ενάς καλός web designer μπορεί να βγάζει τα προς τα ζήν σήμερα στην Ελλάδα του 2012;

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

ενάς καλός web designer μπορεί να βγάζει τα προς τα ζήν σήμερα στην Ελλάδα του 2012;

Δημοσίευση από korgr » 01 Οκτ 2012 19:07

aguila21 έγραψε:
ThanosT έγραψε: Οι φόροι είναι ΥΠΕΡ-βολικοί πάρα πολλοί και άδικοι για τους ελεύθερους επαγγελματίες
Άδικοι δεν είναι.Απλώς ο συνεπής πληρώνει και το φόρο του αλήτη συναδέλφου του.Όπως πληρώνουν και οι μισθωτοί και συνταξιούχοι,τους αλήτες που φοροδιαφεύγουν.Αρκεί να πω ότι σε 2 συνεχόμενα Σάββατα,στον ίδιο παραγωγό-έμπορο λαϊκής αγοράς ψώνισα τα ίδια πράγματα και,μετά από απαίτησή μου να κόψει απόδειξη,διαπίστωσα ότι στις 13:00 έκοβε την απόδειξη νούμερο 1.Το φόρο που δε θα πληρώσει αυτός ο αλήτης,θα τον πληρώσει ο διπλανός παραγωγός που έκοψε απόδειξη πριν του δώσω τα χρήματα και την ίδια ώρα είχε κόψει 550 αποδείξεις.Δυστυχώς τους συγκαλύπτουν όμως.Αν πλήρωναν όλοι από λίγα,τότε θα ήμασταν σε καλύτερη μοίρα.Αλλά οι λίγοι και πολλά να πληρώσουν είναι τόσο λίγα αυτά που μπορούν να δώσουν που δεν βγαίνουν...
-1

Πολύ απλά, δεν ισοπεδώνεις τους πάντες για να καλύψεις την αδυναμία σου να βρεις τους φοροφυγάδες!
Θα έλεγα κι άλλα αλλά έχε χάρη που δεν μας παίρνει για πολιτικές συζητήσεις στο forum

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Οκτ 2012 19:13

Για να βρεθούν οι φοροφυγάδες πρέπει να βοηθούν και οι άλλοι επαγγελματίες και οι πολίτες.Η συγκάλυψη των συναδέλφων δε βοηθάει σε τίποτα.Αν ο έμπορος που έκοβε κανονικά αποδείξεις,κατήγγειλε το συνάδελφο που δεν κόβει,και ουσιαστικά έχει να αντιμετωπίσει αθέμιτο ανταγωνισμό,τότε θα καθάριζε η ήρα από το σιτάρι.Αλλά δεν το κάνει.

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 01 Οκτ 2012 20:48

diktiogr έγραψε:ιδίως τώρα με τα καινούρια μέτρα και τη φορολογία για ελεύθερους επαγγελματίες στο 35% από το πρώτο ευρώ, τοποθετούν και το τελευταίο καρφί...
+1
aguila21 έγραψε:Άδικοι δεν είναι
Δηλαδή εσένα σου φαίνεται δίκαιο να σε φορολογούν με 35% από το 1ο ευρώ, να σου βάζουν τέλος επιτηδευματία 400€-500€ και γενικότερα να σε τρελαίνουν στους φόρους επειδή είναι ανίκανοι να φτιάξουν ένα σωστό φορολογικό σύστημα και να φορολογήσουν αυτούς που πραγματικά έχουν τα πολλά; Οι άνθρωποι έχουν αποδείξει ότι δε θέλουν μικρομεσαίες επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες. Γι' αυτό όλο και περισσότεροι κλείνουν και δουλεύουν μαύρα.

Αυτοί είναι ικανοί να φορολογήσουν ακόμα και τον αέρα που αναπνέουμε.

Άβαταρ μέλους
diktiogr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από diktiogr » 01 Οκτ 2012 21:14

korgr έγραψε:
Πολύ απλά, δεν ισοπεδώνεις τους πάντες για να καλύψεις την αδυναμία σου να βρεις τους φοροφυγάδες!
Θα έλεγα κι άλλα αλλά έχε χάρη που δεν μας παίρνει για πολιτικές συζητήσεις στο forum
Συμφωνώ απολύτως!!! ακολουθούν την ίδια τακτική σε όλα τα επίπεδα...πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Οκτ 2012 21:31

gvre έγραψε:
aguila21 έγραψε:Άδικοι δεν είναι
Δηλαδή εσένα σου φαίνεται δίκαιο να σε φορολογούν με 35% από το 1ο ευρώ, να σου βάζουν τέλος επιτηδευματία 400€-500€ και γενικότερα να σε τρελαίνουν στους φόρους επειδή είναι ανίκανοι να φτιάξουν ένα σωστό φορολογικό σύστημα και να φορολογήσουν αυτούς που πραγματικά έχουν τα πολλά; Οι άνθρωποι έχουν αποδείξει ότι δε θέλουν μικρομεσαίες επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες. Γι' αυτό όλο και περισσότεροι κλείνουν και δουλεύουν μαύρα.

Αυτοί είναι ικανοί να φορολογήσουν ακόμα και τον αέρα που αναπνέουμε.
Ποιο είναι το σωστό φορολογικό σύστημα για εσένα;Πάντως και προ κρίσης,με το αφορολόγητο στις 12,000€,οι περισσότεροι δήλωναν 10000 και φόρο δεν πλήρωναν.Και ξέρω προσωπικά περίπτωση που δήλωνε 9000€,και δεν έκοβε αποδείξεις στο 70% των περιπτώσεων,και είχε πολυτελές αμάξι,και διασκεδάσεις κλπ.

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 01 Οκτ 2012 22:21

aguila21 έγραψε:Ποιο είναι το σωστό φορολογικό σύστημα για εσένα;Πάντως και προ κρίσης,με το αφορολόγητο στις 12,000€,οι περισσότεροι δήλωναν 10000 και φόρο δεν πλήρωναν.Και ξέρω προσωπικά περίπτωση που δήλωνε 9000€,και δεν έκοβε αποδείξεις στο 70% των περιπτώσεων,και είχε πολυτελές αμάξι,και διασκεδάσεις κλπ.
Ένα σωστό φορολογικό σύστημα θα πρέπει κατ' αρχάς να είναι δίκαιο, δηλαδή κλιμακωτό. Δε γίνεται να φορολογεί με τον ίδιο συντελεστή κάποιον που βγάζει 10.000€ και κάποιον που βγάζει 500.000€.
Τις περισσότερες από αυτές τις περιπτώσεις που αναφέρεις μπορούν να τις βρουν και να τις φορολογήσουν. Το θέμα είναι ότι συνήθως δεν υπάρχει θέληση, οπότε εφαρμόζουν το γνωστό, οριζόντιο σύστημα περικοπών και φορολόγησης.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 01 Οκτ 2012 22:25

aguila21 έγραψε: Ποιο είναι το σωστό φορολογικό σύστημα για εσένα;Πάντως και προ κρίσης,με το αφορολόγητο στις 12,000€,οι περισσότεροι δήλωναν 10000 και φόρο δεν πλήρωναν.Και ξέρω προσωπικά περίπτωση που δήλωνε 9000€,και δεν έκοβε αποδείξεις στο 70% των περιπτώσεων,και είχε πολυτελές αμάξι,και διασκεδάσεις κλπ.
Δεν ξέρω αν έχεις ακούσει το περίφημο "καλύτερα 10 ένοχοι ελεύθεροι παρά ένας αθώος φυλακή!"

Πρόβλημα του κράτους να τσιμπήσει τον τύπο που λες.
Απάντησε μου εσύ όμως που λες πως δεν είναι άδικο το νέο φορολογικό:
Αν μια ατομική επιχείρηση που φυτοζωεί λόγω κρίσης, βγάλει 10000 ευρώ καθαρά το έτος, ενώ χρειάζεται μίνιμουμ 20000 για να βγάλει τα έξοδα της και να έχει ένα βασικό μεροκάματο, το θεωρείς δίκαιο να πληρώσει εκτός από τα 10000 ζημιά που έχει (αναγκάστηκε να μην πληρώσει ΤΕΒΕ, να χρωστάει ενοίκια, ΦΠΑ κλπ) να πληρώσει και 3500 φόρο?

Και άντε και έπιασε τα 20000, αν πληρώσει όλες τις υποχρεώσεις που εκπίπτουν θα του μείνουν 10000 να ζήσει (εμμμ συγνώμη θα του έμεναν γιατί κανένα 5χίλιαρο θα πρέπει να πληρώσει φόρο).

Δίκαια πράγματα!
Ρε το βασίλειο του μαύρου θα γίνει, και θα ζηλεύετε όσοι δεν θα μπορείτε να ξεφύγετε...
Γιατί χώρα με απόψεις σαν τις δικές σου, τέτοιες κυβερνήσεις αξίζει και συνεχόμενο μαστίγωμα.
Εκεί, την κατσίκα του γείτονα παρά την δική σας...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Οκτ 2012 22:30

gvre έγραψε: Ένα σωστό φορολογικό σύστημα θα πρέπει κατ' αρχάς να είναι δίκαιο, δηλαδή κλιμακωτό. Δε γίνεται να φορολογεί με τον ίδιο συντελεστή κάποιον που βγάζει 10.000€ και κάποιον που βγάζει 500.000€.
Τις περισσότερες από αυτές τις περιπτώσεις που αναφέρεις μπορούν να τις βρουν και να τις φορολογήσουν. Το θέμα είναι ότι συνήθως δεν υπάρχει θέληση, οπότε εφαρμόζουν το γνωστό, οριζόντιο σύστημα περικοπών και φορολόγησης.
Μα,μέχρι τώρα κλιμακωτό ήταν.Και μάλιστα ξεκινούσε με αφορολόγητο 12000€ και το αποτέλεσμα ήταν να είναι όλοι καλυμμένοι πίσω από το αφορολόγητο και να μην πληρώνει κανένας όσο φόρο έπρεπε.Πάω σε έναν μηχανικό για μια μελέτη,μου λέει 800€.Του την αναθέτω,και μόλις πήγα να την πάρω και να την πληρώσω και του ζήτησα απόδειξη,μου λέει +18% (τοσο ήταν ο ΦΠΑ τότε) φυσικά δεν είχα τόσα λεφτά 944€ διότι νόμιζα ότι τα 800€ ήταν με ΦΠΑ.Αυτός απέκρυψε από έναν πελάτη όσα έβγαζε ο πατέρας μου μισό μήνα που ταξίδευε στον Ωκεανό με φορτηγό καράβι.Τι να την κάνεις την κλίμακα,όταν δε δηλώνουν τίποτα;

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Οκτ 2012 22:37

korgr έγραψε:
Πρόβλημα του κράτους να τσιμπήσει τον τύπο που λες.
Και δικό σου να "δώσεις" τον κακό συνάδελφό σου για να μην πληρώσεις το φόρο του.
korgr έγραψε: Απάντησε μου εσύ όμως που λες πως δεν είναι άδικο το νέο φορολογικό:
Αν μια ατομική επιχείρηση που φυτοζωεί λόγω κρίσης, βγάλει 10000 ευρώ καθαρά το έτος, ενώ χρειάζεται μίνιμουμ 20000 για να βγάλει τα έξοδα της και να έχει ένα βασικό μεροκάματο, το θεωρείς δίκαιο να πληρώσει εκτός από τα 10000 ζημιά που έχει (αναγκάστηκε να μην πληρώσει ΤΕΒΕ, να χρωστάει ενοίκια, ΦΠΑ κλπ) να πληρώσει και 3500 φόρο?
Αν φυτοζωεί όπως λες την κλείνει.Δεν μπορεί να κρύβεται κανείς πίσω από τη "φυτοζωία" και να μην πληρώνει φόρο.Και οι μισθωτοί/συνταξιούχοι φυτοζωούν αλλά τους τα παίρνουν πριν τα πιάσουν,για να καλύπτουν αυτά που δεν πληρώνουν οι "επιχειρηματίες",και βάζω εισαγωγικά διότι ο σωστός επιχειρηματίας είναι αυτός που είναι εντάξει με τις υποχρεώσεις του και έχει και κέρδος.Ευτυχώς είναι αρκετοί αν και λιγότεροι από τους αεριτζίδες που τις περισσότερες φορές έχουν φάει δημόσιο χρήμα από επιδοτήσεις,Εγγυήσεις από ΤΕΜΠΜΕ κι ένα σωρό άλλες αβάντες.Και μιας και είσαι στο χώρο του ίντερνετ,θα ξέρεις ότι μερικοί έκοβαν τιμολόγια για 1500€ σελίδα όταν κόστιζε 500€,για να πάρει ο έμπορος/επιχειρηματίας την επιδότηση και ένα σωρό άλλες αλχημείες.
korgr έγραψε:
Ρε το βασίλειο του μαύρου θα γίνει, και θα ζηλεύετε όσοι δεν θα μπορείτε να ξεφύγετε...
Γιατί χώρα με απόψεις σαν τις δικές σου, τέτοιες κυβερνήσεις αξίζει και συνεχόμενο μαστίγωμα.
Εκεί, την κατσίκα του γείτονα παρά την δική σας...
Ενώ οι δικές σου οι απόψεις είναι τίμιες.Να πληρώνουν πάντα τα γνωστά κορόιδα και οι "ελεύθεροι επιχειρηματίες" (που η πλειοψηφία τους τρεφόταν από το κράτος) να εχουν ασυλία.Όσο για βασίλεια μαύρων,αν έχετε δουλειά ας είστε μαύροι,αλλά σε λίγο θα κοπεί και αυτή,και οι μόνοι μαύροι θα είναι στην Γερανίου.

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 01 Οκτ 2012 22:39

aguila21 έγραψε:
gvre έγραψε: Ένα σωστό φορολογικό σύστημα θα πρέπει κατ' αρχάς να είναι δίκαιο, δηλαδή κλιμακωτό. Δε γίνεται να φορολογεί με τον ίδιο συντελεστή κάποιον που βγάζει 10.000€ και κάποιον που βγάζει 500.000€.
Μα,μέχρι τώρα κλιμακωτό ήταν.Και μάλιστα ξεκινούσε με αφορολόγητο 12000€ και το αποτέλεσμα ήταν να είναι όλοι καλυμμένοι πίσω από το αφορολόγητο και να μην πληρώνει κανένας όσο φόρο έπρεπε.Πάω σε έναν μηχανικό για μια μελέτη,μου λέει 800€.Του την αναθέτω,και μόλις πήγα να την πάρω και να την πληρώσω και του ζήτησα απόδειξη,μου λέει +18% (τοσο ήταν ο ΦΠΑ τότε) φυσικά δεν είχα τόσα λεφτά 944€ διότι νόμιζα ότι τα 800€ ήταν με ΦΠΑ.Αυτός απέκρυψε από έναν πελάτη όσα έβγαζε ο πατέρας μου μισό μήνα που ταξίδευε στον Ωκεανό με φορτηγό καράβι.Τι να την κάνεις την κλίμακα,όταν δε δηλώνουν τίποτα;
Δηλαδή τώρα που δεν θα υπάρχει αφορολόγητο ο συγκεκριμένος μηχανικός θα κόβει αποδείξεις;
Ας ψάξει το κράτος να βρει ποιοι είναι αυτοί και να τους φορολογήσει. Δεν είναι λογικό να εφαρμόζει οριζόντιες μεθόδους φορολόγησης επειδή δε μπορεί να βρει τον μηχανικό που φοροδιαφεύγει. Τρόποι υπάρχουν, θέληση χρειάζεται.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Οκτ 2012 22:43

gvre έγραψε: Δηλαδή τώρα που δεν θα υπάρχει αφορολόγητο ο συγκεκριμένος μηχανικός θα κόβει αποδείξεις;
Ας ψάξει το κράτος να βρει ποιοι είναι αυτοί και να τους φορολογήσει. Δεν είναι λογικό να εφαρμόζει οριζόντιες μεθόδους φορολόγησης επειδή δε μπορεί να βρει τον μηχανικό που φοροδιαφεύγει. Τρόποι υπάρχουν, θέληση χρειάζεται.
Τώρα φίλε θα του την απαιτήσω εγώ.Και τώρα θα ξεκαθαρίσω από πριν και γραπτώς πόσο κοστίζει ΜΕ ΦΠΑ η δουλειά.Το κάνω και όταν πάω το αμάξι για επισκευή.Και κάνω συγκρίσεις επί τελικών τιμών με ΦΠΑ.Και το κανω αυτό διότι κατάλαβα ότι ήμουν κορόιδο τόσα χρόνια που χάριζα σε μερικούς λεφτά.Διότι εγώ τα πλήρωνα μετά.Μην τα περιμένουμε όλα από το κράτος.Ήμαστε μέλη του,να έχουμε φορολογική συνείδηση.Εδώ μόνο απαιτούμε,και από υποχρεώσεις δε θέλουμε να ξέρουμε τίποτα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 01 Οκτ 2012 23:29

χαχαχαχα μπα σε καλό σου! Άκου φορολογική συνείδηση!
Εμείς συνείδηση και αυτοί ξεπούλημα της χώρας σε ξένα συμφέροντα!
Όταν καταλάβεις πως όσα και να πάρουν θα πάνε στα "αφεντικά" τους τους Τροϊκανούς και τις Αγορές, έλα να μου μιλήσεις για δίκαια και άδικα!

Η κυβέρνηση αυτή είναι ο χειρότερος εχθρός της χώρας και εσύ μου μιλάς για υποταγή!
Εγώ την έχω βρει την άκρη μου, κάτι άλλους κλαίω που κάτι σαν και σένα τους έχουν καταδικάσει να βιώνουν τα ...νόμιμα πραξικοπήματα!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Οκτ 2012 23:30

aguila21 έγραψε:
Τώρα φίλε θα του την απαιτήσω εγώ.Και τώρα θα ξεκαθαρίσω από πριν και γραπτώς πόσο κοστίζει ΜΕ ΦΠΑ η δουλειά.Το κάνω και όταν πάω το αμάξι για επισκευή.Και κάνω συγκρίσεις επί τελικών τιμών με ΦΠΑ.Και το κανω αυτό διότι κατάλαβα ότι ήμουν κορόιδο τόσα χρόνια που χάριζα σε μερικούς λεφτά.Διότι εγώ τα πλήρωνα μετά.Μην τα περιμένουμε όλα από το κράτος.Ήμαστε μέλη του,να έχουμε φορολογική συνείδηση.Εδώ μόνο απαιτούμε,και από υποχρεώσεις δε θέλουμε να ξέρουμε τίποτα.
To kratos eimaste ego kai esy... mallon enoeis apo thn "kakomoirh" ekastote kyvernhsh na mhn ta perimenoume ola giati einai oloi tous axrhstoi kai to martyrane kiolas..

Ego gnorizo 10 pou den kovoun apodeixeis/timologia kai 1000 pou kovoun kanonika mexri kai thn karfitsa... phgaine pes se autous tous 1000 oti tosa xronia htan m...es pou plhronan kai tora tha plhrosoun tous allous 10 epeidh oi kratountes einai axrhstoi kai den mporoun na tous piasoun...

kai kofte authn thn p@#@ria oti oloi oi eleutheroi epaggelmaties einai forofygades.. h eisaste asxetoi h o kyklos sas apoteleitai apo tetoious...

dhmiourghste kratos me anthropous pou xeroun ti kanoun kai oxi me xazoxaroumena pou ta eixame na mas fernoun kafe apo to kylikeio tou panepisthmiou kai tora mas to paizoun kyrile kai kykloforoun me limouzines plhromenes apo ta koroida...

xypnate eseis oi neoteroi kai mhn kanete kai yposthrizete tis paparies pou yposthrizame kai kaname emeis oi palaioteroi toso kairo... "skotoste ton gio ths plystras" gia na petyxei h epanastash!
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Οκτ 2012 23:37

korgr έγραψε:χαχαχαχα μπα σε καλό σου! Άκου φορολογική συνείδηση!
Εμείς συνείδηση και αυτοί ξεπούλημα της χώρας σε ξένα συμφέροντα!
Όταν καταλάβεις πως όσα και να πάρουν θα πάνε στα "αφεντικά" τους τους Τροϊκανούς και τις Αγορές, έλα να μου μιλήσεις για δίκαια και άδικα!

Η κυβέρνηση αυτή είναι ο χειρότερος εχθρός της χώρας και εσύ μου μιλάς για υποταγή!
Εγώ την έχω βρει την άκρη μου, κάτι άλλους κλαίω που κάτι σαν και σένα τους έχουν καταδικάσει να βιώνουν τα ...νόμιμα πραξικοπήματα!
Αυτή η κυβέρνηση δε σου αρέσει.Δε σε αδικώ.Οι προηγούμενες;Οι κυβερνήσεις από το 1974 κι ένθεν;Καμία δε σου άρεσε;Τότε που δεν υπήρχε εδώ η Τρόικα,τη δεκαετία το 90 και 00 που το-δανεικό-χρήμα έτρεχε από τα μπατζάκια σου άρεσε;Πάντως από την τελευταία φράση σου κατάλαβα πολλά....

kai kofte authn thn p@#@ria oti oloi oi eleutheroi epaggelmaties einai forofygades.. h eisaste asxetoi h o kyklos sas apoteleitai apo tetoious...

Ο κύκλος μου;Δεν κάνω παρέα με Ε.Ε.Έναν μόνο ξέρω.Αλλά συναλλάσσομαι καθημερινά.Πάω στο φούρνο,στο μπακάλικο,στο μινι μαρκετ,στο μηχανικό για το αμάξι...

xypnate eseis oi neoteroi

Χαίρομαι που με λες και νέο.Και είχα αρχίσει να πιστεύω ότι γέρασα,μιας και ένας πιτσιρικάς σηκώθηκε να μου παραχωρήσει τη θέση στο λεωφορείο...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Οκτ 2012 23:41

aguila21 έγραψε:
Αυτή η κυβέρνηση δε σου αρέσει.Δε σε αδικώ.Οι προηγούμενες;Οι κυβερνήσεις από το 1974 κι ένθεν;Καμία δε σου άρεσε;Τότε που δεν υπήρχε εδώ η Τρόικα,τη δεκαετία το 90 και 00 που το-δανεικό-χρήμα έτρεχε από τα μπατζάκια σου άρεσε;Πάντως από την τελευταία φράση σου κατάλαβα πολλά....
ston fourniarh pou pas sou exei dosei pote psomi apo to 74? h zoh den einai opos hxeres.. einai opos vrhkes... kai einai sto xeri sou na thn allaxeis me metra kai oxi me hmimetra epilegontas ton monofthalmo apo tous stravous... kai sigoura eisai pio neos...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες