Advertising Panel Display

Ψάχνετε να βρείτε συνεργάτες ή επενδυτές για κάποιο project σας; Αυτή η περιοχή είναι για εσάς. Έχετε όλα τα στοιχεία του project σας έτοιμα, γιατί θα σας τα ζητήσουν.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 10 Μάιος 2012 00:28

Γεια χαρά σε όλους

Πριν μερικές μέρες έτυχε να μιλάω με ένα παιδί όπου θέλει να φτιάξει ένα διαφημιστικό πάνελ για το περίπτερο του, αφού συζητήσαμε για λίγο και μου είπε το πως θέλει να το παρουσιάσει μου γεννήθηκε το ερωτηματικό ? Γιατί να είναι στατικό πάνελ;

Δεν θα ήταν καλύτερα να υπήρχε μια μεγάλη ΤV/panel και να μπορεί να παρουσιάσει περισσότερα διαφημιστικά;;

Πχ όπως τα πάνελ που έχουν στο ποδόσφαιρο!

Φυσικά αυτά είναι αρκετά ακριβά, αλλά δεν είναι απλησίαστα και υπάρχουν αρκετές επιλογές από όσο το έψαξα.

Έτσι λοιπόν η ιδέα μου είναι να μαζευτούμε 10-20 άτομα όπου θα διαθέσουμε 100-150 ευρώ ο καθένας με σκοπό να αγοράσουμε και να στήσουμε 1 τέτοιο πάνελ σε ένα περίπτερο

Η λειτουργία του θα είναι ως εξής
Στήνουμε ένα Ad Server πχ http://www.openx.com/
και διαφημίζουμε internetika banner
το περίπτερο έχει internet έτσι μπορεί να παρουσιάζει μια σελίδα όπου θα δείχνει ΜΟΝΟ το διαφημιστικά.

Εάν δείχνουμε 30sec ads έχουμε 120 διαφορετικές διαφημίσεις την ώρα
Εάν ο κάθε διαφημιζόμενος εμφανίζεται 3 φορές την ημέρα μπορούμε να έχουμε
60minutes / 30sec = 120ads X 8hours = 960 ads total
Εάν χρεώσουμε 0.10 cents την διαφήμιση την ημέρα έχουμε
0.10cents X 960ads = 96 ευρώ Χ 30 ημέρες = 2880 ευρώ
Φυσικά χρειάζεται περαιτέρω μελέτη
(πχ το πως θα γίνει η κατασκευή! ποσοστά του περίπτερου! κλπ)

Αν λειτουργήσει η παραπάνω θεωρία θα έχουμε κάνει απόσβεση σε σχεδόν ένα μήνα.
Και ο σκοπός είναι ΕΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ να φτιαχτεί ένα network από περίπτερα.

Χωράνε όλοι όσοι...
Έχουν να διαθέσουν ένα μικρό χρηματικό ποσό (το προανέφερα πιο πάνω) για το ξεκίνημα.

Έχουν γνώσεις πάνω σε..
ip networks, servers, php, mysql, graphics design, flash, video, html, marketing, promotion.

Θέλουν να γίνουν συνεργάτες/συνέταιροι..
Και μπορούν να συμμετέχουν και να δημιουργήσουν μια εταιρία με ότι συνεπάγεται και χρειάζεται μια τέτοια ενέργεια.

Το ρίσκο
Επειδή είναι απλά θεωρία και δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί κάποια εταιρία από όσους ενδέχεται ενσωματωθούν στην εν λόγο φάση
όλες οι αποδείξεις για αγορές θα κοπούν στον δικαιούχο του περιπτέρου καθώς και όλες οι αποδείξεις για τις διαφημίσεις
αν τυχόν δεν περπατήσει θα έχουμε χάσει τα λεφτά που τυχόν θα βάλουμε ο καθένας και τον προσωπικό μας χρόνο (προσωπικά το θεωρώ μικρό ρίσκο σε σχέση με αυτά που θα μάθουμε).
Στο περίπτερο θα μείνουν τα panel αλλά απλά δεν θα μπορεί να τα χρησιμοποιήσει (εκτός αν μάθει πως να το λειτουργεί και στήσει όσα χρειαστούν χωρίς εμάς)

Το περίπτερο είναι σε κεντρικότατο σημείο στην Ν. Ιωνία ή στο Ηράκλειο Αθήνας.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 10 Μάιος 2012 19:32

ωραια ιδεα, απλως να διορθωσω ενα λαθος στους υπολογισμους σου:

λες 0.10 λεπτα η διαφημιση την μερα και η καθε διαφημιση εμφανιζεται 3 φορες την μερα...οποτε στον υπολογισμο του κερδους πρεπει να διαιρεσεις το 960 ads total με το 3 οποτε το μηνιαιο κερδος βγαινει στα 960 Ευρω.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 11 Μάιος 2012 06:40

Γεια σου free3yourmind
Μάλλον δεν το εξήγησα σωστά ή δεν διάβασες σωστά το ότι έγραψα
στον υπολογισμό μου είναι / 8
60minutes / 30sec = 120ads X 8hours = 960 ads total
8hours Χ 3times = 24 one day
οι 960 διαφημίσεις εμφανίζονται 3 φορές την ημέρα

Φυσικά αυτό είναι απλά θεωρία, φαντάσου να έχεις 1000 περίπτερα!

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 11 Μάιος 2012 11:28

αυτο που καταλαβα ηταν οτι 8 ωρες θα ειναι ο μεσος ορος ads που θα παιζουν σε μια μερα, γιατι δεν μπορεις να εχεις 100% πληροτητα και επισης κανεις δεν θα πληρωση να διαφημιστει στις 4 το πρωι που δεν θα δει κανεις την διαφημιση του.

Οπως και να εχει πολυ καλη η ιδεα, εστω και σαν πειραμα. ειμαι μεσα αν μαζετουν κι αλλοι και προχωρησει
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 11 Μάιος 2012 15:02

Μια χαρά ιδέα είναι. Είναι σαφές πως παραπάνω παρουσιάζεις μια γενική εικόνα και είναι σίγουρο πως για την υλοποίηση χρειάζεται πολύ μελέτη και έρευνα. Οι παρατηρήσεις μου είναι η εξής:

Θεωρώ λίγες τις εμφανίσεις (3), συνολικής διάρκειας 90 δευτερολέπτων, καθόλη τη διάρκεια του 24ωρου. Ως διαφημιζόμενος θα πλήρωνα δηλαδή 0.1 ευρώ την ημέρα δηλαδή 0,1*30=3ευρώ το μήνα για 90 δευτερόλεπτα διαφήμισης. Η ομολογουμένως μικρή τιμή σε συνδυασμό με τη μικρή διάρκεια των εμφανίσεων της διαφήμισης μου, πιθανότατα να με έκανε να μην θέλω να ασχοληθώ.

Αν όμως μου έδινες τη δυνατότητα να επιλέγω τον αριθμό εμφάνισης των διαφημίσεων μου, την ώρα εμφάνισης και τον τόπο εμφάνισης τότε θα το σκεφτόμουν δυο φορές. Για να σου κάνω ποιο ξεκάθαρο αυτό που έχω στο μυαλό μου, δες το παρακάτω παράδειγμα:

Έχω ένα κομμωτήριο στην Άνω Τούμπα συνοικιακό. Το να με βάλεις σε ένα περίπτερο στην Καλαμαριά το οποίο θα με εμφανίσει για 60 δευτερόλεπτα κατά τη διάρκεια της ημέρας και για 30 δευτερόλεπτα κατα τη διάρκεια της νύχτας δεν θα μου έλεγε κάτι.
Αν όμως μου έδινες ένα σύστημα στο οποίο θα συνδεόμουν διαδικτυακά και θα μπορούσα να βλέπω όλα τα περίπτερα στο δίκτυο και ταυτόχρονα να βλέπω που υπάρχει κενό ώστε να αγοράσω χώρο για τη διαφήμιση θα ήταν πολύ καλύτερο. Θα επέλεγα για παράδειγμα 2 περίπτερα στην Άνω Τούμπα και 3 στην Πυλαία που είναι δίπλα. Θα έβλεπα πως υπάρχει κενό στις:

13:28:30 - 13:29:00
14:12:00 - 14:12:30
14:12:30 - 14:13:00 κλπ.

Θα διάλεγα να αγοράσω την 2η και την 3η θέση για να με "παίξει" για ένα λεπτό συνεχόμενο τη ώρα που ο περισσότερος κόσμος επιστρέφει από τη δουλειά του και μπορεί να περάσει από το περίπτερο. Αντίστοιχα στην Πυλαία θα έκανα κάτι παρόμοιο για τρεις θέσεις. Με αυτόν τον τρόπο θα διάλεγα που θα εμφανιστούν οι διαφημίσεις μου, πότε και πόσες φορές.

Θα μπορούσες δηλαδή να προσφέρεις credits τα οποία θα αγοράσει ο διαφημιζόμενος και να του τα αφαιρείς ανάλογα με τον τόπο και το χρόνο. Για παράδειγμα:

Αγορά 50 credits - 20 ευρώ

Επιλέγει αυτός να βάλει διαφήμιση σε κεντρικό σημείο και ώρα αιχμής; Με μια κατάλληλη συνάρτηση προκύπτει ο αριθμός των credits που αφαιρούνται. Ας πούμε 5. Και αντίστοιχα σε ένα περίπτερο, όχι κεντρικό, την ίδια ώρα θα του αφαιρούνταν 2 credits.

Ο διαφημιζόμενος θα μπορεί να προαγοράσει για όλο το μήνα χώρο. Και εκεί θα μπορείς να τοποθετήσεις μια μεταβλητή στη συνάρτηση ώστε να του έρχεται φθηνότερα.

Το όλο συμπέρασμα από τα παραπάνω είναι πως αν αφήσεις το project να κυλίσει στο μονοδιάστατο τρόπο διαφήμισης των banners που εναλλάσονται κάθε 30 sec, δεν νομίζω να έχει απόδοση και πιθανότατα δεν θα πλησιάσει τα νούμερα που αναφέρερεις. Αν όμως προσφέρεις το κίνητρο να έχει ο διαφημιζόμενος τον έλεγχο τότε πιστεύω θα είναι καλύτερα.

Όπως καταλαβαίνεις από το παράδειγμα μου, έστησα τα πάντα, έφτιαξα το δίκτυο βρήκα διαφημιζόμενους και γενικά τα οικονόνησα! :D Το θέμα είναι πως κατά την αρχική υλοποίηση πρέπει να έχεις οργανώσει τα βήματα τα οποία έχεις σκοπό να κάνεις στο μέλλον ώστε να υπάρχει μια ομαλή μετάβαση στον τελικό σκοπό και εφόσον τον πετύχεις να μην είναι πολύπλοκος ο τρόπος οργάνωσης. Προσπάθησε μέσα στο μοντέλο που θα καταλήξεις να εφαρμόσεις, ο ρόλος σου στο τέλος να είναι καθαρά η παρατήρηση και τίποτα άλλο.

Όλα τα παραπάνω ήταν αποτέλεσμα brainstorming. Πιθανότατα κάποια να μην στέκουν και να υπάρχουν καλύτερες λύσεις. Πάντως παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρον όλα το εγχείρημα. GL
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 11 Μάιος 2012 15:04

Ναι το θέμα της πληρότητας σε τόσο μικρή κλίμακα (1 περίπτερο) είναι πρόβλημα,

το γεγονός όμως του ότι θα στοιχίζει μόλις 3 ευρώ το μήνα για να προβάλλει την διαφήμιση του καθημερινά όλο το μήνα είναι κάτι που μπορεί τα τοπικά μαγαζιά να το αγκαλιάσουν, ωστόσο όμως δεν χρειάζεται να έχεις 960 ads γιατί αυτό που πουλάς εδώ είναι ο χρόνος, μπορεί να έχεις λιγότερες και να αυξηθεί ο χρόνος παρουσίας.

όσο για την βραδινή διαφήμιση έχει να κάνει με την τοποθεσία του περίπτερου, και αν ήταν στο σύνταγμα δεν νομίζω ότι θα είχε κανείς πρόβλημα.

Μακάρι να μαζευτούμε αρκετά παιδιά, όσοι περισσότεροι τόσο το καλύτερο μιας και όλη η ιδέα και το στήσιμο της έχει να κάνει με μεγάλη γκάμα από διάφορες ειδικότητες

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 11 Μάιος 2012 15:13

@ apsuh0s
Δεν έχεις άδικο, ένα τέτοιο project είναι μεγάλο και έχει πολλές παραμέτρους , μιας όμως και μιλάμε για ένα και μοναδικό περίπτερο δεν θα δεχτούν να βάλουν διαφήμιση πέρα από την τοπική περιοχή. Η ιδέα είναι να το ξεκινήσουμε και να γίνει λειτουργικό τα μετέπειτα θα έρθουν από μόνα τους σιγά σιγά..

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 12 Μάιος 2012 22:20

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει τέτοια εταιρία, συνεργάζομαι μαζί τους! :-D

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Μάιος 2012 00:00

για πες τιμές διαφημίσεων...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 28 Μάιος 2012 21:29

Καλή ιδέα ακούγεται με πολύ μικρό κόστος επένδυσης αλλά θεωρώ ότι σημαντικό παράγοντα για την ιδέα είναι η ασφάλεια της τηλεόρασης/οθόνης διότι οι κλοπές πάνε σύνεφο..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Επενδυτών ή Συνεργατών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες