Checklist για μεταφορά από shared hosting σε vps

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 25 Απρ 2012 02:41

Γεια σας! Έχω κάποιες σελίδες σε shared hosting (όχι πολλές) και σκοπεύω να τις μεταφέρω στο πιο φθηνό πακέτο vps της hetzner. Είναι κάτι που δεν το έχω ξανακάνει ποτέ και θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν θα παραλείψω κάτι, γι' αυτό θέλω τη βοήθεια των πιο έμπειρων μελών του forum να φτιάξουμε μια checklist. Έχω πολύ μεγάλες γνώσεις γύρω από το linux (πυρήνας, εφαρμογές κλπ) λόγω του ότι το χρησιμοποιώ σχεδόν απ' όταν βγήκε, όμως οι γνώσεις μου γύρω από τους servers είναι περιορισμένες. Δηλαδή αυτή τη στιγμή δεν έχω ιδέα πως να στήσω σωστά και αποδοτικά πχ ένα firewall, όμως έχω όλη τη διάθεση να μάθω.

Ερώτηση 1η: Αυτή τη στιγμή το dns το έχει αναλάβει η εταιρεία που έχει το hosting. Αν θα έχω δικό μου server, πρέπει να έχω και δικό μου dns server? Αν ναι, πως γίνεται αυτό; Υπάρχει κάποια άλλη λύση για το dns?

Ερώτηση 2η: Τι χρειάζεται να στήσω στο server μόλις τον παραλάβω για να είναι έτοιμος να παίξει? Θα έχει προεγκατεστημένο λειτουργικό σύστημα debian. Εννοώ πέρα από το LAMP που θα έχει ήδη, τι άλλο χρειάζεται που να εξασφαλίζει καλή λειτουργία και ασφάλεια.

Ερώτηση 3η: Υπάρχει κάποιος σημαντικός παράγοντας που μου διαφεύγει λόγω της ασχετοσύνης μου;

Ερώτηση 4η: Χρειάζεται να κάνω κάτι για να δουλέψουν όλα τα sites μου στο server πέρα από το να τα προσθέσω στο plesk panel που θα έχω;

Ερώτηση 5η: Αυτή σκοπεύω να τη ρωτήσω στη hetzner αλλά μιας που ρώτησα τόσα αν ξέρετε μου λέτε κι αυτό. Το plesk panel που θα αγοράσω την άδεια χρήσης του, θα πρέπει να το εγκαταστήσω ξεχωριστά ή θα είναι έτοιμο στημένο;

Το ξέρω ότι είναι πολλές οι ερωτήσεις και ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ!

k-planethost
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από k-planethost » 25 Απρ 2012 16:47

εγω παντως θα προτεινα ενα centos cpanel vps
license μπορεις να παρεις και απο αλλου ειναι φτηνα τα license gia vps
πιο πολλα πραγματα θα βρεις στο νετ για το θεμα security firewall με προτεινομενο το csf βεβαια κτλ οσο αναφορα τα centos
Τωρα η hetzner οσους root servers εχω εκει δεν υποστηριζει λογισμικα καθολου. Ρωτα τους αν εχεις υποστηριξη οσο αναφορα το λογισμικο.
Τωρα εφοσον θελεις plesk vps μπορεις να ξεκινησεις με ενα managed vps μεχρι να εξοικοιωθεις. Το θεμα security θελει ψαξιμο και καποια εμπειρια να υπαρχει.

RedLayer

Δημοσίευση από RedLayer » 25 Απρ 2012 19:18

Hello,

Ερώτηση 1η: Αυτή τη στιγμή το dns το έχει αναλάβει η εταιρεία που έχει το hosting. Αν θα έχω δικό μου server, πρέπει να έχω και δικό μου dns server? Αν ναι, πως γίνεται αυτό; Υπάρχει κάποια άλλη λύση για το dns?

A: To Plesk και το Cpanel σου κάνουν setup αυτόματα dns server στο localhost

Ερώτηση 2η: Τι χρειάζεται να στήσω στο server μόλις τον παραλάβω για να είναι έτοιμος να παίξει? Θα έχει προεγκατεστημένο λειτουργικό σύστημα debian. Εννοώ πέρα από το LAMP που θα έχει ήδη, τι άλλο χρειάζεται που να εξασφαλίζει καλή λειτουργία και ασφάλεια.

A: Θα πρέπει σίγουρα να βάλεις firewall, να κάνεις setup σωστά το apache, να αλλάξεις ports, να κάνεις setup σωστά : ftp server, mysql configuration, php.ini, cpanel + kernel updates ++

Ερώτηση 3η: Υπάρχει κάποιος σημαντικός παράγοντας που μου διαφεύγει λόγω της ασχετοσύνης μου;

A: Καλύτερα θα είναι για έμενα να βάλεις μια εταιρία για management, δες την platinumservermanagement.com

Ερώτηση 4η: Χρειάζεται να κάνω κάτι για να δουλέψουν όλα τα sites μου στο server πέρα από το να τα προσθέσω στο plesk panel που θα έχω;

A: όλα τα προηγούμενα + τρόπους αντιμετώπισης σε περίπτωση προβλήματος.

Ερώτηση 5η: Αυτή σκοπεύω να τη ρωτήσω στη hetzner αλλά μιας που ρώτησα τόσα αν ξέρετε μου λέτε κι αυτό. Το plesk panel που θα αγοράσω την άδεια χρήσης του, θα πρέπει να το εγκαταστήσω ξεχωριστά ή θα είναι έτοιμο στημένο;

A: Μέσα από το robot της Hetzner έχει να κάνεις setup αυτόματα το Plesk η το Cpanel.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 25 Απρ 2012 23:39

Ευχαριστώ πολύ για τις τόσο αναλυτικές απαντήσεις. Αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση είναι να κρατήσω το κόστος χαμηλά γιατί τα site μου δεν έχουν αρχίσει να αποδίδουν ακόμη και δεν έχω λεφτά ούτε για να πληρώσω το νοίκι μου. Δεν είναι θέμα τσιγκουνιάς, απλά δεν υπάρχει μία στο ταμείο.

Το λειτουργικό debian το σκεφτόμουν επειδή το γνωρίζω σε βάθος και έχω διαβάσει ότι έχει καλύτερη απόδοση από το centos. Στην περίπτωση βέβαια που παίζει φθηνό cpanel θα προτιμήσω το centos μιας και δεν υπάρχει cpanel για debian.

Για managed server δεν το σκέφτομαι απλά επειδή δε μπορώ να τον πληρώσω. Δεν με νοιάζει που δεν έχει υποστήριξη η hetzner για λογισμικό, πιστεύω ότι θα τα καταφέρω και μόνος.

Μια τελευταία ερώτηση: Βλέπω ότι η cpanel πουλάει την άδεια με $200 το χρόνο. Αυτή είναι η καλύτερη τιμή που μπορώ να βρω; Αν πάρω licence για το cpanel απ'έξω λογικά δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το robot της hetzner για την εγκατάσταση του, σωστά; Το βάζω λοιπόν μέσω yum. Δηλαδή σετάρω τις διάφορες ρυθμίσεις, εγκαθιστώ cpanel, βάζω firewall κλπ και είμαι έτοιμος να μεταφέρω τα sites. H cpanel έχει έναν οδηγό εδώ που κάνει το στήσιμο του server να μοιάζει peace of cake. Ελπίζω να είναι τόσο απλό.

RedLayer

Δημοσίευση από RedLayer » 26 Απρ 2012 08:19

Καλημέρα andreaslll,

τι απαιτήσεις σε server έχεις, πόσα site θα κάνεις host?
μήπως και σου βρω καλύτερο server από την hetzner

Γενικά είναι πάρα πολύ εύκολο να κάνεις setup σε centos το cpanel με 2 γραμμές στο ssh.
Το robot μετα του hetzner δεν θα έχει καμία σχέση με το cpanel σου αν πάρεις το license από διαφορετική εταιρία. Το δύσκολο δεν είναι το setup του Cpanel, αλλά το να κάνεις secure το server σωστά, και είναι πάρα πολύ σημαντικό αν δεν θες να εχεις μεγάλα προβλήματα.

200 dollars έχει το vps license, για πιο φθηνά μπορεις να το πάρεις από εδώ και monthly : http://www.buycpanel.com

Όταν αγοράσεις το vps/server αν θες drop me an email και θα σε βοηθήσω για το αρχικό secure setup for free

k-planethost
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από k-planethost » 26 Απρ 2012 09:22

to cpanel/whm για να τρεξει σωστα θα βαλεις centos
υπαρχουν και μηνιαια licenses με 15 dollars το μηνα για vps οπως εχει ειπωθει
καλο ειναι να το παρεις με 2 ip και για nameservers

RedLayer

Δημοσίευση από RedLayer » 26 Απρ 2012 09:49

To Cpanel τρέχει και σε FreeBSD αλλά πρέπει να γνωρίζεις καλά για να το κάνεις setup σωστά. Σίγουρα είναι καλύτερα το CentOS.
k-planethost έγραψε:to cpanel/whm για να τρεξει σωστα θα βαλεις centos
υπαρχουν και μηνιαια licenses με 15 dollars το μηνα για vps οπως εχει ειπωθει
καλο ειναι να το παρεις με 2 ip και για nameservers

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adams » 26 Απρ 2012 10:04

Eπίσης στο virtualization που χρησιμοποιεί η hetzner δεν μπορείς να εγκαταστήσεις cpanel vps optimized με 10€ licence αλλά την κανονική έκδοση cpanel με 30€ το μήνα.
Μπορείς πάντως να βρεις αρκετούς vps φτηνούς providers στην Ευρώπη.

RedLayer

Δημοσίευση από RedLayer » 26 Απρ 2012 10:19

Γιατί δεν μπορείς να κάνεις install το Vps License του Cpanel? είδα ότι έχουν ΚVM virtualization που δεν έχει κανένα πρόβλημα..
Είναι πολύ ενδιαφέρον αν εχεις χρόνο να μας το εξηγήσεις. :)
adams έγραψε:Eπίσης στο virtualization που χρησιμοποιεί η hetzner δεν μπορείς να εγκαταστήσεις cpanel vps optimized με 10€ licence αλλά την κανονική έκδοση cpanel με 30€ το μήνα.

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adams » 26 Απρ 2012 11:09

HostLayer έγραψε:Γιατί δεν μπορείς να κάνεις install το Vps License του Cpanel? είδα ότι έχουν ΚVM virtualization που δεν έχει κανένα πρόβλημα..
Είναι πολύ ενδιαφέρον αν εχεις χρόνο να μας το εξηγήσεις. :)
adams έγραψε:Eπίσης στο virtualization που χρησιμοποιεί η hetzner δεν μπορείς να εγκαταστήσεις cpanel vps optimized με 10€ licence αλλά την κανονική έκδοση cpanel με 30€ το μήνα.
Kαι μένα μου είχε φανεί περίεργο πως είχαν επιλογή αγοράς μόνο αυτο το licence και τους είχα ρωτήσει πολύ καιρό πριν και αν θυμάμαι καλά μου απάντησαν πως είναι λόγω του virtualization που χρησιμοποιούν και δεν ασχολήθηκα περισσότερο (μεγάλωσα και ξεχνάω μάλλον).:hammer:
Δίκαιο έχεις πάντως frebsd εχουν σε KVM οπότε μπορεί να εγκατασταθεί κανονικά το cpanel vps optimized αρκεί να το αγοράσεις από αλλού το licence.

k-planethost
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από k-planethost » 26 Απρ 2012 11:12

δεν δινουν vps licenses
η τιμη του cpanel/whm ειναι 29.90 το μηνα οπως των dedicated.
υπερβολη τοσα χρηματα για vps license

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 26 Απρ 2012 11:41

Ουσιαστικά ένα site έχω που απλά θέλω να πηγαίνει πιο γρήγορα από το -ομολογουμένως σχετικά καλό- shared hosting που έχω τώρα. Στο μέλλον θα προστεθούν άλλα 5-7 sites εκ των οποίων τα 5 θα θέλω επίσης να πηγαίνουν πολύ γρήγορα και τα 2 θα είναι αδιάφορα χαμηλής κίνησης. Το sites θα είναι όλα δικά μου, δεν θα δώσω σε άλλο. Νομίζω ότι δεν είναι μεγάλος ο αριθμός, οι πόροι που θέλουν είναι σχετικά χαμηλοί προς το παρόν και δεν θα υπάρχει πρόβλημα σε οποιαδήποτε εταιρεία.

Φίλε k-planethost εννοείς στο server να πάρω δύο ip? Το πρόβλημα είναι ότι λίγο λίγο μαζεύονται και όπως προείπα υπάρχει οικονομικό θέμα προς το παρόν. Εδώ θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάτι εναλλακτικό για να έχω σωστό dns τζάμπα ή με το μικρότερο δυνατό κόστος.

Τελικά δουλεύει το virtual kvm στη hetzner και από αυτό μπορώ να εγκαταστήσω cpanel, κατάλαβα καλά; Και κάτι άλλο, centos 32 ή 64 bit? Από τη γενική εμπειρία μου πιστεύω ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά στη χρήση που θέλω, μήπως όμως ξέρετε κάτι παραπάνω;

RedLayer

Δημοσίευση από RedLayer » 26 Απρ 2012 14:02

andreaslll,

Μέχρι πόσα χρήματα διαθέτεις συνολικά? θες αποκλειστικά Europe και hetzner?

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 26 Απρ 2012 21:43

Ναι, αυτή τη στιγμή το βασικό μου site είναι στη hetzner μέσω της εταιρείας που μου προσφέρει το shared hosting και έχει άπειρο uptime. Επίσης η απόκριση και η ταχύτητα είναι ικανοποιητική. Δεν βλέπω το λόγο να πάω σε άλλο dataserver αφού αυτό με καλύπτει και μου φαίνεται καλύτερο απ'ότι άλλο έχω δοκιμάσει.

RedLayer

Δημοσίευση από RedLayer » 26 Απρ 2012 22:31

Κανένα πρόβλημα, απλά θα σου έλεγα να αλλάξεις DC για να εχεις managed το server σου, εφόσον δεν εχεις θέμα η hetzner είναι μια χαρά.

Αν θέλεις κάτι άλλο εδώ είμαστε :)
andreaslll έγραψε:Ναι, αυτή τη στιγμή το βασικό μου site είναι στη hetzner μέσω της εταιρείας που μου προσφέρει το shared hosting και έχει άπειρο uptime. Επίσης η απόκριση και η ταχύτητα είναι ικανοποιητική. Δεν βλέπω το λόγο να πάω σε άλλο dataserver αφού αυτό με καλύπτει και μου φαίνεται καλύτερο απ'ότι άλλο έχω δοκιμάσει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες