Checklist για μεταφορά από shared hosting σε vps

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 26 Απρ 2012 23:47

Αφού έχεις λίγες απαιτήσεις γιατί δεν πας σε ένα reseller πακέτο από την εταιρεία που είσαι τώρα και είσαι ευχαριστημένος ?

Το αρχικό στήσιμο, με διάβασμα, guides, συμβουλές κτλ, θα το κάνεις. Αν σου κάτσει μία στραβή, θα ψάχνεις εκείνη την ώρα για το τι μπορεί να έγινε και πως να το διορθώσεις ?

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 27 Απρ 2012 00:53

Το site μου αυτή τη στιγμή έχει ελάχιστες απαιτήσεις επειδή δεν μπαίνει άνθρωπος. Κατά βάθος είναι θεόβαρο και όσοι μπαίνουν έχουν την τάση να κάνουν πολλά pageviews σε μικρό διάστημα. Οπότε μόλις μαζευτεί λίγος κόσμος θα έχω σοβαρό πρόβλημα με οποιοδήποτε shared hosting είτε είναι reseller είτε όχι. Ήδη για ένα πενθήμερο που γκρέμισε κάποιος φούρνος και μπήκαν αρκετοί μέσα κατάλαβα ότι δεν θα τραβήξει πολύ ακόμα με το shared.

Με το linux έχω τεράστια εμπειρία (χρησιμοποιούσα red hat όταν ο πυρήνας του linux δεν υποστήριζε ούτε τη usb θύρα μου) και δεν υπάρχει περίπτωση να μην καταλάβω τι έγινε άμεσα, ούτε να μην ξέρω πως να το διορθώσω. Μακροπρόθεσμα το σίγουρο είναι ότι θα κάνω καλύτερη διαχείριση από οποιαδήποτε εταιρεία. Το θέμα είναι τώρα για την αρχή μόνο μέχρι να αποκτήσω την πρώτη εμπειρία σε web servers. Μέχρι τώρα είχα στήσει πολλούς file servers αλλά ήταν πίσω από ΝΑΤ και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με το θέμα ασφάλεια ούτε βέβαια υπήρξε ποτέ κάποιο θέμα.

Φίλε HostLayer αν δεν σου κάνει κόπο στείλε με πμ την πληροφορία που έχεις, μπορεί να με ενδιαφέρει και να μην το ξέρω ακόμη :P

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 27 Απρ 2012 02:47

Πάρε ένα vps τότε και μην βάζεις περιβάλλον διαχείρισης να σου βγει πιο οικονομικό.
Αφού είναι 5-6 sites και είναι αποκλειστικά για δική σου χρήση, τα δουλεύεις και από κονσόλα ;)

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 27 Απρ 2012 14:58

Το περιβάλλον διαχείρισης το χρειάζομαι. Ο file manager του cpanel είναι μεγάλη ευκολία και τον έχω βολευτεί περισσότερο από οτιδήποτε άλλο έχω δοκιμάσει για την κατασκευή των σελίδων, ακόμα και για απλές αλλαγές. Είναι πιο γρήγορος και μου αυξάνει την παραγωγικότητα.

Με την ευκαιρία θα με βολέψει να μην κάτσω να ψάξω πως βάζουμε πολλά domain στο ίδιο μηχάνημα ή πως ρυθμίζουμε το dns κλπ.

Άβαταρ μέλους
Firefast

Δημοσίευση από Firefast » 27 Απρ 2012 22:50

Αντί για cpanel,θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το kloxo που είναι ελεύθερο. Εγώ αυτό χρησιμοποιω ,δεν ξέρω βέβαια κατά ποσο κατώτερο είναι,διοτί δεν έχω δουλέψει cpanel ποτέ.
It's not technology....It's what you do with it.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 27 Απρ 2012 23:53

Γενικά πάντα μου αρέσει να χρησιμοποιώ, free σαν τη μπύρα αλλά ακόμα καλύτερα σαν το λόγο, το θέμα είναι να μην πάω να γλυτώσω $15 το μήνα και χάσω τον ύπνο μου για πάντα. Αξίζει πραγματικά το kloxo?

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 29 Απρ 2012 17:26

Τελικά μετά τις πολύ ωραίες συμβουλές σας προχώρησα στο νοίκιασμα του vps με centos και άδεια cpanel από το buycpanel.com. Η διαδικασία σε κάποια σημεία μου φάνηκε όπως τη φανταζόμουν ενώ σε κάποια άλλα (κυρίως στα θέματα του dns, reverse dns κλπ) μου φάνηκε περισσότερο περίπλοκη απ'ότι περίμενα.

Ακόμη και η εγκατάσταση του cpanel μου έβγαλε κάποια διαφορετικά πράγματα από το manual της cpanel που ήθελαν ειδική αντιμετώπιση. Όχι κάτι τρομερό πάντως.

Anyway, ο server είναι στημένος, έβαλα το csf και το έχω στο test mode για να το ρυθμίσω άλλη μέρα. Άλλη μέρα επίσης θα ψάξω να δω τι γίνεται με τα ανοιχτά ports και με την ασφάλεια. Τώρα ανεβάζω δοκιμαστικά ένα site που είναι υπό κατασκευή για να δω αν παίζει κανονικά.

Αυτό που θέλω τώρα να κάνω είναι να βρω ποια είναι η καλύτερη μέθοδος για backup των δεδομένων. Είδα στο νετ ότι υπάρχουν διάφορες λύσεις είτε με custom script είτε με εφαρμογή. Τι γνώμη έχετε για το rsnapshot? Η μήπως έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε;

RedLayer

Δημοσίευση από RedLayer » 29 Απρ 2012 18:10

Καλησπέρα,

Η Hetzner έχει Ftp backup space, μπορείς να βάλεις το cpanel σου να κάνει backups στο remote storage τους :)

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 30 Απρ 2012 02:30

Εκεί θα καταλήξω στο τέλος εκτός κι αν κάποιος γνωρίζει αντίστοιχη υπηρεσία για περίπου 20 GB με λιγότερα λεφτά.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 05 Μάιος 2012 03:01

Τα νεότερα επί του θέματος:

Μην κάνει κανένας τον κόπο να βάλει cpanel σε vps με 512 ΜΒ μνήμη. Μπορεί να καλύπτει τις ελάχιστες απαιτήσεις αλλά είναι κυρίως για τη λειτουργία του cpanel, 20-40% από αυτά έμεναν καθαρά για την κύρια δουλειά του σέρβερ που είναι να σερβίρει τις σελίδες.

Αποτέλεσμα, αφού αναγκάστηκα να πετάξω το cpanel, πέταξα και το centos που μου καθόταν στο στομάχι όπως και όλα τα rpm based συστήματα και έβαλα πάνω debian που το χρησιμοποιώ τα τελευταία αρκετά χρόνια σε όλα τα μηχανήματα που έχω και μου αρέσει. Τελικά ανακάλυψα ότι η διαχείριση του server με κονσόλα και ssh είναι ευκολότερη από το cpanel γιατί μπορείς να έχεις πάνω ακριβώς τα 5 πράγματα που χρειάζεσαι και όχι 1.000.000 εικονίδια και μενού που σε αποπροσανατολίζουν, ενώ ο φόρτος του υπολογιστή είναι στο μηδέν. Ο φίλος platongr που μου το είχε προτείνει είχε πολύ δίκιο.

Η Hetzner είχε πάνω στο image του debian και το webmin το οποίο είναι εντελώς απαράδεκτο από κάθε άποψη και θα το καταργήσω για να μην μου τρώει πόρους και παράλληλα ανοίγει τρύπες στην ασφάλεια.

Αυτό που βρήκα εκπληκτικό είναι οι πηγές που υπάρχουν για στήσιμο debian server. Τα παιδιά έχουν κάνει φοβερή δουλειά που με βοήθησε να στήσω ακριβώς όσα χρειαζόμουν σε dt. Για το centos δεν είχα βρει τόσο καλές πηγές, όλο για εμπορικά software έβρισκες πληροφορίες αν έψαχνες κάτι.

Για τον file manager που ψάχνω, τελικά έμαθα ότι υπάρχει ο extplorer που μοιάζει να είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι. Περιμένω να ακούσω καμία γνώμη.

Είπα να κάνω στροφή από τον apache στον nginx, δεν το περίμενα ότι θα πρέπει να φτιάξω εκ νέου όλα τα configuration files και κυρίως τα mod rewrites που δεν τα πολυκαταλαβαίνω κιόλας. Ελπίζω να αξίζει τον κόπο και να μην παιδεύομαι τζάμπα.

Τελικά με το να μη βάλω cpanel γλυτώνω 11,5€ το μήνα. Μάλλον έχει ανέβει το δολλάριο, δεν περίμενα να βγαίνουν τόσα τα $15 αλλά τόσο πλήρωσα γι' αυτό το μήνα. Τώρα ουσιαστικά θα δίνω 8€ για το vps και 5€ για το backup space. Ακόμη περιμένω, αν κάποιος ξέρει κάποια υπηρεσία για λίγα GB με λιγότερα λεφτά να μου πει μπας και κόψουμε κι από εκεί κανένα φράγκο. Και πάλι είναι αρκετά καλά βέβαια.

Ένα άλλο πράγμα που χρειάζομαι είναι μια υπηρεσία που να μετατρέπει email σε sms.

Κατά τα άλλα, από τη μια είμαι αρκετά ευχαριστημένος που πήρα τον έλεγχο του συστήματος 100% και δεν θα έχω πλέον θέματα με αναβαθμίσεις που γίνονται σε ώρα αιχμής ή με άλλους χρήστες που το bot τους έχει ξετινάξει τη χρήση της mysql και κρεμάει η δική μου σελίδα. Από την άλλη έβαλα έναν ακόμη μπελά στο κεφάλι μου που μου στερεί παραγωγικότητα. Κάνω όνειρα, όταν αρχίσουν και βγαίνουν αρκετά χρήματα από τα sites να πάρω έναν managed server και να φορτώσω σε άλλον τις σκοτούρες. Μέχρι τότε...

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 05 Μάιος 2012 17:21

Αν δεν δίνεις "λιανική" τότε η χρήση της κονσόλας θεωρώ ότι είναι η καλύτερη λύση. Έτσι και αλλιώς είσαι εξοικειωμένος.
Το webmin καλά έκανες και το πέταξες. Παλαιότερα είχε ένα σωρό τρύπες, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στις τελευταίες εκδόσεις.
O file manager γιατί σε βολεύει καλύτερα από ένα ftp π.χ. ?

Για backup υπάρχει ένας daemon του dropbox. Δες αν σου φτάνει ο χώρος που δίνει, τουλάχιστον για τα critical αρχεία + βάσεις.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 06 Μάιος 2012 11:30

Τον file manager τον θέλω για να γράψω κάποια sites σε php μόνο επειδή τον τελευταίο καιρό δούλευα με τον file manager του cpanel και τον έχω συνηθίσει. Πριν τον εγκαταστήσω ίσως δοκιμάσω να δουλέψω λίγο με ftp όπως παλιότερα για δοκιμή επειδή είμαι σίγουρος ότι θα ανοίγει μια τρύπα ακόμη.

Είχα μπει στη σελίδα του dropbox κάποια στιγμή και μόλις είδα ότι πρέπει να εγκαταστήσω πρόγραμμα την έκανα με ελαφρά. Αν υποστήριζε κάποιον τύπο ftp δεν θα είχα πρόβλημα. Αν μου πείτε βέβαια ότι τον έχετε βάλει σε σερβερ και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα ενώ τρώει μηδενικούς πόρους ίσως αλλάξω γνώμη.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 17 Μάιος 2012 23:56

Ο daemon του dropbox που τον τρέχω σε ένα μηχάνημα δεν μου έχει παρουσιάσει θέματα load. Τρέχει μια χαρά.

Το webmin τρώει ελάχιστους πόρους. Προσωπικά το θεωρώ πολύ χρήσιμο εργαλείο αν και δεν το χρησιμοποιώ συχνά.
Είναι σαφέστατα πιο secure απότι παλιότερα.
Παίζει και ολόκληρο hosting panel βασισμένο σε αυτό (Virtualmin).

Το τελευταίο known exploit είναι του 2007
http://www.exploit-db.com/search/?actio ... ilter_cve=

Η αλλαγή σε nginx είναι βαβούρα αν χρησιμοποιείς mod_rewrite και πολλαπλά vhosts.
Σίγουρα μπορείς να το κάνεις αλλά αν το κύριως load σου είναι από την PHP, πρακτικά θα είναι τσάμπα κόπος. Δεν θα δεις διαφορά στην απόδωση.
Προσωπική μου άποψη είναι αν δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο να παίξεις με nginx μην μπλέξεις.
Αν πάλι θες να ασχοληθείς για εκπαιδευτικούς σκοπούς, χώσου άνετα :D Είναι καλή φάση ο Nginx :D

Για τον filemanager μπορείς να παίξεις με το Expandrive.
Είναι ένα windows utility που συνδέεται μέσω SSH στον server και σου εμφανίζει το / του server ως Network Drive στον Windows Explorer.

Και secure και super-easy στην χρήση.

Αν δεν σε ψήνει αυτό, μπορείς πάντα να συνδέεσαι με Filezilla & SFTP (μέσω SSH δηλαδή χωρίς FTP server).

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 18 Μάιος 2012 14:15

Εντέλει βρίσκομαι στα μισά της μετακόμισης και έχω καταλήξει σε αρκετά συμπεράσματα.

Για το dropbox το σκέφτομαι ακόμη, θέλω να μάθω αν υπάρχουν θέματα ασφαλείας κλπ

Γραφικό περιβάλλον τύπου webmin δεν μου χρειάζεται σε καμία περίπτωση. Έχω μόνο το phpmyadmin κι αυτό μη τυχόν και χρειαστεί να σκαλίσω καμιά βάση. Ανακάλυψα ότι σε όλες τις περιπτώσεις με βολεύει καλύτερα να δώσω μια εντολή στο τερματικό. Ειδικά για backup-restore.

Χρησιμοποιώ πολύ mod_rewrite στο site που δεν έχω μετακομίσει ακόμη. Θέλω να πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να κάνω τη μετάβαση γιατί μετατρέπω τις σελίδες από php σε στατική html μέσω ενός plugin και έχω ακούσει ότι υπάρχει διαφορά στην απόδοση. Θα μου πάρει αρκετό χρόνο και κόπο να κάνω όλες τις μετατροπές δυστυχώς και ελπίζω να μην κάνω δύσκολη τη ζωή μου χωρίς κανένα κέρδος. Για τα vhosts είναι ένα copy paste 2 αρχείων, εντελώς αστείο & ισάξιο του apache.

Γενικά βλέπω ότι χαλαρά θέλω 2-4 εβδομάδες ακόμη για να έχω τεστάρει τα πάντα ότι παίζουν σωστά, να έχω κάνει όλες τις μετατροπές και να κάνω πλήρη μετακόμιση. Αυτό τον καιρό σκαλίζω τις ρυθμίσεις της php γιατί δεν μου κάθεται με τίποτε να στήσω μια phplist, μου έχει βγάλει την ψυχή ένα bug που δεν μου επιτρέπει να συνδεθώ σαν admin.

Γενικά υπάρχουν πολλά θέματα μικρότερης σημασίας που πρέπει να λυθούν στο επόμενο διάστημα. Εν ολίγοις έχω ανοίξει δουλειές με φούντες, τελικά ο κόπος είναι πολύ μεγαλύτερος απ' ότι φανταζόμουν. Όμως για να πω την αλήθεια, και η ταχύτητα των sites και των υπηρεσιών που έχω στήσει μέχρι στιγμής είναι μεγαλύτερη από ότι φανταζόμουν. Τέτοιες ταχύτητες δεν είχα ξαναδεί ποτέ, οπότε αυτό με αποζημιώνει. Άσε που θα στέλνω το newsletter μου με ένα email κάθε 2 sec -αν καταφέρει να δουλέψει η phplist- και όχι με ρυθμούς χελώνας που το στέλνω τώρα.

Αυτό που μου λες με το Expandrive το έχω στο gnome nautilus με ένα άλλο όνομα (webdev ή κάτι τέτοιο) και δεν με βολεύει. Μάλλον ο filezilla είναι η καλύτερη λύση μετά τον file manager του cpanel.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες