Νομίζω πως έχουμε ευχαριστημένους affiliates στο Ladopano.gr

το πρώτο πλήρες ηλεκτρονικό κατάστημα για την Βάπτιση

Συντονιστής: billt

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 21 Μάιος 2012 19:55

Αν κρίνω από τις πωλήσεις, τα ποσά των πωλήσεων, τις μηδαμινές ακυρώσεις και τις προμήθειες που μοιράζουμε τελευταία πρέπει να έχουμε πολύ ευχαριστημένους affiliates στο ladopano.gr :D

Αν χρειάζεστε οποιαδήποτε βοήθεια πείτε μου :wink:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 22 Μάιος 2012 17:34

Να πω κάτι εγώ; Μπορούμε να ξέρουμε και εμείς ( όχι οι affiliates, αλλά οι web mastores ) μια "γενική" εικόνα, πόσο αυξήθηκαν οι πωλήσεις, πως πήγε και όλα αυτα;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Μάιος 2012 18:08

πάντως είναι περίοδος βαπτίσεων. :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 22 Μάιος 2012 21:32

Basilakis έγραψε:Να πω κάτι εγώ; Μπορούμε να ξέρουμε και εμείς ( όχι οι affiliates, αλλά οι web mastores ) μια "γενική" εικόνα, πόσο αυξήθηκαν οι πωλήσεις, πως πήγε και όλα αυτα;
Ναι βέβαια:) Ίσως μια μέρα γράψω και ένα case study αν το επιτρέψει ο πελάτης.

Λοιπόν το συγκεκριμένο κατάστημα δραστηριοποιείται σε ένα 'δύσκολο' κλάδο για εξ αποστάσεως πωλήσεις.
Σιγά σιγά κέρδισε το σεβασμό:
- των πελατών λόγο της εικόνας του και άψογης της εξυπηρέτησης, της ποικιλίας και των εξαιρετικά προσιτών τιμών
- των προμηθευτών που αρχικά ήταν διστακτικοί, αλλά τώρα περιλαμβάνονται μεγάλα brands
- των affiliates επειδή είναι πολύ "εντάξει" στη συνεργασία και υπάρχουν μεγάλα περιθώρια κέρδους. Επιπλέον υπάρχουν ελάχιστες ακυρώσεις

Συγκεκριμένα οι affiliates συνεισφέρουν συνήθως με ψηλό μονοψήφιο ποσοστό στο τζίρο ανεξάρτητα από την εποχή. Απλά η περίοδος Μάρτιος με Σεπτέμβριος έχει 3 πλασιες πωλήσεις καθώς οι περισσότερες βαπτίσεις γίνονται από Πάσχα εως Φθινόπωρο. Ανάλογα ανεβαίνουν και οι affiliate πωλήσεις.

Οι μέσες πωλήσεις των affiliates είναι μέχρι στιγμής κοντά στα 200 Ευρώ και το εύρος είναι συνήθως 25 Ευρώ εως 700 Ευρώ. Λίγο λιγότερο από πέρυσι καθώς μειώθηκαν οι τιμές.

Ελπίζω να βοήθησα :)

PS: Όλα τα προγράμματα που διαχειρίζομαι και είναι στην υπογραφή μου αξίζουν της προσοχής σας :wink:

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 22 Μάιος 2012 21:56

billt έγραψε:...Σιγά σιγά κέρδισε το σεβασμό:
...των affiliates επειδή είναι πολύ "εντάξει" στη συνεργασία και υπάρχουν μεγάλα περιθώρια κέρδους....
Το εντάξει έπρεπε να το γράψεις με κεφαλαία, με h1, bold, italic kai font-size:100px;

Σε mail που έστειλα, χωρίς να πω ποιος είμαι, για το αν μπορώ να παραγγείλω μεσω τηλεφώνου η απάντηση ήταν:

Κώδικας: Επιλογή όλων

Τις παραγγελίες τις λαμβάνουμε μέσα από το site μας
Αν έχετε κάποια δυσκολία να κάνετε την παραγγελία σας, μέσο site, καλέστε μας και θα σας βοηθήσουμε σε ότι χρειάζεστε ώστε να ολοκληρώσετε την παραγγελία
Μετά από αυτό εμπιστεύομαι την καμπάνια του ladopano περισσότερο από κάθε άλλη.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 22 Μάιος 2012 22:17

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Είναι γεγονός ότι το ladopano θέλει οι πωλήσεις να γίνονται μέσω σελίδας και αυτό είναι και η γραμμή που ακολουθούν όσοι επικοινωνούν από το μαγαζί με πελάτες.

Όχι μόνο πιστώνονται οι πωλήσεις στους affiliates, αλλά και το κατάστημα βγάζει έτσι σωστά συμπεράσματα για την προέλευση των πωλήσεων. Επειδή στη προκειμένη περίπτωση ασχολούμε με όλη τη προώθηση (adwords, facebook, affiliates κτλ) είναι πολύ σημαντικό να ξέρω πόσο αποδίδουν τα κανάλια προώθησης και σε ποια πρέπει να εστιάσουμε παραπάνω.

Είναι αυτονόητο ότι υπάρχει ένας μικρός αριθμός τηλεφωνικών πωλήσεων επειδή απλά υπάρχουν πελάτες που με τίποτε δεν μπορούν/θέλουν να ολοκληρώσουν πώληση online όσο και να βοηθήσει κανείς. Σ' αυτό δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε, γιατί απλά σε αυτές τις περιπτώσεις η εξοικίωση με το web είναι μηδαμινή :roll:

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Ιουν 2012 20:37

Ολε! :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 04 Ιουν 2012 20:51

cordis έγραψε:Ολε! :p
:clap: :kaloe: :banana: :respect:

n252

Δημοσίευση από n252 » 24 Ιουν 2012 15:10

1900 Click από την αρχή του μήνα και μόνο 4 πωλήσεις (με τη μια pending) :(

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 24 Ιουν 2012 19:59

Είδα λίγο το performance report και υποθέτω ότι το ID σου είναι CD4XX. Αν είναι έτσι το πρόβλημά σου δεν είναι τόσο το conversion rate (έχεις μέχρι τώρα διπλάσιες πωλήσεις από τον προηγούμενο μήνα) αλλά το συνολικό ποσό των πωλήσεων που είναι πολύ χαμηλό, όπως και τον προηγούμενο μήνα που ξεκίνησες ουσιαστικά να προωθείς το πρόγραμμα.

Σήμερα έδωσα ΟΚ σε όλες τις πωλήσεις που είναι pending (θα ειναι εγγεκριμένες μολις τις περάσει η LW) και στη μεγάλη πλειοψηφία τους είναι πάνω από 200 Ευρώ (δεν μπορώ να δω όμως στις pending ποια είναι δικιά σου)

Στο συγκεκριμένο αντικείμενο οι περισσότερες πωλήσεις δεν γίνονται μετά το click αλλά σε διάστημα 1-2 μήνες από την πρώτη επίσκεψη στο e-shop, οπότε μετράει να φυτεύεις πολλά cookies :)

Τέλος είναι σημαντικό αν δουλεύεις με feed να είναι ενημερωμένο. Αν θέλεις να ρίξω μια ματιά στη σελίδα σου στείλε μου pm (και οποιοσδήποτε άλλος affiliate) μήπως βρούμε κάτι να βελτιώσουμε

n252

Δημοσίευση από n252 » 24 Ιουν 2012 21:15

δε περίμενα τόσο γρήγορη απάντηση , σου έστειλα πμ

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 25 Ιουν 2012 00:47

Σου έστειλα μήνυμα :)

Μια γενική παρατήρηση προς όλους είναι να ενημερώνετε το site σας με νέο feed τουλάχιστον κάθε 1-2 εβδομάδες, γιατί γίνονται διαρκώς αλλαγές, προσθήκες και καταργήσεις προϊόντων

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Ιουν 2012 20:55

και παίζουν πολλές αυξομοιώσεις τιμών... οπότε δε θέλει να το ξεχνάτε...
- follow me @twitter

n252

Δημοσίευση από n252 » 26 Ιουν 2012 17:08

σήμερα άλλη μια πώληση 400€ :)

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 26 Ιουν 2012 18:18

:)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ladopano [LW]”