Διαφημίσεις που κάνουμε block απο το adsense

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 26 Απρ 2012 21:52

Εικόνα

Εσεις διαγράφετε διαφημίσεις που περιέχουν αριθμους τηλεφώνου;
best seller

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 26 Απρ 2012 23:28

απαγορευεται αυτο;
να μου πεις αν εχει τηλεφωνο ο αλλος δεν θα πατησει οποτε τσαμπα τον χωρο που σου τρωει

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 26 Απρ 2012 23:40

Όχι απο ότι είμαι ενημερωμένος δεν απαγορεύεται απο την google να βάζει κάποιος τηλέφωνο στη διαφήμιση αλλά εγώ ως εκδότης μόνο να χάσω έχω απο αυτή την κίνηση. :D Ας το βάλει στη σελίδα που θα μπεί ο ενδιαφερόμενος αφότου κάνει πρώτα κλικ. (Δεν νομίζω κάποιος που θα κάνει κλικ θα σημειώσει πρώτα το τηλ, μετά θα κάνει κλικ για να δει εαν τον ενδιαφέρει. Εαν κάνει κλικ, δεν θα σημειώσει το τηλ απο την διαφήμιση οπόταν θα αναγκαστεί να βρει το τελ απο την landing page.) Οπόταν ο σκοπός του τηλεφώνου (απο άποψη marketing΄, γιατί περι marketing πρόκεινται οι διαφημίσεις) είναι για να πάρει ο άλλος τελ χωρις να κάνει κλικ. Οπόταν σκοπός του είναι να γλιτώσει κλικ και να τζεπώσει πελάτες απο το τηλ. Ή μήπως προσφέρει κάτι άλλο στη διαφημιση που δεν το σκέφτηκα; Κάποιοι λένε πως το να έχεις τηλ στην διαφήμιση αυξάνει το CTR της διαφήμισεις, αλλά αυτό το ξέρουν όσοι το έχουν δοκιμάσει στο adwords. Έστω όμως και ένα μικρό ποσοστό των χρηστών να παίρνουν απευθίας τηλέφωνο χωρις να κάνουν κλικ του κάνω δωρεαν διαφήμιση. Άσε πως αυτός που θα πάρει τηλέφωνο κατευθείαν θα είναι πιο εύκολο να του κλείσει μια πώληση αφου η κίνηση του αυτή δείχνει εντονότερο ενδιαφέρον. Έχω αποκλείσει περίπου 20 τέτοιες διαφημίσεις και θα δω τον αντικτυπο στα έσοδα σε μερικές ημέρες.

Και ένα τυχαίο παράδειγμα για το πως μπορεί να αποτελέσει μακροχρόνια πρόβλημα αυτή η τακτική. Περίοδος διακοπών και βλέπεις στο adsense Μια βραδιά στην Πάτρα 40ευρώ για 5 αστερων ξενοδοχείο στο τάδε ξενοδοχείο τηλ.. χχχχχχ Γιώργος. Κάνεις κλικ και μπαινεις και η landing page σου λεει τα ίδια και το ίδιο τηλ και έχει και 2-3 φωτογραφίες. Παίρνεις τηλ και κλείνεις το δωμάτιο και όλα καλά. Όλοι χαρούμενοι. Την επόμενη σεζόν βλέπεις παρόμοια διαφήμιση για άλλο μέρος και θες να πας. Κάνεις κλικ ή παιρνεις κατευθίαν στο τηλ;
best seller

sta_xionia

Δημοσίευση από sta_xionia » 27 Απρ 2012 12:05

Διαφωνω

Πιστευω οτι οσοι ειναι να παρουν τηλεφωνο θα κανουν και κλικ

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 27 Απρ 2012 18:45

Και ένα τυχαίο παράδειγμα για το πως μπορεί να αποτελέσει μακροχρόνια πρόβλημα αυτή η τακτική. Περίοδος διακοπών και βλέπεις στο adsense Μια βραδιά στην Πάτρα 40ευρώ για 5 αστερων ξενοδοχείο στο τάδε ξενοδοχείο τηλ.. χχχχχχ Γιώργος. Κάνεις κλικ και μπαινεις και η landing page σου λεει τα ίδια και το ίδιο τηλ και έχει και 2-3 φωτογραφίες. Παίρνεις τηλ και κλείνεις το δωμάτιο και όλα καλά. Όλοι χαρούμενοι. Την επόμενη σεζόν βλέπεις παρόμοια διαφήμιση για άλλο μέρος και θες να πας. Κάνεις κλικ ή παιρνεις κατευθίαν στο τηλ;
δηλαδη εσυ αν πας καπου και περασεις καλα την επομενη φορα που θα δεις μια αγγελια με τηλεφωνο θα παρεις για να κλεισεις χωρις πρωτα να μπεις στο σιτε του ξενοδοχειου να δεις πως ειναι τα δωματια, οι πισινες κτλ, πως θα πας εκει, αξιολογησεις πελατων κτλ... απλα θα παρεις τηλ και θα κλεισεις? 6974-123123 (εχω ενα καλο ξενοδοχειο στην κρητη σε περιμενω το καλοκαιρι!!!) φυσικα κανω πλακα !! απλα και γω πιστευω πως οτι οποιος δει αγγελια με τηλ δεν θα παρει αλλα θα παει στο σιτε για να δει τι παιζει....

Και για να το συνδεσω με το πρωτο post βλεπεις καποιον και λεει οτι ειναι καλος στο seo και σε ενδιαφερει οπως λεει η αγγελια τι θα κανεις? θα τον παρεις αμεσως τηλ? δεν θα μπεις στο σιτε του να δεις τι δουλειες εχει κανει? αν εχει χρεωσεις ή οτι άλλο? θα τον παρεις τηλ και θα τον ρωτησεις πραγματα που μπορει να τα εχει ηδη στο σιτε του???
Πιστευω οτι οσοι ειναι να παρουν τηλεφωνο θα κανουν και κλικ
Συμφωνω!

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 27 Απρ 2012 18:54

Άρα μάλλον είμαι λιγάκι υπερβολικός.. Γιατί όμως μπαίνει το τηλ εκεί και γεμίζει τους επιτρεπόμενους χαρακτήρες της διαφήμισης του αφου κάποιος θα κάνει κλικ; Θα κάνει τον κόπο να σημειώσει κάποιος υποψηφιος πελάτης το τηλ μόνο και΄μόνο απο την διαφήμιση και μετά το κλικ ή θα κάνει κλικ (οπόταν και πάει η διαφήμιση δεν μπορεί να ξαναβρεί το τηλ απο εκει) και θα πάρει το τηλ απο την ιστοσελίδα του διαφημιζόμενου;
best seller

sta_xionia

Δημοσίευση από sta_xionia » 27 Απρ 2012 21:56

Κοιτα ίσως η διαφήμιση με το τηλέφωνο δίπλα να φαίνεται πιο εγκυρη για κάποιους. Σου λέει ο άλλος "κοίτα αυτός έχει και τηλέφωνο".

Ή μπορεί απλά να πειραματίζεται.
Ή μπορεί να μην έχει λόγο απλά του φάνηκε καλή ιδέα και το έβαλε..

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 28 Απρ 2012 00:33

η απλα η μονη εμπειρια που εχει με το adwords ειναι η ιδια με αυτη στις αγγελιες, βαζεις και το τηλεφωνο σου!!!! (αν ηταν διαφημιση γραφειου ευρεσεως εργασιας θα βαζε εκτος απο το τηλεφωνο και τα λεφτα που δινει!!! javascript:emoticon(':lol:')

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Μάιος 2012 14:53

Μπλοκάρισα κάποιες δ/νσεις αλλά συνεχίζουν να εμφανίζονται.Τι έχω κάνει λάθος;Θέλω τώρα να μπλοκάρω όλες όσες αφορούν κόμματα και υποψηφίους,πώς θα το κάνω ώστε να μην εμφανίζεται καμία;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Μάιος 2012 16:25

θέλει κάποιες ώρες για να το πάρει...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 01 Μάιος 2012 16:34

με τις εκλογες τι βλεπετε? δεν εννοω φυσικα τι θα κανετε αλλα για τις διαφημισεις βουλευτων και κομματων στις σελιδες σας... βλεπετε να τις πατανε?

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 01 Μάιος 2012 16:50

trisstann έγραψε:η απλα η μονη εμπειρια που εχει με το adwords ειναι η ιδια με αυτη στις αγγελιες, βαζεις και το τηλεφωνο σου!!!! (αν ηταν διαφημιση γραφειου ευρεσεως εργασιας θα βαζε εκτος απο το τηλεφωνο και τα λεφτα που δινει!!! javascript:emoticon(':lol:')
Θα μπορούσε να ήταν αυτό που λές, όμως αυτοί που προσφέρουν υπηρεσίες SEO ή κατασκευής ιστοσελίδων, δεν φαντάζομαι να είναι τόσο άσχετοι :hammer:
best seller

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 01 Μάιος 2012 16:54

trisstann έγραψε:με τις εκλογες τι βλεπετε? δεν εννοω φυσικα τι θα κανετε αλλα για τις διαφημισεις βουλευτων και κομματων στις σελιδες σας... βλεπετε να τις πατανε?
Πως μπορούμε να το διαπιστώσουμε αυτό; Εαν εννοείς μέσα απο τις "ευαίσθητες κατηγορίες" (όπου παρεπιμπτόντως μπορείς να αποκλείσεις έτσω και προσωρινα την κατηγορία Πολιτική), εκεί μου λέει πως η συγκεκριμένη κατηγορία διαφημίσεων μου αποδίδει περίπου το 3% των εσόδων μου τις τελευταίες 30 ημέρες. Άρα λογικά κλικ γίνονται. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να διαπιστωθεί σε ποιές διαφημίσεις δέχονται κλικς;
best seller

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Μάιος 2012 17:50

Πώς προσθέτουμε στις ευαίσθητε κατηγορίες την πολιτική;

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 01 Μάιος 2012 18:00

Είναι εκεί μαζί με όλες τις υπόλοιπες..