Φορολογια Eshop

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
tylerdrdn

Φορολογια Eshop

Δημοσίευση από tylerdrdn » 21 Μάιος 2012 00:36

Καλησπερα,

Αυτο ειναι ενα θεμα που δυσκολευομαι να καταλαβω. Ας πουμε οτι εχω ενα eshop. Εκει εχω ανεβασμενο ενα προιον (ας πουμε οτι ειναι ενα smartphone), το οποιο το εχω παρει απο τον προμηθευτη 200 ευρω και το πουλαω 250. Το 23% του φορου ειναι πανω στο κερδος (τα 50 ευρω) η πανω στην συνολικη τιμη που πουλαω?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Φορολογια Eshop

Δημοσίευση από cordis » 21 Μάιος 2012 01:40

όπως σε όλα τα εμπορικά είδη και σε όλες τις συναλλαγές, έτσι και στα smartphone το ΦΠΑ πάει στο σύνολο του καταβαλλόμενου ποσού.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

tango

Φορολογια Eshop

Δημοσίευση από tango » 21 Μάιος 2012 05:30

Όποτε δεν είσαι σίγουρος ανάμεσα σε Ν ποσά, ποιός είναι ο φόρος, είναι πάντα το μεγαλύτερο :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Φορολογια Eshop

Δημοσίευση από cordis » 21 Μάιος 2012 13:59

ναι, και αυτός είναι ένας πολύ απλός και σωστός κανόνας για να θυμάσαι... :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Φορολογια Eshop

Δημοσίευση από Banavas » 22 Μάιος 2012 22:34

Στην πράξη ο ΦΠΑ που σου αναλογεί είναι για τα 50 ευρώ. Αυτό συμβαίνει γιατί έχεις πληρώσει στον προμηθευτή σου 200 ευρώ στα οποία περιλαμβάνεται ΦΠΑ 37,4 ευρώ. Όταν αποδώσεις το ΦΠΑ για 250 ευρώ ίσο με 46,74 ευρώ θα συμψηφιστεί με το ΦΠΑ που πλήρωσες στον προμηθευτή δηλαδή θα πληρώσεις 9,34 ευρώ.
Σε τελική ανάλυση το κράτος θα έχει εισπράξει ΦΠΑ για 250 ευρώ ίσο με 46,74 τα οποία θα τα πάρει από τον τελικό καταναλωτή αφού εσύ και ο προμηθευτής θα πληρώσετε το ΦΠΑ που έχετε εισπράξει ήδη από τον πελάτη.
Συνεπώς για νόμιμη πώληση (νόμιμη εννοώ οτι θα κοπούν όλα τα παραστατικά κανονικά) δεν σε αφορά το ΦΠΑ αφού το πληρώνει ο πελάτης και το εισπράτει το κράτος. Εσύ απλά κάνεις τον εισπράκτορα για το κράτος.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες