Πώς προσθέτεις attach files σε ένα post χωρίς Plugin?

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 26 Απρ 2012 13:51

Θέλω να προσθέτω αρχεία από το site μου ή εξωτερικούς συνδέσμους με αρχεία σε οποιοδήποτε Post μου να μπορώ να προσθέτω το μέγεθος του αρχείου και να μπορώ να επιλέξω πια θα κάνει File Force και πια όχι και να έχει και ένα μετρητή που να δείχνει πόσες φορές πατήσανε/κατεβάσανε το αρχείο. Ότι Link εσωτερικό ή εξωτερικό προσθέτω σε ένα Post θέλω αυτόματα να έχει rel noindex,nofollow. Αυτό μπορεί να γίνει με custom fields?!

Επίσης δοκίμασα με την προσθήκη πολυμέσων>external media του έκανα προσθήκη στο ποστ αλλά δεν το δείχνει μέσα στο ποστ, έκανα κάτι λάθος ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο για να το δείξει?
Music is the spirit of love, happiness and life...

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 27 Απρ 2012 16:57

Για να κάνει κάτι όλα όσα ζητάς θα πρέπει είτε να αναπτύξεις εσύ ο ίδιος plugin είτε να βρεις όντως ένα plugin τύπου post downloads ( ώστε να κάνει attach downloadable files σε posts ).

Εναλλακτικά τα περισσότερα απ' όσα ζητάς μπορούν να γίνουν με το Advanced Custom Fields. ( π.χ. File field ) αλλά αυτό απαιτεί και επεξεργασία της αντίστοιχης template ώστε να υπάρχει εκεί το logic ( π.χ. αν υπάρχει εξωτερικό link μην ζητήσεις το file field του post ) και φυσικά το output του κάθε link με τα rel attributes που αναφέρεις.

Download counts όμως δεν νομίζω ότι παρέχει με κάποια function του.

Με το file force τι εννοείς; Αν π.χ. είναι ένα PDF να στέλνεις αντίστοιχους headers που εσύ θες για άνοιγμα στο browser ή ανάκτηση αρχείου απλά;
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 27 Απρ 2012 18:33

viktoras έγραψε:Για να κάνει κάτι όλα όσα ζητάς θα πρέπει είτε να αναπτύξεις εσύ ο ίδιος plugin είτε να βρεις όντως ένα plugin τύπου post downloads ( ώστε να κάνει attach downloadable files σε posts ).

Εναλλακτικά τα περισσότερα απ' όσα ζητάς μπορούν να γίνουν με το Advanced Custom Fields. ( π.χ. File field ) αλλά αυτό απαιτεί και επεξεργασία της αντίστοιχης template ώστε να υπάρχει εκεί το logic ( π.χ. αν υπάρχει εξωτερικό link μην ζητήσεις το file field του post ) και φυσικά το output του κάθε link με τα rel attributes που αναφέρεις.

Download counts όμως δεν νομίζω ότι παρέχει με κάποια function του.

Με το file force τι εννοείς; Αν π.χ. είναι ένα PDF να στέλνεις αντίστοιχους headers που εσύ θες για άνοιγμα στο browser ή ανάκτηση αρχείου απλά;
Καταρχάς σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δίνεις :)
Δυστυχώς δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις για να δημιουργήσω μόνος μου κάτι, έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα download manager plugins του wp και είναι ψιλοπροβληματικά, έστειλα μνμ στους δημιουργούς να το κοιτάξουν και ευχαρίστως να έκανα και μαι δωρεά για τον κόπο του update, αλλά με γράψανε κανονικά ως τώρα..

File force ναι εννοώ να μπορώ να έχω την δυνατότητα πχ τα pdf, doc σε νέα σελίδα ενώ mp3,zip,jpg κτλ να δίνει μπορείς να τα κατεβάζεις απευθείας και όχι να κάνει πχ streaming τα αρχεία νομίζω είναι καλύτερα έτσι.
Music is the spirit of love, happiness and life...

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες