Newsletter

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Isset1988

Newsletter

Δημοσίευση από Isset1988 » 24 Μάιος 2012 12:58

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ένα eshop και θέλω να το διαφημίσω προς το κοινό.
Έχω αρκετά εγγεγραμμένα μέλη και θέλω ανά τακτά χρονικά διαστήματα να τους στέλνω newsletters.

Θα ήθελα να μάθω τα εξής:

1) Εκτός από τη διαφήμιση, τί άλλο πρέπει να περιέχει ένα newsletter?
2) Πού μπορώ να βρω έτοιμα newsletter templates?
3) Τα έτοιμα templates είναι συμβατά με όλες τις πλατφόρμες mail (πχ. Gmail,Yahoo, Roundcube)?
4) Τι κώδικα σε php μπορώ να χρησιμοποιήσω για να κάνω αποστολή ένα έτοιμο html newsletter? / Αν υποθέσουμε ότι έχω τα πάντα έτοιμα και θέλω με ένα for να στείλω τα html mails.

Σας ευχαριστώ πολυ!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Newsletter

Δημοσίευση από burnmind » 24 Μάιος 2012 13:34

Isset1988 έγραψε:1) Εκτός από τη διαφήμιση, τί άλλο πρέπει να περιέχει ένα newsletter?
Δεν υπάρχει "πρέπει". Ό,τι θες προσθέτεις. Δοκίμασε διάφορα πράγματα και μέτρα clicks, πωλήσεις κλπ ώστε να βρεις την κατάλληλη φόρμουλα. Δες και παραδείγματα των newsletters που στέλνουν μεγάλα eshops ώστε να πάρεις ιδέες.

Για παράδειγμα, θα μπορούσες να προσθέσεις υλικό που θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο στους πελάτες σου. Αν πχ πουλάς εργαλεία για κηπουρική, μπορείς να προσθέσεις tips για κηπουρούς. Επίσης, reviews για τα εργαλεία που προωθείς κλπ.
Isset1988 έγραψε:2) Πού μπορώ να βρω έτοιμα newsletter templates?
Εφόσον δε θέλεις να το φτιάξεις μόνος σου, δοκιμάσε να αγοράσεις κάποιο από Themeforest κλπ. Υπάρχουν και free, αλλά καλύτερα κάποιο paid για να έχεις κάποιο support και να αυξήσεις τις πιθανότητες να υπάρχει το 3). Άλλωστε, δεν είναι ακριβά.
Isset1988 έγραψε:4) Τι κώδικα σε php μπορώ να χρησιμοποιήσω για να κάνω αποστολή ένα έτοιμο html newsletter? / Αν υποθέσουμε ότι έχω τα πάντα έτοιμα και θέλω με ένα for να στείλω τα html mails.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια υπηρεσία όπως το MailChimp ή το AWeber, ή κάποιον smtp relay server όπως το SendGrid. Το πρώτο το χρησιμοποιώ, το 2ο ξέρω πολύ κόσμο που το χρησιμοποιεί και το 3ο απλά μου το έχουν προτείνει.

Άβαταρ μέλους
Isset1988

Newsletter

Δημοσίευση από Isset1988 » 25 Μάιος 2012 13:07

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Εφόσον έχω dedicated server, θα ήταν άχρηστο να πληρώσω ξανά για τα MailChimp και AWeber.

Η ερώτηση, οπότε αλλάζει και γίνεται πιο συγκεκριμένη.

Θα φτιάξω ένα δικό μου script για να στέλνω newsletter. Είναι σωστό να χρησιμοποιήσω την παρακάτω εντολή ώστε με ένα loop να στέλνω τα email μου?

Κώδικας: Επιλογή όλων

mail($to,$subject,$message,$headers);
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Newsletter

Δημοσίευση από burnmind » 25 Μάιος 2012 13:39

Από τον δικό σου server υπάρχει πάντα ο κίνδυνος για blacklist κλπ. Θεωρητικά πάντα, πρακτικά δε ξέρω τι συμβαίνει πλέον γιατί έχω πολλά χρόνια να στείλω newsletter από δικό μου server χωρίς να χρησιμοποιήσω κάποια ενδιάμεση υπηρεσία.

Για mails από τον server (οτιδήποτε κι αν είναι αυτά) συνήθως χρησιμοποιώ το phpmailer. Ρίξε μια ματιά, ίσως σε βολέψει.

Άβαταρ μέλους
Isset1988

Newsletter

Δημοσίευση από Isset1988 » 25 Μάιος 2012 14:53

Μια ερώτηση ακόμα μιας και γνωρίζεις το αντικείμενο. Αν μπώ στην blacklist μπορώ να βγώ πληρώνοντας το mcafee?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Newsletter

Δημοσίευση από burnmind » 25 Μάιος 2012 15:16

Θυμάμαι πως υπήρχε μία χειροκίνητη δωρεάν διαδικασία για να βγάλεις μία IP από την εκάστοτε blacklist, αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι περισσότερα.

panste

Newsletter

Δημοσίευση από panste » 28 Μάιος 2012 13:30

καλησπέρα και απο μένα, ψάχνω να βρώ άκρη με το phpmailer, δηλαδή την εγκατάσταση, ρυθμιση διακομιστή κτλ...
επίσης χρειάζομαι ένα newsletter ώστε να μπορώ να στέλνω απο 1 εώς 200.000 emails και να μην γίνομαι spam.γιαυτό είπα να βάλω το συγκεκριμένο.

έχετε κάτι υπόψη??

το mailchimp το γνωρίζω αλλά είναι επι πληρωμής...

ευχαριστώ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panste την 29 Μάιος 2012 13:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

panste

Newsletter

Δημοσίευση από panste » 29 Μάιος 2012 13:18

τελικά κατάφερα να στείλω email απο phplist, το μόνο που συμβαίνει είναι οτι στέλνει 2 email στον ιδιο λογαριασμό. καμιά ιδέα???
γνωρίζετε πόσα μυνήματα μπορούμε να στείλουμε? και αν χρειάζεται να στήσω και mailserver για antispam????

thanks....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες