Πρόβλημα με wordpress μεταφορά δεδομένων (Solved)

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
nzak

Δημοσίευση από nzak » 08 Μάιος 2012 11:34

Παιδιά καλημέρα σας!

Θα ήθελα λίγο αν μπορείτε να μου δώσετε κάποια βοήθεια. Έχω δημουργήσει ένα site σε wordpress για μια εργασία του πανεπιστημίου και δοκίμασα να το ανεβάσω σε έναν server που μου έδωσαν πρόσβαση ο οποίος υποστηρίζει PHP version 5.1.6. Το site που έφτιαξα, χρειάζεται τουλάχιστον PHP 5.2.4. Δέν γίνεται να κάνουν upgrade τον server οπότε αναγκαστικά πρέπει να μεταφέρω το wordpress site σε παλαιότερη έκδοση. Κατέβασα λοιπόν την 3.1 και θέλω να περάσω τα δεδομένα μου από τη βάση που είχα στη νέα βάση που έφτιαξα για την παλαιότερη έκδοση; Γίνεται αυτό ή δεν συνεργάζονται μεταξύ τους τα αρχεία; Πρέπει να κάτσω από την αρχή να φτιάξω όλες τις κατηγορίες, posts κτλ κτλ; Αν μπορείτε πείτε μου τη γνώμη σας.

Ευχαριστώ πολυ.

vaggogol
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vaggogol » 09 Μάιος 2012 10:57

Για τα posts και τις κατηγορίες και τα υπόλοιπα στοιχεία αμοιγώς wordpress, μπορείς να κάνεις export από το παλιό άν το έχεις κάπου live και την συνέχεια import στο καινούργιο απο το διαχειριστικό περιβάλλον στο tools.

Έχω όμως την αίσθηση ότι μπορείς να το κάνεις και απευθeίας με .sql αρχείο το οποίο θα περάσει όλα τα δεδομένα τις παλιάς βάσης στην νέα, αν και πρέπει να εγκαταστήσεις και όλα τα plugins που είχες χρησιμοποιήσει πρώτα. Ενδεχομένως να έχεις και πρόβλημα με τα plugin αν και μου φαίνεται πολυ εξεζητημένο για αυτές τις εκδόσεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης