ενάς καλός web designer μπορεί να βγάζει τα προς τα ζήν σήμερα στην Ελλάδα του 2012;

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

ενάς καλός web designer μπορεί να βγάζει τα προς τα ζήν σήμερα στην Ελλάδα του 2012;

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Οκτ 2012 23:45

Ο φούρναρης μου έδινε ψωμί,και χωρίς απόδειξη,ενώ μου χρεώνε τον ΦΠΑ επειδή είναι μάγκας,και ο γιος του έχει το "βρωμόγκαζο" το Μιτσουμπίσι το Κολτ CZT κάπως έτσι,και κάνει περατζάδες αμά λάχει στο μπουρνάζι.Εδώ και 2 χρόνια κομμένο όμως το χωρίς απόδειξη.Και για 0,70€ την απαιτώ.Τώρα που το σκέφτομαι έξω δεν παρκάρει το κολτ,ένα σκουτερ βλέπω...Μάλλον δεν έχει λεφτά για βενζίνη!!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 02 Οκτ 2012 01:34

aguila21 έγραψε:Ο φούρναρης μου έδινε ψωμί,και χωρίς απόδειξη,ενώ μου χρεώνε τον ΦΠΑ επειδή είναι μάγκας,και ο γιος του έχει το "βρωμόγκαζο" το Μιτσουμπίσι το Κολτ CZT κάπως έτσι,και κάνει περατζάδες αμά λάχει στο μπουρνάζι.Εδώ και 2 χρόνια κομμένο όμως το χωρίς απόδειξη.Και για 0,70€ την απαιτώ.Τώρα που το σκέφτομαι έξω δεν παρκάρει το κολτ,ένα σκουτερ βλέπω...Μάλλον δεν έχει λεφτά για βενζίνη!!
eides telika pou einai o kyklos sou? giati emena pote den mou etyxe kanenas fournarhs na mhn mou valei apodeiksh sthn sakoula.. exo kai psarotiko yfos vevea.. mporei na me pernagane gia eforiako :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Lykos22

Δημοσίευση από Lykos22 » 23 Οκτ 2012 16:34

megsk έγραψε:Νομίζω οτι έχει άδικο καθώς στον τομέα μας προσλαμβάνουν πάρα πολύ κόσμο πλέον επένδυσε στη γνώση . Δε λέω οτι είμαστε οι καλύτεροι εμείς και εσύ ο χειρότερος απλά μπορείς να μάθεις κάτι ξεχωριστό και να βγάζεις και εσύ χρήματα . Να σου δώσω μια ιδέα ας πούμε οτι ένα theme όμορφο με ajax και αρκετά καλά εικαστικά θα πουλούσε τουλάχιστον 50 κομμάτια στο themeforest κάτι που σημαίνει 1000 ευρώ περίπου . Γίνε καλός και πιστεύω εύκολα θα βρεις δουλεία μην κατηγορείς απλά κάποιον άλλον γι αυτό που δεν μπορείς να κάνεις εσύ.
Επειδή πριν λίγες μέρες παρακολουθούσα ένα παρόμοιο θέμα σε κάποιο άλλο forum (σεβόμενος τους εδώ κανόνες, δεν θα δώσω link) εγώ, προσωπικά τουλάχιστον, από τότε που τελείωσα με τη σχολή (ένας χρόνος και κάτι λίγο) δεν 'εχω βρει δουλειά στο συγκεκριμένο αντικείμενο και ο βασικός λόγος είναι η προϋπηρεσία.
Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου junior developer, οι γνώσεις μου είναι σίγουρα παραπάνω από του πανεπιστημιακού επιπέδου, όλο αυτόν τον καιρό δεν κάνω τίποτα άλλο εκτός από το να κυνηγάω γνώση λιώνοντας στην κυριολεξία όλη μέρα μπροστά στον υπολογιστή (games δεν το συζητώ ότι τα έχω κόψει τελείως).

Οι περισσότερες εταιρίες που ασχολούνται με web-design/development και έχω δει, βγάζουν αγγελίες με φράσεις τύπου "ζητάμε ταλαντούχους ανθρώπους με πνεύμα συνεργασίας και κέφι για δημιουργία για να πετύχουμε τους στόχους μας" ή "θεωρούμε επένδυση το εργατικό δυναμικό" κλπ κλπ και όταν στέλνω ένα βιογραφικό, ελπίζοντας πως θα με καλέσουν για συνέντευξη, αλλά ως γνωστόν δεν γίνεται τίποτα.
Και αναρωτιέμαι εγώ: τότε τι επένδυση κάνεις εσύ σαν εταιρία στο άτομο? μήπως ζητάς μόνο εμπειρούς επαγγελματίες? εγώ γιατί δηλαδη δεν μπορώ να σε βοηθήσω στους στόχους σου? γίνεται όλοι οι έμπειροι developer τα ξέρουν όλα? αφού όλοι κάποια στιγμή που δυσκολεύονται, όπως και εγώ δηλαδή, ζητάνε βοήθεια από άλλους ή σε forums

Προς θεού δεν είμαι καθόλου επιθετικός, απλά προσπαθω και εγώ να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται και κυρίως να κάνω και εγώ ένα ξεκίνημα και να έχω την ευκαιρία μου. Σε αυτή τη φάση της ζωής μου δεν 'εχω και δεν ζητάω και κάποια τρελή οικονομική απαίτηση, το minimum που προσφέρει μία εταιρεία μου αρκεί και από εκει και πέρα μπορεί να με αξιολογήσει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπω στον επαγγελματικό χώρο και να αποκτήσω μερικές εμπειρίες.

(Δυστυχώς) Δεν έχω να επιδείξω κάτι ακόμα από επαγγελματικό έργο, εκτός από κάτι δικά μου "μικρο-projects" που έχω φτιάξει αυτό τον καιρό, για το μόνο που σίγουρα μπορώ να εγγυηθώ είναι ότι έχω όρεξη γία δουλειά γιατί είναι κάτι το οποίο μου αρέσει. Σίγουρα δεν πήγα να μείνω 4,5 χρόνια στην επαρχία και φοιτήσω σε μία σχολή για να λέω ότι απλά πήγα και πήρα ένα χαρτί. Δεν είμαι αυτής της λογικής. Πήγα γιατί μου άρεσε η σχολή, μου αρέσει η php, μου αρέσει η κατασκευή websites και θέλω να είμαι web-developer.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 23 Οκτ 2012 16:43

φύγε για oDesk.com peopleperhour.com κ.ο.κ ...

στην αρχή θα πονέσεις (οικονομικά) αλλά και portfolio θα φτιάξεις και προϋπηρεσία θα έχεις -έστω και σαν freelancer-
it's all about contribution ...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 23 Οκτ 2012 19:53

Lykos22 έγραψε:
megsk έγραψε:Νομίζω οτι έχει άδικο καθώς στον τομέα μας προσλαμβάνουν πάρα πολύ κόσμο πλέον επένδυσε στη γνώση . Δε λέω οτι είμαστε οι καλύτεροι εμείς και εσύ ο χειρότερος απλά μπορείς να μάθεις κάτι ξεχωριστό και να βγάζεις και εσύ χρήματα . Να σου δώσω μια ιδέα ας πούμε οτι ένα theme όμορφο με ajax και αρκετά καλά εικαστικά θα πουλούσε τουλάχιστον 50 κομμάτια στο themeforest κάτι που σημαίνει 1000 ευρώ περίπου . Γίνε καλός και πιστεύω εύκολα θα βρεις δουλεία μην κατηγορείς απλά κάποιον άλλον γι αυτό που δεν μπορείς να κάνεις εσύ.
Επειδή πριν λίγες μέρες παρακολουθούσα ένα παρόμοιο θέμα σε κάποιο άλλο forum (σεβόμενος τους εδώ κανόνες, δεν θα δώσω link) εγώ, προσωπικά τουλάχιστον, από τότε που τελείωσα με τη σχολή (ένας χρόνος και κάτι λίγο) δεν 'εχω βρει δουλειά στο συγκεκριμένο αντικείμενο και ο βασικός λόγος είναι η προϋπηρεσία.
Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου junior developer, οι γνώσεις μου είναι σίγουρα παραπάνω από του πανεπιστημιακού επιπέδου, όλο αυτόν τον καιρό δεν κάνω τίποτα άλλο εκτός από το να κυνηγάω γνώση λιώνοντας στην κυριολεξία όλη μέρα μπροστά στον υπολογιστή (games δεν το συζητώ ότι τα έχω κόψει τελείως).

Οι περισσότερες εταιρίες που ασχολούνται με web-design/development και έχω δει, βγάζουν αγγελίες με φράσεις τύπου "ζητάμε ταλαντούχους ανθρώπους με πνεύμα συνεργασίας και κέφι για δημιουργία για να πετύχουμε τους στόχους μας" ή "θεωρούμε επένδυση το εργατικό δυναμικό" κλπ κλπ και όταν στέλνω ένα βιογραφικό, ελπίζοντας πως θα με καλέσουν για συνέντευξη, αλλά ως γνωστόν δεν γίνεται τίποτα.
Και αναρωτιέμαι εγώ: τότε τι επένδυση κάνεις εσύ σαν εταιρία στο άτομο? μήπως ζητάς μόνο εμπειρούς επαγγελματίες? εγώ γιατί δηλαδη δεν μπορώ να σε βοηθήσω στους στόχους σου? γίνεται όλοι οι έμπειροι developer τα ξέρουν όλα? αφού όλοι κάποια στιγμή που δυσκολεύονται, όπως και εγώ δηλαδή, ζητάνε βοήθεια από άλλους ή σε forums

Προς θεού δεν είμαι καθόλου επιθετικός, απλά προσπαθω και εγώ να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται και κυρίως να κάνω και εγώ ένα ξεκίνημα και να έχω την ευκαιρία μου. Σε αυτή τη φάση της ζωής μου δεν 'εχω και δεν ζητάω και κάποια τρελή οικονομική απαίτηση, το minimum που προσφέρει μία εταιρεία μου αρκεί και από εκει και πέρα μπορεί να με αξιολογήσει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπω στον επαγγελματικό χώρο και να αποκτήσω μερικές εμπειρίες.

(Δυστυχώς) Δεν έχω να επιδείξω κάτι ακόμα από επαγγελματικό έργο, εκτός από κάτι δικά μου "μικρο-projects" που έχω φτιάξει αυτό τον καιρό, για το μόνο που σίγουρα μπορώ να εγγυηθώ είναι ότι έχω όρεξη γία δουλειά γιατί είναι κάτι το οποίο μου αρέσει. Σίγουρα δεν πήγα να μείνω 4,5 χρόνια στην επαρχία και φοιτήσω σε μία σχολή για να λέω ότι απλά πήγα και πήρα ένα χαρτί. Δεν είμαι αυτής της λογικής. Πήγα γιατί μου άρεσε η σχολή, μου αρέσει η php, μου αρέσει η κατασκευή websites και θέλω να είμαι web-developer.
Τι ακριβώς ξέρεις να κάνεις;
Π.χ. εγώ αυτή τη στιγμή έχω 2 συνεργάτες που ψάχνουν WordPress Developer & Front end developer.
Γίνονται πραγματάκια

Webmate
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Webmate » 24 Οκτ 2012 09:03

Γενικά συμφωνό με ARL , το οτι τέλειωσες το πανεπηστήμιο δεν σημαίνει τίποτα πρωσοπικά για μένα σαν εργοδότη και νομίζω για κάθε εργοδότη. Σημασία για μένα είναι να ξέρεις να κάνεις την δουλειά . Το πως θα το μάθεις δεν με ενδιαφέρει και μάλλον και κανέναν άλλο. Το να σου μάθω εγώ τη δουλειά γιατί να το κάνω να σε πληρώνω για να σου μάθω τη δουλειά?
Έστω ότι αποφασίζω να σου μάθω την δουλειά πρέπει να σε πληρώσω 500 με 600 ευρώ το μέγιστο για μένα για 1-2 χρόνια για να μάθεις τη δουλειά . Το 90% των νέων σήμερα δεν θα δεχθούν τον μισθό. Γενικά και εγώ δεν θα δεχθω και γιατί να κάτσω να εκπεδεύσω μόνος μου κάποιον όταν μπορώ να βρώ κάποιον έτοιμο.
Για μένα κάποιος πρέπει να αποκτήσει portfolio με οποιοδήποτε τρόπο π.χ. να φτιάξει δωρεάν σε γνωστούς κάποιες σελίδες κτλ...
Έτσι θα αποκτήσει και το διαπραγματευτικό ατού. Για μένα αυτό που λες junior developer εσύ μπορεί να έιναι 0. Η όρεξη είναι καλή αλλά δεν τρώγεται ούτε πληρώνετε. Αυτό είναι το λάθος σου , πρώτα πρέπει να υπάρχει γνώση και μετά η όρεξη.

Άβαταρ μέλους
Lykos22

Δημοσίευση από Lykos22 » 09 Νοέμ 2012 10:31

ALR έγραψε:Τι ακριβώς ξέρεις να κάνεις;
Π.χ. εγώ αυτή τη στιγμή έχω 2 συνεργάτες που ψάχνουν WordPress Developer & Front end developer.
Επαγγελματική πείρα όπως είπα και πριν δεν έχω ακόμα. Ωστόσο επειδή είμαι "ανήσυχος" αρκετά και ψάχνω γενικά θεωρώ, προσώπικά τουλάχιστον, ότι το επίπεδό μου είναι αρκετά παραπάνω από το "ακαδημαϊκό", αν θέλεις, των σχολών και εννοώ να φτιάχνεις projects με inline styles, table-based layouts κλπ κλπ.
Αν θέλεις μου στέλνεις σε ένα pm ένα mail σου και σου στέλνω ένα cv μου.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 09 Νοέμ 2012 14:38

Lykos22 έγραψε:Ωστόσο επειδή είμαι "ανήσυχος" αρκετά και ψάχνω γενικά θεωρώ
Ψάχνεις αρκετά και απαντάς μετά από 15 μέρες;
Και αν πράγματι σου έκανε η θέση και την καπάρωσε άλλος;

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 09 Νοέμ 2012 15:48

Lykos22 έγραψε:
ALR έγραψε:Τι ακριβώς ξέρεις να κάνεις;
Επαγγελματική πείρα όπως είπα και πριν δεν έχω ακόμα. Ωστόσο επειδή είμαι "ανήσυχος" αρκετά και ψάχνω γενικά θεωρώ, προσώπικά τουλάχιστον, ότι το επίπεδό μου είναι αρκετά παραπάνω από το "ακαδημαϊκό", αν θέλεις, των σχολών και εννοώ να φτιάχνεις projects με inline styles, table-based layouts κλπ κλπ.
Αν θέλεις μου στέλνεις σε ένα pm ένα mail σου και σου στέλνω ένα cv μου.
1. Αυτό που είπε ο Korgr

2. Δεν πειράζει που δεν έχεις επαγγελματική πείρα. Ρώτησα τι ακριβώς ξέρεις να κάνεις.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Lykos22

Δημοσίευση από Lykos22 » 14 Νοέμ 2012 13:18

ALR έγραψε: 2. Δεν πειράζει που δεν έχεις επαγγελματική πείρα. Ρώτησα τι ακριβώς ξέρεις να κάνεις.
Μου αρέσει και το design και το development, με το 2ο να με τραβάει πιο πολύ. Το λέω αυτό γιατί ενώ είναι 2 άσχετα πράγματα, θεωρώ ότι ότι μαθαίνω και απ τα 2 είναι (για) καλό.
Στην ερώτησή σου, αν την κατάλαβα καλά, ξέρω (προσωπική άποψη-θεωρώ αρκετά καλά) να φτιάχνω sites με php, mysql, css(3). Για παράδειγμα η πτυχιακή μου ήταν ένα website σχολών οδήγησης. Το layout ήταν αρκετά απλό, μιας και τον καθηγητή δεν τον απασχολούσε τόσο αυτό το θέμα, ωστόσο το είχα css-based και όχι με tables, περισσότερο για δική μου εκπαίδευση, όπου οι χρήστες-μαθητές δημιουργούσαν ένα λογαριασμό και μπορούσαν να εξασκηθούν στα τεστ. Ενδεικτικά είχα φτιάξει ένα τεστ 10 ερωτήσεων multiple choice με php-mysql. Επίσης ο administrator-καθηγητής διαχειριζόταν ένα απλό cms, δηλ. διαχειριζόταν τους χρήστες, παρακολουθούσε τα σκορ των μαθητών και μπορούσε να επιλέξει σε ποιούς να στείλει email με την ημερομηνία εξέτασής τους, δημοσίευε νέα της σχολής ...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 14 Νοέμ 2012 16:52

Nice. Ειναι πολύ καλό που ξέρεις να κάνεις μονος σου πράγματα.

Στη θεση σου θα μάθαινα WordPress & Drupal.
Μπορείς να κόψεις μια μακέτα σε HTML/CSS ?
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Lykos22

Δημοσίευση από Lykos22 » 14 Νοέμ 2012 17:53

ALR έγραψε:Nice. Ειναι πολύ καλό που ξέρεις να κάνεις μονος σου πράγματα.

Στη θεση σου θα μάθαινα WordPress & Drupal.
Μπορείς να κόψεις μια μακέτα σε HTML/CSS ?
Ναι. Βασικά έχω μάθει να σχεδιάζω μακέτες στο Fireworks κυρίως και μετά να την φτιάχνω σε HTML/CSS όπως λες. Θέλω να μάθω Wordpress, όπως λες, θα μπορούσες, αν δεν σε πειράζει, να με κατευθύνεις λίγο στο τι θα πρέπει να ξέρω περί Wordpress?

lollypop
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lollypop » 17 Δεκ 2012 00:06

Ξέρω μερικούς designer που όχι, δεν τα βγάζουν πέρα. Μάλιστα στην αγωνία τους να πιει το παιδί τους γάλα δίνουν προσφορές αστείες σε κολοσσούς που τζιράρουν εκατομμύρια ευρώ ετησίως. Μόνο και μόνο για να πάρουν ένα χιλιάρικο και να βάλουν το μεγάλο όνομα στο portfolio τους. Το τι ζημιά βέβαια γίνεται στην αγορά ειναι μια άλλη τεράστια κουβέντα.

Ο ίδιος είμαι και designer και χαροπαλεύω. Όχι γιατί δεν έχω δουλειά, ίσα ίσα δουλεύω τις 4πλασιες ώρες από πέρσι. Έχουν γίνει όμως τόσο κουραστικά κάποια πράγματα που πραγματικά πρέπει να έχεις ατσάλινα νεύρα για να επιβιώσεις εν έτη 2012 πόσο μάλλον 2013. Χάνεις πολλαπλάσιο χρόνο σε συνεννοήσεις, σε κυνήγι χρωστούμενων, σε αναζήτηση νέων συνεργασιών και πελατών. Τα δε τηλέφωνα προς τον λογιστή ειναι σχεδόν μέρα παρα μέρα με τέτοιο καταιγισμό αλλαγών στην φορολογία. Η δε ίδια φορολογία δεν το συζητώ καν, ειναι σχεδόν φάρσα. Οι εισφορές στο ΤΕΒΕ; Πάλι δεν το συζητώ, ειναι τραγικές και αν μιλήσω για τις καλύψεις που θεωρητικά πληρώνεις; Άστα.

Μέσα σε όλα αυτά λοιπόν πρέπει να βρεις τρόπο να δουλέψεις παραγωγικά όσο και δημιουργικά. Πρέπει να εισπράξεις για να ζήσεις. Και πρέπει....απαραίτητα να βρεις χρόνο για να διαβάσεις και να πειραματιστείς. Η προσωπική ζωή δεν ξέρω που χωράει σε μια τέτοια ζωή, πάντως υπάρχει και αυτή.

Τα πράγματα ειναι πολύ δύσκολα και η λύση ειναι μόνο μια. ΕΞΩ. Αλλά για να έχεις ελπίδες να κάνεις κάτι έξω ( το κάτι έξω μπορεί να ειναι να φτιάχνεις και templates για joomla/wordpress) πρέπει το επίπεδο σου να ειναι...για έξω. Άρα εκπαίδευση.

Ευτυχώς υπάρχει μπόλικο εκπαιδευτικό υλικό διαθέσιμο. Το μόνο που μένει ειναι να βρεις τον χρόνο και να το πάρεις απόφαση. Ως σκέτος web designer και όχι KAI front end developer θα έχεις πρόβλημα αν ασχολείσαι μόνο με την Ελλάδα, εκτός αν εισαι υπερ-ταλεντάρα. Τα template σου έχουν φάει την δουλειά και αν δεν έχεις αυτό το κάτι ιδιαίτερο να δώσεις είναι θέμα χρόνου να μείνεις στον άσο. Και αν είσαι μόνος σου, πάλι καλά.

Το γενικότερα κόλπο λοιπόν νομίζω ότι ειναι αυτό. Πρέπει να εξελίξεις αυτό που ξέρεις καλύτερα (αν ειναι το design τότε αυτό) και να απευθυνθείς έξω.

Αν κάθε επόμενο σου έργο, ειναι ότι καλύτερο έχεις φτιάξει...είσαι σε καλό δρόμο!

Καλή τύχη!
Personal Projects: #artmag.gr #clicknsend.gr

Cretan1986

Δημοσίευση από Cretan1986 » 17 Δεκ 2012 00:53

Προσωπικά πάντως σαν front-end developer και δουλεύοντας μέσω internet βλέπω πως η ζήτηση είναι τέτοια που δυστυχώς δε μπορώ να ανταποκριθώ σε νέα project πελατών μου. Εντάξει στην αρχή ήταν λίγο δύσκολα μέχρι να φτιάξω ένα καλό reputation αλλά μετά είσαι κομπλέ.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 17 Δεκ 2012 14:46

Σίγουρα στο να βγάζει κάποος τα προς το ζην βοηθάει και η εξωστρέφεια προς άλλες αγορές του εξωτερικού.

Πολλά είναι τα παραδέιγματα Ελλήνων που βγάζουν καλά λεφτά απευθυνόμενοι σε τέτοιες αγορές. Πολλοί απο αυτούς είναι και μέλη του Freestuff :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες