Απορίες με αφορμή την SQLite που χρησιμοποιεί ο Firefox στους σελιδοδείκτες του

Γενικές συζητήσεις για SQL και SQL Servers (RDBMS)

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ThanosT

Δημοσίευση από ThanosT » 01 Μάιος 2012 20:41

Καταρχήν πριν θέσω το ερώτημα μου, σας ξεκαθαρίζω ότι η επαφή μου με τον προγραμματισμό και τις βάσεις δεδομένων είναι καθαρά ερασιτεχνική.

Έτυχε να βρεθώ σε αυτή τη σελίδα http://www.javaworkspace.com/connectdat ... tSQLite.do όπου μιλάει για το ότι οι Σελιδοδείκτες του Firefox αποθηκεύονται χρησιμοποιώντας τη βάση δεδομένων SQLite και το άρθρο λέει πως να συνδεθούμε μέσω Java στην SQLite.

Έτσι λοιπόν μου γεννήθηκε μια απορία. Πως γίνεται ο Firefox να χρησιμοποιεί μια βάση δεδομένων και να μην την εγκαθιστάμε εμείς ; Εγκαθίσταται αυτόματα στον υπολογιστή μας με το που εγκαθιστάμε τον Firedox ;

Γιατί αν υποθέσουμε ότι εγώ κάνω ένα απλό προγραμματάκι σε Java το οποίο θα συνδέεται στην SQLite και απ εκεί θα διαβάσει ορισμένες εγγραφές και μετά μας τις παρουσιάζει. Αν εγώ θέλω αυτό το προγραμματάκι να το παίξει και κάποιος άλλος στον οποίο θα το δώσω, υποθέτω πως εκείνος για να το τρέξει θα πρέπει να κατεβάσει και να εγκαταστήσει την SQLite σωστά ;

Το ερώτημα μου είναι το εξής :
Πως γίνεται ο Firefox να χρησιμοποιεί για το σύστημα Σελιδοδεικτών του τη βάση δεδομένων SQLite αφού εμείς δεν την έχουμε εγκαταστήσει ;
Ας είμαστε αισιόδοξοι ακόμα και τώρα

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 01 Μάιος 2012 23:40

Το λέει στην 1η παράγραφο της σελίδας στην οποία αναφέρεσαι:
SQLite is a software library that implements a self-contained, serverless, zero-configuration, ...
Με άλλα λόγια, η SQLite είναι embedded library (.dll στα Windows, .so στο Linux). Δεν χρειάζεται εγκατάσταση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βάσεις Δεδομένων και SQL - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης