Ebay refund και Eurobank (ΠΡΟΣΟΧΗ-ΕΠΕΙΓΟΝ)

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 16 Μάιος 2012 16:31

Καλησπέρα,

Εχθες αγορασα απο το ebay ενα προϊον με προπληρωμενη καρτα και μετα το μετανιωσα, ζητησα απο τον πωλητη να ακυρωση την αγορα μου και να μου επιστρεψει τα λεφτα μου πισω. Ετσι και το εκανε. Πειρα τηλεφωνο την Eurobank και μου ειπαν οτι τα λευτα ειναι μεσα στην καρτα αλα ειναι δεσμευμενα και δεν μπορω να τα παρω ουτε εγω ουτε κανεις. Λεει να περιμενουμε 4 με 5 ημερες για να δουμε. Ειναι μεγαλο το ποσον πανο απο 80 ευρω, τι λετε να εγινε? με τρωει η αγωνια. Ολα εγιναn με Paypal.
ΑΑ και την καρτα μου (αυτην που εχω τωρα) εχθες λιγο πριν μου στειλη τα λευτα την εκανα confirm στο paypal και μου πειρε 1.5 ευρω και θα μου το επιστρεψει σε 24 ωρες.

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 16 Μάιος 2012 18:52

Λογικά τα λευτα θα φανούν στο paypal balance - δε θα είναι στη κάρτα δηλαδή, αλλά θα είναι στο paypal σου!
Εκεί δε τα βλέπεις;
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 16 Μάιος 2012 21:53

1host έγραψε:Λογικά τα λευτα θα φανούν στο paypal balance - δε θα είναι στη κάρτα δηλαδή, αλλά θα είναι στο paypal σου!
Εκεί δε τα βλέπεις;
Τιποτα, πουθενα το ποσον. Η τραπεζα μου λεει οτι ειναι δεσμευμενο το ποσον μεσα στην καρτα και δε μπορω να το παρω. Βεβαια στο email μου μου ηρθε απο το ebay οτι εγινε με επιτυχια η επιστροφη χρηματων.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 17 Μάιος 2012 02:28

Η επιστροφή θα εμφανιστεί στο paypal και μετά εσύ θα μπορέσεις να τα κάνεις ανάληψη στο λογαριασμό Eurobank που έχεις.Θα σου φάει και 3 ευρώ η Eurobank και όλα καλά :lol:

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 17 Μάιος 2012 17:00

Ακομα δεν εχει εμφανιστει στο προφιλ μου στο paypal. Στο e-mail μου ηρθε απο το paypal το παρακατω. Τα λεφτα παραμενουν δεσμευμενα στην καρτα.

Your PayPal payment has been refunded‏

Hello *****,*****

盖 鹏 (*******@****) has issued a full refund for your payment.

----------------------------------------------------------------
Original payment details:
----------------------------------------------------------------

Date payment sent: May 15, 2012
Amount: $89.99 USD

Thanks,

PayPal

Please do not reply to this email. This mailbox is not monitored and you will not receive a response. For assistance, log in to your PayPal account and click the Help link in the top right corner of any PayPal page.

Copyright © 1999-2012 PayPal. All rights reserved.

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 17 Μάιος 2012 23:25

aguila21 έγραψε:.Θα σου φάει και 3 ευρώ η Eurobank και όλα καλά :lol:
γιατί; εμενα δε με κραταει κατι..
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 18 Μάιος 2012 00:20

Δεν ξέρω τι συμφωνία έχεις,αλλά εγώ ότι παίρνω στην Eurobank από το paypal το παίρνω μειωμένο κατά 3€.Το paypal δε μου χρεώνει τίποτα,αλλά η Eurobank χρεώνει τα έξοδα της για τη μεταφορά

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 18 Μάιος 2012 11:08

Καλημέρα,

Η δέσμευση χρημάτων στην κάρτα θα διαρκέσει μερικές ημέρες (έως και 15), μετά θα τα πάρεις πίσω.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 18 Μάιος 2012 14:25

gvard έγραψε:Καλημέρα,

Η δέσμευση χρημάτων στην κάρτα θα διαρκέσει μερικές ημέρες (έως και 15), μετά θα τα πάρεις πίσω.
ΟΚ ευχαριστώ για τής απαντήσεις σας. Έκανα ένα λάθος, και αυτό μου έγινε μάθημα να προσέχω τη αγοράζω. :D

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 19 Μάιος 2012 09:33

Καλημέρα,

Το συγκεκριμένο δεν εχει σχέση με το valeur καθώς δεν είναι χρήματα που θα μεταφερθούν από άλλη τράπεζα, έχουν περαστεί και θα πάρουν valeur Χ ημέρας. Το συγκεκριμένο έχει να κάνει με δέσμευση των χρημάτων στην κάρτα λόγω μίας συναλλαγής, η οποία αν την ακυρώσει ο έμπορος δεν γίνεται αυτόματα πίστωση αλλά πρέπει να περάσουν κάποιες ημέρες.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 19 Μάιος 2012 21:05

aguila21 έγραψε:Δεν ξέρω τι συμφωνία έχεις,αλλά εγώ ότι παίρνω στην Eurobank από το paypal το παίρνω μειωμένο κατά 3€.Το paypal δε μου χρεώνει τίποτα,αλλά η Eurobank χρεώνει τα έξοδα της για τη μεταφορά
εχω δωρεαν συναλλαγες για οπουδηποτε, οποτε ισως ειναι σ'αυτα τα πλαισια..

Αλλα μου κανει εντυπωση να χρεωνει για εισερχομενο εμβασμα..
Εικόνα

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 23 Μάιος 2012 14:52

σημερα το πρωι ελαβε τελος η περιπετεια με την δεσμευση των χρηματων, και δεν μου πειρε ουτε ευρω η Τραπεζαρα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες