Αλλαγές στα ranking στη google

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Konstantinos21
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Konstantinos21 » 18 Μάιος 2012 17:05

Καλησπέρα σας

Παρακολουθώ καιρό τα θέματα σας αλλά δεν είχα γράψει ποτέ.

Τελευταία παρατηρούμε ότι η google αφαιρεί κάποιες σελίδες μας από τα αποτελέσματα και τις επαναφέρει στην ίδια θέση μετά από 2-3 ημέρες. Προφανώς γίνεται κάποιος έλεγχος όσον αφορά τη σχετικότητα τους με τα ερωτήματα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί και σε άλλους εδώ πέρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 26 Μάιος 2012 14:17

Ναι το εχω παρατηρησει και εγω αυτο που λες, αλλα δεν αφαιρει σελιδες αφαιρει keywords και μετα τα επαναφερει. Σε δυο διαφορετικες σελιδες που μου εχει τυχει εχω δει οτι οταν επανελθουν τα keywords εχουν καλυτερο ranking απο πριν.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Konstantinos21
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Konstantinos21 » 26 Μάιος 2012 14:59

Επανήλθανε τις επόμενες ημέρες. Όχι τα keywords. Είχανε αφαιρεθεί οι σελίδες για ορισμένες μέρες από τα αποτελέσματα. Ίσως επειδή κάποιες από αυτές είχανε υψηλό bounce και εξεταζόντουσαν όσον αφορά τη συνάφεια τους με τα ερωτήματα.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 26 Μάιος 2012 15:18

Στην δικια μου περιπτωση οταν κανεις site:url οι σελιδες ειναι indexed κανονικα απλως εχουν χασει το ranking στα αντιστοιχα keywords (η μαξιμουμ διαρκεια που εχω δει ειναι 3 μερες)
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

Konstantinos21
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Konstantinos21 » 26 Μάιος 2012 15:29

Όταν λες έχουν χάσει το ranking; Εγώ σου λέω είχανε εξαφανιστεί τελείως :)
Μετά τις 3 ημέρες επανήλθαν;

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 26 Μάιος 2012 15:54

Για να τσεκαρεις αν μια σελιδα ειναι indexed στο google γραφεις site:domains.gr/mypage.php

μπορει μια σελιδα να ειναι indexed αλλα να μην εμφανιζεται στα αποτελεσματα αναζητησης στα αντιστοιχα keywords (αυτο που εγραψα οτι συναιβει σε εμενα). Ναι σε δυο περιπτωσεις η μια σελιδα επανηλθε μετα απο 1,5 μερα και στην αλλη περιπτωση μετα απο 3 μερες :)

Konstantinos21
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Konstantinos21 » 26 Μάιος 2012 16:05

Ναι ξέρω τι είναι indexed :) Δεν είμαστε χθεσινοί... :)
Προφανώς μιλάμε για παρόμοιο πράγμα. Anyway, αφού επιστρέψαν όλα καλά. Thanks για την πληροφορία σου.

kostasdhm

Δημοσίευση από kostasdhm » 29 Μάιος 2012 15:59

Δεν έχω παρατηρήσει τίποτα αλλά μήπως σχετίζεται με τον καινούργιο αλγόριθμο....Penguin?
Διπλωματικές Εργασίες -
Εργασίες ΕΑΠ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες