(Solved)Πρόβλημα με την εκκίνηση ύστερα από διακοπή ρεύματος...

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
rafinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rafinos » 25 Μάιος 2012 22:55

Γεια σας!!!

Εχθές ενώ ο υπολογιστής μου ήταν σε λειτουργία κόπηκε το ρεύμα και δεν τον ξανάνοιξα...
Σήμερα το pc φτάνει μέχρι την μπάρα φόρτωσης πριν ανοίξει στα windows και μένει εκεί (φορτώνει... και φορτώνει)
Δοκίμασα να το ανοίξω σε safe mode αλλά κολλάει στην φόρτωση του classpnp.sys

Δοκίμασα να μπω με το δισκάκι των windows να το κάνω repair αλλά μετά την μπάρα φόρτωσης ο υπολογιστής απλά μένει έτσι (μια μαύρη οθόνη) και δεν φαίνεται να ανταποκρίνεται καθόλου (δεν αναβωσβήνει καν η λυχνία που δείχνει ότι προσπαθεί το pc να κάνει κάτι.........)

Δηλαδή... δεν μπορώ να κάνω ούτε repair... ούτε format... ούτε τίποτα!!!

Με το hirens boot cd μπορώ να κάνω κάτι;;;;;

Ξέρει κανείς μήπως κάποια λύση;;;;

Δοκίμασα και με ένα repair disc που βρήκα σε iso αλλά και με αυτό το ίδιο ακριβώς συμβαίνει... :(

Λειτουργικό Windows 7 Ultimate x64
***Εξαιρετικά επείγον
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rafinos την 26 Μάιος 2012 12:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

rafinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rafinos » 26 Μάιος 2012 12:08

Το έκανα...
Κατέβασα ένα live cd knoppix... μπηκά και άλλαξα όνομα στο αρχείο με αυτό και μετά άρχησε να δουλεύει έστω το recovery....

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Μάιος 2012 13:50

fiskilis έγραψε:μπας και σου εχει χτυπησει ο σκληρος;
Από τη χαρακτηριστική σιγή :P και το (Solved), να υποθέσω κι εγώ για 'χτυπημένο' δίσκο :think: :D

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 28 Μάιος 2012 16:16

Βιαζόσαστε να βγάλετε συμπεράσματα !
Όχι, δεν είναι περίπτωση δίσκου. Αυτό το αρχείο που ανέφερε χρειάζεται (απλώς) μετονομασία συνήθως και επαναδημιουργείται.

Όπως ανέφερε αυτό έκανε με την βοήθεια boot cd.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Μάιος 2012 08:49

hitca έγραψε:Βιαζόσαστε να βγάλετε συμπεράσματα !....
Πολλή Καλημέρα φίλτατε hitca :D Κάτσε... Βάστα λίγο... Τόσο (έτσι όπως έχει τεθεί - και διαβάζεται) το μήνυμα/post του fiskilis, όσο και το δικό μου, έχουν χρώμα τύπου: 'Αναρωτιέμαι!'.
Αυτό θα φανεί σε ~μεσοπρόθεσμο μέλλον αν ισχύει.
Μπορεί, Ναι μεν και σε πρώτη φάση, η άμεση αιτία -και λύση- να ήταν αυτό που αναφέρεις.
Αν όμως, σε δεύτερη φάση, ήταν (/είναι :question: ) ο δίσκος που προκάλεσε το όλο πρόβλημα, γι'αυτό φαντάζομαι/πιστεύω ότι η απλή λύση θα δείξει στο μεσοπρόθεσμο μέλλον αν και κατά πόσον είναι αξιόπιστη.
Αν ο δίσκος κρύβεται πίσω από την αιτία, τότε οσονούπω θα δείξει κάποια άλλη (ή/και παρόμοια) ανωμαλία. :wink:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 29 Μάιος 2012 10:37

Το σχόλιό μου δεν είναι μομφή, θεωρησέ το σαν απλή παρατήρηση.....

Αυτή του είδους εργασίες απαιτούν «να είμαστε θεωρητικοί στην σκέψη μας και πρακτικοί στην εργασία μας»
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Μάιος 2012 10:00

Εννοείται φίλε μου καλέ, ότι δεν το θεώρησα ως μομφή, αλλά ως παρατήρηση (ακριβώς όπως γράφεις) :D
Ωστόσο, ως Φυσικός, με 'γαργαλάει' συνέχεια και η Θεωρητική παρατήρηση των πραγμάτων.
Δεν ξέρω, αλλά μετά από κάποιο πρόβλημα παροχής από τη ΔΕΗ, έχω μάθει να 'κοιτάζω κάπως λοξά' τον δίσκο, ακόμα κι αν δείχνει ότι έχει επιβιώσει από το σοκ.
Και ως αποτέλεσμα, κάπως 'αναλυτικής θεώρησης', θα συνιστούσα στον φίλο rafinos να έχει, καλού-κακού, έναν δίσκο έτοιμο σε κάθε στιγμή για να αντικαταστήσει άμεσα αυτόν που έχει στον υπολογιστή του. (Σίγουρα με εγκατεστημένο το Λειτουργικό του Σύστημα, τους drivers, τις πιο βασικές/αναγκαίες εφαρμογές, και επίσης σίγουρα τα αρχεία του)
Δηλαδή ένα τακτικό Mirror του υπάρχοντος δίσκου στον καινούργιο, θα το έβλεπα πολύ χρήσιμο ~ αναγκαίο πλέον.
Έτσι θα χαθούν, στη χείριστη περίπτωση, τα ελάχιστα -κατά το δυνατόν- αρχεία, εφαρμογές, drivers, στοιχεία/δεδομένα γενικά :wink:

rafinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rafinos » 10 Ιουν 2012 21:13

Γιατί να χτύπησε ο σκληρός ρε παιδιά;;;
Αφού σας είπα ότι το έκανα :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Ιουν 2012 00:23

Ο δίσκος είναι αρκετά περίεργη μηχανή.... Μια διακύμανση, ή/και μία διακοπή/επαναφορά της τάσης του ηλεκτρικού δικτύου, μπορεί (όχι πάντα, αλλά συχνά) να προκαλέσει Bad sectors στον δίσκο, αν ο υπολογιστής είναι σε λειτουργία με τις συνθήκες αυτές.
Σ'αυτά τα Bad sectors μπορεί να πάει να γράψει ο,υιδήποτε δεδομένο, είτε αυτό, είναι σημαντικό/καίριο είτε όχι. Αν τύχει και το δεδομένο είναι σημαντικό, τότε αργά, ή γράγορα, αναζητώντας το, δεν θα το βρει, γι'αυτό και η δυσλειτουργεία, που αναφέρω.
Αν είναι όμως δευτερευούσης, τριτευούσης κλπ σημασίας το data αυτό, όντως δεν πρόκειται να προκαλέσει τίποτα με την απώλειά του.
Εκεί ακριβώς βρίσκονται κι οι δικές μου επιφυλάξεις:
1) Δημιουργήθηκε (ένα ή περισσότερα) Bad sectors στον δίσκο :question: και
2) (Αν Ναι στο προηγούμενο) Έχουν γραφεί σημαντικά data επάνω τους (ώστε να υπάρχει κίνδυνος δυσλειτουργίας), ή όχι :question:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Ιουν 2012 15:03

Προσθέτοντας στο προηγούμενο post μου:
Την προηγούμενη Πέμπτη 7 του μηνός, η ΔΕΗ έκανε 2 απανωτές-σχεδόν δακοπές στο κτήριο όπου δουλεύω. Στο υπόλοιπο κτήριο (γραφεία) δεν 'χτύπησε' δίσκος από κανένα PC... Ευτυχώς και στους Servers. :victory:
Όμως 'χτύπησαν' οι δίσκοι στον Αρχιγκαντέμη. (Για μένα λέω!! Προοδεύω τόσο στην Γκαντεμιά, που από Αρχιγκαντέμης πάω για προαγωγή σε Γκαντέμαρχο :o )
Η πλάκα ήταν, ότι αφού η ΔΕΗ 'χτύπησε' γύρω στις 11.00πμ, όλη την υπόλοιπη μέρα δούλεψα κανονικότατα.
Και την Παρασκευή... Με το 'Καλημέρα σας' "Τσααααά! Δεν με περίμενες έ;! Όμως βασικά λέω να μην bootάρω σήμερα :P :evil: :P "
Από την Παρασκευή λοιπόν 8 του μήνα, είμαι με τα πόδια στην πλάτη, καθώς έχω λειτουργίες/εφαρμογές στο PC μου, που δεν έχουν -εγκατεστημένες- άλλα PC, και που είναι μεγάλης ανάγκης για την ομαλή λειτουργία της Εταιρίας.
Ευτυχώς σήμερα, χώρεσε Νέα εγκατάσταση Windows (XP-Pro Eng SP3), σ' έναν από τους δύο δίσκους μου. Κι από αυτήν μπόρεσα να δω τα αρχεία μου και να τα κάνω -αμέσως- Backup σε εξωτερικό δίσκο, πράγμα που είχα να κάνω (λόγω δουλειάς) εδώ και πολύ καιρό.
Όμως οι δίσκοι μου που -μετά τη διακοπή- έδειξαν να λειτουργούν φυσιολογικότατα, την επόμενη κιόλας ημέρα (άλλαξαν άποψη και γνώμη) :D
Έχω δει κι έχω υποστεί το φαινόμενο αυτό αρκετές φορές, ιδίως αν ο δίσκος είναι 'ταλαιπωρημένος' από πολλές ώρες λειτουργίας, και από παλαιότερα ON/OFF/ON συμβάντα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες