μόνο 1 αν πουλάς σε marketplaces). Και αυτό για να μπορείς να δηλώνεις εισόδημα προφανώς.

Γιατί ακόμη και ξένη εταιρεία να κάνεις, κάποιο εισόδημα θα πρέπει να δηλώσεις στην Ελλάδα, κάποια στιγμή. Φαντάσου την έκπληξη έλληνα επιχειρηματία όταν θα δεις τιμολόγιο από Belize ή Παναμά... Ας είμαστε ρεαλιστές.
Εγώ πάντως ατομική επιχείρηση είχα στην Ελλάδα και μια χαρά μόνη μου έκανα εταιρία στην Κύπρο με την μορφή ΕΠΕ και δεν μου κακόπεσε καθόλου που ένα χρόνο τώρα δεν πληρώνω ΦΠΑ στην Ελλάδα, δεν πληρώνω ΟΑΕΕ και γενικότερα τα έξοδά μου έχουν μειωθεί τραγικά ευχάριστα! Ναι μεν κάποιο εισόδημα δηλώνεις στην Ελλάδα. Αλλά φορολογείται με συντελεστή 10%! Εγώ πάντως έχοντας επιχείρηση στην Ελλάδα, ούτε όταν είχα τον χαμηλότερη συντελεστή δεν με φορολογούσαν με 10%!!!

Τολμήστε το!
Είσαι σίγουρη; 10% είναι ο συντελεστής φορολογίας κερδών στην Κύπρο ( εταιρειών ) αν όντως μετά δηλώνεις αυτά τα κέρδη ως προσωπικά έσοδα στην Ελλάδα ισχύουν άλλοι συντελεστές... Όχι ότι κι έτσι δεν συμφέρει σε σχέση με το χάος μας.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Frame
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frame » 25 Απρ 2012 19:13

ALR έγραψε:Εγώ παιδιά, ειλικρινά σας το λέω, δεν έχω γνωρίσει ακόμα καλό Έλληνα web designer που ξεκινά τώρα ή έχει ξεκινήσει εδώ και 1 χρόνο και έχει πρόβλημα να βρει δουλειές.

Εγω πάντως με όσους έχω μιλήσει μου λένε ακριβώς το αντίθετο και μιλάω όχι μόνο με άτομα που έχουν επαγγελματική έδρα με ενοίκιο αλλά και άτομα που έχουν επαγγελματική έδρα στο σπίτι. Όχι μόνο με ανθρώπους της επαρχίας αλλά και της πρωτεύουσας.

Εξαρτάται τι εννοείς όταν λες ότι δεν έχουν πρόβλημα να βρουν δουλειά... εννοείς δηλαδή ότι βγάζουν λεφτά και έχουν μέσα σε έναν χρόνο μια επιτυχιμένη και κερδοφόρα επιχείρηση; Αυτό δεν γίνοταν έτσι εύκολα ούτε στις χρυσές εποχές, πόσο μάλλον τώρα που δεν επενδύει έτσι εύκολα κανένας επιχειρηματίας.

Όπου ακούς πολλά κεράσια....

spiderwoman

Δημοσίευση από spiderwoman » 25 Απρ 2012 19:45

viktoras έγραψε:
spiderwoman έγραψε:

Τολμήστε το!
Είσαι σίγουρη; 10% είναι ο συντελεστής φορολογίας κερδών στην Κύπρο ( εταιρειών ) αν όντως μετά δηλώνεις αυτά τα κέρδη ως προσωπικά έσοδα στην Ελλάδα ισχύουν άλλοι συντελεστές... Όχι ότι κι έτσι δεν συμφέρει σε σχέση με το χάος μας.
Έχεις δίκιο. Δικό μου λάθος. Όντως φορολογείσαι στην Κύπρο με 10%. Κι εδώ φορολογείται το εισόδημα που προέκυψε από την συμμετοχή σου στην Κυπριακή Εταιρία ανάλογα με το ποσοστό της φορολογικής κλίμακας. Είναι όμως τόσο μεγάλος ο κατάλογος με επιλογές των εξόδων που μπορείς να παρουσιάσεις στην Κυπριακή με αποτέλεσμα να σου μειωθεί φαινομενικά το σύνολο των εσόδων, που αυτό που μένει για φορολόγηση είναι σχετικά λιγότερο από το πραγματικό και κατ' επέκταση λιγότερος ο φόρος και στην Ελλάδα.
Όπως και να το δεις, από όπου και να το κοιτάξεις, μόνο όφελος προκύπτει. Και μόνο το γεγονός ότι δεν έχεις να πληρώνεις το ΟΑΕΕ είναι πολύ σημαντικό. Με τόσα χρήματα το δίμηνο έκανες τέτοια ιδιωτική ασφάλεια που θα είχες προσωπικό ασθενοφόρο και νοσηλευτή κατ' οίκον για όλη σου τη ζωή! :D

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 26 Απρ 2012 01:30

Frame έγραψε:
ALR έγραψε:Εγώ παιδιά, ειλικρινά σας το λέω, δεν έχω γνωρίσει ακόμα καλό Έλληνα web designer που ξεκινά τώρα ή έχει ξεκινήσει εδώ και 1 χρόνο και έχει πρόβλημα να βρει δουλειές.

Εγω πάντως με όσους έχω μιλήσει μου λένε ακριβώς το αντίθετο και μιλάω όχι μόνο με άτομα που έχουν επαγγελματική έδρα με ενοίκιο αλλά και άτομα που έχουν επαγγελματική έδρα στο σπίτι. Όχι μόνο με ανθρώπους της επαρχίας αλλά και της πρωτεύουσας.

Εξαρτάται τι εννοείς όταν λες ότι δεν έχουν πρόβλημα να βρουν δουλειά... εννοείς δηλαδή ότι βγάζουν λεφτά και έχουν μέσα σε έναν χρόνο μια επιτυχιμένη και κερδοφόρα επιχείρηση; Αυτό δεν γίνοταν έτσι εύκολα ούτε στις χρυσές εποχές, πόσο μάλλον τώρα που δεν επενδύει έτσι εύκολα κανένας επιχειρηματίας.

Όπου ακούς πολλά κεράσια....
Καλά, με όσους μιλάω γενικότερα τα πράγματα είναι μαύρα. Αλλά αναφέρομαι σε καλούς web designers και αυτό είναι που κάνει τη διαφορά. Με ενοίκιο ή χωρίς, όσους έχω γνωρίσει τελευταία και όντως είναι καλοί, την έχουν βρει την άκρη του είτε με έξω είτε ως freelance υπηρεσίες σε μεγάλες εταιρίες Αθήνας, διαφημιστικές κτλ.

Και ξαναλέω γιατί φαίνεται ότι κολάμε σε ένα εμπόδιο που δεν είναι υπαρκτό αλλά μόνο στο μυαλό μας. Όταν δουλεύεις στο χώρο του web design/development, δεν υπάρχουν γεωγραφικά όρια. Τέλος.

@spiderwoman
Ωραίες πληροφορίες!
Έχεις κλείσει χρόνο στην Κύπρο; Από πάγια έξοδα μόνο λογιστή πληρώνεις; Ποιος είναι ο νομικός εκπρόσωπος της εταιρίας σου στην Κυπριακή δημοκρατία; Δεν έχουν πάγια οι δικηγόροι δηλαδή;
Τέλος, πως επέλεξες το λογιστικό γραφείο που σε εξυπηρετεί; Αυτοί κανόνισαν και την έναρξη, έδρα κτλ κτλ;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Απρ 2012 01:53

Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 26 Απρ 2012 11:11

drumaddict έγραψε:
ALR έγραψε:Αααα Δουλεύεις σε δήμο. Οκ, δε το ήξερα. Πάω πάσο!
Ακριβώς.Εκεί θέλουν σοβαρό web development και όχι μόνο να ξέρεις να πως βάζεις background σε ένα div.Άσε που οι περισσότεροι δε μπαίνουν στο κόπο να κάνουν ούτε αυτό. έτοιμο wordpress theme και καθάρισε ο "web designer".

κλάμα :pint:

Άβαταρ μέλους
ThanosT

Δημοσίευση από ThanosT » 26 Απρ 2012 13:54

korgr έγραψε:Καλύτερα να κατεβάσεις σώβρακο να ανεβάσεις φανελάκι και σιγά σιγά όλα* θα έρθουν...

*όλα:
  • φόρος με ανύπαρκτο αφορολόγητο
    χαράτσι επιτηδεύματος
    περαίωση
    ΟΑΕΕ
    Ενοίκιο
    Κοινόχρηστα
    ΔΕΗ
    ΟΤΕ
    Κινητή τηλεφωνία
Εσύ φίλε που ρώτησες ο Korgr στα είπε με το σχόλιο του Όλα !
Οι φόροι είναι ΥΠΕΡ-βολικοί πάρα πολλοί και άδικοι για τους ελεύθερους επαγγελματίες, η φορολογία αλλάζει και αυξάνεται συνέχεια ακανόνιστα δεν μπορείς να σχεδιάσεις τα έξοδα σου για περίοδο 1 μηνός.. τα πράγματα για το επιχειρήν και δή το μικρό-μεσαίο στην Ελλάδα του 2012 είναι άκρως ΤΡΑΓΙΚΑ... η κατάσταση είναι ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ.

Και το χειρότερο απ όλα ;
Κανένας πολιτικός των κομμάτων εξουσίας ΠΑΣΟΚ-ΝΔ δεν λέει να το καταλάβει ! Και αν κάποιος το κατάλαβε απ αυτούς πάλι δεν έχει τίποτα ουσιαστικό να μας πεί.. τα αποτελέσματα τα βλέπουμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ. Χάλια μαύρα... πάτος... εξαθλίωση.. πείνα !

Βρισκόμαστε σε προεκλογική περίοδο .

ΑΚΟΥΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝΕ τα κόμματα εξουσίας για τους στενάζοντες Ελεύθερους Επαγγελματίες της Ελλάδας ;

ΤΙΠΟΤΑ - ΠΟΤΕ - ΚΑΝΕΝΑΣ !!!
Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα αποτελειώσουν με νέους φόρους, χαράτσια κλπ όσους έχουν απομείνει.

Προσωπικά νομίζω ότι υπάρχει ζήτηση για designers, προγραμματιστές κλπ αλλά το κράτος δεν κάνει τίποτα ώστε αυτές οι κατηγορίες παραγωγής πλούτου να πάρουν τα πανω τους αντιθέτως είναι σαν να τους κυνηγάνε σαυτή τη χώρα πάντα !

Το μόνο που μας μένει είναι να ονειρευόμαστε ότι μια μέρα ένας τρελός θα βάλει ειδική μειωμένη φορολογία για τους freelancers στην Ελλάδα και πως ο καθένας μας θα μπορεί να βγάζει ένα μικρό εισόδημα απο τις γνώσεις του. Ας μη ξεχνάμε ότι η πλειοψηφία των νέων σήμερα έχει κι απο ένα δίπλωμα ανώτερης εκπαίδευσης.
Ας είμαστε αισιόδοξοι ακόμα και τώρα

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 30 Σεπ 2012 11:12

το κακό είναι πως η φορολογία είναι τραγική αν είσαι νόμιμος, αλλά βασιλιάς αν είσαι παράνομος.

Δυστυχώς και πολύ φορολογία έχουμε και πολύ φοροδιαφυγή. Οπότε ούτε έσοδα για το κράτος μας, ούτε χώρος για τους νοικοκυραίους...
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Άβαταρ μέλους
diktiogr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από diktiogr » 01 Οκτ 2012 11:08

ιδίως τώρα με τα καινούρια μέτρα και τη φορολογία για ελεύθερους επαγγελματίες στο 35% από το πρώτο ευρώ, τοποθετούν και το τελευταίο καρφί...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Οκτ 2012 17:56

ThanosT έγραψε: Οι φόροι είναι ΥΠΕΡ-βολικοί πάρα πολλοί και άδικοι για τους ελεύθερους επαγγελματίες
Άδικοι δεν είναι.Απλώς ο συνεπής πληρώνει και το φόρο του αλήτη συναδέλφου του.Όπως πληρώνουν και οι μισθωτοί και συνταξιούχοι,τους αλήτες που φοροδιαφεύγουν.Αρκεί να πω ότι σε 2 συνεχόμενα Σάββατα,στον ίδιο παραγωγό-έμπορο λαϊκής αγοράς ψώνισα τα ίδια πράγματα και,μετά από απαίτησή μου να κόψει απόδειξη,διαπίστωσα ότι στις 13:00 έκοβε την απόδειξη νούμερο 1.Το φόρο που δε θα πληρώσει αυτός ο αλήτης,θα τον πληρώσει ο διπλανός παραγωγός που έκοψε απόδειξη πριν του δώσω τα χρήματα και την ίδια ώρα είχε κόψει 550 αποδείξεις.Δυστυχώς τους συγκαλύπτουν όμως.Αν πλήρωναν όλοι από λίγα,τότε θα ήμασταν σε καλύτερη μοίρα.Αλλά οι λίγοι και πολλά να πληρώσουν είναι τόσο λίγα αυτά που μπορούν να δώσουν που δεν βγαίνουν...

nzak

Δημοσίευση από nzak » 01 Οκτ 2012 19:03

aguila21 έγραψε:
ThanosT έγραψε: Οι φόροι είναι ΥΠΕΡ-βολικοί πάρα πολλοί και άδικοι για τους ελεύθερους επαγγελματίες
Άδικοι δεν είναι.Απλώς ο συνεπής πληρώνει και το φόρο του αλήτη συναδέλφου του.Όπως πληρώνουν και οι μισθωτοί και συνταξιούχοι,τους αλήτες που φοροδιαφεύγουν.Αρκεί να πω ότι σε 2 συνεχόμενα Σάββατα,στον ίδιο παραγωγό-έμπορο λαϊκής αγοράς ψώνισα τα ίδια πράγματα και,μετά από απαίτησή μου να κόψει απόδειξη,διαπίστωσα ότι στις 13:00 έκοβε την απόδειξη νούμερο 1.Το φόρο που δε θα πληρώσει αυτός ο αλήτης,θα τον πληρώσει ο διπλανός παραγωγός που έκοψε απόδειξη πριν του δώσω τα χρήματα και την ίδια ώρα είχε κόψει 550 αποδείξεις.Δυστυχώς τους συγκαλύπτουν όμως.Αν πλήρωναν όλοι από λίγα,τότε θα ήμασταν σε καλύτερη μοίρα.Αλλά οι λίγοι και πολλά να πληρώσουν είναι τόσο λίγα αυτά που μπορούν να δώσουν που δεν βγαίνουν...
+1

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης