5 λεπτα να ανοιξει

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
staboo

5 λεπτα να ανοιξει

Δημοσίευση από staboo » 11 Μάιος 2012 22:07

καλησπερα παιδια.. ολα πηγαιναν καλα μεχρι που μια μερα το pc αρχησε να να αργει στην εκκινηση.. συγκεκριμενα μετα το "καλως ορισατε" η οθονη γινετε μαυρη και μετα απο κανα 2-3λεπτο μου βγαζει την επιφανει εργασιας.. παντα ανοιγε μεσα σε ενα λεπτο και τωρα κανει συνολο ενα 5λεπτο.. εκανα ανασυγκρωτηση, κοιταξα τα προγραμματα που φορτωνει οταν ανοιγει (ηταν ελαχιστα), εκανα ελεγχο για ιους με το kaspersky, καταργησα πολλα προγραμματα που μου ηταν αχρηστα, εσβησα προσωρινους φακελους, ανοιξα ακομα και τοn πυργο για να τον καθαρισω αλλα τιποτα.. κατι μου λεει οτι μπορει να εχει θεμα η καρτα γραφικων γιατι σε ενα game που επαιζα ξαφνικα παρατηρησα οτι δεν το τρεχει τοσο καλα.. ακομα παρατηρω οτι μολις μου βγαλει την επιφανεια εργασιας μετα την καταραμενη μαυρη οθονη το pc τρεχει κατευθειαν μια χαρα χωρις να χρειαστει να περιμενω.. ειναι δηλαδη σαν να εχει ηδη ανοιξει να εχει φορτωσει τι φορτωνει ομως να μου δειχνει για καποιο λογο μια ατελειωτη μαυριλα...
σας ειπα οσο πιο πολλα μπορουσα.. δεν ειμαι και expert.. ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ..

υγ:το μονο που δεν εκανα ειναι format ομως προσπαθω να το αποφυγω
eee klasmene

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

5 λεπτα να ανοιξει

Δημοσίευση από hitca » 12 Μάιος 2012 00:38

Είναι πιθανόν η κάρτα γραφικών να είναι το πρόβλημα. Άλλο ενδεχόμενο είναι η κατάσταση του δίσκου σου.
Δοκίμασε να αλλάξεις με νεώτερη έκδοση τον driver και να ελέγξεις πάλι τυχόν συμπτώματα κακής λειτουργίας. Πρίν τον αλλάξεις κάνε δοκιμή χωρίς καθόλου driver (ούτε της MS, μόνο basic graphic driver), και αυτό γιατί όταν μια συσκευή ΔΕΝ λειτουργεί κανονικά όταν βάλουμε driver, αυτό υποδηλώνει πρόβλημα hardware.
Καλό θα ήταν να δείς και την πραγματική κατάστασή της αφού ανοίξεις το κουτί και να δείς τον ανεμιστήρα της εάν λειτουργεί σε κανονικές στροφές. Με κάποιο βοηθητικό πρόγραμμα μπορείς να δείς και την θερμοκρασία της.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες