Ο υπολογιστής κρασάρει...

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Jason Justin

Δημοσίευση από Jason Justin » 24 Μάιος 2012 19:21

Γεια σας!! Έχω τις τελευταίες μέρες το εξής πρόβλημα...
Μετά από ένα κρασάρισμα όπου μου εμφάνισε μπλε οθόνη και τα άσπρα γράμματα με τις σχετικές πληροφορίες, η ανάλυση της οθόνης άλλαξε και δεν μπορώ να την επαναφέρω....Είναι στην ίδια επιλογή όπως παλιότερα απλώς τα δείχνει διαφορετικά (πιο στενά)....Επίσης κάποιες φορές το ανεμιστηράκι απο πίσω κάνει έντονο θόρυβο για λίγο αλλα το κάνει επανειλημμένες φορες...Τα κρασαρίσματα γίνονται σχεδόν καθημερινά και αναφέρει στην μπλε οθόνη κάτι για ενα αρχείο "nvlddmkm" και μετά από μια επανεκκίνηση που εκανα μου έβγαλε ένα σφάλμα γι αυτό το αρχείο και ότι ανακτήθηκε η εφαρμογή του...Μετά απο αναζήτηση βρήκα ότι το αρχείο αυτό είναι τύπου sy_, βρίσκεται στο φάκελο των drivers και ότι αφορά τα γραφικά της οθόνης μου....Άρα το κρασάρισμα και η αλλαγή της ανάλυσης συνδέονται μεταξύ τους....Τι μπορώ να κάνω γιατί είμαι και λίγο άσχετος :roll: ???

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 24 Μάιος 2012 23:22

Το αρχείο αυτό αναφέρεται στο πρόγραμμα οδήγησης της κάρτας γραφικών (κάρτα Nvidia) όπως σωστά υπέθεσες.
Δηλαδή για κάποιο λόγο όταν τα win προσπαθούν να πάρουν πληροφορίες από αυτό, ο υπολογιστής καταρρέει.
Πιθανότατα έχει η κάρτα γραφικών σου πρόβλημα, κάτι έχει χαλάσει δηλαδή σε αυτή. Σε συνδυασμό με τον θόρυβο του ανεμιστήρα που ακούς (και κατά πάσα πιθανότητα προέρχεται από την κάρτα σου) οδηγεί σχεδόν σε ασφαλές συμπέρασμα ότι μάλλο απαιτείται αντικατάστασή της.
Θα έλεγα ότι λόγω μειωμένης ψύξης υπερθερμάνθηκε, κάτι χάλασε και υπολειτουργεί πλέον.
Γενικώς ισχύει ότι όταν μία συσκευή (πχ. κάρτα γραφικών) δεν μπορεί να λειτουργήσει με το πρόγραμμα που συνιστάται, τότε υπάρχει πρόβλημα υλικού (hardware).

Θα μπορούσες να ανοίξεις το κουτί του υπολογιστή και να επισκευάσεις τον ανεμιστήρα κατ' αρχήν, με μικρή όμως πιθανότητα κανονικής λειτουργίας της κάρτας.

Στην χειρότερη περίπτωση που θα αλλάξεις κάρτα, να αγοράσεις μία κατάλληλη για την θέση της ανάλογα το slot που εφαρμόζει (agp, pci-e), να αφαιρέσεις το πρόγραμμα οδήγησης πού εχείς ήδη εγκατεστημένο, κλείνεις τον υπολογιστή, τοποθετείς την καινούργια κάρτα και στην επόμενη εκκίνηση να κάνεις εγκατάσταση του όποιου νέου προγράμματος όδήγησης είτε από κάποιο συνοδετικό cd, είτε κάνοντας απ' ευθείας dowload του κατάλληλου αρχείου για την έκδοση win πού έχεις από το site του κατασκευαστή της.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Jason Justin

Δημοσίευση από Jason Justin » 24 Μάιος 2012 23:57

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...Τον ανεμιστήρα πως τον επισκευάζω???
Πάντως και 2 περίπου χρόνια πριν είχα πάθει κάτι άλλο...Όταν άνοιγα κάποιες φορές τον υπολογιστή ο ανεμιστήρας έκανε έντονο θόρυβο χωρίς να σταματά και δεν έμπαινε ποτέ στα Windows...Έμπαινε όποτε να΄ναι και μερικές φορές το πετύχαινα κουνώντας την μονάδα :-? Έκανα φορμάτ και δεν ξαναεμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα....Απλώς πάλι στο πρόβλημα που έχει ο υπολογιστής ακούγεται ο ανεμιστήρας :roll:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 25 Μάιος 2012 00:30

Ο υπολογιστής δεν έχει και πολλούς ανεμιστήρες...
Συνήθως αυτοί που υπάρχουν είναι για την cpu, την κάρτα γραφικών, του τροφοδοτικού καί ίσως του κουτιού.
Θα πρέπει να ανοιχτεί ο υπολογιστής και να γίνει έλεγχος σε όλους για την σωστή λειτουργία τους (και τήν καθαριότητα που απαιτείται, καθώς είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο το μπλοκάρισμα απλώς από την ύπαρξη τεράστιας ποσότητας σκόνης κλπ.)

Για οποιαδήποτε επισκευή απαιτείται λύσιμο της κάρτας και του ανεμιστήρα της (πιθανώς να χρειαστείς πολύ μικρά νούμερα κατσαβίδια), καθάρισμα, λάδωμα (όχι με λάδι ελιάς, αλλά με ειδικό πολύ λεπτόρευστο λάδι λίπανσης) και φυσικά μετά προσεκτική συναρμολόγηση και τοποθέτηση της κάρτας στη θέση της. Εναλλακτικά αγοράζεις έναν καινούργιο ανεμιστήρα στις σωστές διαστάσεις και τον τοποθετείς.
Εάν δεν κατέχεις το θέμα, καλύτερα να απευθυνθείς σε τεχνικό, άν και θα πρότεινα (εάν φυσικά είναι διαπιστωμένο και σίγουρο το πρόβλημα της κάρτας) τότε να την αλλάξεις.

**** αυτό που αναφέρεις για «κούνημα» του υπολογιστή για να εκκινήσει, σε καμμία περίπτωση δέν είναι τεχνική λύση, όπως ούτε και το format για ψύλλου πήδημα... Θα έλεγα να κάνεις έναν έλεγχο του δίσκου σου με κάποιο πρόγραμμα και σε τακτά χρονικά διαστήματα ανασυγκρότηση αρχείων εάν έχεις μεγάλες ανακατατάξεις στους φακέλλους σου ή πολλά προγράματα και παιχνίδια.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Jason Justin

Δημοσίευση από Jason Justin » 25 Μάιος 2012 01:18

Ξέρω το κούνημα δεν ήταν λύση, ήταν αστείο αλλα σαν να έπιανε! Τέλοσπαντων, δεν έχω προγράμματα και παιχνίδια στον υπολογιστή για να τον επιβαρύνω....Κάνω ανασυγκρότηση και χρησιμοποιώ το CCleaner....Θα τον ανοίξω γιατί σίγουρα έχει σκόνη, αλλά να αρχίσω να τον ξερχαβαλώνω με τίποτα :lol:

Jason Justin

Δημοσίευση από Jason Justin » 25 Μάιος 2012 17:05

Λοιπον άνοιξα σήμερα τον υπολογιστή και όντως ο ανεμιστήρας στην κάρτα γραφικών είχε υπερβολική σκόνη...Για να το καθαρίσω ξεβίδωσα τον ανεμιστήρα μαζί με ένα σιδερένιο κομμάτι λεπιδωτό όπου και είχε κάτσει πολύ σκόνη...Αλλα παρατήρησα ότι αυτο το κομμάτι ακουμπάει στην κάρτα σε μια άλλη γκρι υποδοχή και ειδα οτι αυτές οι επιφάνειες σαν να έχουν λίωσει γιατί βγήκε χρώμα στο χέρι μου....Δεν ξέρω αν το περιεγραψα καλά :roll:
Μετά έκανα εκκίνηση του υπολογιστή και δεν έμπαινε στα Windows...Έκανε αναζήτηση για λύση των προβλημάτων για πολύ ώρα και επαναφορά συστήματος και τελικά μπήκε στα Windows....

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες