κλείδωμα pdf;

VB Script και κολπάκια, Excel macro, Word, Powerpoint, κτλ

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
billaki84

κλείδωμα pdf;

Δημοσίευση από billaki84 » 10 Μάιος 2012 14:22

Καλησπέρα,
Έχω ένα pdf το οποίο θα είναι online. To πρόβλημα μου είναι ότι δεν θέλω με ένα copy-paste κάποιος να μπορει να μου κλέψει το περιεχόμενο. Δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί άλλοι τρόποι, αλλά θέλω να αποτρέψω τουλάχιστον την πλειοψηφία. Σκέφτηκα αν γίνεται με κάποιο τρόπο η αντιγραφή κειμένου να γινεται μεν, αλλα να είναι ότι να'ναι γραμματοσειρές! Αλλά διάβασα αυτό (www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?h ... df&t=42928)το άρθο και διαπίστωσα ότι υπάρχει λύση σε αυτό. Υπάρχει κάποιος, τρόπος να γίνει αυτό; Είτε αν πρόκειται για κείμενο, είτε για κάποια εικόνα,διάγραμμα, πίνακα κτλ.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
billaki84

κλείδωμα pdf;

Δημοσίευση από billaki84 » 10 Μάιος 2012 22:53

Μάλλον θα καταλήξω στο A-PDF Password Security.

Άβαταρ μέλους
brainyrumors
Επικοινωνία:

κλείδωμα pdf;

Δημοσίευση από brainyrumors » 21 Νοέμ 2012 18:55

Ένα πρόγραμμα που διανέμεται δωρεάν είναι το Primo Pdf που έχεις τη δυνατότητα όταν "Εκτυπώσεις" ψηφιακά το αρχείο να καταχωρήσεις δικά σου στοιχεία καθώς και να εισάγεις κωδικό πρόσβασης καθώς και να αποτρέψεις την αντιγραφή.
www.brainyrumors.gr - Άρθρα που σου μένουν!

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

κλείδωμα pdf;

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 22 Νοέμ 2012 12:36

Ο μόνος secure τρόπος που ξέρω ότι υπάρχει που μπορείς να περάσεις policy πάνω στα pdf είναι το digital editions της adobe μέσω του content server.

Ο Content server πακετάρει το pdf σε secure μορφή (που για να το διαβάσεις χρειάζεται να έχεις το license key) και αποθηκεύει προς διανομή το edition σου. Από το eshop σου φτιάχνεις ένα license που περιέχει μέσα το policy σου όπως το θες
(να μπορεί να τυπώσει,να κάνει copy, να παίξει σε mobile συσκευές, να λήξει το pdf, να κάνει δανεισμό,να βάλεις password) γενικός δηλαδή όλη την διαχείριση του DRM.

Φυσικά φαντάζομαι μία τέτοια λύση είναι out of the question λόγο κόστους (μόνο ο content server κοστίζει κανένα 10άρικο μέσα στο νερό)

Μια δεύτερη λύση για την διαχείριση των DRM όχι όμως τόσο ανθεκτική στο decoding είναι το pdflib μέσω του PDFlib PLOP DS το οποίο μαζί με τα υπόλοιπα side libs που θα χρειαστείς οπωσδήποτε από την PDFlib θα πάει γύρο στο 1-1.5k ευρώ.

Προσωπικώς ότι άλλη λύση έχω δει σε σχέση με DRM και pdf δεν είχε και το καλύτερο αποτέλεσμα.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

κλείδωμα pdf;

Δημοσίευση από cdhyper » 23 Νοέμ 2012 01:36

Δηλαδή το κλειδωμένο αρχείο pdf δεν μπορεί να περάσει από OCR; Δεν έχει τύχει να ασχοληθώ.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

κλείδωμα pdf;

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 23 Νοέμ 2012 08:57

Προφανώς και μπορεί :) alt+Printscreen και το κάνεις ότι θες μετά. Αλλά πχ δε μπορείς να στείλεις το pdf σε ένα φίλο σου και να παίξει στο pc του.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Απάντηση

Επιστροφή στο “Office, Excel, Word VB Scripts και Tips”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες