Ο λογαριασμός σας AdSense είναι ζημιογόνος για τους διαφημιστές AdWords

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
io_pas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από io_pas » 28 Απρ 2012 09:15

Και εκεί που πίστευα ότι όλα πάνε καλά λαμβάνω το παρακάτω:

Πρόσφατα εξετάσαμε τα αρχεία μας και ανακαλύψαμε ότι ο λογαριασμός σας
AdSense είναι ζημιογόνος για τους διαφημιστές AdWords. Αν αφήναμε τον
λογαριασμό σας στο δίκτυο εκδοτών μας, μπορεί μελλοντικά να προκαλούσε
οικονομικές ζημίες στους διαφημιζόμενους. Γι’ αυτό αποφασίσαμε να τον
απενεργοποιήσουμε.

Κλικ δεν έκανα και επίσης δεν έκανε και κανένας άλλος. Το ποσοστό των κλικς σε σχέση με τις εμφανίσεις ήταν κάτω από 1%. Είχαν συγκεντρωθεί περίπου 27 ευρώ όλα κιόλα στο λογαριασμό μετά από σχεδόν 1 μήνα λειτουργίας. Πως μπορώ να προκαλέσω οικονομική ζημιά στους διαφημιζόμενους όταν δεν γίνονται μη έγκυρα κλικς;

Άβαταρ μέλους
falegk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από falegk » 28 Απρ 2012 11:15

Κάπως πρέπει και η google να βγάλει λεφτά αδερφέ.
Σου κλείνει εσένα (και ακόμα μερικές χιλιάδες άτομα) τον λογαριασμό και τσεπώνει τα λεφτά απο τους διαφημιζόμενους που ένα ποσό ηταν να πάρεις και εσύ.

ειμαι πεπεισμένος πλέον οτι κάπως ετσι δουλεύουν.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 28 Απρ 2012 12:14

@ φαλεγκ
Δεν μπορω να καταλαβω με τη λογικη κανετε τετοιες διαπιστωσεις και εισαστε και πεπεισμενη κιολας!
@ιο παςς
Εχει διαβασει τους ορους του προγραματος?
εισαι σιγουρος για της μεθοδους που χρησιμοποιουσες?
κατι εκανες στραβα,προσπαθησε να βρεις τι ηταν αυτο και την επομενη φορα εαν και εφοσον σου δωθει ευκαιρια μην το ξανακανεις..
Εαν παλι τα εξετασεις ολα και δεις οτι δεν εχεις κανει απολυτως τιποτα στραβα μην ξανα ασχοληθεις με αυτο τον τροπο κερδους και ψαξε για εναλακτικες....

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 28 Απρ 2012 14:01

Σε καμία περίπτωση το AdSense δεν είναι ζημιογόνο για τους διαφημιστές, το αντίθετο συμβαίνει.

Τον τελευταίο καιρό έβγαλα το συμπέρασμα πως το AdSense είναι εξαιρετικά ζημιογόνο για τους εκδότες και δεν τους συμφέρει καθόλου.

Είναι απλά μια εύκολη λύση για να βγάλεις ένα χαρτζιλίκι και τίποτε άλλο.
Από τα δικά μου στατιστικά προκύπτει πως το 5% κάνει κλικ στις διαφημίσεις. Το υπόλοιπο 95% μόνο τις βλέπει άλλα ήδη ο σκοπός του έχει επιτευχθεί.

Είναι μεγάλη υπόθεση μόνο και μόνο να δει κάποιος μια διαφήμιση χωρίς να κάνει κλικ.
Η διαφήμιση που θα δει ο χρήστης αποτυπώνεται στο υποσυνείδητό του και θα την έχει πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού του. Μια υπενθύμιση αρκεί να του δώσει την αίσθηση οικειότητας προς τον εκάστοτε διαφημιζόμενο.

Φίλε io_pas μην αγχώνεσαι για το ban δεν αξίζει, εγώ σκέφτομαι να το αφαιρέσω τελείως.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Απρ 2012 14:13

vassilism έγραψε: Το υπόλοιπο 95% μόνο τις βλέπει άλλα ήδη ο σκοπός του έχει επιτευχθεί.

Είναι μεγάλη υπόθεση μόνο και μόνο να δει κάποιος μια διαφήμιση χωρίς να κάνει κλικ.
Η διαφήμιση που θα δει ο χρήστης αποτυπώνεται στο υποσυνείδητό του και θα την έχει πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού του. Μια υπενθύμιση αρκεί να του δώσει την αίσθηση οικειότητας προς τον εκάστοτε διαφημιζόμενο.
+100
Ιδίως κάτι κόμματα που διαφημίζονται τώρα ενόψει των εκλογών με πιασάρικα σλόγκαν γράφονται για τα καλά στον εγκέφαλο.
Θυμάμαι μια φορά που είχε έρθει ένας για δημοσκόπηση προϊόντων και με ρώτησε αν ξέρω τα μπισκότα τάδε.Του απάντησα όχι,αλλά μόλις μου έδειξε το σήμα διαπίστωσα ότι τα είχα αγοράσει κάποιες φορές.Θυμόμουν το σήμα.

leandroz21
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από leandroz21 » 18 Δεκ 2012 11:47

Παιδια εχει τυχει σε κανενα απο σας να του επιστρεψουν το λογαριασμο?
Ειχα κανει σε παλαιοτερη μου ιστοσελιδα λογαριασμο, μου τον κλεισανε λογω περιεχομενου και με τη νεα ιστοσελιδα που δημιουργησα εκανα καινουργιο λογαριασμο αλλα φαινεται βρηκαν απο τα στοιχεια μου και μου τον κλεισανε και αυτον γιατι η διαγραφη τους ειναι για παντα! . Εστειλα μυνημα στο support και τους εξηγησα οτι ετσι και ετσι εγινε γιαυτο εκλεισε ο λογαριασμος κτλπ, υπαρχει καμια ελπιδα να παρω το λογαριασμο μου πισω και τελοσπαντων να δουλεψω ξανα στη καινουργια σελιδα μου με adsense?

Άβαταρ μέλους
lampadarios

Δημοσίευση από lampadarios » 18 Δεκ 2012 16:19

vassilism έγραψε: Είναι απλά μια εύκολη λύση για να βγάλεις ένα χαρτζιλίκι και τίποτε άλλο.
Από τα δικά μου στατιστικά προκύπτει πως το 5% κάνει κλικ στις διαφημίσεις. Το υπόλοιπο 95% μόνο τις βλέπει άλλα ήδη ο σκοπός του έχει επιτευχθεί.
10000 visitor * 5% clicks * 0.40 = 200 Euro
Δε μοιάζει για χαρτζηλίκι
και αν ισχύει το παρακάτω, υπολόγισε:
www.emarketer.com/Article.aspx?R=1008791

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 18 Δεκ 2012 16:23

Από πού προκύπτει το 5% και από πού το 0,40€;Κάθε σελίδα έχει διαφορετικά ποσοστά και κόστος στο κλικ.

Άβαταρ μέλους
exchangetrafficnet
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από exchangetrafficnet » 25 Δεκ 2012 23:17

'Εχω διαβάσει σε ξένα forum για χρήστες που κατάφεραν να πάρουν πίσω το λογαρισμό τους πχ. ένας προγραμματιστης που εφτιαχνε free website templates για download και είχει ενσωματώσει τον κώδικα του στο template με αποτέλεσμα να φαίνονται οι διαφημίσεις του σε χιλίαδες site που είχαν εγκαταστησει το template έφαγε φυσικά ban αλλα τους εξήσησε τι είχε γίνει και του επανέφεραν το λογαρισμό του.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Δεκ 2012 20:42

lampadarios έγραψε: 10000 visitor * 5% clicks * 0.40 = 200 Euro
αν έβγαζα 200 ευρώ την ημέρα από το FreeStuff.gr δε θα είχα άλλη δουλειά...
...τον μήνα μπορεί... :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
lampadarios

Δημοσίευση από lampadarios » 27 Δεκ 2012 22:38

cordis έγραψε: αν έβγαζα 200 ευρώ την ημέρα από το FreeStuff.gr δε θα είχα άλλη δουλειά...
Αυτό λέω ρε παιδιά.
Αν μπορέσεις να κάνεις ένα καλό site που να έχεις πολλές επισκέψεις, μπορείς να βγάλεις αυτά τα λεφτά. Και 200 Ευρώ την ημέρα λίγα θα είναι.
Οπως πχ www.neolaia.gr/about/stats
Νομίζω ότι το freestuff δεν μπορεί να βγάλει τα χρήματα αυτά γιατί οι επισκέπτες του δεν είναι "άσχετοι", δεν είναι απλοί επισκέπτες. Ασχολούνται με την τεχνολογία, πολλοί έχουν εγκαταστήσει και adblock και ίσως η διαφήμιση google θα έπρεπε να είναι σε καλύτερο σημείο.
Συμφωνείτε;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Δεκ 2012 15:47

lampadarios έγραψε: Νομίζω ότι το freestuff δεν μπορεί να βγάλει τα χρήματα αυτά γιατί οι επισκέπτες του δεν είναι "άσχετοι", δεν είναι απλοί επισκέπτες. Ασχολούνται με την τεχνολογία, πολλοί έχουν εγκαταστήσει και adblock και ίσως η διαφήμιση google θα έπρεπε να είναι σε καλύτερο σημείο.
Συμφωνείτε;
σωστός! 100%

το θέμα είναι ότι πολλοί δεν καταλαβαίνουν ότι με τους adblockers "σκοτώνουν" τα sites...

κι αν θες βάζω και τα ads σε καλύτερες θέσεις, αλλά για το κράξιμο που θα φάω δεν αξίζει... :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 07 Ιαν 2013 23:16

lampadarios έγραψε:
cordis έγραψε: αν έβγαζα 200 ευρώ την ημέρα από το FreeStuff.gr δε θα είχα άλλη δουλειά...
Αυτό λέω ρε παιδιά.
Αν μπορέσεις να κάνεις ένα καλό site που να έχεις πολλές επισκέψεις, μπορείς να βγάλεις αυτά τα λεφτά. Και 200 Ευρώ την ημέρα λίγα θα είναι.
Οπως πχ www.neolaia.gr/about/stats
Νομίζω ότι το freestuff δεν μπορεί να βγάλει τα χρήματα αυτά γιατί οι επισκέπτες του δεν είναι "άσχετοι", δεν είναι απλοί επισκέπτες. Ασχολούνται με την τεχνολογία, πολλοί έχουν εγκαταστήσει και adblock και ίσως η διαφήμιση google θα έπρεπε να είναι σε καλύτερο σημείο.
Συμφωνείτε;
το neolaia.gr νομιζεις οτι βγαζει? αν ειδα καλα τοσο τον κοσμο οσο και τα pages views ουσιαστικα οι χρηστες βλεπουν 2 σελιδες ή απλα εχει πανω απο 60% bounce, οποτε παιζει το freestuff να βγαζει πιο πολλα...

Άβαταρ μέλους
gagger

Δημοσίευση από gagger » 21 Ιαν 2013 23:12

Cordis αμα βάλεις ακομα 2 διαφημίσεις κάπου έξυπνα θα βγάζεις πολύ περισσότερα... ίσως για 2-3 μέρες για δοκιμή πχ ανάμεσα σε πόστ ενα 468χ60 η ένα λινκ γιουνιτ και τα λοιπα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Ιαν 2013 01:03

αν βάλω ακόμα 2 διαφημίσεις ξέρεις πόσοι θα αρχίζουν να με βρίζουν εδώ μέσα;
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες