Αγορά laptop

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gwgw
Honorary Member

Αγορά laptop

Δημοσίευση από gwgw » 01 Μάιος 2012 00:02

Γεια σας παιδιά! Επειδή δυσκολεύομαι να καταλήξω κάπου, θα ήθελα τα φώτα σας επί του θέματος...

Φίλη ψάχνει για laptop. Έχει αποφασίσει για Dell αλλά δεν ξέρει ποιο μοντέλο.
Χρήση (στο περίπου): internet, μουσική/ταινίες, παιχνίδια (όμως όχι και τίποτα extreme σε απαιτήσεις από ότι μπορώ να καταλάβω), office, photoshop.
Να σημειώσω ότι δε σκοπεύει να το αλλάξει και πολύ σύντομα.
Μεταξύ των παρακάτω ποιο θα προτείνατε;

Inspiron Q15R (N5110) Switch i7-2670QM 6GB Black
Dell XPS L502x i7-2670/6GB/750GB/GT540 2GB/WTHP 2Y NBD
DELL XPS L502X DLNBXPS0519
Dell XPS 15 (L502X) - i7-2670QM - Full HD

Από όσα διάβασα κατάλαβα ότι πρακτικά μάλλον δε θα καταλάβει διαφορές μεταξύ 2630 και 2670. Ισχύει;
Για τις κάρτες γραφικών δεν έχω βγάλει συμπέρασμα αν και μεταξύ των Ge Force GT 540M 2 GB και GeForce GT 525M 1GB που παίζουν σε αυτά τα μοντέλα, φαντάζομαι ότι η πρώτη θεωρείται καλύτερη;
Η ανάλυση 1366x768 (στα περισσότερα μοντέλα) ή 1920x1080, να θεωρηθεί δευτερεύουσας σημασίας;
Κάπου διάβασα για θέματα θέρμανσης, παίζει κάτι τέτοιο;

Έχω μπερδευτεί :oops: , θα περιμένω τις γνώμες σας και ελπίζω να βγάλω άκρη.
Τα παραπάνω μοντέλα δεν έχουν και μεγάλες (νομίζω) διαφορές και αδυνατώ να αποφασίσω και να προτείνω.
Ευχαριστώ!

ΥΓ.: Δε γνωρίζω τι παίζει με τα καταστήματα, αν κάποιος θέλει να δώσει και εκεί συμβουλή, είναι εντελώς καλοδεχούμενη! Και αν θέλετε να προτείνετε και κάποιο άλλο μοντέλο επίσης δεκτό, προφανώς!
Όλα θα πάνε καλά στο τέλος. Αν δεν πάνε καλά, δεν είναι το τέλος.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Αγορά laptop

Δημοσίευση από michalis1984 » 02 Μάιος 2012 09:48

Αφού θέλει να το κρατήσει για καιρό τότε να πάει σέ κάποιο απο τα L502x με την 540 κάρτα γραφικών και FHD ανάλυση. Επίσης έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής αφού θεωρούνται πιο premium μοντέλα. Όντας κάτοχος inspiron q15r και L702x (που είναι το μεγάλο αδελφάκι του 502x) μπορώ να σε επιβεβαιώσω για αυτό. Επίσης το trackpad είναι ανώτερο. Η 768 ανάλυση είναι μικρή για σοβαρή ασχολία με photoshop, επίσης η 525 είναι πιο αδύναμη.
best seller

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορά laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Μάιος 2012 09:50

Γωγώ Καλημέρα και καλό μήνα κι από εδώ :D :D
Προσωπικά είμαι εναντίον των Laptops κλπ συναφών, για λόγους όπως αυτοί που αναφέρεις.
Θεωρώ την κατηγορία αυτή των Η/Υ, ως λύση για άτομα που μετακινούνται διαρκώς (στελέχη επιχειρήσεων, κλπ), ή ελεύθερων επαγγελματιών (π.χ. ίσως cordis).
Γι'αυτό και είναι αστέρια για εφαρμογές γραφείου. Κάποια ακριβότερα, με ισχυρότερες κάρτες γραφικών, και γενικότερα με μεγαλύτερη ισχύ γραφικών, απευθύνονται σε επαγγελματίες εφαρμογών γραφικών (Corel, CAD, κλπ).
Για το φάσμα χρήσης που γράφεις, πιστεύω ότι το οποιοδήποτε laptop θα σε δεσμεύσει.
Ένα PC (πυργάκος, ή desktop), θα σου βγει πολύ πιο ευέλικτο, ακόμα και στην πορεία των πραγμάτων.
Παίρνεις όποιο Τροφοδοτικό θέλεις, για να 'ταΐσει' όποια 'τρελλή' κάρτα γραφικών βάλεις, όση μνημάρα RAM θέλεις, τόσο για το PC σου, όσο για την ίδια την κάρτα γραφικών.
Παίζεις με Μητρικές Κάρτες που εσύ θέλεις, για να είναι συμβατές με όποια τρελλή επιθυμία σου (συνολάκι όλων των προηγούμενων).
Επίσης, ακόμα κι η Μητρική Κάρτα να σου χαλάσει, μπορείς μόνη σου, ν'ανοίξεις το PC σου, και να την αλλάξεις σαν κυρία.
Χώρια του ότι τελικά το κοστουμάκι θα σου βγει και -σε αναλογία- πολύ φθηνότερο. :wink:

vpm

Αγορά laptop

Δημοσίευση από vpm » 03 Μάιος 2012 12:31

Καλημερα, σαν κατοχος του XPS L502X ας προχωρησει αφοβα στην αγορα η φιλη...το εχω κανα 2μηνακι και παει σφαιρα. Επισης ειμαι με τον i5 επεξεργαστη αλλα με την 540 GPU και για την ιδια χρηση σχεδον με τη φιλη σου.οκ τρεχω και καποια σχεδιαστικα μηχανολογικα και δεν εχω κανενα παραπονο. Ανεφερα τον i5 γιατι πιστευω πως και με αυτον δε θα χει κανενα προβλημα.

Να συμφωνησω και με το παιδι απο πανω που λεει για το trackpad,καθοτι κι εγω ανηκω σε αυτους που το trackpad σχεδον ποτε δεν το χρησιμοποιουσα και σε αυτο εχω αρχισει και το τιμω :P Επισης στα πολυ υπερ,ειναι τα ηχεια JBL με subwoofer τα οποια ειλικρινα σε συνδυασμο με τα υπολοιπα specs κανουν μια προβολη πολυ καλη ή αν θες κανεις κι ενα παρτυ ολοκληρο :)

P.S: Δεν εχω καμια σχεση με την DELL απλα ευτυχης κατοχος :))

Και μια ερωτηση αν ξερει κανεις,επειδη εκανα format προχτες το προγραμμα για το WAVES MAXXAudio3 ξερει κανεις που το βρισκουμε?

Άβαταρ μέλους
gwgw
Honorary Member

Αγορά laptop

Δημοσίευση από gwgw » 04 Μάιος 2012 14:08

Ευχαριστώ πολύ και τους τρεις σας για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Θα μεταφέρω τα σχόλιά σας και θα την αφήσω να αποφασίσει. Νομίζω αν ήμουν εγώ στη θέση της μάλλον μεταξύ του 2ου και 3ου θα επέλεγα τελικά.

DGeorge δεν την εξυπηρετεί πρακτικά την κοπέλα κάτι άλλο πέρα από laptop γι΄αυτό και δεν ανέφερα καθόλου την περίπτωση desktop pc.

Ευχαριστώ και πάλι που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε. :)
Όλα θα πάνε καλά στο τέλος. Αν δεν πάνε καλά, δεν είναι το τέλος.

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες