Δημιουργία e-shop με wp ξανά η αλλαγή σε magento?

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
megsk

Δημοσίευση από megsk » 07 Μάιος 2012 12:48

Θα ήθελα να συζητήσουμε για την δημιουργία ενός e-shop σε wordpress . 1ον έχω ξανακάνει πάνω από 10 φορές και μου φάνηκε εύκολο , καθώς και ασφαλές αφού δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι στιγμής. Το θέμα μου είναι πως σκέφτομαι μια καινούρια δουλεία που έχω αναλάβει να την υλοποιήσω σε magento . Ξέρω είναι πιο απαιτητικό σε πόρους γενικά και δυσκολότερο στο customize αλλά συνέχεια το μάτι μου εκεί πέφτει! Αν το κάνω σε wordpress πάλι , να χρησιμοποιήσω το wp-commererce που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα ή να δοκιμάσω το Jigoshop το οποίο μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση καθώς και responsive? Πέριμένω απαντήσεις γιατί θα σκάσω με τρώει να το κάνω σε magento αλλά κατά πόσο η αλλαγή θα είναι η σωστή.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 08 Μάιος 2012 17:01

Προσωπικά, χρησιμοποιώ το WooCommerce και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα απολύτως.

Θα στο πρότεινα, χωρίς κανένα προβληματισμό.

DCAKIS

Δημοσίευση από DCAKIS » 08 Μάιος 2012 20:40

Μπά το magento έχει υπερβολικά μεγάλη βάση πρέπει να συμβουλευτής τους Magenius για να μην (σέρνετε, αλλά εξαρτάτε και απο το hosting σου) αλλά όπως και να έχει ακόμα και στο backoffice είναι αργό .Πολύ καλό Top αλλά αργό .
Presta έχεις δοκιμάσει ?

akisk555

Δημοσίευση από akisk555 » 09 Μάιος 2012 04:41

Βασιλακη στο WooCommerce πως βάζουμε τα ελληνικά και από που να τα κατεβάσω;

megsk

Δημοσίευση από megsk » 09 Μάιος 2012 08:58

pretashop δεν έχω δοκιμάσει αλλά δεν θέλω κιόλα να αλλάξω wordpresss με pretashop, μόνο με magento. To woocomerce για πες μερικές πληροφορίες είναι βολικό στο theming ? Με payment gateways για ελληνικές τράπεζες τι παίζει (φαντάζομαι ισχύει το ίδιο με e-commerce αλλά ρωτάω για να είμαστε σίγουροι)?

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 09 Μάιος 2012 09:27

Για το WooCommerce υπάρχουν όλα τα GateWays με ελληνικές τράπεζες, μπορείς να μου ζητήσεις όπιο χρειάζεσαι.

Στο theming είναι υπερβολικά εύκολο, ίσως πιο εύκολο από άλλα συστήματα μιας και στηρίζεται και στην λογική π[ου στηρίζεται το WordPress.

Ελληνικά διαθέτει, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που διαθέτουν και τα υπόλοιπα συστήματα, .mo/.po files που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

megsk

Δημοσίευση από megsk » 09 Μάιος 2012 10:09

ενδιαφέρον το woocomerce θα το προσπαθήσω ¨) . Αν και το theming είναι αρκετά απλό σαν theming σε wordpress θα το υιοθετήσω¨). Ευχαριστώ basilakis εάν χρειαστώ κάτι για gateways θα σε ειδοποιήσω thanx και πάλι

akisk555

Δημοσίευση από akisk555 » 09 Μάιος 2012 14:31

τα .mo/.po Που μπορω να τα βρω;; υπαρχει καποιο link;

Άβαταρ μέλους
MrStigmaHost

Δημοσίευση από MrStigmaHost » 17 Μάιος 2012 12:08

akisk555 έγραψε:τα .mo/.po Που μπορω να τα βρω;; υπαρχει καποιο link;
τα βρισκεις μεσα στο dir του plugin /wp-content/plugins/woocommerce/languages/

με ενα editor σαν το POEdit τα φτιαχνεις και τα μετονομαζεις σε woothemes-el_GR.mo και woothemes-el_GR.po
Εικόνα

megsk

Δημοσίευση από megsk » 24 Μάιος 2012 13:57

για το theme το po το βρίσκεις στον φάκελο languageς του theme και μετά αφού το μορφοποιήσεις το κάνεις αποθήκευση στο root του theme με όνομα el.mo

baronetto
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από baronetto » 28 Μάιος 2012 16:02

Basilakis έγραψε:Για το WooCommerce υπάρχουν όλα τα GateWays με ελληνικές τράπεζες, μπορείς να μου ζητήσεις όπιο χρειάζεσαι.

Στο theming είναι υπερβολικά εύκολο, ίσως πιο εύκολο από άλλα συστήματα μιας και στηρίζεται και στην λογική π[ου στηρίζεται το WordPress.

Ελληνικά διαθέτει, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που διαθέτουν και τα υπόλοιπα συστήματα, .mo/.po files που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
Που θα μπορούσα να βρω pαυμεντ gateways του wooCommerce για τις ελληνικές τράπεζες και με τι κόστος?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

kostasdhm

Δημοσίευση από kostasdhm » 05 Ιουν 2012 12:34

Πιστεύω ότι η επιλογ'η πρέπει να γίνεται με βάση τις απαιτήσεις και τις ανάγκες του παλάτη. Αν μπορείς να το καλύψεις με WordPress τότε διάλεξε αυτό σας λύση και παράλληλα ξεκίνα να μάθεις πώς λειτουργεί το magento. Το magento έχει απίστευτα πολλές δυνατότητες αλλά πραγματικά παίρνει πολύ χρόνο για να το μάθει κανείς. Μπορείς να αρχίσεις να φτιάχνεις κάποια σελίδα για να εξικοιωθείς και όταν νιώθεις έτοιμος το προτείνεις.
Διπλωματικές Εργασίες -
Εργασίες ΕΑΠ

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες