Κρύβεται το ip?

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
giouli73

Κρύβεται το ip?

Δημοσίευση από giouli73 » 13 Μάιος 2012 23:17

Καλησπέρα σας. Ελπίζω να με βοηθήσετε γιατί δεν τα ξέρω καλά. Δεν κατάφερα να βρω παρόμοιο θέμα ζητώ συγνώμη αν υπάρχει άλλο. Συνεργάζομαι με κάποια εταιρία του εξωτερικού από την οποία πληρώνομαι κι επιτρέπεται ένας λογαριασμός. Ένα ip δηλαδή. Εγώ αυτό δεν το ήξερα όταν γράφτηκα κι έτσι έκανα δύο λογαριασμούς. (Βασικά έβαλα και την αδερφή μου κι επειδή δεν ξέρει εκείνη χειρίζομαι εγώ τον λογαριασμό της.)Εδώ και 4-5 μήνες δούλευα κανονικά και δεν με είχαν μπλοκάρει - διαγράψει. ακόμα δεν έχουν καταλάβει κάτι. Με conn x που μίλησα έχω dynamic ip. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που συνδέομαι παίρνω άλλο ip σωστά? Μόνο αυτό αρκεί ή αν θέλουν μπορούν να βρουν ότι δουλεύω από τον ίδιο υπολογιστή? Μου είπαν ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω το hide my ass ή το platinum hide ip. Κάνουν κάτι αυτά? Γενικά θέλω να σιγουρευτώ ότι με καλύπτει κάτι ώστε να μπορώ να συνεχίσω τους 2 λογαριασμούς. Αν υπάρχει ρίσκο να χειρίζομαι μόνο τον έναν. Ευχαριστώ ελπίζω ότι τα έγραψα αναλυτικά για να καταλάβετε.

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Κρύβεται το ip?

Δημοσίευση από nackgr » 13 Μάιος 2012 23:56

Ναι μπορουν να σε βρουν , δοκιμασε το tor
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

giouli73

Κρύβεται το ip?

Δημοσίευση από giouli73 » 14 Μάιος 2012 02:17

nackgr έγραψε:Ναι μπορουν να σε βρουν , δοκιμασε το tor
Αν δεν σε κουράζω θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος? Με αυτό που λες δεν μπορούν να με βρουν? Γενικά ξέρετε αν μπαίνουν στη διαδικασία να κοιτάνε τόσο πολύ για διπλούς λογαριασμούς? Αν είναι να κόψω τον ένα λογαριασμό. Προτιμώ να χάσω το κέρδος μου από τον έναν παρά να με διαγράψουν εντελώς.

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Κρύβεται το ip?

Δημοσίευση από nackgr » 14 Μάιος 2012 09:13

εξαρταται ποσο σοβαρο ειναι .. ποτε δεν μπορεις να κρυφτεις εντελως .. το tor ειναι μια καλη προστασια με το tor

http://osarena.net/logismiko/applicatio ... iktio.html
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

giouli73

Κρύβεται το ip?

Δημοσίευση από giouli73 » 15 Μάιος 2012 15:22

Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Ελπίζω να μην σας κουράζω. Σύνδεσα ασύρματα το laptop (με την ίδια σύνδεση ιντερνετ). Δεν είναι και οι δύο υπολογιστές online (πότε ο ένας πότε ο άλλος). θα έχω για κάθε υπολογιστή κι άλλο λογαριασμό αλλά ίδια σύνδεση ιντερνετ.Θα έχω πρόβλημα σε αυτό? Δεν θα μπορούσε σε χώρο δουλειάς να χρησιμοποιούσαμε όλοι μία σύνδεση ιντερνετ και να μπαίναμε ασύρματα με πολλούς υπολογιστές? Μπορεί να κάνω χαζές ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετη σε αυτά ευχαριστώ.

DigiMyth

Κρύβεται το ip?

Δημοσίευση από DigiMyth » 15 Μάιος 2012 18:49

Καλησπέρα,

Αυτό με την IP είναι ιδιαίτερα περίεργο ως "δικλείδα" ασφαλείας για μια εταιρία που σε πληρώνει και για να πω την αλήθεια δε νομίζω να ισχύει. Κάτι άλλο πρέπει να είναι, γιατί μπορείς να "κρύψεις" την πραγματική σου IP με το να συνδεθείς μέσω ενός άλλου υπολογιστή (που λέγεται proxy server) ή μέσω ενός VPN δικτύου.
Τα προγράμματα που ανέφερες σε συνδέουν σε VPN δίκτυα ενώ και το πρόγραμμα TOR είναι μια πολύ καλή λύση.

Επίσης ισχύει αυτό που είπες ότι αν μέσα σε ένα σπίτι υπάρχουν 2 ή περισσότεροι υπολογιστές που συνδέονται στο οικιακό δίκτυο (το ίδιο μπορεί να ισχύει και σε εταιρία) τότε βγαίνουν απο την ίδια IP διεύθυνση.

Πιστεύω ότι η δικλείδα ασφαλείας δεν είναι η IP αλλά τα στοιχεία που έχεις δώσει στη δημιουργία του λογαριασμού σου.

Άβαταρ μέλους
Croc
Επικοινωνία:

Κρύβεται το ip?

Δημοσίευση από Croc » 15 Μάιος 2012 18:54

Ναι θα μπορούσε αλλα το στην σελίδα δεν φαίνεται εαν εχεις 10 υπολογιστές ή εναν...φαινεται η ίδια ip.

Το καλύτερο ειναι disconnect-connect και αλλαγή ip απ το router.
Και κάποια στιγμή πάρε το κέρδος σε μετρητά και κλείσε το ένα account....εκτος και ολο αυτο ειναι "χομπυ" για σένα οπότε δεν σε νοιάζει και ιδιαίτερα

giouli73

Κρύβεται το ip?

Δημοσίευση από giouli73 » 15 Μάιος 2012 23:22

DigiMyth έγραψε:Καλησπέρα,

Αυτό με την IP είναι ιδιαίτερα περίεργο ως "δικλείδα" ασφαλείας για μια εταιρία που σε πληρώνει και για να πω την αλήθεια δε νομίζω να ισχύει. Κάτι άλλο πρέπει να είναι, γιατί μπορείς να "κρύψεις" την πραγματική σου IP με το να συνδεθείς μέσω ενός άλλου υπολογιστή (που λέγεται proxy server) ή μέσω ενός VPN δικτύου.
Τα προγράμματα που ανέφερες σε συνδέουν σε VPN δίκτυα ενώ και το πρόγραμμα TOR είναι μια πολύ καλή λύση.

Επίσης ισχύει αυτό που είπες ότι αν μέσα σε ένα σπίτι υπάρχουν 2 ή περισσότεροι υπολογιστές που συνδέονται στο οικιακό δίκτυο (το ίδιο μπορεί να ισχύει και σε εταιρία) τότε βγαίνουν απο την ίδια IP διεύθυνση.

Πιστεύω ότι η δικλείδα ασφαλείας δεν είναι η IP αλλά τα στοιχεία που έχεις δώσει στη δημιουργία του λογαριασμού σου.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα συμφωνήσω μαζί σου. Είμαι εντελώς άσχετη αλλά λίγο που το είδα αυτές τις μέρες μάλλον δεν μπορεί μόνο το ip. Θα τα κοιτάξω αυτά που μου είπατε ευχαριστώ

panosru
WebDev Moderator

Κρύβεται το ip?

Δημοσίευση από panosru » 15 Μάιος 2012 23:44

@giouli73 να προσέχεις γενικά με το Tor πάντως.

EDIT:

Για να εμπλουτίσω λίγο την απάντηση να ξέρεις ότι στο Tor θα βρεις πολλά πράματα τα οποία δεν είναι για τα μάτια του κάθε ανθρώπου γι' αυτό γενικά να προσέχεις τι πατάς και που μπαίνεις, καλό θα ήταν να αποφεύγεις τα .onion domains εκτός και αν ξέρεις τι κάνεις, επίσης αν τύχει και ξέρεις τι κάνεις και μπεις από περιέργεια σε κανα .onion site που ζητάει register σε καμία περίπτωση να μη δώσεις αληθινά στοιχεία. Γενικά το deep web έχει σημεία που πρέπει να αποφεύγεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες