Πρόβλημα με webmaster tools - Duplicate meta descriptions

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 23 Μάιος 2012 13:51

Καλησπέρα

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα σε μια ιστοσελίδα.

Στο webmaster tools, παρατήρησα ( χωρίς να αλλάξει η θέση μου στην αναζήτηση ) ότι το Google έχει βρει Duplicate meta descriptions. Αυτά δημιουργήθηκαν από λάθος στο cms. Το λάθος διορθώθηκε αλλά έχει περάσει τουλάχιστον ένας μήνας, και τα Duplicate meta descriptions παραμένουν ακόμα στο webmaster tools.

Πως μπορώ να τα σβήσω; Δοκίμασα ακόμα και την διαγραφή του λογαριασμού ανοίγοντας έναν άλλον. Αλλά τα στοιχεία παρέμειναν ίδια. Το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν το verify. Αυτόματα πείρε και τo sitemap που είχα στον παλιό λογαριασμό και ότι είχε γίνει μέχρι τότε...

Τα αποτελέσματα της αναζήτησης δεν έχουν επηρεαστεί από αυτό. Αλλά φοβάμαι μην επηρεαστούν. Το λάθος έχει διορθωθεί.

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 24 Μάιος 2012 13:33

Τι έγινε ρε παιδιά; Κανείς δεν γνωρίζει;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Μάιος 2012 13:59

εγώ λόγο του ότι κάθε θέμα μπορεί να έχει πολλές σελίδες, αλλά με το ίδιο meta description έχω 27k Duplicate meta descriptions και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

dimtris155

Δημοσίευση από dimtris155 » 24 Μάιος 2012 14:15

canopus έγραψε:Καλησπέρα

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα σε μια ιστοσελίδα.

Στο webmaster tools, παρατήρησα ( χωρίς να αλλάξει η θέση μου στην αναζήτηση ) ότι το Google έχει βρει Duplicate meta descriptions. Αυτά δημιουργήθηκαν από λάθος στο cms. Το λάθος διορθώθηκε αλλά έχει περάσει τουλάχιστον ένας μήνας, και τα Duplicate meta descriptions παραμένουν ακόμα στο webmaster tools.

Πως μπορώ να τα σβήσω; Δοκίμασα ακόμα και την διαγραφή του λογαριασμού ανοίγοντας έναν άλλον. Αλλά τα στοιχεία παρέμειναν ίδια. Το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν το verify. Αυτόματα πείρε και τo sitemap που είχα στον παλιό λογαριασμό και ότι είχε γίνει μέχρι τότε...

Τα αποτελέσματα της αναζήτησης δεν έχουν επηρεαστεί από αυτό. Αλλά φοβάμαι μην επηρεαστούν. Το λάθος έχει διορθωθεί.
Τα errors στο webmasters τι ημερομηνία έχουν? Μήπως είναι αυτά του προηγούμενου μήνα?
Παρόλα αυτά, όπως έχει ήδη αναφέρει ο cordis, και εγώ δεν είδα να επηρεάζομαι στο SEO όταν έχω πολλαπλές σελίδες με το ίδιο meta description. Το συγκεκριμένο meta tag χρησιμοποιείται κυρίως για λόγους branding παρά για SEO.

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 25 Μάιος 2012 09:16

Καλημέρα σας.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Την ημερομηνία δεν μπορώ να την δω/βρω πουθενά, οπότε dimtris155 δεν μπορώ να σου απαντήσω.. Παρατήρησα ότι μειώθηκε ο αριθμός τους, Από 1257 που ήταν τώρα έχει πάει στα 917 άρα φαντάζομε ότι θέλει τον χρόνο του.

Και κάτι ακόμα. Πόσο καιρό παίρνει στον Google να κάνει indexed ολόκληρο το sitemap; (ας πούμε για ένα sitemap με 1000 links μέσα) αυτό πως δουλεύει γνωρίζουμε; (αν υπάρχει όρεξη για απάντηση ας μου πείτε. )
Υπάρχει κάποια τεχνική SEO που να μπορώ να μειώσω τον χρόνο ;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Μάιος 2012 12:32

ο μόνος τρόπος που γνωρίζω για να περνάει συνέχεια το bot από το site σου είναι να γράφεις 3+ νέα άρθρα την ημέρα και σε μερικές εβδομάδες (μήνες) θα περνάει καθημερινά για ενημέρωση.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 25 Μάιος 2012 19:09

Ευχαριστώ παίδες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες