Το facebook σώζει ζωές

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dma

Το facebook σώζει ζωές

Δημοσίευση από dma » 02 Μάιος 2012 14:29

Μια νέα υπηρεσία εγκαινίασε το facebook για τους χρήστες των Η.Π.Α και της Αγγλίας, μέσω της οποίας οι συνδρομητές μπορούν να δημοσιεύσουν αν είναι δότες οργάνων στο προφίλ τους.

Μάλιστα ο ίδιος ο Zuckerberg πήγε στο τηλεοπτικό show, Good Morning America του ABC για να ανακοινώσει τη νέα δυνατότητα, επιβεβαιώνοντας τις φήμες που κυκλοφόρησαν νωρίτερα λέγοντας πως «έχει τη δύναμη να σώσει ζωές.»

Η νέα δυνατότητα του Facebook είναι κάπως «θαμμένη» τώρα, έτσι δεν είμαι σίγουρος πόσοι άνθρωποι θα το παρατηρήσουν, εκτός αν το Facebook στείλει κάποιο είδος της κοινοποίησης.

Οι γιατροί και οι άνθρωποι που ασχολούνται με τη δωρεά οργάνων φαίνονται αισιόδοξοι με το γεγονός οτι το facebook ενθαρρύνει περισσότερους ανθρώπους να εγγραφούν ως δότες, σύμφωνα με τους New York Times. «Είναι μια ιστορική μέρα για τις μεταμοσχεύσεις,» δήλωσε ο Δρ Αντριου Κάμερον, ο διευθυντής χειρουργικής μεταμοσχεύσεων ήπατος στο νοσοκομείο Johns Hopkins.
πηγή: http://www.e-tek.gr/site/archives/5330
e-tek.gr
νέα |τεχνολογία | κινητά | gadgets | video games | ταινίες | science | παράξενα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Το facebook σώζει ζωές

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Μάιος 2012 16:15

Καλο αλλα μονο για να πει καποιος αν ειναι δωρητης η οχι και να παρακινησει και αλλους

πρακτικα δεν ξερω ποσο θα εχει χρηση γιατι αν συμβει το απευκταιο δεν νομιζω να ψαχνει καποιος της οικογενειας η της υπηρεσιας μεταμοσχευσεων αν ειναι δοτης η οχι!

μονο η ταυτοτητα δοτη ειναι χρησιμη ανα πασα στιγμη που θα συμβει κατι

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Το facebook σώζει ζωές

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 02 Μάιος 2012 19:34

Μια νέα υπηρεσία εγκαινίασε το facebook
ο ίδιος ο Zuckerberg πήγε στο τηλεοπτικό show για να ανακοινώσει τη νέα δυνατότητα, επιβεβαιώνοντας τις φήμες που κυκλοφόρησαν.
Ο ίδιος ειναι δωρητής (ή δότης, δε ξερω πως λεγεται)? Γιατι δε βλεπω να το γραφει στο Profil του...
:roll:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
nirvana

Το facebook σώζει ζωές

Δημοσίευση από nirvana » 03 Μάιος 2012 11:37

Νομίζω ότι κάτι αλλάζει, και στην Ευρωπαική Ένωση θα ειναι όλοι υποχρεωτικά δότες (με κάποιες εξαιρέσεις - θρησκευτικούς λόγους κ.λ.π).

Δεν ξέρω ούτε γιατί το ξερω, ούτε κατά τι ποσοστό είναι αλήθεια. Απλά κάπου το είχα ακούσει και είπα να το ξεφουρνήσω :)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Το facebook σώζει ζωές

Δημοσίευση από fiskilis » 03 Μάιος 2012 13:04

με το ζορι να ειναι κατι καποιος ακομα και αν το θελει απο μονος του μου θυμιζει αλλες πρακτικες πολυ ασχημες!

Άβαταρ μέλους
nirvana

Το facebook σώζει ζωές

Δημοσίευση από nirvana » 03 Μάιος 2012 13:58

Ξαναλέω, δεν το έχω ακούσει από κάποια έγκυρη πηγή, πιθανό να μην ισχύει.

Με το ζόρι δεν είναι σωστό, συμφωνώ. Μπορεί να έχουν όλοι default τιμή δότης, και να πάνε, αν θέλουν, να δηλώσουν ότι εγώ δεν θέλω να είμαι. Το αντίθετο δηλαδή από αυτό που γίνεται σήμερα. Αυτό δεν θα μου φαινόταν κακό προσωπικά.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Το facebook σώζει ζωές

Δημοσίευση από deninho » 04 Μάιος 2012 02:14

Στην Ευρωπαϊκή Ένωση είχες ακούσει, ή στην Ελλάδα; Γιατί για εδώ πέρα είχε προταθεί από τον υπουργό υγείας να ψηφιστεί νομοσχέδιο με το οποίο θα γίνουμε υποχρεωτικά όλοι δότες.

Ενώ είμαι υπέρ της δωρεάς οργάνων, αν με υποχρεώνουν να γίνω δωρητής μάλλον θα τσινίσω. Είμαι και αντιδραστικό στοιχείο :P

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Το facebook σώζει ζωές

Δημοσίευση από dva_dev » 04 Μάιος 2012 03:49

Γιατί για εδώ πέρα είχε προταθεί από τον υπουργό υγείας να ψηφιστεί νομοσχέδιο με το οποίο θα γίνουμε υποχρεωτικά όλοι δότες
Δεν είχε προταθεί απλώς, ισχύει.

http://www.hellenicparliament.gr/UserFi ... am-pap.pdf
http://www.eom.gr/index.php?option=com_ ... 37&lang=el

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες