Ξεκίνημα με php

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από korgr » 06 Ιουν 2012 12:01

gvre έγραψε: Άσε που για να καταλήξεις σε συγκεκριμένο framework είναι ολόκληρη ιστορία :)
...και καταλήγεις να δημιουργήσεις το δικό σου :)

gvre
Επικοινωνία:

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από gvre » 06 Ιουν 2012 12:31

Αυτό αργότερα :)

megsk

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από megsk » 06 Ιουν 2012 13:40

ρε παιδιά αφού λέει ότι ξέρει προγραμματισμό και δεν του χρειάζονται τα αρχικά κεφάλαια γιατί να μην πάει να μάθει ένα framework που του ταιριάζει για την δουλειά που ξέρει... έτοιμες κλάσεις και όλα όμορφα όσο για το να δημιουργήσεις το δικό σου framework δεν νομίζω οτι είναι και ότι καλύτερο γιατί εάν ξέρεις να δουλεύεις το codeingiter ας πούμε θα δεις οτι έχει μέσα σχεδόν ότι χρειάζεσαι και ότι δεν έχει , είναι πάρα πολύ εύκολο και γρήγορο να τα εισάγεις . Δεν νομίζω κάποιος που ξέρει στοιχειώδη προγραμματισμό να μην μπορεί να αναγνωρίσει μια κλάση σε php ενώ να ξέρει 60% c .... δεν μιλάω να βγάζεις σε μια μέρα τα πάντα αλλά να κάνεις την δουλειά σου... tutorials δόξα το θεό υπάρχουν τώρα άμα θέλετε να reinventing the wheel είναι δικό σας θέμα.

gvre
Επικοινωνία:

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από gvre » 06 Ιουν 2012 14:48

Δεν έχω πρόβλημα με τα 10.000 php frameworks που υπάρχουν απλά δεν είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσει κάποιος να μαθαίνει μια γλώσσα. Ξεκινάς με τα βασικά (επικοινωνία με φόρμες, βάση κλπ) και μετά πηγαίνεις σε OOP. Δεν είναι κακό να αφιερώσει λίγους μήνες για να μάθει τα πράγματα σωστά από την αρχή.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιουν 2012 16:58

Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από Pesoner » 06 Ιουν 2012 21:09

Νομίζω ότι έχουν δίκιο οι παραπάνω φίλοι που λένε ότι καλύτερα είναι να μάθεις πρώτα την γλώσσα. Εγώ παράδειγμα που ξεκίνησα να μαθαίνω, χωρίς να έχω άλλη εμπειρία με προγραμματισμό, προτιμώ να αρχίσω με φόρμες,login,register και όλα τα βασικά. Από θέμα framework λίγο που έριξα μια ματιά με μπερδεύουν σε αυτό το επίπεδο που είμαι.
Άσχετα από όλα τα παραπάνω δεν έχω την πρόθεση να ασχοληθώ με framework και cms.
Απλά αύτη είναι η προσωπική μου άποψη.
Εικόνα

gi0rg0s

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από gi0rg0s » 07 Ιουν 2012 02:39

Αν θές να ασχοληθείς με κάτι χρήσιμο μάθε .NET
:think: Γιατί μπαμπά; :think: - Απαντήσεις σε θέματα που όλοι έχουμε σκεφτεί παρατηρώντας την καθημερινή ζωή ! Kαι γνωμικά για να μαθαίνουμε :)

itsoum

Ξεκίνημα με php

Δημοσίευση από itsoum » 10 Ιουν 2012 14:58

Καλησπέρα, καλησπέρα,

παιδιά είμαι καινούριο μέλος. Τελευταία ασχολούμε με μια έργασία που απαιτεί Php και έχω πάρει το πράγμα απο την αρχή. Τα basics μαθήματα που έχουμε εδώ τα έχω διαβάσει κι πιστεύω τα έχω κατανοήσει.

Οπότε παρακάτω σας παραθέτω ένα topic στο vcdc που έχω κάνει με κάποια ερώτηματα τα οποία έχω πάνω σε αυτά που ασχολούμαι τώρα.
Επιγραματικά σύνδεση σελίδας μέσο php με βάση mysql και insert. Αυτά για αρχή. Τα έχω υλοποιήσει απλά έχω ερωτήματα ως προς την κατανόηση του κώδικα.

http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?f=10&t=22338

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης