Πέρασμα μεταβλητής σε url

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
tsalaki

Δημοσίευση από tsalaki » 20 Μάιος 2012 13:03

Καλησπέρα σε όλους,

Φτιάχνω ένα πολύ απλό cms, στο οποίο ο διαχειριστής μπορεί να προσθέσει (επεξεργαστεί/διαγράψει) μενού και νέα. Στην αρχική σελίδα που βλέπει ο χρήστης υπάρχει ένα μενού αριστερά που είναι το ακόλουθο:
Αρχική σελίδα (εμφανίζονται όλα τα νέα που έχει προσθέσει ο διαχειριστής)
menu (εμφανίζεται το περιεχόμενου του μενού που έχει προσθέσει ο διαχειριστής)
Επικοινωνία
Πατώντας το καθένα από αυτά εμφανίζεται δεξία η αντίστοιχη σελίδα. Η αρχική σελίδα εμφανίζει τον τίτλο κάθε νέου και υπάρχει ένα λινκ τύπου "Δείτε περισσότερα" όπου θέλω όταν το πατάει ο χρήστης να εμφανίζεται το πλήρες περιεχόμενο του νέου. Πρέπει με κάποιο τρόπο να διαχωρίσω μέσω του url αν η σελίδα που θα ανοίξει αφορά το περιεχόμενο ενός νέου ή ενός μενού. Έχω την ακόλουθη συνάρτηση:

Κώδικας: Επιλογή όλων

function get_page ( $id )
	{
		global $con;
		$sql = "SELECT title, content FROM menu WHERE id = ".$id;
		$result = mysql_query ( $sql, $con );

$row = array ();
		if ( mysql_num_rows ( $result ) > 0 )
		{
			$row = mysql_fetch_array ( $result );
		} // end if

return $row;
	} // end function get_page
Την οποία καλώ στη συνέχεια:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<?php
	include &#40; 'functions/menu.php' &#41;;

$menu_items = get_menu &#40;&#41;;

if &#40; !empty &#40; $menu_items &#41; &#41;
	&#123;
		echo "<ul class='sidebar_menu'>";

foreach &#40; $menu_items as $menu &#41;
		&#123;
			echo "<li><a href='?id=".$menu &#91;'id'&#93;."' target='_self'>".$menu &#91;'name'&#93;."</a></li>";
		&#125; // end foreach

echo "</ul>";
	&#125; // end if
?>
Εγώ ουσιαστικά θέλω η get_page() να μου επιστρέφει εκτός απο το περιεχόμενο του μενού και μια μεταβλητή που θα προσθέσω με κάποιο τρόπο στο Url τόσο του μενού όσο και των νέων για να δουλέψει σωστά. Έψαξα στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα αυτό που ήθελα..Μπορεί κάποιος να μου πει αρχικά αν η σκέψη μου είναι σωστή και πως αυτό μπορεί να γίνει στην πράξη για να δουλέψει σωστά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
Shevchenko7
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Shevchenko7 » 21 Μάιος 2012 03:52

δεν εχεις δωσει με ποιο τροπο καλεις την get_page. δινεις μονο το πως καλεις την get_menu.

αν εχω καταλαβει καλα, στο Link του "δειτε περισσοτερα" ή στο μενου (αν θες με direct link απο το μενου να εμφανιζει full article) θα πρεπει να βαλεις ενα αλλο var στο href που θα παιρνει το id του νεου απο τον πινακα με τα νεα κ ειτε θα το καλεις σε ενα νεο αρχειο για να εχεις μια δομη μονο για full article πχ. fullarticle.php?id=xx.
ειτε αν το θες στο ιδιο αρχειο θα πρεπει να βαλεις στο "δειτε περισσοτερα" ενα var πχ ?id=xx&view=full που θα το τσεκαρεις αν ειναι σετταρισμενο στην αρχη του php αρχειου και αν ειναι να καλει μονο το συγκεκριμενο αρθρο με την καταλληλη δομη.
http://l2s.gr Μεγάλα url σε μικρά απλά!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες