Ξεκίνημα με php

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
poscore
Επικοινωνία:

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από poscore » 17 Μάιος 2012 22:31

καλησπέρα, απο που προτείνετε να ξενικήσω μαθαίνοοντας για php?

Άβαταρ μέλους
Khronos

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από Khronos » 18 Μάιος 2012 11:48

Άβαταρ μέλους
jpk

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από jpk » 18 Μάιος 2012 12:56

Αναλόγως τι προγραμματιστική εμπειρία – γνώσεις έχεις και το που θέλεις να φτάσεις. Σε μερικούς συνδυασμούς των δύο παραπάνω ερωτημάτων δεν είναι καν καλή ιδέα να ξεκινήσεις με PHP.

poscore
Επικοινωνία:

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από poscore » 19 Μάιος 2012 02:00

Το site που αναφέρθηκε δεν είναι τίποτα. Οκ προσφέρει κάποια πράγματα αλλα δεν είναι τίποτα αξιόλογο κατα την γνώμη μου. Απο προγραμματισμό κατέχω αρκετά πράγματα όπως C, HTML, CSS, κυρίως αλλα έχω κι άλλη εμπειρία. Δεν ξέρω php δεν έχω γράψει καν κάποιο σοβαρό πρόγραμμα. Δεν θεωρώ πως είναι δύσκολη στην εκμάθηση της για μένα απλά θέλω ένα σημείο που να τα εξηγεί με παραδείγματα ώστε να δω πως εφαρμόζεται. Οι μεβλητές, strings κτλ είναι ίδια πάνω κάτω σε όλο τον προγραμματισμό(σχεδόν) οπότε δεν εχω ανάγκη να δώ τέτοια κεφάλαια. Πρόσφατα είδα κάτι για το post, get δλδ την διεπαφή που μπορεί να έχει χρήστης-server αλλα μόνο αυτό. Στην ουσία ψάχνω να βρώ και άλλα παράδείγματα όπου μπορώ να δώ πως περίπου χρησιμοποιείται. Για προβλήματα σχετικά με την σύνταξη σκοπεύω να έχω κάποιο reference δίπλα και να το συμβουλεύομαι.

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από Pesoner » 19 Μάιος 2012 03:47

Εγώ αφού διάβασα τα βασικά σε βιβλίο τώρα παρακολουθώ κάποια tutorial στο phpacademy και μπορώ να σου πώ ότι είναι από τα λίγα που σου δίνουν να καταλάβεις καλά. Επίσης επειδή είναι tutorials πάνω σε ολοκληρωμένα μικροπρότζεκτ (και όχι μόνο) σου κρατάν το ενδιαφέρον.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Khronos

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από Khronos » 19 Μάιος 2012 17:31

poscore έγραψε:Το site που αναφέρθηκε δεν είναι τίποτα. Οκ προσφέρει κάποια πράγματα αλλα δεν είναι τίποτα αξιόλογο κατα την γνώμη μου.
Για σένα που λες ότι κατέχεις κάποια πράγματα σχετικά με προγραμματισμό ίσως να μην είναι τίποτα. Για κάποιον όμως που ξεκινάει πιστεύω ότι είναι ιδανικό αφού τα λέει απλά, κατανοητά και έχει και παραδείγματα.

Μάλλον θα έπρεπε να ήσουν πιο σαφής όπως είπε και ο jpk.

poscore
Επικοινωνία:

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από poscore » 25 Μάιος 2012 00:33

Έχω ακούσει πως έχει διάφορα λάθη. Αληθεύει?

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από Pesoner » 25 Μάιος 2012 00:52

Aυτό που σου είπα εγώ;

Κοίτα εγώ 3 που δοκίμασα τα τελείωσα με μερικά μικρά λαθάκια..
Τα οποία θεωρώ ότι δεν είναι σημαντικά από την στιγμή που θα μάθεις να υλοποιείς
αρκετά πράγματα.
Στην τελική δοκίμασε το και αν δεν είσαι ικανοποιημένος παράτα το.. Δωρεάν είναι.
Εικόνα

poscore
Επικοινωνία:

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από poscore » 25 Μάιος 2012 00:56

Όχι όχι μιλαώ για το http://www.w3schools.com/php/default.asp.

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από Pesoner » 25 Μάιος 2012 01:03

Α! Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει.. Ίσως επειδή μου αρέσει να βλέπω άμεσα αποτελέσματα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jpk

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από jpk » 05 Ιουν 2012 02:39

Δεν είναι καλή ιδέα να πας σε PHP με αυτές τις απόψεις. Ρίξε μια ματιά στην JAVA και σε σχετικά web frameworks σαν το JSF. Ναι μπορείς να γράψεις κάτι και να δουλεύει σχετικά σε PHP αλλά αν θέλεις να καταλάβεις σίγουρα δεν πρέπει να θεωρείς την PHP (και καμία γλώσσα) παιχνιδάκι…

poscore
Επικοινωνία:

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από poscore » 05 Ιουν 2012 18:15

jpk έγραψε:Δεν είναι καλή ιδέα να πας σε PHP με αυτές τις απόψεις. Ρίξε μια ματιά στην JAVA και σε σχετικά web frameworks σαν το JSF. Ναι μπορείς να γράψεις κάτι και να δουλεύει σχετικά σε PHP αλλά αν θέλεις να καταλάβεις σίγουρα δεν πρέπει να θεωρείς την PHP (και καμία γλώσσα) παιχνιδάκι…
Ίσα ίσα θεωρώ πως είναι πολύ "δυνατή" ειδικά αν προσθέσεις και την SQL. Δεν την ξέρω πλήρως και ούτε καυχιέμαι πως είμαι γαματός προγραμματιστής κτλ απλά δεν μου αρέσει τόσο πολύ ο τρόπος του w3shcools. Προσωπικές απόψεις... :)

Εδώ ασχολούμαι με την C 2+ χρόνια και ακόμη στην πραγματικότητα δεν την ξέρω. Θεωρώ πως κατέχω ένα 60% απο την ΠΛΗΡΗΣ γλώσσα...

megsk

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από megsk » 06 Ιουν 2012 09:07

αν θέλεις να φτιάξεις απλά ενα site μάθε ενα framework καλύτερα. Ακόμη είναι πολύ καλό να μάθεις κάποιο από zend framework, codeigniter... Με ένα απλό google search όλα γίνονται!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από korgr » 06 Ιουν 2012 09:40

megsk έγραψε:αν θέλεις να φτιάξεις απλά ενα site μάθε ενα framework καλύτερα. Ακόμη είναι πολύ καλό να μάθεις κάποιο από zend framework, codeigniter... Με ένα απλό google search όλα γίνονται!
Sorry αλλά είμαι κάθετα αντίθετος!
Μαθαίνεις php&mysql και ΜΕΤΑ για να είσαι πιο παραγωγικός προσαρμόζεσαι σε ένα framework!

gvre
Επικοινωνία:

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από gvre » 06 Ιουν 2012 09:57

korgr έγραψε:
megsk έγραψε:αν θέλεις να φτιάξεις απλά ενα site μάθε ενα framework καλύτερα. Ακόμη είναι πολύ καλό να μάθεις κάποιο από zend framework, codeigniter... Με ένα απλό google search όλα γίνονται!
Sorry αλλά είμαι κάθετα αντίθετος!
Μαθαίνεις php&mysql και ΜΕΤΑ για να είσαι πιο παραγωγικός προσαρμόζεσαι σε ένα framework!
+1 Τι να το κάνεις το framework αν δεν ξέρεις πώς λειτουργεί. Άσε που για να καταλήξεις σε συγκεκριμένο framework είναι ολόκληρη ιστορία :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες