Λήψη μέτρων παρεμπόδισης πρόσβασης χρηστών σε Ιστοσελίδες με παράνομα Downloads

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 24 Μάιος 2012 23:22

Σωστός Αποστόλη!

Βαγγέλη, αυτά που λες είναι η ουσία. Εγώ επικεντρώνομαι περισσότερο στη εμπορική πλευρά γιατί αν παρ ελπίδα μας διαβάζει κανείς από αυτούς, αυτό θα τον ενδιαφέρει και θα του δώσει κίνητρο να αλλάξει πορεία. Τα λεφτά τους νοιάζουν, τις ατομικές μας ελευθερίες να μη πω τι τις έχουν :)

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 24 Μάιος 2012 23:24

Σόρρυ, πρόσθεσα κι άλλα γιατί με έκοψε στη μέση ο γιός μου :D

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 24 Μάιος 2012 23:28

Εξήγησε από τώρα στο γιό σου οτι το τσιπάκι στο μέτωπο ή στο χέρι είναι κακό πράγμα.

Γιατί έτσι όπως πάμε θα ρθει πολύ σύντομα η εποχή που θα το θεωρούμε καλό για την οικονομική ορθοδοξία.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 24 Μάιος 2012 23:33

Μην αγχώνεσαι. Δεν ξέρω αν θα έχουμε λεφτά να το αγοράσουμε...

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 24 Μάιος 2012 23:40

Σου θυμίζω οτι η μεγαλύτερες πωλήσεις νέας τεχνολογίας γίνονται στις χώρες του 3ου κόσμου που επιβάλλεται να πουλάς ψευτομαγκιά! :) Πρώτοι πρώτοι θα τα αγοράσουμε.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 24 Μάιος 2012 23:43

Cha0s έγραψε:Σοβαρά τώρα,
μπορώ να σταματήσω να συμμετέχω στην συζήτηση πλέον αφού μου επιβεβαίωσες ότι δεν διαβάζεις τίποτα απόσα λέω, απλά πιάνεσαι από λέξεις και λες τα δικά σου αποφεύγοντας να μιλήσεις επί της ουσίας απροπροσανατολίζοντας την κουβέντα με ασήμαντα πράγματα.
Nope, διαβάζω με προσοχή όλα όσα γράφεις, και επιλέγω ποια θα σχολιάσω. Μην περιμένεις από μένα να πάρω μία-μία όλες τις προτάσεις σου και να τις αναλύσω, δεν είναι στο στυλ μου. Το βασικό σου επιχείρημα, ότι η προστασία της πειρατείας είναι το κλειδί για την διαφύλαξη της ελευθερίας του Internet, ΔΕΝ με πείθει. Ανακάτεψες μέσα και την παιδική πορνογραφία και το έκανες ακόμα λιγότερο πειστικό.

Σου είπα πριν ότι μαζί με την ελευθερία έρχεται και η ευθύνη. Το internet έφερε μια αλματώδη αύξηση στην ελευθερία του ανθρώπου, συμβάλλοντας στο να απολαμβάνουμε σήμερα την ελευθερία στο μεγαλύτερο βαθμό που την απολαύσαμε ποτέ. Σε τρομάζει ότι μπορεί να τη χάσουμε. Με τρομάζει ότι μπορεί να την καταχραστούμε. Αν ψάξεις στο παρελθόν θα βρεις κάμποσες κοινωνίες που μαράζωσαν λόγω έλλειψης ελευθερίας. Χωρίς ελευθερία δεν υπάρχει καινοτομία, και κατά συνέπεια πρόοδος. Όμως θα βρεις συχνότερα κοινωνίες που κατέρρευσαν λόγω υπερβολικής ελευθερίας. Όταν ο άνθρωπος επεκτείνει τα όρια της ελευθερίας του πέρα από τα όρια της ελευθερίας του συνανθρώπου του, οι μεταξύ τους σχέσεις παύουν να είναι αμοιβαία επωφελείς, βλάπτουν ο ένας τον άλλον, ο κοινωνικός ιστός διαλύεται και η κοινωνία καταρρέει. Έχει συμβεί πάμπολλες φορές στο παρελθόν, και θα συμβαίνει ξανά κάθε φορά που θα εμφανίζονται οι προϋποθέσεις. Γι αυτό λοιπόν σε αυτή τη φάση επέτρεψέ μου να ανησυχώ περισσότερο για το πλεόνασμα της ελευθερίας που παρατηρώ γύρω μου, και λιγότερο για την ενδεχόμενη μείωσή της λόγω λήψης μέτρων για την καταπολέμηση της πειρατείας και της παιδικής πορνογραφίας στο internet.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 24 Μάιος 2012 23:54

Ο Βαγγέλης λέει οτι ο φόβος πουλάει και οτι όταν χρειάζεται να γίνει χειραγώγηση της μάζας προβάλλονται τέτοιου τύπου "ειδήσεις". Ποτέ μέχρι στιγμής εγώ δεν έχω δει μια μελέτη με πραγματικά στοιχεία που να προσπαθεί να ζυγίσει τους κινδύνους με τα οφέλη του internet. Αντίθετα θυμάμαι εποχές τροκτικού που προβάλλονταν ζόρικες ειδήσεις να παρουσιάζονται ειδήσεις παιδοφιλίας στα ΜΜΕ.

Εκτώς αν νομίζεις οτι τα ΜΜΕ παρουσιάζουν αντικειμενικά την πραγματικότητα.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 25 Μάιος 2012 00:04

Julian Assange. Ό,τι πιο λαμπρό έχει να δείξει η ελευθερία του internet. Αντι να τον δοξάζουν, τα ΜΜΕ τον κατηγορήσανε στην Σουηδία που είχε τους servers του για βιασμό.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 25 Μάιος 2012 01:13

Alex χειραγώγηση της μάζας δεν κάνουν μόνο τα ΜΜΕ, κάνω κι εγώ κι εσύ και ο Βαγγέλης και ο Julian Assange και όλοι μας. Το κάνουμε στο βαθμό που μπορούμε, και καμιά φορά πιο άκομψα απ' ότι το κάνει η τηλεόραση. Ούτε κανένας από εμάς έχει το χάρισμα της αντικειμενικότητας, την προσωπική μας άποψη λέμε. Και στο βάθος του μυαλού μας διατηρούμε μόνιμη επαφή με το προσωπικό μας συμφέρον, δεν ξεχνάμε από που προέρχεται το ψωμί που τρώμε.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 25 Μάιος 2012 04:08

cpulse έγραψε:Στην Ελλάδα φορολογείται αυτός που παράγει. Σε άλλες χώρες το σύστημα λειτουργεί και διαφορετικά, δηλαδή φορολογείται αυτός που καταναλώνει.
Και αυτός που παράγει έχει καταναλώσει πρώτες ύλες για την παραγωγή.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 25 Μάιος 2012 04:11

cpulse έγραψε:Julian Assange. Ό,τι πιο λαμπρό έχει να δείξει η ελευθερία του internet. Αντι να τον δοξάζουν, τα ΜΜΕ τον κατηγορήσανε στην Σουηδία που είχε τους servers του για βιασμό.
Μεγάλη κουβέντα πόσο λαμπρός είναι.Ανάλογα σε ποια θέση βρίσκεσαι αντιλαμβάνεσαι τη λαμπρότητα διαφορετικά.Αν είσαι από την πλευρά του ευνοούμενου που έμαθε πράγματα και θαύματα είναι λαμπρός.Αν είσαι στην πλευρά του άλλου που εμφανίστηκαν έγγραφα που αποτελούσαν προϊόν κλοπής δεν είναι λαμπρό παράδειγμα.

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 25 Μάιος 2012 12:12

Γειά χαρα.
Πολυ ενδιαφέροντα όσα λεγονται. Θα ηθελα να συμφνωήσω με το skeftomilo οσον αφορα την πολυ ελευθερια που εχουμε. σημερα κανουμε καταχρηση και όχι σωστη χρηση της σε ολους τους τομεις ποσο μαλλον το ιντερνετ.
Apostolis_38 θα ειναι τζαμπα το τσιπακι... :D
Απλά νιωθω οτι δεν ειναι το θεμα το οπτικοακουστικο αλλά γενικοτερα οι ελευθερία του ανθρωπου. Δεν ψηφισανε το Acta? Αλλαξε ο Μανολιος κι εβαλε τα ρουχα του αλλιος... Γιατι μαθαμε να δεχομαστε οτι και αν μας κανουν δυστυχως.

Η ερωτηση μου ειναι: τερμα το youtube δηλαδη; οποιος μπαινει στο youtube θα χάνει το δικαιωμα προσβασης στο ιντερνετ;
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 25 Μάιος 2012 12:40

Κοίτα, το θέμα της ελευθερίας και της κατάχρησης της είναι για τους ανθρώπους κοινωνικό θέμα. Αρα καθαρά υποκειμενικό και εξαρτάται πάντα από τις εκάστοτε συνθήκες.
Στο ζωϊκό βασίλειο τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Ολοι οι οργανισμοί είναι ελεύθεροι μέχρι το σημείο που το σώμα τους τους βάζει περιορισμούς ή η επιβίωσή τους μπαίνει σε άμεσο κίνδυνο.
Μετά ή "ακούς" τις αισθήσεις σου ή καπούτ. Απλά πράγματα.
Στους ανθρώπους δεν είναι έτσι γιατί μπαίνει στη μέση και η ιδιοτητά τους να μπορούν να σκέφτονται.
Αλλη η έκφραση της ελευθερίας και η κατάχρηση της την εποχή του Περικλή, άλλη στον Μεσαίωνα, άλλη σε δικτατορία, άλλη σε δημοκρατία κ.λ.π.
Οπου υπάρχει ελευθερία θα υπάρχει και κατάχρησή της αφού είναι δεδομένο και 10000000% σίγουρο οτι η ελευθερία του ενός θα είναι ο εξαναγκασμός του άλλου. Ειδικά σε περιόδους και τόπους όπου υπάρχει συνοστισμός ατόμων.
Αρα αλληλοσυγκρουόμενα συμφέροντα, επιθυμίες, δυνάμεις, τάσεις κ.λ.π. κ.λ.π. που πολλές φορές επηρεάζονται και απο απτά γεωγραφικά χαρακτηριστικά.
Πάρε για παράδειγμα την ανάγκη για χώρο για πάρκινγκ.

Το θέμα είναι κατά πόσο πρέπει να ευνοείς ή να αποτρέπεις, να τιμωρείς ή όχι, να εγκλωβίζεις ή να αφήνεις να εκφραστεί η ελευθερία σε κοινωνικό (βλέπε ευρέως αποδεκτό), ηθικό, ακόμα και οικονομικό επίπεδο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Μάιος 2012 13:42

Μπορεί η διακίνηση προϊόντων που προστατεύονται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας να αντιμετωπιστεί με δικαστικές αποφάσεις και με εξώδικα; Αμφιβάλλουμε, αλλά δεν έχουν την ίδια άποψη με εμάς οι εταιρείες-κάτοχοι των πνευματικών δικαιωμάτων και οι εκπρόσωποί τους.

Η Google έχει μια μεγάλη ενότητα για θέματα διαφάνειας. Εκεί διατηρεί και μια περιοχή στην οποία μπορείς να δεις πόσες διευθύνσεις έχει εξαιρέσει προκειμένου αυτές να μην εμφανίζονται στα αποτελέσματα αναζήτησης. Οι συγκεκριμένες διευθύνσεις υποδεικνύονται από φορείς όπως εταιρείες που αναπτύσσουν λογισμικό, κινηματογραφικά στούντιο, δισκογραφικές εταιρείες και εκπρόσωποι όλων αυτών.

Τον περασμένο μήνα η Google απέσυρε από τα αποτελέσματα αναζήτησης 1,25 εκατ. διευθύνσεις, σε περισσότερα από 24.000 domains και μετά από αιτήματα που κατέθεσαν 1.300 εταιρείες και 1.100 εκπρόσωποί τους.

Οι αριθμοί είναι εδώ και μπορείς να κάνεις τις αναζητήσεις που θέλεις. Ενα σχόλιο μόνο: Φτάνουν αυτά τα μέτρα; Οχι, για περισσότερο από 10 χρόνια οι εταιρείες κυνηγούν την πειρατεία και δεν έχουν καταφέρει τίποτα. Από την εποχή του Napster μέχρι τις ημέρες του Megaupload και του Pirate Bay η εμπειρία δείχνει πως τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει τους ανθρώπους από το να μοιράζονται περιεχόμενο. Η εντύπωσή μας είναι πως όσες καταγγελίες και αν υποβάλονται στην Google το μόνο που θα βγει θα είναι σελίδες όπως το Transparency Report της εταιρείας για να "παίζουμε" με τους αριθμούς...
http://www.deasy.gr/fresh-fish/4110,12_ ... tipei.html
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Μάιος 2012 12:38

Έχω την δύναμη και νομοθετώ υπέρ του πνευματικού μου δικαιώματος όσων γράφω εδώ αυτή τη στιγμή και απαιτώ να πληρώνομαι από όσους διαβάζουν αυτό που γράφω τώρα. Όποιος δεν το κάνει είναι παράνομος και οι αρμόδιες δικαστικές αρχές πρέπει να κλειδώσουν το forum γιατί διαφορετικά καταπατούν τα πνευματικά μου δικαιώματα. Ποσώς με ενδιαφέρει αν από αυτό το κλείσιμο χαθούν και δεδομένα άλλων που δεν έχουν παρόμοιες απαιτήσεις. Εγώ τα λεφτά μου θέλω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης