Ποιό πρόγραμμα μπορώ να χρησιμοποιησω για μετατροπή κώδικα απο Assebly σε C αυτόματα???

συζητήσεις για assembly

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Eudokimos

Ποιό πρόγραμμα μπορώ να χρησιμοποιησω για μετατροπή κώδικα απο Assebly σε C αυτόματα???

Δημοσίευση από Eudokimos » 17 Μάιος 2012 12:59

Εχω μία εργασία μετατροπής κώδικα απο Assebly σε C.Και πρέπει να βρώ ένα πρόγραμμα που να το κάνει αυτόματα. Εχω βρεί το αντίθετο με το PCWHD(Απο C σε assebly). Απλά εγώ χρειάζομαι το πρώτο σκέλος. :question: :question: :question:

nkast
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkast » 17 Μάιος 2012 20:49

Γίνε πιο συγκεκριμένος.
Για ποια Assembly/CPU;
Είναι εργασία σε καποια σχολή; Αν ναί τότε τι λέει;

-Σας δίνει καποιο κωδικα σε asm και σας λέει να το ξαναγράψετε σε C; (οποτε εσυ είπες να βρεις ετοιμο τρόπο να ξεμπερδεύεις;)
-Σας λέει να γραψετε compiler που να το κανει αυτόματα; (οποτε ψαχνεις έτοιμο προγραμμα μαζι με το source του);

Ποιό πρωτο σκέλος; :-?

Οι περισσότεροι C compilers έχουν επιλογή να παράγουν ASM. Είναι συνηθισμένο.

Το αντίστροφο είναι ποιο περίπλοκο και χωρίς καμία σπουδαία εφαρμογή.
Πρώτη φορά ακούω κάποιον να το ζητάει. Πολύ αμφιβάλω αν βρεις κάτι.

Eudokimos

Δημοσίευση από Eudokimos » 18 Μάιος 2012 01:33

Εχω εργασία για τον pic16f84a.Δηλαδή να μετατρέψω τις ασκήσεις που εχω απο assembly σε C.Πρέπει να βρω compiler. . .είναι και αυτο μέρος τις παρουσίασης.Μου είπαν ότι ισως το Mplab να το κάνει,απλα δεν το βρίσκω.Αν υπάρχει καμία ιδέα. . .thanks.Παρεπιπτοντος,οι περισσότεροι αυτό μου είπαν,οτι το αντιστροφο ειναι ποιο περίπλοκο.

nkast
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkast » 19 Μάιος 2012 04:06

το mplab θα έχει ΑΣΜ & C compiler. Δεν θα κανει μετατροπή ASM->C.
Την μετατροπή προφανώς θα πρεπει να την κανεις μόνος σου.
Διάβασε ξανά την άσκηση, αποκλείεται να σου ζητά αυτο που λες.
Αν θές πόσταρε την εδω γιατι πιστευω πως μεχρι τώρα μας μεταφέρεις τη δικιά σου λάθος ερμηνεία, οπότε κανεις δεν θα μπορεί να σε βοηθήσει.

Σε τι βαθμό γνωρίζεις pic ASM και C;
Αν θυμάμαι καλά ο pic έχει πάνω-κάτω 10-20 instructions. σωστά;
Το πρόγραμμα που σας εδωσαν θα χρησιμοποιεί λιγότερες. Ξεκίνα απο την πρώτη εντολή, διαβασε στο manual τι κανει και συνέχισε στην επόμενη. Μολις τελειώσεις και είσαι σιγουρος για το τι κανει συνολικά το πρόγραμμα θα το γραψεις ξανα σε C.

Το mpLab ide είναι το πρώτο αποτέλεσμα στο google αν γράψεις 'mplab' !!! :hammer:
Είναι το εργαλείο ανάπτυξης που δίνει η ίδια η Micro, κατασκεύαστρια των pic.

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 19 Μάιος 2012 09:27

Eudokimos έγραψε:Εχω μία εργασία μετατροπής κώδικα απο Assebly σε C.Και πρέπει να βρώ ένα πρόγραμμα που να το κάνει αυτόματα. Εχω βρεί το αντίθετο με το PCWHD(Απο C σε assebly). Απλά εγώ χρειάζομαι το πρώτο σκέλος. :question: :question: :question:
Δεν νομίζω να βρείς εύκολα κάτι, συμφωνώ με τον nkast. Τεχνικά ίσως είναι δυνατόν όμως το αποτέλεσμα θα είναι δυσανάγνωστος και ίσως μη διαχειρίσιμος κώδικας.
Για την περίπτωση που ο asm κώδικας έχει προκύψει απο C και θέλεις να τον μετατρέψεις ξανά στον αρχικό C είναι αδύνατον.
Διάβασε εδώ μια ενδιαφέρον συζήτηση σχετική με την ερώτηση σου.

Eudokimos

Δημοσίευση από Eudokimos » 21 Μάιος 2012 10:17

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. . .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Assembly”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες