Ύποπτη Κατοχύρωση Domain

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_Gkatzelidis
Επικοινωνία:

Ύποπτη Κατοχύρωση Domain

Δημοσίευση από Panagiotis_Gkatzelidis » 26 Μάιος 2012 09:47

Γεια σας,

Θα ήθελα τις συμβουλές σας πάνω σε ένα θέμα που μου προέκυψε.

Έχω αναλάβει την κατασκευή της ιστοσελίδας ενός bar σε επαρχιακή αλλά τουριστική περιοχή.

Το όνομα του bar δεν είναι καθόλου κοινό. Πηγαίνοντας λοιπόν να κλείσω το domain name (δύο λέξεις κολλημένες) βλέπω ότι το έχει κλείσει εταιρία πληροφορικής τον μήνα που είχανε αρχίσει οι εργασίες στο bar (τότε ακόμη δεν είχα επαφές εγώ), η οποία εδρεύει ακριβώς στην ίδια περιοχή.

Επισκέφτηκα τη σελίδα και είδα ότι το μόνο που γράφει είναι ότι είναι προς πώληση και ένα mail επικοινωνίας. Οι πελάτες με διαβεβαίωσαν ότι δεν έχουν καμία σχέση με την εν λόγω εταιρία.

Σίγουρα το όλο θέμα είναι ύποπτο και σίγουρα οι πελάτες μου έχουν κάνει μεγάλο λάθος που δεν προνοήσανε για το domain name, τη στιγμή που το μαγαζί τους είναι μεγάλο και σε κεντρική περιοχή.

Θα ήθελα λοιπόν να μάθω αν κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία και πως την αντιμετώπισε. Σίγουρα ένα bar μπορεί να κάνει και χωρίς το τέλειο domain αλλά γενικώς μου την έσπασε λίγο η ενέργεια αυτή και θα ήθελα κάτι να κάνω :hammer: .

Thanks
Panagiotis Gkatzelidis - freelance web designer
// www.pgworks.gr

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Ύποπτη Κατοχύρωση Domain

Δημοσίευση από Giannis78 » 26 Μάιος 2012 20:39

είναι αυτό που λες, λάθος που δεν προνοήσανε να το πάρουν και μεγαλύτερο λάθος τους που το ανακοινώσανε από εδώ και εκεί χωρίς να το έχουν.

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, μόνο αν το όνομα είναι registered trademark.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Ύποπτη Κατοχύρωση Domain

Δημοσίευση από cordis » 26 Μάιος 2012 20:43

στο εμπορικό επιμελητήριο τι έχουν δηλώσει για επωνυμία; αν και συνήθως βάζουν τα ονόματά τους και όχι του μαγαζιού...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

platongr
Επικοινωνία:

Ύποπτη Κατοχύρωση Domain

Δημοσίευση από platongr » 26 Μάιος 2012 22:54

Παίρνεις το ίδιο με παύλα ανάμεσα στις λέξεις και την σπας στους άλλους.
Ή αν θέλεις να τους ξενερώσεις εντελώς, αλλάζεις την ορθογραφία και στο όνομα του μαγαζιού και στο domain.

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Ύποπτη Κατοχύρωση Domain

Δημοσίευση από michalis1984 » 27 Μάιος 2012 04:12

Εαν θα πάρετε άλλο τότε μια καλή λύση είναι να πάρετε το: ας πουμε πως το μαγαζί ονομάζεται "μπλε αρκούδα" και σου έχουν πάρει το www.mplearkouda.gr αφού πρόκειται για bar τοτε μπορείτε να πάρετε εσείς το www.mplearkoudabar.gr
best seller

Άβαταρ μέλους
Panagiotis_Gkatzelidis
Επικοινωνία:

Ύποπτη Κατοχύρωση Domain

Δημοσίευση από Panagiotis_Gkatzelidis » 27 Μάιος 2012 08:38

Ωραία θα τους ρωτήσω για το επιμελητήριο και σίγουρα θα κλείσουμε κάποιο από τα δύο εναλλακτικά.

Έπειτα νομίζω ότι θα επικοινωνήσω και με τον κάτοχο του domain μήπως και βρούμε κάποια άκρη.

Σας ευχαριστώ παίδες.
Panagiotis Gkatzelidis - freelance web designer
// www.pgworks.gr

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Ύποπτη Κατοχύρωση Domain

Δημοσίευση από inBlogger » 27 Μάιος 2012 13:37

Μην μπεις στον κόπο να επικοινωνήσεις, είναι καθαρά τυχοδιωκτική τακτική για να σου τσιμπήσουν κάνα χιλιάρικο τώρα που οι δουλειές τους πέσαν έξω..
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Ύποπτη Κατοχύρωση Domain

Δημοσίευση από cordis » 27 Μάιος 2012 14:47

όχι, πρέπει να επικοινωνήσει γιατί ανάλογα με την απάντηση μπορεί να κινηθεί βάση και των κανόνων καταχώρησης. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ύποπτη Κατοχύρωση Domain

Δημοσίευση από gvard » 28 Μάιος 2012 09:26

Καλημέρα,

Ακριβώς οπως το λέει ο Γιάννης, μπορείς να επικοινωνήσεις με τον κάτοχο για να ρωτήσεις αν το πουλάνε, μετά θα αναφέρεις "τι ειναι αυτά που ζητάς ρε καραμήτρο, έχω την επωνυμία" και αν σου αναφέρει κάτι του στυλ "να πρόσεχες που δεν το είχες κατοχυρώσει" τότε να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ για κακόβουλη ενέργεια. Φυσικά σε κάθε περίπτωση όλη η επικοινωνία να είναι γραπτώς.

Θα βοηθούσε μετά την γραπτή επικοινωνία αν έβαζαν το domain να δείχνει σε σελίδα οτι είναι προς πώληση βέβαια, έτσι θα φαινόταν οτι το domain δεν το κατοχύρωσαν για να κάνουν τη δική τους σελίδα αλλά για να το πουλήσουν.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

megsk

Ύποπτη Κατοχύρωση Domain

Δημοσίευση από megsk » 28 Μάιος 2012 11:50

μην κολλάτε σε λεπτομέρειες ..... βάλε μια παύλα ανάμεσα και άσε τους άλλους να έχουν το domain... τι πρόκειται να το κάνουν? Ούτως η άλλως άπο google θα σε βρει κάποιος και δεν πρόκειται να κάνει απευθείας direct και να το κάνει όμως θα έχει δε σε αφίσα-κάρτα-πινακίδα το domain που θα έχεις γράψει εσύ.. σιγά το πράγμα...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Ύποπτη Κατοχύρωση Domain

Δημοσίευση από cordis » 28 Μάιος 2012 13:35

Panagiotis_Gkatzelidis έγραψε: Επισκέφτηκα τη σελίδα και είδα ότι το μόνο που γράφει είναι ότι είναι προς πώληση και ένα mail επικοινωνίας.
οπότε λες gvard να μπορούν να κινηθούν και χωρίς επικοινωνίας ή να ανταλλάξουν πρώτα ένα mail;
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ύποπτη Κατοχύρωση Domain

Δημοσίευση από gvard » 28 Μάιος 2012 14:08

Θα χρειαστεί σαφώς και να γίνει μία ανταλλαγή e-mail, ο τύπος μπορεί να ισχυριστεί οτι κατα λάθος μπήκε η σελίδα προς πώληση.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

platongr
Επικοινωνία:

Ύποπτη Κατοχύρωση Domain

Δημοσίευση από platongr » 28 Μάιος 2012 23:00

Γιατί τόση μανούρα για ένα domain?
Γιατί να δώσει τα ωραία του λεφτά στην ΕΕΤΤ για ένσταση και να μην πάρει το ίδιο με την παύλα και τα ρέστα να τα ρίξει σε διαφήμιση ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης