Πολυγλωσσικό site - subdomains για κάθε γλώσσα ή όχι;

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 15 Μάιος 2012 23:01

melios έγραψε:burnmind αρχικά μην παίρνεις τις μετρητής τα λόγια μου. (πχ καταστροφικό)
Ε, ήταν αρκετά βαρύγδουπη δήλωση ώστε να την αγνοήσω! :lol:
melios έγραψε:Θα έχεις πιο αργό ιντεξ στην περίπτωση του http://example.com/category-name/page-name/uk/ από το http://example.com/uk/category-name/page-name γιατί η αράχνη θα κάνει κύκλους. Άμα υποθέσουμε ότι θα ξεκινήσει την επόμενη επίσκεψη από το http://example.com/category-name/ για να βρει το λινκ http://example.com/category-name/page-name/uk/ πιθανώς στο ενδιάμεσο να βρεθεί στο http://example.com/category-name/page-name/gr/.
Διαφωνώ για τους κύκλους. Εκτός του ότι θα τα βρει όλα μαζί καθώς θα τα έχεις δηλώσει στο sitemap σου, δε θα ψάχνει στα τυφλά, αλλά θα βρει τα επόμενα links από τη δομή του site, όπου η λογική λέει πως από το http://example.com/category-name/uk/ θα έχεις link-αρισμένο το http://example.com/category-name/page-name/uk/, και όχι το Ελληνικό (που δεν έχει καμία θέση εκεί). Άσε που ο ίδιος ο crawler ξέρει/θυμάται τι είναι link-αρισμένο (και από που), ώστε να δημιουργήσει και το ίδιο έναν "χάρτη" του site.

Anyway, δε χρειάζεται άλλη ανάλυση το θέμα. Μόνο και μόνο για το "καταστροφική" το ανέλυσα κάπως. Συμφωνούμε πως είναι καλύτερη λύση το /en/ στην αρχή και το analytics που αναφέρεις είναι ένας ακόμα λόγος. :)

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 16 Μάιος 2012 11:41

Να τι λέει η google για το θέμα και τι προτείνει:

http://support.google.com/webmasters/bi ... wer=182192

npapazoglou

Δημοσίευση από npapazoglou » 17 Μάιος 2012 23:35

- Η πιο σωστή λύση και αδιαπραγμάτευτη από θέμα SEO είναι domain/πρόθεμαγλώσσας πχ mydomain/el , mydomain/en κλπ

- Αν χρησιμοποιείς subdomain σπας το traffic σε διαφορετικά sites και ρίχνεις το pagerank σου.

- Απο θέμα ευχρηστίας του επισκέπτη και πάλι αυτό, αφού είνια η πιο διαδεδομένη μέθοδος.

Τα παραπάνω θεώρησέ τα ως υπεύθυνη απάντηση και δεν χρειάζεται να ψάξεις αλλού.

scor

Δημοσίευση από scor » 18 Μάιος 2012 07:55

εγώ πάντως θα πρότεινα και το άλλο εφόσον υπάρχει η δυνατότητα, καθώς δεν ξέρω εσένα πόσο θα σε βολεύει..

θα έπαιρνα π.χ.

example.gr
example.com
example.de

το domain για τις γλώσσες που θα αναφερθώ, καθώς η κάθε κατάληξη του ονόματος έχει διαφορετική βαρύτητα για την κάθε χώρα αντίστοιχα.

Υπάρχει η δυσχρηστιά ότι θα έχει ξέρω γω 5 διαφορετικά site με 5 διαφορετικά login, 5 domain, αλλά είναι μια σκέψη...
: - )

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 18 Μάιος 2012 09:43

npapazoglou έγραψε:- Η πιο σωστή λύση και αδιαπραγμάτευτη από θέμα SEO είναι domain/πρόθεμαγλώσσας πχ mydomain/el , mydomain/en κλπ

- Αν χρησιμοποιείς subdomain σπας το traffic σε διαφορετικά sites και ρίχνεις το pagerank σου.

- Απο θέμα ευχρηστίας του επισκέπτη και πάλι αυτό, αφού είνια η πιο διαδεδομένη μέθοδος.

Επιτέλους ένας προγραμματιστής της Google στην ομάδα του πυρήνα του search.
(Γιατί τέτοια σιγουριά δεν γίνεται να χεις αλλιώς)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 18 Μάιος 2012 10:18

cpulse έγραψε: Επιτέλους ένας προγραμματιστής της Google στην ομάδα του πυρήνα του search.
(Γιατί τέτοια σιγουριά δεν γίνεται να χεις αλλιώς)
Είναι προφανές πως ήταν απωθημένο σου να προσληφθείς από την Google, γι' αυτό αντιδράς έτσι.
Το παραπάνω θεώρησέ το ως ανεύθυνη απάντηση και χρειάζεται να ψάξεις και παραπέρα και αλλού.

:hammer:

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 18 Μάιος 2012 12:04

Είμαι περήφανος για τον κομπλεξισμό μου! :D

Ο maniman πριν έδωσε ένα ωραίο link. Στο κάτω κάτω μέρος του είναι το κλειδί. Ό,τι και να κάνεις, βάζεις ενα rel="canonical". Κατά την γνώμη μου αν χρησιμοποιείς το rel canonical ποιο σημαντικό είναι να βρείς τον τρόπο που θα διαχειρίζεσαι ευκολότερα ένα πολυγλωσσικό site, παρά ο,τιδήποτε άλλο.

Και η ιδέα του scor είναι επίσης χρήσιμη. Έχω δει videos στο youtube από το κανάλι της google που λέει οτι μπορεί να συσχετίζει καλύτερα τα κρατικά TLD με την προέλευση του χρήστη.

Όλα είναι ωραίες ιδέες είναι. Από πλευράς SEO όμως είναι όλα ρευστά. Κάθε τείς και λίγο γίνονται εξελίξεις στις μηχανές.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Μάιος 2012 12:28

scor έγραψε: Υπάρχει η δυσχρηστιά ότι θα έχει ξέρω γω 5 διαφορετικά site με 5 διαφορετικά login, 5 domain, αλλά είναι μια σκέψη...
δεν είναι απαρέτητο, μπορείς να έχεις ένα installation και να γνωρίζει από ποιο domain ήρθε ο κάθε ένας οπότε και να σερβίρει τα αντοίστιχα.

Τα παραπάνω θεώρησέ τα ως υπεύθυνη απάντηση και δεν χρειάζεται να ψάξεις αλλού.-
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

scor

Δημοσίευση από scor » 19 Μάιος 2012 10:47

cordis έγραψε:
scor έγραψε: Υπάρχει η δυσχρηστιά ότι θα έχει ξέρω γω 5 διαφορετικά site με 5 διαφορετικά login, 5 domain, αλλά είναι μια σκέψη...
δεν είναι απαρέτητο, μπορείς να έχεις ένα installation και να γνωρίζει από ποιο domain ήρθε ο κάθε ένας οπότε και να σερβίρει τα αντοίστιχα.

Τα παραπάνω θεώρησέ τα ως υπεύθυνη απάντηση και δεν χρειάζεται να ψάξεις αλλού.-
δεν το γνωρίζω αυτό, και μου φαίνεται ενδιαφέρον αν έχεις κάποιο λινκ στα υπόψιν σου όπου θα μπορούσα να διαβάσω περισσότερα, καλοδεχούμενο!

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 19 Μάιος 2012 12:41

Κι εγώ προτιμώ την λύση με διαφορετικά .tld για κάθε χώρα. Και ισχύει ότι δεν χρειάζεσαι 5 διαφορετικά sites αν πρίκειται για απλή μετάφραση περιεχομένου σε κάθε γλώσσα
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Μάιος 2012 13:38

με wordpress MU το κάνεις εύκολα
http://interconnectit.com/840/wordpress ... ins-setup/

αλλά και με echo $_SERVER[ 'HTTP_HOST' ]; θα δεις ότι μπορεί να εφαρμοστεί σχετικά εύκολα παντού.

για του λόγου το αληθές δες το sunrise.php στο http://wordpress.org/extend/plugins/wor ... n-mapping/ για να πάρεις μια ιδέα. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 19 Μάιος 2012 14:28

Έχεις ένα κεντρικό domain και βάζεις τα άλλα σαν parked domains πάνω του.

Όπως είπε ο cordis με echo $_SERVER[ 'HTTP_HOST' ]; ή με $_SERVER['SERVER_NAME']

scor

Δημοσίευση από scor » 19 Μάιος 2012 18:34

ευχαρστώ θα τα κοιτάξω :)

bigN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από bigN » 20 Μάιος 2012 09:35

npapazoglou έγραψε:- Η πιο σωστή λύση και αδιαπραγμάτευτη από θέμα SEO είναι domain/πρόθεμαγλώσσας πχ mydomain/el , mydomain/en κλπ
Ειναι απλώς μια από τις λύσεις, και σίγουρα η πιο εύκολη. Απο την άλλη θα δυσκολευτείς πολύ με το geotargeting
npapazoglou έγραψε: - Αν χρησιμοποιείς subdomain σπας το traffic σε διαφορετικά sites και ρίχνεις το pagerank σου..
Σίγουρα, ισχύει αυτό.... από την αλλη όμως δεν θέλεις να έχεις πιο πολύ εξειδικευμένο τραφικ?
npapazoglou έγραψε: - Απο θέμα ευχρηστίας του επισκέπτη και πάλι αυτό, αφού είνια η πιο διαδεδομένη μέθοδος.

Το ότι είναι η πιο διαδεδομένη μέθοδος δεν σημαίνει πάντα ότι είνια και η πιο σωστή. Απο θέμα ευχρηστίας δεν κατάλαβα ακριβώς για ποιον ... για τον επισκέπτη ή για τον προγραμματιστή? Γιατι, αν πχ εχεις το σαιτ για γερμανούς και κατα συνέπεια folder /de θα ψάξει μονο σε αυτο το subdomain και καθολου σε υπολοιπες γλώσσες.

bigN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από bigN » 20 Μάιος 2012 09:39

cordis έγραψε:

Το έχω εφαρμόσει και εγω, και νομίζω ότι ειναι η καλύτερη λύση ..... αν και δεν θεωρώ ότι εινια απραιτητο να περιπλέκεις τα πραγματα σχετικα με τα redirect σε αλλα δομαιν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες