[Solved] Επαναφορά της 'Μπάρας Γλώσσας' (Language Bar)

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Μάιος 2012 09:32

Πολλή Καλημέρα στην καλή Παρέα του Freestuff :D :D
Έχω δηλώσει πολλές φορές εδωμέσα, τόσο έλλειψη γνώσεων, όσο και πείρας, επάνω στα Windows. Αυτό ήταν γενικότερα, πόσω μάλλον στα Windows XP!
Από προχθές, λοιπόν, έσπαγα το κεφάλι μου, για να βρω πώς -στο καλό- έγινε και 'χάθηκε' το εικονίδιο γλώσσας EN - EL :o :o
Έψαξα καλά στο Internet, πριν βάλω το Θέμα εδώ!!!!
Παιδιά το καλό ψάξιμο, -σχεδόν πάντα- φέρνει αποτελέσματα/καρπούς!!
Ιδού λοιπόν η οδηγία που βρήκα εδώ!
Missing language bar in Windows XP

If you right click on your taskbar then go to Tools and you don’t see Language bar option there are a few things that you can try to fix that problem.

1. Click Start then Control Panel then double click Regional and Language Options open the Languages tab then click Details.
Under Preferences click Langiage bar then make sure that Show aditional Language bar icons in the taskbar is checked.

2. Click Start then Control Panel then double click Regional and Language Options open the Languages tab then click Details.
Open the Advanced tab, make sure that Turn off advanced text services is un-checked!

3. If option 1 and 2 don’t fix your problem then click Start then Run, type regsvr32 msutb.dll amd press Enter. Type regsvr32 mlang.dll and press Enter again.
Πρέπει να τονίσω εδώ, ότι έχουν λάθος τη σειρά των 1. και 2..
Για να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα "Preferences", και η "Langiage bar", πρέπει πρώτα να γίνει η αποεπιλογή (un-check) στο τετραγωνάκι "Turn off advanced text services".
Επίσης, προσωπικά, δεν χρειάστηκα την οδηγία 3., καθώς με τις 1. και 2. καλύφθηκα αμέσως.
Οπότε, σας παρουσιάζω και την 3., πλην όμως με κάθε επιφύλαξη :wink:

Ελπίζω με κάποια αναζήτηση μέσα στο Freestuff, να βρει και όποιος άλλος ενδιαφέρεται - έχει το ίδιο πρόβλημα, τη λύση που χρειάζεται.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 24 Μάιος 2012 10:40

Ακούγεται (και είναι) σχετικά εύκολο αυτό να γίνει σε win xp.

Αντιθέτως σε win vista πού έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα 3-4 φορές, είναι πολύ δύσκολη η λύση του (έχω ακούσει και format ώς λύση !) και προσωπικά έκανα 2 μέρες (!) να βρώ λύση την πρώτη φορά (ασχολήθηκα μόνο από προσωπικό ενδιαφέρον).
Σε γενικές γραμμές ήταν πρόβλημα του task manager και έπρεπε να γίνει αντιγραφή κάποιων αρχείων από υπολογιστή με κανονική λειτουργία ώστε να αντικατασταθούν κάποια αρχεία που λειτουργούν ώς «κρυφά» service των win.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Μάιος 2012 13:31

Καλέ μου φίλε hitca, πολλή Καλησπέρα σου, και σ'ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου -με την πείρα, και τις γνώσεις σου- στο Θέμα μου :D :D
Τα Windows Vista έχουν, άραγε, το System File Checker, που κληρονόμησαν και τα Windows XP, από τα Windows98 SE :question:
Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα System αρχεία, το Tool-άκι αυτό είναι σε θέση να το εντοπίσει. Ζητάει το CD/DVD, στον Drive, και αντιγράφει από αυτό τα 'βλαμμένα' αρχεία.
Φυσικά, το χρησιμοποίησα κι εγώ. Όμως, στην περίπτωσή μου, δεν βρήκε κανένα πρόβλημα, καθώς ήταν πρόβλημα κάποιας ρύθμισης (όπως αποδείχτηκε)!
Αναφέρομαι σ'αυτό το Tool-άκι επειδή
hitca έγραψε:Σε γενικές γραμμές ήταν πρόβλημα του task manager και έπρεπε να γίνει αντιγραφή κάποιων αρχείων από υπολογιστή με κανονική λειτουργία ώστε να αντικατασταθούν κάποια αρχεία που λειτουργούν ώς «κρυφά» service των win.
Εάν οι γνώσεις μου στα Windows XP έχουν -σίγουρα πολλές- ελλείψεις, σχετικά με τα Windows Vista οι γνώσεις μου 'τείνουν στο Ο' :P Γι'αυτό και ρωτάω εξ'άλλου :wink:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 24 Μάιος 2012 15:44

Το sfc (system file check) υπάρχει σε όλες τις εκδόσεις win από xp και εντεύθεν.

Είναι πολύτιμο εργαλείο, αλλά δεν είναι και πανάκεια.... Δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.

Μού είχε κάνει όμως εντύπωση ο βαθμός πολυπλοκότητας ενός κατά τα άλλα παιδαριώδους προβλήματος (σαν αρχική εντύπωση) μπλέκοντας με απίστευτες λεπτομέρειες και αφού είχα ανακατέψει όλο το Internet του πλανήτη για να βρώ έστω αναφορές για παρόμοιο θέμα. Υπ' όψιν ότι σε win 7 ποτέ δεν έχω αντιληφθεί κάτι παρόμοιο.

Βρήκα οδηγίες κάπου ότι υπήρχει θέμα με τον task manager και μόνον τότε κατάφερα να εντοπίσω σε βάθος ποιά ακριβώς αρχεία επηρεάζουν αυτό το πρόβλημα. Φυσικά όλα αυτά κατόπιν τρομερά κουραστικής (και ανιαρής...) εργασίας επί του θέματος.

Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι επανεμφανίστηκε ώς πρόβλημα και σε άλλα pc (όχι πολλά 3-4, όλα με win vista) και φυσικά είχα την ώς διά μαγείας λύση !

**** για να έχεις την άνεση να δοκιμάζεις οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα θέλεις, να βρείς έναν υπολογιστή με αρκετή ram και να εγκαταστήσεις το VMware που επιτρέπει κάτι τέτοιο και είναι εξαιρετικό πρόγραμμα (μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό εάν θέλεις να το αποκτήσεις...)
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Μάιος 2012 09:12

hitca έγραψε:Το sfc (system file check) υπάρχει σε όλες τις εκδόσεις win από xp και εντεύθεν.
Είναι πολύτιμο εργαλείο, αλλά δεν είναι και πανάκεια.... Δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.
Ότι δεν είναι πανάκεια, αυτό να λέγεται :D :D
Όμως, προσωπικά τουλάχιστον, με έχει ξελασπώσει πάρα πολλές φορές (Κι αυτό να λέγεται :D :D ). Έτσι συμφωνούμε απόλυτα στα περί SFC.
hitca έγραψε:**** για να έχεις την άνεση να δοκιμάζεις οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα θέλεις, να βρείς έναν υπολογιστή με αρκετή ram και να εγκαταστήσεις το VMware που επιτρέπει κάτι τέτοιο και είναι εξαιρετικό πρόγραμμα (μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό εάν θέλεις να το αποκτήσεις...)
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ, τόσο για τη συνεισφορά γνώσης/πείρας στο θέμα μου, όσο και για την ιδιαίτερη προσφορά :D
Για την ώρα όμως μου είναι πολύ νωρίς (έτσι αισθάνομαι) για να 'ανοιχτώ' σε λειτουργικά επόμενα των XP, επειδή -όπως ξανάγραψα- όλο και περισσότερο συνειδητοποιώ την άγνοιά μου στα θέματα λειτουργίας τους.
Προτιμώ να κάνω το επόμενο βήμα (π.χ. στα Vista), από τη στιγμή που θα νοιώσω τα πόδια μου να 'πατούν γερά' πάνω στα XP, παρά χωρίς ισχυρή βάση αναφοράς να 'γκρεμιστώ' και από τα δύο εγχειρήματα (XP και Vista).
Και πάλι νά'σαι καλά για την προσφορά σου, και πιστεύω, ότι -όταν χρειαστεί στο κάποιο μέλλον- πάλι εδώ θα είμαστε :wink: :D

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 28 Μάιος 2012 17:36

Μήν δοκιμάσεις την έκδοση win vista, είναι χαμένος χρόνος και δεν έχουν και τίποτα το ιδιαίτερο (πέρα από την όποια διαφορά από τα win xp).
Απ' ευθείας στα win 7, που είναι πολύ καλή πλατφόρμα λειτουργικού και είναι αυτή που διευρύνεται παγκοσμίως και αξίζει να ασχοληθείς.

Με το VMware θα έχεις την δυνατότητα να δοκιμάζεις (...για πλάκα ή και στα σοβαρά) οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα θέλεις πχ. Linux που αξίζει πολλά η ενασχόληση με αυτό καθώς και εκδόσεις server (επίσης πολύτιμη η όποια γνώση σε αυτές).

Να προσθέσω απλώς ότι υπάρχουν και άλλα προγράμματα που επιτρέπουν την δημιουργία virtual pc, δωρεάν και μή, αυτό που αναφέρω είναι εξαιρετικό (μέχρι και πιστοποίηση υπάρχει για την χρήση του, ακριβώς επειδή είναι εκτεταμένη παγκοσμίως).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες